Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
Czuję potrzebę napisania krótkiej wiadomości.
Fakt, lista ma przerwę.
Przerosła mnie liczba świeżości oraz moje prywatne sprawy uczelniano-podróżniczo-towarzyskie.
Nie oznacza to jednak, iż o niej zapomniałem.
Za odrabianie biorę się w czasie świąt i mam nadzieję, iż znów się uda.
Wiem, iż będzie ciężko, ale... Już byłem w gorszych tarapatach - i dało radę Icon_smile
Tak więc trzymajcie kciuki.
13.04.2014 09:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
piotreklp3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 474
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #2
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
Trzymam! Icon_smile Dwa miesiące to w końcu nie tak wiele.
13.04.2014 09:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 147
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #3
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
dawno nie patrzyłem jakie kto ma zaległości. około Świąt to zrobię i prześlę pw do kilku osób Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
13.04.2014 09:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 635
Dołączył: May 2008
Post: #4
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
też miałem kiedyś taki moment, że gdy zabierałem się za listę, wyrównywałem zaległe notowania z ostatnich kilku tygodni; na szczęście to było dawno; teraz raczej nie mam problemów, ale jeśli już zrobią się jakieś zaległości, zwykle niełatwo mi się za nie zabrać

+

zawsze odnosiłem wrażenie, że używanie "iż" zamiast "że", zwłaszcza więcej niż jednokrotnie lub w krótkim tekście, jest odrobinę nacechowane, może nawet w jakiś sposób pretensjonalne, nie wydaje wam się?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.04.2014 06:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 497
Dołączył: Aug 2008
Post: #5
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
AKT! napisał(a):zawsze odnosiłem wrażenie, że używanie "iż" zamiast "że", zwłaszcza więcej niż jednokrotnie lub w krótkim tekście, jest odrobinę nacechowane, może nawet w jakiś sposób pretensjonalne, nie wydaje wam się?
dla mnie to nie ma znaczenia. Może to kwestia przyzwyczajenia. Mój promotor poprawia mi w pracy magisterskiej co drugie "że" na "iż" i twierdzi, że tak jest lepiej, bo musi byc róznorodnie Icon_wink
14.04.2014 09:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 635
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
dla mnie "iż" aż krzyczy o adekwatną składnię, ale jestem chyba odrobinę przewrażliwiony Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.04.2014 09:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #7
RE: Oświadczeniosprostowaniowyjaśnienie peerzetowe
AKT! napisał(a):dla mnie "iż" aż krzyczy o adekwatną składnię, ale jestem chyba odrobinę przewrażliwiony

W żadnym przypadku nie jesteś przewrażliwiony. Po prostu znasz dobrze język polski w tym zakresie. Sam walczę z nadużywaniem "iż" i wielu innych niepoprawnych zwrotów, które wsączyli w nasze uszy niedouczeni dziennikarze. Wystarczy włączyć telewizor i chwilę posłuchać. Kto w TV poza Bralczykiem, Miodkiem i, o dziwo, Jerzym Engelem poprawnie używa form "tę" i "tą". Wszyscy jak jeden mąż mówią "tą". A wracając do "iż", to PWN-owski Słownik Poprawnej Polszczyzny wypowiada się jednoznacznie. Żeby nie być gołosłownym przytoczę fragmenty dotyczące tego hasła z wydania tego słownika z roku 2007. " - [...] Nadużywane w języku potocznym i stylu dziennikarskim zamiast neutralnego: że. [...] Spójnikamożna używać, żeby uniknąć kilkakrotnego powtórzenia spójnika że w jednym zdaniu. [...] W innych wypadkach używanie tego spójnika jest manieryczne i pretensjonalne."

Tomekk napisał(a):Mój promotor poprawia mi w pracy magisterskiej co drugie "że" na "iż" i twierdzi, że tak jest lepiej, bo musi byc róznorodnie
Jeżeli poprawia pierwsze wystąpienie "że" w zdaniu, to poprawia błędnie, no ale trudno się spierać z promotorem, co najwyżej możesz prosić o uzasadnienie, powołując się przy okazji na wspomniany powyżej SPP.
14.04.2014 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości