Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aakttairplay's christmas top I
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #1
Dzwonek aakttairplay's christmas top I
[Obrazek: xmas.png]
Przez pewien czas zastanawiałem się poważnie nad tym czy tegoroczny (note bene pierwszy) mój świąteczny top muzyczny, w ogóle dojdzie do skutku. Ostatecznie postanowiłem sporządzić go na postawie mojej tegorocznej świątecznej playlisty i zamierzam opublikować w pięciu odsłonach, po dziesięć pozycji zaczynając dzisiaj, a kończąc w wigilię. Czy się uda? Zobaczymy. W każdym razie dzisiaj (tj. w sobotę) zamierzam nad nim skrupulatnie popracować m.in. w miarę możliwości dodając do youtube brakujące utwory. Wybór nie był prosty, szczególnie, że z niektórych albumów chciałoby się wybrać 3/4 piosenek. Ostatecznie zabrakło miejsca dla takich klasyków jak "Santa Claus Is Coming To Town" czy "Silver Bells" nad czym bardzo ubolewam, ale czuję, że nie mogłem postąpić inaczej. Starałem się dobierać utwory wg najlepszych w mojej opinii wykonań i nie powtarzać kilka razy tych samych piosenek, co w niektórych przypadkach okazało się być trudniejsze niż wcześniej sądziłem. Nie mniej jednak tylko dwa utwory pojawią się podwójnie, w różnych wykonaniach.

Jak zapewne większość z Was się domyśla, top zawierał będzie głównie kompozycje w języku angielskim. Nie mniej jednak znalazło się też miejsce dla dwóch kompozycji polskich, dwóch hiszpańskich oraz kilku instrumentalnych. Pierwsza dziesiątka już dzisiaj w okolicach południa. Nie zapomnijcie zajrzeć!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.08.2013 08:07 PM przez AKT!.)
20.12.2008 04:50 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #2
 
#50. Rudolph The Red-Nosed Reindeer
as performed by Dolly Parton
Album: Home For Christmas | Year: 1990 | Duration: 3:26
Mimo, że świąteczne nagrania Dolly ze strony muzycznej i doboru repertuaru są dla mnie dużym rozczarowaniem, posiadają wspaniały klimat rodzinnych świąt, któremu nie potrafię się oprzeć. Utwór początkowo trafił na miejsce #51, ale ostatecznie zamienił się miejscami z "It's Christmas" Ledisi.

#49. One Wish (For Christmas)
as performed by Whitney Houston
Album: One Wish | Year: 2003 | Duration: 4:12
Przyznam szczerze, że nie słyszałem krążka "One Wish" w całości i szczerze mówiąc boję się trochę jego zawartości. Tytułowy utwór chodzi za mną co roku począwszy od 2003 roku.

#48. Jingle Bells / Deck The Halls
as performed by Musiq Soulchild
Album: A Philly Soul Christmas | Year: 2008 | Duration: 3:28 / 3:22
Musiq wydał w tym roku świąteczną ep-kę i chociaż po pierwszym przesłuchaniu nie robi w zasadzie żadnego wrażenia i brzmi jak przeciętne R&B, to jednak w utworach ukrywa się coś wspaniałego. Współczesne brzmienie wcale nie musi zabijać klimatu świąt. To jedyna podwójna pozycja w zestawieniu. Oba utwory uwielbiam, a że są dość podobne brzmieniowo, to dla mnie mogłyby występować na płycie jako medley pod jednym numerem Icon_smile

#47. Jingle Bells
as performed by Duke Ellington & His Orchestra
Album: What A Wonderful Christmas | Duration: 2:59
Pierwszy dublujący się utwór (z pozycją wyżej, ale to czysty przypadek, że akurat tak pod rząd). Wersja orkiestry Duke'a jest klasyczna i instrumentalna.

#46. The First Noël
as performed by Josh Groban with Faith Hill
Album: Noël | Year: 2007 | Duration: 4:34
Kto zaopatrzył się w "The 12 Days of Christmas Vol. 3" ten wie, że tego utworu nie można ignorować. Świąteczny album Josha był najlepiej sprzedającym się albumem w USA w 2007 roku nie bez powodu!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 03:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #3
 
#45. Rockin' Around The Christmas Tree
as performed by Brenda Lee
Album: Merry Christmas From Brenda Lee | Year: 1958 | Duration:
Klasyka świątecznego rock n'rolla. Bredna Lee w swoim sztandarowym świątecznym hicie. Jak do tej pory jest to najlepsze wykonanie tego utworu!

#44. Go Tell It On The Mountain
as performed by Sheryl Crow
Album: Home For Christmas | Year: 2008 | Duration: 3:08
Bałem się trochę świątecznej Sheryl Crow, bo nie potrafiłem przełożyć jej pop-rockowego brzmienia na klimat i atmosferę świąt. Tymczasem wyszło bardzo dobrze, czego przykładem może być jeden z najlepszych na krążku "Go Tell It On The Mountain". Rozważałem jeszcze wersję Sinatry, ale ostatecznie na tym polu wygrała Crow. Frank plasuje się prawdopodobnie gdzieś w okolicy 65 pozycji Icon_smile

#43. Jingle Bell Rock
as performed by Rascal Flatts
Album: Greatest Hits: Volume 1 | Year: 2008 | Duration: 3:00
I kolejny świąteczny singiel z tego roku. I kto mi powie, że w ostatnich latach nie wychodzą wspaniałe świąteczne utwory? Rascal Flatts dali czadu i przetworzyli "Jingle Bell Rock" tworząc wspaniały rock n'rollowo-country'owy numer, jednocześnie zachowując jego świąteczny klimat.

#42. Na Całej Połaci Śnieg
as performed by Anna Maria Jopek & Jeremi Przybora
Album: Dzisiaj z Betlejem | Year: 1999 | Duration: 2:22
Pierwsza, jedna z dwóch polskich pozycji w zestawieniu. Muszę przyznać, że świąteczna płyta pani Jopek jest w tej chwili chyba jedynym polskim świątecznym krążkiem, który akceptuję. Bo co z tego, że w Polsce mamy cudowne kolędy, skoro nikt nie wykonuje ich tak jak przystało? No może z tym jednym wyjątkiem z pozycji #42 Icon_wink

#41. Frosty The Snowman
as performed by Gene Autry & The Cass County Boys
Year: 1950 | Duration: 2:53
Ciężko mi napisać przy tej pozycji cokolwiek, jako że poznałem ją stosunkowo niedawno. To klasyczny prosty, lekko countrujący numer pod wiele mówiącym tytułem "Frosty The Snowman". Przepięknie wykonała go także Ella Fitzgerald, ale jako że powszechnie wiadomo, że Ella jest niezastąpiona i niezrównana, powstrzymywałem się bardzo skutecznie od wypełnienia całego notowania Ellą i ostatecznie pozostały tylko dwie jej piosenki!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 03:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
Dobrze, że są linki, nie mam dziś za bardzo czasu, ale odsłucham przez najbliższe kilka minut i coś spróbuję napisać.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 03:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #5
 
Trzeba było się zaopatrzyć w "The 12 Days of Christmas 3" to już byś znał 4/10 Icon_mrgreen

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 03:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
 
Nie mam czasu na to wszystko wybacz :/ Dzisiaj jeszcze mam do zrobienia listę, top Blur skończyłem po 5 godzinach, do dyskografii Marillion muszę zajrzeć i rozwiązać zagadkę beara....teraz mogę tylko linki odsłuchać.


Ok już Icon_biggrin Najbardziej spodobał mi się Rockin Around...to taki znany motyw, chociaż w wersji męskiej chyba fajniej by brzmiał. Gdzieś owy słyszałem, ale nie mam do Świątecznych piosenek głowy. Groban też fajny, całkiem niedawno ogromne sukcesy z tym krążkiem odnosił

Crow daję chyba radę, tak jak ten Duke, który z początku nie miałem pojęcia co takiego gra Icon_razz2 Parton z tymi dzieciakami za chaotyczna i amatorska.

Trochę rozczarowała mnie Jopek, trochę taka koślawa (przez to towarzystwo Przybory) i Rascal Flatts, którzy pachną mi takim marnym popem z USA, chłoptasie z top 100 Bilboardu Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 04:46 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 135
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #7
 
saferłel napisał(a):Trochę rozczarowała mnie Jopek, trochę taka koślawa (przez to towarzystwo Przybory)
Icon_confused2 możesz wytłumaczyć określenie"koślawa"? Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
20.12.2008 04:54 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
 
Nie pasuje mi towarzystwo tego Pana, tak się wcina w linie, dialog między nią a nim też mnie nie ''bawi''. I ogólnie nudno trochę Icon_wink Ale to jak w 95% Świątecznych ''hitów''

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 05:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #9
 
saferłel napisał(a):Parton z tymi dzieciakami za chaotyczna i amatorska.

Cytat:Trochę rozczarowała mnie Jopek, trochę taka koślawa (przez to towarzystwo Przybory)


Cytat:Rascal Flatts, którzy pachną mi takim marnym popem z USA, chłoptasie z top 100 Bilboardu Icon_razz2

Ekspert? Icon_razz

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 05:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
To twoje słowa. Ja tam się na Świątecznych przyśpiewkach nie znam. A te opinie chyba wybitnie profesjonalne nie są.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 05:34 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #11
 
To moje pytanie raczej. Bardzo retoryczne zresztą Icon_mrgreen

Ale dziękuję za opinię Icon_wink2 Wiem, że nie lubisz Krysmas mjuzik Icon_razz

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 06:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
Z tej dziesiątki wybieram Annę M. Jopek z panem Przyborą, który absolutnie mi nie przeszkadza w tej piosence. Icon_smile2
20.12.2008 06:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #13
 
#40. Ande, Ande, Ande
unknown author
Duration: 2:22
Pierwsza hiszpańskojęzyczna kolęda w tym notowaniu. Niestety nie znam autora tego nagrania, nie zna go też winampowy autotagger. Kiedyś dawno temu znalazłem ten utwór gdzieś w Internecie (w wielu wersjach zresztą). I bardzo polubiłem właśnie tę - za magiczny świąteczny klimat i brzmienie rodem z lat 60tych czy 70tych. Osobiście uploadowałem go na youtube, więc proszę Was bardzo o sprawdzenie czy Wam się podoba!

#39. Christmas (Baby Please Come Home)
as performed by Mariah Carey
Album: Merry Christmas | Year: 1994 | Duration: 2:36
Pierwsza, ale nie ostatnia piosenka Mariah z jej wspaniałego "Merry Christmas" z 1994 roku. Najchętniej widziałbym w świątecznym topie cały album, ale ze względu na spore ograniczenie do 50 pozycji, musiałem dokonać poważnego wyboru. Świąteczna Mariah jest niedościgniona! [czytaj więcej na soulbowl.pl]

#38. Where Are You Christmas?
as performed by Faith Hill
Album: How The Grinch Stole Christmas | Year: 2000 | Duration: 4:06
"Grinch" to obok Kevina, który został sam w domu, jeden z puszczanych w telewizji filmów na święta co roku. Główny utwór muzyczny nagrała do niego wspaniała Faith Hill. I mimo, że wydała w tym roku cały krążek świąteczny "Joy To The World" to żaden z zamieszczonych tam utworów nie dorównuje tej pięknej świątecznej balladzie.

#37. Somewhere In My Memory ('Home Alone' Main Title)
as written by John Williams
Album: Home Alone: Soundtrack | Year: 1990 | Duration: 3:21
To przypadek, że główny motyw muzyczny z filmu "Kevin dam w domu" znalazł się tuż nad piosenką z "Grincha". Nie mniej jednak ścieżka dźwiękowa do tego filmu jest świątecznie magiczna. W końcu stworzył ją sam John Williams!

#36. We Wish You The Merriest
as performed by Bing Crosby & Frank Sinatra
Album: The Christmas Collection | Year: 1964 | Duration: 2:18
Tego duetu nie można zignorować. Frank & Bing w jednej świątecznej kompozycji życzą nam wszystkiego najweselszego. "We Wish You The Merriest" to doskonalsza wersja powszechnie znanego "We Wish You A Merry Christmas". Warto sprawdzić choćby dlatego!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.12.2008 01:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #14
 
#35. Little Drummer Boy
as performed by Lauryn Hill
Album: A Rosie Christmas | Year: 1999 | Duration: 5:14
Tak, Lauryn Hill też nagrała coś na święta. To bardzo soulowe wykonanie"A Little Drummer Boy" jest chyba jednocześnie jednym z niewielu, które tak naprawdę lubię. Żałuję trochę, że L nie wzięła na warsztat innego świątecznego utworu jak "Have Yourself A Merry Little Christmas".

#34. Christmas In New Orleans
as performed by Louis Armstrong with The Benny Carter Orchestra
Album: What A Wonderful Christmas | Duration: 2:55
Nieco ponad trzyminutowa nowoorleańska świąteczna przygoda z big-bandowym jazzem spod pióra mistrza Armstronga. Moje małe tegoroczne odkrycie, z którego to jestem bardzo dumny. [czytaj więcej na soulbowl.pl]

#33. Arre, Borriquito
as performed by Manolo Escobar
Album: Villancicos Populares | Year: 1990 | Duration: 2:42
I oto drugi zapowiadany hiszpańskojęzyczny utwór. Tym razem, mimo nawet, że wykonawca był mi znany, nie odnalazłem go na youtube, dlatego postanowiłem samodzielnie się o to zatroszczyć. Bardzo jarmarczny, folkujący, ale świąteczny i wspaniały numer o unikalnym świątecznym klimacie. W tłumaczeniu tytuł znaczy tyle co "Wio, osiołku!" Icon_wink

#32. All I Want For Christmas (Is My Two Front Teeth)
as performed by Danny Kaye & The Andrews Sisters
Year: 1951 | Duration: 3:28
Historie o Zębowej Wróżce doczekały się własnej świątecznej piosenki już ponad pół wieku temu. To od Danny'ego Kaye'a i The Andrews Sisters jest fenomenalne i możliwie najlepsze ze wszystkich setek tysięcy wykonań tego utworu jakie kiedykolwiek powstały. Żartobliwie i świątecznie.

#31. Sleigh Ride
as performed by Ella Fitzgerald
Album: Ella Wishes You A Swingin' Christmas | Year: 1960 | Duration: 2:57
Jak pisałem na zakończenie poprzedniej dziesiątki, Ella jest niezrównana i mógłbym wypełnić cały ten ranking tylko jej muzyką. "Sleigh Ride" to klasyka klasyki świąt. Wstyd nie znać. Naprawdę polecam!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.12.2008 01:20 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #15
 
#30. Christmas Time Is Here (Instrumental)
as performed by Vince Guaraldi Trio
Album: A Charlie Brown Christmas | Year: 1965 | Duration: 6:05
Przepiękny instrumentalny utwór. Nie da się tego opisać słowami...

#29. Do You Hear What I Hear?
as performed by Carrie Underwood
Album: Hear Something Country | Year: 2007 | Duration: 4:13
Mimo, że Carrie wydała w tym roku całą świąteczną ep-kę, to zeszłoroczne "Do You Hear What I Hear?" i tak pozostaje moim ulubionym jej świątecznym wykonaniem. Pozostałym trochę brakuje jakiejś magii świąt... obie z Faith Hill popełniły chyba ten sam błąd. W każdym razie Carrie jest niesamowita. Pod linkiem kryje się trochę bardziej wersja up-tempo wykonana w tym roku na żywo.

#28. Little Saint Nick
as performed by The Beach Boys
Album: The Beach Boys' Christmas Album | Year: 1963 | Duration: 1:59
To chyba największy świąteczny przebój Beach Boysów i zarazem mój ulubiony. Święta nie mogą się obyć bez Małego Świętego Nicka.

#27. There Is The Star That Shines Tonight
as performed by Sheryl Crow
Album: Home For Christmas | Year: 2008 | Duration: 3:59
Wspaniały autorski świąteczny singiel z dobrego świątecznego krążka Sheryl. Naprawdę ten utwór mnie zaczarował i od razu wskoczył do mojego świątecznego topu. To co prawda nie jest mój najulubieńszy utwór w "Home For Christmas", ale drugi w kolejności. Jaki jest ten pierwszy? Dowiecie się jutro!

#26. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
as performed by Bing Crosby
Album: White Christmas | Year: 1945 | Duration:
Nie, nie, nie. Nie myślcie, że "Let It Snow!" to dopiero mój numer #26 - to ścisła czołówka. Co więc robi tutaj? Mogę zdradzić tylko, że to właśnie jest ten jeden jedyny utwór, który miał się powtórzyć dwukrotnie. Wersja Binga jest magiczna, ale ktoś robi to jeszcze lepiej. A kto to taki...?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
23.12.2008 01:41 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #16
 
#25. The Christmas Song
as performed live by India.Arie duet with Steve Wonder
Album: Voyage To India | Year: 2002 | Duration: 2:45
"The Christmas Song" to zdecydowanie jeden z moich ulubionych świątecznych utworów. I co zaskakujące zostało nagranych tak wiele wspaniałych wykonań tego kawałka, że naprawdę nie potrafiłem wybrać tego najlepszego. W końcu uciekłem się do dość niekonwencjonalnego jazzującego, wspaniałego występu live Indii Arie i Stevie'go Wondera sprzed kilku lat. Niestety próba uploadu tego nagrania na youtube zakończyła się fiaskiem i zablokowaniem go, jeszcze przed pojawieniem się.

#24. Lily The Pink
as performed by The Scaffold
Year: 1968 | Duration: 2:57
To co prawda nie jest stricte świąteczna kompozycja, lecz popularna wersja irlandzkiej pieśni ludowej traktująca zupełnie o czym innym niż Boże Narodzenie. Utwór w 1968 został świątecznym numerem #1 w Wielkiej Brytanii i głównie właśnie to łączy go w jakiś sposób ze świętami. Inną sprawą jest wspaniałe, orkiestrowe brzmienie i marszowy charakter. I właśnie dlatego, mimo nie do końca właściwego przeznaczenia kawałek ten znalazł się na pozycji #24 tego topu.

#23. Soulful Christmas
as performed by Faith Evans
Album: A Faithful Christmas | Year: 2005 | Duration: 3:06
Szczerze mówiąc nie przepadam za świątecznym albumem Faith Evans. "Soulful Christmas" jest natomiast nagraniem, które uwielbiam całym swoim jestestwem. Żywy, energetyczny, a jednocześnie soulowy i świąteczny. Takie właśnie powinny być święta! [czytaj więcej na soulbowl.pl]

#22. Blue Christmas
as performed by Elvis Presley
Album: Elvis' Christmas Album | Year: 1957 | Duration: 2:08
"Blue Christmas" wykonywało już wielu, a nikomu nie udało się przebić w tym Elvisa. Nawet Johnny Cash okazał się gorszy w tym starciu. Przez wielu uważany za sygnaturowy świąteczny kawałek Presleya, dla mnie jego pierwszy świąteczny utwór, jaki poznałem.

#21. Someday At Christmas
as performed by Stevie Wonder
Album: Someday At Christmas | Year: 1967 | Duration: 2:49
"Someday At Christmas" chodziło za mną w niezidentyfikowanej postaci już od dłuższego czasu, jednakże dopiero w tym roku, kiedy uważniej przyjrzałem się twórczości Steviego udało mi się dojść, cóż to takiego. Odzwierciedlenie znalazło to również na "The Twelve Days Of Christmas Vol. 3", gdzie owy utwór się pojawił. [czytaj więcej na soulbowl.pl]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
23.12.2008 01:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #17
 
#20. Baby, It's Cold Outside
as performed by Dean Martin
Album: Christmas With Dino | Year: 1959 | Duration: 2:23
"Christmas With Dino" to kolejna pozycja obowiązkowa na święta. "Baby, It's Cold Outside" to luźno związany ze świętami kawałek, ale przyjęło się w tradycji, że nagrywany jest na wszelkich świątecznych albumach. Czegokolwiek byście nie powiedzieli, ta wersja bije na głowę wszystkie inne! [czytaj więcej na soulbowl.pl]

#19. Oh Holy Night
as performed by Christina Aguilera
Album: My Kind Of Christmas | Year: 2000 | Duration: 4:49
Po wydaniu debiutanckiego krążka, Aguilera nagrała nazbyt dojrzały i w sumie niespodziewany album świąteczny "My Kind of Christmas". Na krążku sięga po klasyki świątecznej muzyki i wykonuje je niczym jazzowe standardy. To kolejny z serii albumów, które na święta trzeba odnaleźć w swoim odtwarzaczu. "Oh Holy Night" to mój pierwszy typ z tego krążka, jeszcze właśnie z 2000 roku, kiedy to miałem 11 lat. Ta płyta towarzyszy mi już od 8 lat i jeszcze mi się nie znudziła!

#18. Jingle Bells
as performed by Bing Crosby & The Andrews Sisters
Year: 1945 | Duration: 2:35
Zupełnie zapomniałem, że pojawi się jeszcze jedno "Jingle Bells" od Binga i sióstr Andrews. Cóż... tamte dwa wykonania z końca topu niewątpliwie są wspaniałe, ale ta z pozycji #18 jest najlepszą z najlepszych - swingujące święta i nowe spojrzenie na utarty klasyk!

#17. Santa Baby
as performed by Eartha Kitt
Year: 1953 | Duration: 3:26
Eartha Kitt pewnie dzisiaj byłaby zupełnie anonimowa, gdyby nie jej świąteczny sygnaturowy przeboj "Santa Baby" - i chyba zarazem jedyny, z którego może być naprawdę dumna. To świąteczny kawałek, trochę z przymrużeniem oka.

#16. All I Want For Christmas Is You
as performed by Mariah Carey
Album: Merry Christmas | Year: 1994 | Duration: 4:01
Tak, tak, tak. Mamy też "All I Want For Christmas Is You" - jak mogłoby go zabraknąć. Teraz co prawda jego gwiazda już nieco wyblakła, ale jeszcze kilka lat temu był to mój zdecydowany świąteczny faworyt.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.12.2008 01:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #18
 
#15. Z Kopyta Kulig Rwie
as performed by Quligowscy
Year: 1999 | Duration: 3:47
Takie kolędy powinno się nagrywać w Polsce. Energetyczne! Tymczasem praktyka jest taka, że 90% polskich wykonawców woli smętne "Lulajże Jezuniu" czy "Cichą Noc". A szkoda, bo mamy w Polsce potencjalnych wykonawców do nagrania dobrych świątecznych krążków po polsku - szkoda tylko, że potencjał ten leży niewykorzystany. Ten cover w wykonaniu wielu polskich artystów wypada zdecydowanie lepiej od oryginały, który także lubię.

#14. Opera Of The Bells
as performed by Destiny's Child
Album: 8 Days Of Christmas | Year: 2001 | Duration: 4:34
Na nieciekawym świątecznie albumie "8 Days Of Christmas" Destiny's Child znalazła się jedna perełka dodana jako bonus track. Jest to wspaniała opera dzwoneczków, wykonana przez dziewczyny acapella na głosy. Naprawdę warto posłuchać!

#13. This Christmas
as performed by Donny Hathaway
Year: 1978 | Duration: 3:58
Donny Hathaway ze swoim autorskim "This Christmas", które weszło już na stałe do kanonu świątecznych przebojów. Nie mniej jednak mimo wielu bardzo udanych wykonań żadna nie przebija oryginału. [czytaj więcej na soulbowl.pl]

#12. What Are You Doing New Year's Eve?
as performed by Ella Fitzgerald
Album: Ella Wishes You A Swinging Christmas | Year: 1959 | Duration: 3:33
O Elli już pisałem wielokrotnie, że jest wspaniała. Jest tak wspaniała, że aż nie potrafię wybrać tych najlepszych utworów w jej wykonaniu. "What Are You Doing New Year's Eve?" to esencja tego, co możecie usłyszeć na "Ella Wishes You A Swinging Christmas".

#11. I'll Be Home For Christmas
as performed by Sheryl Crow
Album: Home At Christmas | Year: 2008 | Duration: 3:42
Pisałem, że moim faworytem z gwiazdkowego albumu Sheryl nie jest "There Is A Star That Shines Tonight", ale inny utwór, który jeszcze się pojawi. I pojawił się. Na miejscu #11 absolutnie powalające wykonanie "I'll Be Home For Christmas". W tegorocznym przeglądzie świątecznych utworów zdecydowanie zwyciężyło ono u mnie i zostało wybrane tym najlepszym. Sprawdźcie to!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.12.2008 01:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #19
 
#10. Mele Kalikimaka
as performed by Bing Crosby & The Andrews Sisters
Album: A Merry Christmas With Bing Crosby & The Andrews Sisters | Year: 1950 | Duration: 2:55
"Mele Kalikimaka" to słowa, które wypowiedzieli wiele lat temu hawajscy tubylcy chcąc powtórzyć amerykańskie "Merry Christmas". Jak się okazuje udało się z tego stworzyć komuś bardzo zgrabny utwór, w jednocześnie gorącym hawajskim klimacie, jak i ze świątecznymi dzwoneczkami. Uwielbiam Andrews Sisters i Binga na święta i uwielbiam ten właśnie kawałek w ich wykonaniu!

#9. Joy To The World
as performed by Mariah Carey
Album: Merry Christmas | Year: 1994 | Duration: 4:20
Nie potrafiłem zdecydować się na to, która świąteczna Maraja powinna jeszcze znaleźć się w tym topie, a któraś zdecydowanie powinna bo płyta ta towarzyszyła mi w okolicach gwiazdki już od wielu lat. "Joy To The World" po raz pierwszy usłyszałem właśnie w wykonaniu Carey i może z tego powodu żadne kolejne nie potrafi mu dorównać. To naprawdę wspaniały wesoły, świąteczny, energetyczny kawałek!

#8. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
as performed by Frank Sinatra
Album: The Christmas Album | Year: 1950 | Duration: 2:37
Ten utwór kojarzy mi się wybitnie z bardzo mocno ośnieżonymi ulicami mojego miasta po zmroku, kiedy wielkie świeże białe płatki śniegu wciąż spadają z nieba, które zresztą ma wspaniały pomarańczowo-fioletowy kolor mimo późnej pory. Ah, czekam na taką pogodę już od dawien dawna i mam wielką nadzieję, że wkrótce nadejdzie i będę mógł odśnieżyć podjazd. Wykonania Franka ma niepowtarzalny bridge śpiewany przez jakichś archaicznie brzmiących panów, co nadaje mu klasy i świetnego brzmienia przełomu lat 40tych i 50tych!

#7. Merry Christmas, Baby
as performed by Christina Aguilera duet with Dr John
Album: My Kind Of Christmas | Year: 2000 | Duration: 5:44
Cudownie byłoby, gdyby panna Krysia poszła muzycznie w takim kierunku nie tylko na święta. Jazzujący duet z weteranem bluesa Drem Johnem w klasycznym "Merry Christmas, Baby" to zdecydowanie jedno z najwspanialszych wykonań tego kawałka w historii. Może Wam się nie spodoba, ale ja mam słabość zarówno do świątecznego krążka Christiny, jak i do bluesowych aranżacji. Polecam!

#6. Merry Christmas Polka
as performed by Guy Lombardo & The Andrews Sisters
Year: 1950 | Duration: 2:52
To jeden z tych zapomnianych dawnych świątecznych szlagierów, których coverowanie powinno się wspierać i napędzać, aby nie zginęły gdzieś pomiędzy kartami historii, a jednak nikt tego nie robi. "Merry Christmas Polka" to kolejny świąteczny Big-Bandowy klasyk. Tym razem bez Binga, w wykonaniu samych sióstr Andrews. Szczerze mówiąc nie pamiętam w jaki sposób ten utwór odnalazł się na mojej świątecznej playliście, ale czuję jakby był ze mną od zawsze. W każdym razie na pewno nie zamierzam przestać!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
26.12.2008 06:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #20
 
#5. Walking In The Winter Wonderland
as performed by Bing Crosby
Album: White Christmas | Year: 1950 | Duration: 2:27
Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy szukając w świątecznym folderze wykonań "Winter Wonderland" odnalazłem tylko jedno, które zapadło mi w pamięć. Jak się okazało ani Dean, ani Frank tego nie wykonywali! Nie mniej jednak uwielbiam tę pieśń i właśnie w tej Bingowej wersji. Możecie sobie podłożyć opis z miejsce #8 pod moje wyobrażenie tego utworu i wcale a wcale się nie pomylicie!

#4. I've Got My Love To Keep Me Warm
as performed by Dean Martin
Album: A Winter Romance | Year: 1959 | Duration: 2:43
To z pewnością nie jest najbardziej kultowe wykonanie tego utworu, ale ja już tak mam, że zawsze wybieram spośród klasyków, ale tych mniej docenianych przez lud. Uwielbiam wykonanie Franka czy Elli, ale nikt nie robi tego tak jak Dean - przepiękna aranżacja muzyczna. Zawsze jeśli ktoś spyta mnie o "I've Got My Love To Keep Me Warm", to bez zastanowienia krzyknę - Dean Martin!

#3. White Christmas
as performed by Frank Sinatra
Album: The Christmas Album | Year: 1944 | Duration: 2:37
"White Christmas" to chyba najpopularniejszy gwiazdkowy utwór świata. Na początku, gdy go usłyszałem bardzo dziwił mnie ten fenomen. Nie mniej jednak przez te kilka lat, kawałek ten tak bardzo zakorzenił się w mojej świątecznej muzycznej tradycji, że nie potrafię mu się oprzeć. Jeśli ktoś kazałby mi kiedyś z marszu zaśpiewać jakiś świąteczny utwór, to byłoby to właśnie "White Christmas". Co prawda to wersja Binga jest tą najbardziej uwielbianą, ale jakoś tak wyszło, że wolę tę Frankową, choć tamtą także bardzo lubię.

#2. Have Yourself A Merry Little Christmas
as performed by Christina Aguilera
Album: My Kind Of Christmas | Year: 2000 | Duration: 4:03
Tak naprawdę dopiero w tym roku udało mi się odkryć piękno tego świątecznego klasyka. Christina wykonuje go jak nikt inny, mimo, że wykonań były tysiące. Bardzo dojrzały głos, jazzująca aranżacja, przejmujące wokalizy. Jeśli ktoś miałby mi życzyć wesołych świąt śpiewając ten utwór, to tylko Aguilera!

#1. Poppa Santa Claus
as performed by Bing Crosby & The Andrews Sisters
Album: A Merry Christmas With Bing Crosby & The Andrews Sisters | Duration: 3:14
Przeszukując rozmaite wyszukiwarki, strony internetowe i serwisy muzyczne w poszukiwaniu jakiejkolwiek informacji dotyczącej "Poppa Santa Claus" nie znalazłem absolutnie nic, ani w tym, ani w zeszłym roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują natomiast, że jest to jedyne wykonanie tego cudownego utworu. Nie udało mi się nawet odnaleźć jego tekstu i chociaż bardzo próbowałem sam zebrać go do kupy i wysłyszeć poszczególne linijki, to nie było to łatwe i ostatecznie nie udało mi się. Nie mniej jednak to chyba najwspanialszy świąteczny utwór, jaki kiedykolwiek słyszałem i mimo, że w mediach on w zasadzie nie istnieje, zamierzam konsekwentnie co roku go promować, bo zdecydowanie warto!

The toys gave a party for Poppa Santa Claus
And it was the party of the year
They all brought a present for Poppa Santa Claus
And he grined from ear to ear

There was brand new harness for the reindeer
New jingle bells for the sleigh
And they all wished him a merry Christmas
And the toy land band began to play

And the North Pole rocked with laugher and applause
When the toys gave a party for Poppa Santa Claus

Ho ho ho! Ho ho ho! Ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho!

The wooden soldiers marched around the room
The ??? when boo the boom boom boom
And jolly ??? with ??? piping ball
And joined the other dozen dance the polka

The ??? cowboy rode his rocking horse
And tried to ??? Indian of course
But when the circus clown put on the lady's gown
They laughed so hard the chandelier fell down

The toys gave a party for Poppa Santa Claus
And it was the party of the year (Ho ho! The party of the year!)
They all brought a present for Poppa Santa Claus
And he grined from ear to ear
(Oh he grined from ear to ear)

There's brand new harness for the reindeer
New jingle bells for the sleigh
And they all wished him a merry Christmas
And the toy land band began to play

And the North Pole rocked and rocked with laugher and applause
When the toys gave a happy little party for Poppa Santa Claus

[A Brass Band Plays]

The toys gave a party for Poppa Santa Claus
And it was the party of the year
They all brought a present for Poppa Santa Claus
And he grined from ear to ear

And the North Pole rocked and rocked with laugher and applause
When the toys gave a party
(They gave a pretty little party for)
They gave a party for Poppa Santa Claus


I to już koniec topu. Wesołych świąt!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
26.12.2008 07:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości