Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wydanie 790
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Wydanie 790
Wypadły:
Kryzys - ŚWIĘTY SZCZYT (2010) 40
De Press - MOJA PIOSNKA 34
Czeremszyna - CWITE TEREN 38
Broken Bells - THE HIGH ROAD 41



Poza listą:
46 Ministry - LAY LADY LAY
47 Phil Collins - (LOVE IS LIKE A) HEAT WAVE
48 Dezerter - JESTEŚMY SEKTĄ
49 Ray Davies & Billy Corgan - ALL DAY AND ALL OF THE NIGHT
50 Mando Diao - CRYSTAL
51 Ryan Bingham - THE WEARY KIND
52 Fyfe Dangerfield - SHE'S ALWAYS A WOMAN
53 The Association - WINDY
54 Train - MARRY ME
55 La Vela Puerca - EL VIEJO
56 Grzegorz Turnau - GDY POEZJA
57 Excalion - THE SHROUD
58 The Vaccines - POST BREAK-UP SEX




LISTA ZASADNICZA:
6.2.2011 790 6

1 Dżem - PARTYZANT 1 6
2 Koniec Świata - 1980 II 8 7
3 Perfect i Patrycja Markowska - TRZEBA ŻYĆ 2 6
4 Alice In Chains - LESSON LEARNED 7 16
5 Star Guard Muffin - I 3 9
6 Dżem - DO PRZODU 6 13
7 Buldog - TO NIE JEST MOJA ZIEMIA 4 5
8 Karolina Cicha - CZARNE PLAMY SĄ BIAŁE 11 4
9 Blitzen Trapper - HEAVEN AND EARTH (demo) 10 13
10 Katie Melua - KOZMIC BLUES (Live At The O2 Arena) 30 2
11 Elektryczne Gitary - DYWIZJON 303 5 11
12 Katie Melua - TO KILL YOU WITH A KISS 9 12
13 Billy Joel - THE DOWNEASTER "ALEXA" 27 2
14 Coldplay - CEMETERIES OF LONDON 15 15
15 Maciej Balcar - KOMU BIJE… 13 6
16 Motörhead - GET BACK IN LINE 21 6
17 Carrion - NIE BEZ WIARY 19 15
18 Spięty - OPUSZCZONE PORTY 12 8
19 Młynarski Plays Młynarski - SZARA KOLĘDA 16 7
20 Believe - NEW HANDS 14 3
21 Rammstein - ROTER SAND (Orchester Version) 22 4
22 Maciej Balcar - WOLNOŚĆ 17 11
23 Czesław Śpiewa - POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA 25 4
24 Accept - KILL THE PAIN 23 8
25 Red Box - THE SIGN 18 8
26 Placebo - BREATHE UNDERWATER (SLOW) 20 8
27 Geoffrey Gurrumul Yunupingu - WIYATHUL 32 1
28 Kings Of Leon - PYRO 43 1
29 Kult i Tomasz Kłaptocz - BLISKIE SPOTKANIA 3 STOPNIA 24 7
30 eM - METKI 29 2



31 Kazik - BALLADA O JANKU WIŚNIEWSKIM 26
32 David Minasian - SUMMER'S END 37
33 Żywiołak - MÓJ MIŁY ROLNIKU 35
34 Belle & Sebastian - I WANT THE WORD TO STOP N
35 Akurat - TAK ZWYCZAJNIE 28
36 Airbag - COLOURS 31
37 Koniec Świata - PUST WSIEGDA 33
38 Jan Trebunia-Tutka - MIŁOŚĆ JAK MIŁOŚĆ 36
39 White Lies - BIGGER THAN US N
40 Professor Fate (feat.Kris G.Rygg) - LIMBO 39
41 Acid Drinkers - HIT THE ROAD JACK N
42 Raz Dwa Trzy - Z UŚMIECHEM DZIECKA KAMIEŃ N
43 Hoobastank - IS THIS THE DAY 42
44 Robert Gawliński - NATURA ZŁA 44
45 Kryzys - ARMAGEDON (2010) 45

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
09.02.2011 01:10 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
pabloyd
Unregistered

 
Post: #2
Re: Wydanie 790
Bardzo fajne podium Icon_smile2

tadzio3 napisał(a):15 Maciej Balcar - KOMU BIJE… 13 6
24 Accept - KILL THE PAIN 23 8
Icon_biggrin3 Icon_biggrin3
09.02.2011 06:37 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 660
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #3
 
tadzio3 napisał(a):28 Kings Of Leon - PYRO 43 1
niezły awans, oby tak dalej
Cytat:13 Billy Joel - THE DOWNEASTER "ALEXA" 27 2
klasyka, jakiś sentyment do tego nagrani?

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
09.02.2011 08:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bigmisiek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 387
Dołączył: Oct 2007
Post: #4
 
Cytat:1 Dżem - PARTYZANT 1 6
2 Koniec Świata - 1980 II 8 7
3 Perfect i Patrycja Markowska - TRZEBA ŻYĆ 2 6

Bardzo ładne podium.

tadzio3 napisał(a):15 Maciej Balcar - KOMU BIJE… 13 6

to bodajże 1998 rok... Pamiętam jak się przygotowywałem do matury i ten utwór był bardzo popularny w niektórych stacjach radiowych. Maciej Balcar miał wtedy jeszcze jeden przebój pt. "CZARNO".


tadzio3 napisał(a):27 Geoffrey Gurrumul Yunupingu - WIYATHUL 32 1

Ulubiona piosenka mojej zony Icon_smile

[Obrazek: bigmisiek.gif]
12.02.2011 01:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
pabloyd napisał(a):Bardzo fajne podium
bigmisiek napisał(a):Bardzo ładne podium.
Coś w tym musi być Icon_wink2 W każdym razie zgadzam się Icon_wink2
Szymek79 napisał(a):klasyka, jakiś sentyment do tego nagrani?
Można tak powiedzieć. Bardzo dawno tego nie słyszałem i szczerze mówiąc nigdy nie wiedziałem kto to wykonywał. Teraz jak po latach usłyszałem i już się dowiedziałem musiałem wprowadzić go na listę i jak widać z niezłym wynikiem
bigmisiek napisał(a):to bodajże 1998 rok... Pamiętam jak się przygotowywałem do matury i ten utwór był bardzo popularny w niektórych stacjach radiowych. Maciej Balcar miał wtedy jeszcze jeden przebój pt. "CZARNO".
To znaczy tak. Nagranie z 1998 roku nazywało się "Komu bije ten dzwon", teraz jest z kropeczkami po "bije". Teraz, bo Maciej nagrał nową płytę, gdzie znajduje się również 4 kawałki z tamtej płyty z nowymi wykonaniami - dodam lepszymi. Jest też utwór "Czarno". Być może i ten trafi na moją listę
bigmisiek napisał(a):Ulubiona piosenka mojej zony Icon_smile
No to ciekawy ma gust muzyczny. Pozdrów ją Icon_smile2

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
13.02.2011 05:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Paweł Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 423
Dołączył: Jul 2007
Post: #6
 
Masz błąd w podtytule. Icon_wink2
13.02.2011 09:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
Dzięki za spostrzegawczość Icon_smile2

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
13.02.2011 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
 
uff, zdążyłem przed kolejnym notowaniem Icon_wink2.
o, Bingham w poczekalni. to by się aaktt ucieszył jakby tu zajrzał Icon_wink2. mi też to się podoba, choć na listę nie zdołało wejść. a mnie z tej poczekalni najbardziej cieszą Vaccines.

no nie, następny Acid... Icon_razz ale jak dla mnie już nie jest tak tragiczny jak Love Krzak. nawet na koszmarlistę na niego nie głosuję Icon_wink2.
fajnie za to, że White Lies się pojawiło. będę obserwować co będzie dalej.
"I Want The World To Stop" u mnie się dobijało od kilku tygodni i... Icon_smile2
"Pyro" bardzo ładnie! Icon_smile2
uuu, porty jak się opuściły...
dobrze, że chociaż u Ciebie Motorhead wyraźnie do góry, bo u mnie mocny kryzys. a dziś idę kupić bilet na Soniświra Icon_smile2.
Katie! Icon_eek2
ależ Alice się trzyma!
no i w końcu na Liście usłyszałem tego "Partyzanta" i... nic specjalnego jak dla mnie Icon_wink2. raczej Dżem nigdy nie zostanie "moim" zespołem, choć kilka ich utworów lubię.
15.02.2011 11:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 660
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #9
 
ku3a napisał(a):no i w końcu na Liście usłyszałem tego "Partyzanta" i... nic specjalnego jak dla mnie Icon_wink2 . raczej Dżem nigdy nie zostanie "moim" zespołem, choć kilka ich utworów lubię.
no właśnie same peany słyszałem na temat tego numeru a po piątkowej liście jestem straszne rozczarowany i w dodatku tai wysoki debiut pominięciem poczekalni a spodziewałem się czegoś na marę "Listu Do M." czy choćby "Do Kołyski" a tu spotkało mnie rozczarowani. Z resztą to nie pierwszy utwór polskiego wykonawcy który zostaje przewartościowany przez słuchaczy LP3 w zeszłym roku choćby "Amnezja", "Faza Delta", "Na Plażach Zanzibaru", "Już" czy "Wszyscy Muzycy To Wojownicy" . Zdaję sobie sprawę, że to co piszę może być trochę kontrowersyjne czy obrazoburcze. Ale jak np. "Faza Delta" może być lepsza od "Listu", "Ho" czy "Dreams" Icon_frown i to samo mógłbym napisać o reszcie, na szczęście "Amnzji" nie udało się wyprzedzić "Do Ani" i "Arahji" choć niewiele jej brakowało do tego wyczynu.

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
15.02.2011 12:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
akurat ze wszystkimi podanymi przez Ciebie przykładami się zgadzam.
chodzi też o konkurencję. myślę, że np. 'Faza delta" miała ją nieporównywalnie mniejszą niż np. "Dreams" i stąd mogła trzepać tyle punktów.
"Amnezję" w końcu polubiłem, choć bardzo długo mi to zajęło, ale i tak uważam, że to przesada ile siedziała na Liście.
15.02.2011 12:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 660
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #11
 
ku3a napisał(a):chodzi też o konkurencję. myślę, że np. 'Faza delta" miała ją nieporównywalnie mniejszą niż np. "Dreams" i stąd mogła trzepać tyle punktów.
"Amnezję" w końcu polubiłem, choć bardzo długo mi to zajęło, ale i tak uważam, że to przesada ile siedziała na Liście.
a wszystko jest winą tego że pojawia się zbyt mało utworów z mainstreamu, ktore mogłyby się podobać większości za to w propozycjach znajdują się utwory które podobają się wąskiej liczbie osób i takich grupek jest dużo i nic z tego nie wynika i później dzieją się takie rzeczy żę przeciętna wersja "While My Guitar Gently Weeps" jest na liście ponad 20 tygodni (bo nie ma konkurencji) a kilka lat temu ten utwór nagrało ToTo i ich wersja nawet jest lepsza a skończyli tylko w poczekalni. Osobiście Lp3 ceniłem zawsze za to że na niej były najlepsze utwory z tzw mainstreamu plus te typowo Trójkowe (czyli takie których komercyjne stacje nie grały) a teraz na liście są praktycznie tylko Trójkowe utwory plus Hurts

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
15.02.2011 12:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
Szymek79 napisał(a):a wszystko jest winą tego że pojawia się zbyt mało utworów z mainstreamu
z tym akurat niekoniecznie bym się zgodził. to znaczy nie dyskutuję czy jest zbyt mało czy nie, tylko czy to akurat jest powodem.
Szymek79 napisał(a):później dzieją się takie rzeczy żę przeciętna wersja "While My Guitar Gently Weeps" jest na liście ponad 20 tygodni
weź nic nie mów, ledwo mogę przez to przebrnąć słuchając od początku do końca.
15.02.2011 01:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 660
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #13
 
ku3a napisał(a):z tym akurat niekoniecznie bym się zgodził. to znaczy nie dyskutuję czy jest zbyt mało czy nie, tylko czy to akurat jest powodem.
może to nie jedyny powód ale otwieram książkę Lista Przebój i patrzę na notowanie np z 1993 czy'94 roku to większość nagrań z podstawowego notowania doskonale pamiętam teraz pewnie bym miał problem z nagraniami z przed roku. O dziwnej polityce Trojki jeśli chodzi o propozycje świadczy choćby ostatnio 30 Seconds To Mars którzy chyba po raz pierwszy są w propozycjach mimo że wcześniej mieli dużo lepsze nagrania a nie jest to zespół który można usłyszeć w RMF-ie czy Zetce, tak samo zawsze mnie dziwiła podejście do zespołu Linkin Park gdzie nie dano szansy takim nagraniom ja "Crawlin", "Numb", "Faint", "From The Inside" czy ostatnio "The Catalyst".

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
15.02.2011 01:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
 
ku3a napisał(a):uff, zdążyłem przed kolejnym notowaniem
No tak, generalnie nowe notowanie zamieszczam w dniu, kiedy je stworzę, a więc w niedzielę. Tym razem mi sie zapomniało
ku3a napisał(a):o, Bingham w poczekalni. to by się aaktt ucieszył jakby tu zajrzał . mi też to się podoba, choć na listę nie zdołało wejść.
Lecz nie zagląda. Utwór mi się podoba, ale nie wiem na ile go jeszcze stać.
ku3a napisał(a):a mnie z tej poczekalni najbardziej cieszą Vaccines.
W sumie mogłem się domyślić Icon_wink2
ku3a napisał(a):no nie, następny Acid... ale jak dla mnie już nie jest tak tragiczny jak Love Krzak. nawet na koszmarlistę na niego nie głosuję
To już postęp Icon_wink2 Akurat dla mnie trochę słabszy singiel od poprzedniego, ale i tak bardzo dobry.
ku3a napisał(a):fajnie za to, że White Lies się pojawiło. będę obserwować co będzie dalej.
Utwór mi się podoba i tylko dziwne, że na LP3 jeszcze nie wszedł chociaż do Poczeklani, jest tylko w Nieszczęśliwej.
ku3a napisał(a):"I Want The World To Stop" u mnie się dobijało od kilku tygodni i...
... w końcu w tym tygodniu zadebiutowało w top 50 Icon_wink2 Icon_smile2
ku3a napisał(a):uuu, porty jak się opuściły...
W końcu mają być opuszczone Icon_wink2 A tak poważnie to ostatnimi czasy ma kryzys na liście.
ku3a napisał(a):a dziś idę kupić bilet na Soniświra
Sobie i na konkursy Icon_smile2
ku3a napisał(a):ależ Alice się trzyma!
Mnie również zadziwia bo słuchając nie raz płyty ten utwór na początku nie sprawiał wrażenia tak dobrego.
ku3a napisał(a):no i w końcu na Liście usłyszałem tego "Partyzanta" i... nic specjalnego jak dla mnie . raczej Dżem nigdy nie zostanie "moim" zespołem, choć kilka ich utworów lubię.
Eeee, a szkoda. Dla mnie to rewelacyjny utwór.Chyba najlepszy w dorobku ery Balcara. Na szczęście fani listy też dostrzegli jakość tego nagrania.

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
15.02.2011 04:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
Szymek79 napisał(a):a po piątkowej liście jestem straszne rozczarowany i w dodatku tai wysoki debiut pominięciem poczekalni a spodziewałem się czegoś na marę "Listu Do M." czy choćby "Do Kołyski" a tu spotkało mnie rozczarowani.
"List do M" jest tylko jeden i mam nadzieję nie będzie drugiego. Moim zdaniem to jest coś na miarę "Do kołyski", a nawet lepsze. Pewnie jednak nie osiągnie takiego sukcesu jak ten utwór, bo to była zupełnie inna sytuacja. A co do ballad na płycie "Muza" można znaleźć kilka w dobrym Dżemowym stylu.
Szymek79 napisał(a):Z resztą to nie pierwszy utwór polskiego wykonawcy który zostaje przewartościowany przez słuchaczy LP3
Trudno w tej kwestii dyskutować, bo to rzecz gustów, a także tego w jakim czasie dany utwór przebywał na liśice. Wyniki punktowe na lp3 często nie odzwierciedlają rzeczywistych sympatii fanów przy kazji topów wszech czasów, bądź konkretnego wykonwacy. Co do wymienionych przez Ciebie utworów, to w więkoszości się zgadzam, chociaż "Wojownicy" to dla mnie i tak niedowartościowny kawałek, bo myślałem, że to będzie top 3 roku, ale tu nie chodzi o to by wymieniać kawałki, kótre naszym zdaniem za dużo zdziałały na liście, bo każdy mógłby wybrać takich całkiem sporo.
ku3a napisał(a):chodzi też o konkurencję. myślę, że np. 'Faza delta" miała ją nieporównywalnie mniejszą niż np. "Dreams" i stąd mogła trzepać tyle punktów.
Zgadzam się z Tobą. Czasem trzeba popatrzeć jaki to był okres i jakie utwory znajdowały się wtedy na liście.

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
15.02.2011 04:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
 
tadzio3 napisał(a):Sobie i na konkursy Icon_smile2
na konkursy miałem już wcześniej Icon_smile2
15.02.2011 05:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
 
Szymek79 napisał(a):a wszystko jest winą tego że pojawia się zbyt mało utworów z mainstreamu, ktore mogłyby się podobać większości za to w propozycjach znajdują się utwory które podobają się wąskiej liczbie osób i takich grupek jest dużo i nic z tego nie wynika
Pewnie masz rację, ale to i tak kwestia subiektywizmu i nie da się zadowolic wszystkich
Szymek79 napisał(a):dzieją się takie rzeczy żę przeciętna wersja "While My Guitar Gently Weeps" jest na liście ponad 20 tygodni (bo nie ma konkurencji) a kilka lat temu ten utwór nagrało ToTo i ich wersja nawet jest lepsza a skończyli tylko w poczekalni.
Mi również kompletnie nie podoba się ta wersja słynnego przeboju Beatlesów. Tym bardziej, że właśnie Toto, czy Clapton mieli bardzo dobre wersje, które były na liście i nie miały takich sukcesów, chociaż Toto był w top 30 z tego co pamiętam.
Szymek79 napisał(a):O dziwnej polityce Trojki jeśli chodzi o propozycje świadczy choćby ostatnio 30 Seconds To Mars którzy chyba po raz pierwszy są w propozycjach mimo że wcześniej mieli dużo lepsze nagrania a nie jest to zespół który można usłyszeć w RMF-ie czy Zetce, tak samo zawsze mnie dziwiła podejście do zespołu Linkin Park gdzie nie dano szansy takim nagraniom ja "Crawlin", "Numb", "Faint", "From The Inside" czy ostatnio "The Catalyst".
O tej kwestii można byłoby dużo pisać, bo chyba w każdym momencie listy były utwory, kóre zdecydowanie ustępowały innym piosenkom z płyty, które nie dostały szansy bycia na liście


Dzisiaj wrzucę nowe notowanie

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
15.02.2011 05:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
ku3a napisał(a):o, Bingham w poczekalni. to by się aaktt ucieszył jakby tu zajrzał
A jeszcze co do tego, to właśnie od aaktta wziąłem ten kawałek przeglądając podsumowanie roku. Do jednej z audycji, w której podsumowywałem rok prezentowałem też kilka kawałków z pierwszych miejsc osobistych podsumowań roku, ale takich, które nie są oczywiste, dobrze znane, ale i takie, które musiały mi chociaż trochę się spodobać Icon_wink2 No i też między innymi w końcu sięgnąłem po numer 1 Beara. Ten kawałek najbardziej mi się spodobał, więc od razu też musiałem sięgnąć po cały album koncertowy Icon_wink2

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
16.02.2011 01:13 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
może to było akurat jak byłem na urlopie? bo nie słuchałem tej audycji...
16.02.2011 01:15 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
 
Pewnie tak, to było w 3 czwartek stycznia.

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
16.02.2011 10:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości