Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak spędzacie święta?
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Jak spędzacie święta?
Jestem ciekaw, czy temat pozamuzyczny ma tutaj rację bytu. A co tam, spróbujemy Icon_smile

Po drugie, już konkretnie: jestem bardzo ciekaw tego, jak spędzacie święta i jakie są wasze odczucia względem tego okresu w roku. A może macie jakieś interesujące tradycje rodzinne lub lokalne?

U mnie nie ma zbyt wiele ciekawego do opowiedzenia, święta spędzam w dość kameralnym gronie rodzinnym. Z ciekawostek mogę napisać, iż u mojej mamy i na Boże Narodzenie, i na Wielkanoc jadło się... barszcz czerwony. Dopiero mój ojciec nieco zmienił tradycję i pojawił się żurek. Na tyle silnie, że dziś żurek zdominował czerwony.


A u was jak to wygląda?
Jestem też ciekaw, czy gdzieś u was rezurekcja ma miejsce w sobotę wieczorem Icon_smile
20.04.2014 12:35 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #2
RE: Jak spędzacie święta?
prz_rulez napisał(a):czy gdzieś u was rezurekcja ma miejsce w sobotę wieczorem
rezurekcja? a nie wigilia paschalna?

u mnie nie ma na wielkanoc żadnych zup

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 12:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #3
RE: Jak spędzacie święta?
Jem i jem, potem śpię, biegam, jem i śpię. Biegam, idę do kościoła, słucham muzyki, jem i śpię.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
20.04.2014 12:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #4
RE: Jak spędzacie święta?
słyszałem, że w niektórych rejonach Polski, proboszczowie w swoich parafiach poprzenosi rezurekcję z niedzieli rano już na sobotę wieczorem, takie, jak widać, kościelne nowatorstwo współczesnych czasów Icon_wink2

a ja święta spędzam na forum, hehe Icon_wink2 jest tu jeszcze ktoś taki? Icon_razz2
20.04.2014 12:12 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Jak spędzacie święta?
Listoholik napisał(a):łyszałem, że w niektórych rejonach Polski, proboszczowie w swoich parafiach poprzenosi rezurekcję z niedzieli rano już na sobotę wieczorem
No właśnie ja to słyszałem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, tylko zacząłem słuchanie od środka i nie wiem, czy mówili ogólnie, o Polsce czy o jakimś innym kraju Icon_smile A potem był komentarz: "w Polsce zazwyczaj rezurekcja jest odprawiana w niedzielę rano". Stąd moja ciekawość.
20.04.2014 12:48 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Jak spędzacie święta?
w prawosławiu jest trochę inaczej i tam faktycznie obrzędy zaczynają się w nocy, ale rezurekcja sama w sobie nie może być wcześniej niż o świcie

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 01:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #7
RE: Jak spędzacie święta?
AKT! napisał(a):rezurekcja? a nie wigilia paschalna?

AKT! napisał(a):rezurekcja sama w sobie nie może być wcześniej niż o świcie

Nie jestem ekspertem w tym zakresie, ale z tego co się orientuję, to wspomniana Wigilia Paschalna zaczynała się w sobotę ale nie wcześniej niż po zmroku i powinna się zakończyć przed świtem. Jednym z głównych obrzędów jest odnowienie ognia, które polega na wygaszeniu wszystkich świec i świateł w kościele i odpaleniu poświęconym ogniem nowego Paschału, co w świetle dnia daje mniejsze wrażenie.
Podobno według starego zwyczaju Wigilia Paschalna kończąca się procesją rezurekcyjną (która jest lokalnym polskim zwyczajem) odbywała się w sobotę, co zmieniło się dopiero w czasie zaborów, gdy wprowadzono godzinę policyjną i zabroniono wieczornych zgromadzeń. Zmiana ta przetrwała do dziś, ale ostatnio poszczególne diecezje wracają do dawnego zwyczaju, a inne dają proboszczom swobodę w tym względzie powołując się na obowiązujący od 1986 "Mszał Rzymski dla diecezji polskich" (lub jego drugie wydanie z 2006), który daje do wyboru organizowanie procesji w nocy na zakończenie Wigilii Paschalnej lub w niedzielę rano przed pierwszą poranną mszą.
20.04.2014 02:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #8
RE: Jak spędzacie święta?
A ja byłem dziś na rezurekcji Icon_wink2 A wczoraj była wigilia paschalna, na którą nie chciało mi się iść.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
20.04.2014 03:02 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #9
RE: Jak spędzacie święta?
Rincewind napisał(a):Wigilia Paschalna zaczynała się w sobotę ale nie wcześniej niż po zmroku i powinna się zakończyć przed świtem.
Tak, wszystko się zgadza Icon_smile

dziobaseczek napisał(a):A ja byłem dziś na rezurekcji
Ja też, nie wiem jak to się stało, że wstałem Icon_surprised

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.04.2014 04:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: Jak spędzacie święta?
Nie uwierzycie, ale ja chyba nigdy nie byłem na rezurekcji Icon_surprised
20.04.2014 07:18 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 448
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #11
RE: Jak spędzacie święta?
W tym roku byłem po raz pierwszy od kilku lat na Wigilii Paschalnej i na Rezurekcji (ostatni raz byłem bodajże w 2007 roku). U nas jest to robione razem i zaczyna się o 22 wieczorem - z tego co się orientuję to na pewno jeszcze jedna parafia w mieście tak robi - większość organizuje Wigilię Paschalną w godzinach wieczornych (18 lub 19 wieczorem), a Rezurekcję w niedzielę rano. Przez pierwsze kilka lat po powołaniu parafii (powstała w 1998 roku) WP zaczynała się pół godziny później, dopiero bodajże w 2003 roku zostało przeniesione na obecną godzinę.
A śniadanie wielkanocne to u nas tradycyjnie barszcz biały plus rzecz jasna święconka.

Wesołych Świąt dla wszystkich.

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
20.04.2014 11:10 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #12
RE: Jak spędzacie święta?
AKT! napisał(a):rezurekcja? a nie wigilia paschalna?
U mnie są one połączone.
Kiedyś Wigilia Paschalna była w sobotę, a rezurekcja w niedzielę o 6:00.
Obecnie wszystkie te uroczystości odbywają się w sobotę o 21:30, ale całość trwa ponad 3 godziny, więc nie zawsze jestem zdecydowany, aby uczestniczyć w takim nabożeństwie. Np. w tym roku nie byłem Icon_wink

prz_rulez napisał(a):jak spędzacie święta i jakie są wasze odczucia względem tego okresu w roku.
Mimo że Wielkanoc jest krótsza niż Boże Narodzenie (mniej przygotowań, mniej wolnego itd.), to ja jakoś intensywniej ją przeżywam. Może dlatego, że uroczystości w kościele są dużo bardziej rozbudowane i nie ma wszechogarniającej komercji (nie ma "Last Christmas" w radio, nie ma neonów na ulicach, w sklepach jakby mniej ludzi niż w grudniu, nikt nie biega za prezentami).

Wielkanocne jedzenie w moim domu jest tradycyjne - żurek, biała kiełbasa, ciasta (babka, sernik), baranek z czekolady i oczywiście jajka z chrzanem Icon_razz
21.04.2014 11:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: Jak spędzacie święta?
Heh, moja ciocia wczoraj narzekała, że na święta są kolędy, a tutaj nie ma czego pośpiewać Icon_razz2 Oczywiście są pieśni wielkanocne, ale są one mniej popularne niż te wielkopostne czy adwentowe, nie mówiąc już o tych bożonarodzeniowych...
Ludzi w sklepach faktycznie nie widziałem aż tak wielu.
Z typowego jedzenia na święta - niestety, musi być masa sałatek. Problem w tym, że ja tych wszystkich majonezowych po prostu nie trawię Icon_sad Bardzo chciałem się przemóc, ale wystarczyło, że je zobaczyłem... I bęc. Przeszła mi ochota na przełamywanie się.
22.04.2014 01:35 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #14
RE: Jak spędzacie święta?
Baranek z CZEKOLADY? Jajka z CHRZANEM? Pierwsze słyszę! Icon_surprised

U mnie nie mogłoby się obyć bez mazurka, pasztetu i sałatki jarzynowej <3

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
22.04.2014 01:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #15
RE: Jak spędzacie święta?
Sałatka jarzynowa to jest na każde święta, więc nie traktowałem jej jako czegoś typowego tylko dla Wielkanocy Icon_smile
Pasztet w sumie na Boże Narodzenie też jest.
Oprócz tego mam jeszcze zająca z czekolady Icon_lol
22.04.2014 11:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
RE: Jak spędzacie święta?
Bleh, sałatka jarzynowa Icon_evil Dlaczego w Polsce na każde większe święto, Wielkanoc, urodziny, imieniny je się sałatki? I to TAKIE sałatki? Ostatnio zrobiłem się bardziej wszystkożerny (wiadomo, PRAWDZIWE życie studenckie uczy pokory), ale sałatek z majonezem wciąż nie mogę znieść. Już wąchanie ich nie należy do najprzyjemniejszych dla mnie rzeczy.
A wystarczyłoby zrobić sałatkę grecką...
Nie ogarniam typowej polskiej kuchni.

O, ale za to moja ciocia zrobiła dobry pasztet z pistacjami Icon_biggrin
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.04.2014 12:14 PM przez prz_rulez.)
22.04.2014 12:13 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #17
RE: Jak spędzacie święta?
Sałatka grecka ns Wielkanoc? Brzmi patologicznie.

Nie lubisz sałatek, to nie jedz.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.04.2014 12:26 PM przez AKT!.)
22.04.2014 12:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: Jak spędzacie święta?
AKT! napisał(a):Sałatka grecka ns Wielkanoc? Brzmi patologicznie.
A to niby dlaczego?
Mam dość tych schematów i ograniczeń, jedzmy to, na co mamy ochotę, a nie, "bo tradycja"!
AKT! napisał(a):Nie lubisz sałatek, to nie jedz.
No tak, tylko trochę gorzej, jeśli pół stołu to sałatki, a drugie pół to masa mięcha i jajek. Też niespecjalnie "moje" jedzenie.
22.04.2014 08:29 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #19
RE: Jak spędzacie święta?
prz_rulez napisał(a):Mam dość tych schematów i ograniczeń, jedzmy to, na co mamy ochotę, a nie, "bo tradycja"!
Napisz wprost: "je^ać tradycję!", napisz!

prz_rulez napisał(a):No tak, tylko trochę gorzej, jeśli pół stołu to sałatki, a drugie pół to masa mięcha i jajek. Też niespecjalnie "moje" jedzenie.
Na ma waniliowej coli i prz się gubi? Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
22.04.2014 09:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #20
RE: Jak spędzacie święta?
Jak można nie lubić sałatek, zwłaszcza jarzynowej Icon_sad((((

Ja jedynie mam problemy z białą kiełbasy, bo jest okropna. Icon_razz2 Choć w tym roku na śniadaniu była taka sucha niemal bez tłuszczu więc z dużą ilością chrzanu dało się zjeść.

W ogóle zawsze jest tak, że się szybko najadam i ledwie potem mieszczę obiad, ale jak na stole pojawia się mazurek, to... Icon_smile

A do kościoła w ogóle nie chodzę. ^^

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
22.04.2014 09:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak spędzacie Sylwestra? prz_rulez 39 3 590 19.01.2019 07:51 PM
Ostatni post: prz_rulez
  Święta 2013 prz_rulez 9 1 557 13.01.2014 02:21 PM
Ostatni post: danielka
  Święta święta! prz_rulez 52 11 541 24.12.2012 03:36 PM
Ostatni post: prz_rulez

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości