Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Przyznam, iż nie wiedziałem, gdzie wrzucić ten temat. Ani nie będzie mówić o bezwzględnych świeżościach (przynajmniej nie li i jedynie), ani też o totalnych oldiesach. Nie będzie to też felieton, choć wybór zdecydowanie będzie subiektywny.

Jak wiadomo, w ex-yu powszechny jest turbofolk lub coś, co oficjalnie nie jest turbofolkiem, ale brzmi podobnie (Severina, Jelena Rozga). W Słowenii zaś mamy polkę i czasami turbopolkę (nazwa pochodząca chyba od utworu grupy Atomik Harmonik, choć nie zdziwiłbym się, gdyby stosowano ją znacznie wcześniej). Jest jeszcze Macedonia, która jeszcze kilka lat temu była bałkanskim zagłębiem r'n'b, a teraz... Teraz to w sumie ciężko powiedzieć czym jest.

Na początek kilka utworów z, powiedzmy, ostatniego roku, które osiągnęły jakiś tam komercjalny sukces, ale jednocześnie nie były czymś w stylu "glavobolja od vina a nigde aspirina" (słynny przebój "Aspirin" Seki Aleksić).





1. Zacznę od serbskiego rapera Marko Šelića, znanego szerzej jako Marčelo. W tym roku miał wydać płytę o nazwie "Napet šou" - wiadomo, do czego miała nawiązywać - ale na razie brak jakichś oficjalnych informacji, więc być może wciąż czeka na wydanie. Za to są już informacje o niedawnych koncertach i w takim Niszu Marčelo musiał zrobić drugi koncert - takie było zainteresowanie Icon_smile
Utwór powyżej nosi tytuł "Laž" (kłamstwo). Na featuringu Miloš Borovnjak, znany jako Ministar Lingvista




2. O chorwackiej grupie Silente już kiedyś pisałem... ale się powtórzę. Nie ma zbyt wiele informacji o nich, ale wydaje się, że "Lovac na čudesa" z 28 października 2013 roku to ich pierwsza płyta. Grupa bardzo koedukacyjna, ponieważ są w niej i panowie, i panie Icon_smile Utwór "I ovaj put" (dosłownie "i ta droga", ale w tym wypadku będzie to raczej "i ten raz", "i tym razem") mówi co prawda o miłości, ale jest w nim pewien powiew stylistyki poezji śpiewanej i tekst nie jest taki głupi. Zresztą, dzięki niemu dowiedziałem się, co znaczy "remorker". Podpowiem, że po angielsku to "tugboat" Icon_wink




3. Ostatni wykonawcy są chyba najbardziej znani z całej trójki. Serb SevdahBaby (Milan Stanković - ale nie ten od "Ovo je Balkan") tworzy electropop, a Djixx śpiewa. Razem całkiem nieźle im się współpracuje. 25 grudnia ubiegłego roku (tak, w Boże Narodzenie) wydany został album "Sega Mega, ti i ja", a z niego pochodzi singiel o jakże optymistycznym tytule "Uvek mogu bolje", czyli "zawsze mogę więcej". Swoją drogą, pozdrowienia dla Kordiana, który naprowadził mnie na ten ewidentnie przebojowy numer.

Ciąg dalszy, mam nadzieję, nastąpi.
20.04.2014 01:26 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
stavanger Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 012
Dołączył: Jun 2007
Last.fm
Post: #2
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Zespół Električni Orgazam, ale żeby nie było, że jakieś starocie to wrzucam nagranie z ostatniej ich płyty z roku 2010:



.
20.04.2014 10:57 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #3
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Jeej, 2010 to prehistoria względem 2014.
Ja coś do siebie dorzucę, ale najpierw przesłucham te propozycje, bo interesuje mnie ten region muzycznie, a nie mam kompletnie dostępu do wartościowych współczesnych rzeczy stamtąd.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 11:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii

4. Marko Perković Thompson. Thompson to oczywiście pseudonim. Wokalista zespołu... Thompson. Dla wielu Chorwatów genialna postać i wzór patrioty, dla mnie - niestety zwykły nacjonalista... Brzmienie grupy? Rockowe, chwilami wręcz hard rockowe, w porywach może nawet metalowe.
Jego ostatni album "Ora et labora" wydany został 10. kwietnia (mimo wszystko raczej nie w hołdzie dla prezydenta Kaczyńskiego) Tytuły utworów mówią same za siebie: Bóg i Chorwaci, Bośnia, zawsze tobie wierni, nie ma poddania... Do posłuchania tutaj zaś numer cztery z płyty, czyli "Zapali vatru" - zapal ogień. Krążek odniósł (oczywiście) ogromny sukces i zaliczył jedynkę w zestawieniu chorwackich albumów.
Mam wielki problem z twórczością tego pana. Muzycznie to by się broniło, ale jego poglądy są dla mnie nie do zaakceptowania i uważam je za szkodliwe oraz, nawet jeśli podprogowo, wzywające do nienawiści.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.04.2014 05:23 PM przez prz_rulez.)
20.04.2014 05:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #5
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
prz_rulez napisał(a):Dla wielu Chorwatów genialna postać i wzór patrioty, dla mnie - niestety zwykły nacjonalista
odsądzasz go nawet od niezwykłości! niebywałe

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 06:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Cóż... Ja też mogę czasami wyrazić swoje zdanie. Uważam nacjonalizm za niebezpieczny i w najbliższym czasie to się raczej nie zmieni...
20.04.2014 06:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #7
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
ale może skoro śpiewa piosenki i zdobywa uznanie jest wobec tego niezwykłym nacjonalistą, co?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 06:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Może, ale też nie pierwszy to i nie ostatni muzyk-nacjonalista. Niezwykłe to jest raczej to, jak łatwo dało się Chorwatów i Serbów wmanewrować we wzajemną nienawiść, ale to już rozmowa na zupełnie inny temat.
20.04.2014 07:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii

9. Jeszcze z rozpędu numer dziewięć. Utwór "Čuvaj me" (słuchaj mnie) zagrzebskiej grupy Pavel.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.04.2014 08:08 PM przez prz_rulez.)
20.04.2014 08:03 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
10. Dziś troszkę starszy utwór, bo z 2011 roku. Jest on dziełem chorwackiego, hiphopowego składu "Dječaci" (po polsku: "chłopaki"), którego korzenie sięgają początków XXI wieku. Przy czym utwór "Miris" (zapach), do którego link znajduje się poniżej, hiphopowym nazwać ciężko.





P.S. Jeden z ich starszych utworów ma tytuł "Boli nas kurac šta vama piše u Winampu". Sami zgadnijcie, co to znaczy... Icon_lol
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.04.2014 10:00 PM przez prz_rulez.)
30.04.2014 07:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
11. Chorwacka grupa Studio Frendo i "Pipi" - miły dla ucha pop-funk Icon_smile


30.04.2014 10:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
12. Grupa The Frajle to żeński kwartet, założony w 2009 roku w Nowym Sadzie. Balansują gdzieś na granicy popu, swingu i jazzu. "Ko se to meni zaljubio" to ich nowy singiel.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.06.2014 10:47 AM przez prz_rulez.)
26.06.2014 10:47 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: Trochę inna muzyka z byłej Jugosławii
Jest nowy utwór od grupy Silente - "Čudna ili čudesna" ("Dziwna czy cudowna")


(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2015 07:09 PM przez prz_rulez.)
07.01.2015 07:09 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy dzisiejsza muzyka traci emocje? prz_rulez 60 7 439 11.09.2019 12:23 PM
Ostatni post: Miszon
  Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? Lombthorne 8 2 315 21.09.2018 11:36 AM
Ostatni post: dziobaseczek
  Bo Życie To Muzyka Paweł 29 4 867 18.03.2009 07:57 PM
Ostatni post: bear
  Muzyka wczoraj a dziś - czyli o kondycji dzisiejszej muzyki prz_rulez 118 19 941 14.12.2008 12:48 PM
Ostatni post: prz_rulez

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości