W Los Angeles ogłoszono nominacje do 87 edycji nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki filmowej i Wiedzy Filmowej. Statuetki Oscara zostaną rozdane na gali 22 lutego którą po raz drugi poprowadzi Neil Patrick Harris.
NOMINACJE
NAJLEPSZY FILM
"Snajper"
"Birdman"
"Boyhood"
"Grand Budapest Hotel"
"Gra tajemnic"
"Selma"
"Teoria wszystkiego"
"Whiplash"
NAJLEPSZY REŻYSER
Richard Linklater - "Boyhood"
Alejandro González Iñárritu - "Birdman"
Morten Tyldum - "Gra tajemnic"
Bennett Miller - "Foxcatcher"
Wes Anderson - "Grand Budapest Hotel"
NAJLEPSZY AKTOR
Steve Carell - "Foxcatcher"
Bradley Cooper - "Snajper"
Benedict Cumberbatch - "Gra tajemnic"
Michael Keaton - "Birdman"
Eddie Redmayne - "Teoria Wszystkiego"
NAJLEPSZA AKTORKA
Julianne Moore - "Still Alice"
Rosamund Pike - "Zaginiona dziewczyna"
Felicity Jones - "Teoria wszystkiego"
Reese Witherspoon - "Dzika droga"
Marion Cotillard - "Dwa dni, jedna noc"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Patricia Arquette - "Boyhood"
Laura Dern - "Wild"
Emma Stone - "Birdman"
Keira Knightley - "Gra tajemnic"
Meryl Streep - "Tajemnice lasu"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Robert Duvall - "Sędzia"
Ethan Hawke - "Boyhood"
Edward Norton - "Birdman"
Mark Ruffalo - "Foxcatcher"
J.K. Simmons - "Whiplash"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
"Birdman" - Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
"Boyhood" - Richard Linklater
"Foxcatcher" - E. Max Frye i Dan Futterman
"Grand Budapest Hotel" - Wes Anderson i Hugo Guinness
"Wolny strzelec" - Dan Gilroy
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Graham Moore - "Gra tajemnic"
Damien Chazelle - "Whiplash"
Jason Hall - "American Sniper"
Anthony McCarten - "Teoria wszystkiego"
Paul Thomas Anderson - "Inherent Vice"
NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Wielka Szóstka"
"Pudłaki"
"Jak wytresować smoka 2"
"Song of the sea"
"The Tale of the Princess Kaguya"
NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Citizenfour"
"Szukając Vivian Maier"
"Last Days in Vietnam"
"The Salt of the Earth"
"Virunga"
NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Ida" - Polska
"Dzikie historie" - Argentyna
"Lewiatan" - Rosja
"Mandarynki" - Estonia
"Timbuktu" - Mauretania
NAJLEPSZE ZDJĘCIA
"Niezłomny"
"Birdman"
"Mr. Turner"
"Ida"
"Grand Budapest Hotel"
NAJLEPSZE KOSTIUMY
"Grand Budapest Hotel"
"Inherent Vice"
"Tajemnice lasu"
"Mr. Turner"
"Czarownica"
NAJLEPSZY MONTAŻ
"Snajper"
"Boyhood"
"Grand Budapest Hotel"
"Gra tajemnic"
"Whiplash"
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
"Foxcatcher"
"Grand Budapest Hotel"
"Strażnicy Galaktyki"
NAJLEPSZA ORYGINALNA MUZYKA
Alexandre Desplat - "Grand Budapest Hotel"
Alexandre Desplat - "Gra tajemnic"
Hans Zimmer - "Interstellar"
Gary Yershon - "Pan Turner"
Jóhann Jóhannsson - "Teoria wszystkiego"
NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
"I'm Not Gonna Miss You" - "Glen Campbell...I'll Be Me"
"Everything is Awesome" - "LEGO: Przygoda"
"Glory" - "Selma"
"Lost Stars" - "Begin Again"
"Grateful" - "Beyond The Lights"
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Grand Budapest Hotel"
"Gra tajemnic"
"Interstellar"
"Tajemnice lasu"
"Mr Turner"
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Snajper"
"Birdman"
"Hobbit: Bitwa pięciu armii"
"Interstellar"
"Niezłomny"
NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Snajper"
"Birdman"
"Interstellar"
"Niezłomny"
"Whiplash"
NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
"Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz"
"Ewolucja planety małp"
"Strażnicy Galaktyki"
"Interstellar"
"X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Joanna"
"Nasza klątwa"
"Crisis hotline"
"The Reaper"
"White Earth"
NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"The Bigger Picture"
"The Dam Keeper"
"Feast"
"Me and My Moulton"
"A Single Life"
NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Aya"
"Boogaloo and Graham"
"Butter Lamp"
"Parvaneh"
"The Phone Call"