Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top wszech czasów — edycja pierwsza
2008
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #141
 
#22. Loretta Lynn, Coal Miner's Daughter
Album: Coal Miner's Daughter | Gatunek: Country | Rok wydania: 1970 | 3:00

[Obrazek: 22lorettalynn.png]
Lorettę Lynn poznałem pod koniec kwietnia, kiedy to przed maturą, zamiast się uczyć, oglądałem w sobotnie popołudnie biograficzny film o Loreccie, z Sissy Spacek w roli głównej. Wcześniej nie wiedziałem o niej prawie nic, ale jej historia w połączeniu z jej muzyką bardzo mnie zainteresowały. "Coal Miner's Daughter" uważane z sygnaturowe nagranie Lynn, to jedna z najbardziej wzruszających piosenek, jakie słyszałem w życiu. Może to banalne, ale w pewien sposób ruszają mnie takie smutne historie życiowe, które jednak mimo wielu przeszkód kończą się happy endem. Dla fanów alternatywy powiem, że ostatni krążek Loretty produkował Jack White z The White Stripes, a efektem tej współpracy były dwie nagrody Grammy.

[zachomikuj] | [tekst] | [youtube] | [wikipedia]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
28.11.2008 12:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #142
 
#21. Toni Braxton, Do You Remember When
Album: More Than A Woman | Gatunek: R&B | Rok wydania: 2002 | 4:02

[Obrazek: 21tonibraxton.png]
Toni Braxton już od wczesnego dzieciństwa była jedną z moich ulubionych piosenkarek. Jej twórczość dość dobrze poznałem przy okazji znakomitego krążka "The Heat", a w 2007 roku na dobre odświeżyłem sobie jej muzykę. Szczególnie znaczącymi dla mnie utworami Toni są "Do You Remeber When" i "Long Way Home", pochodzące z dwóch ostatnich albumów. Muzykę pani Braxton lubię nie tylko ze względu na wspaniałe brzmienie i przystępny wokal, ale też na teksty, które jak się okazuje znalazły odbicie w rzeczywistości i głównie stąd są mi bardzo bliskie. "Do You Remember When" za każdym razem budzi we mnie mieszankę słodko-gorzkich wspomnień i emocji. Zresztą, posłuchajcie sami.

[zachomikuj] | [tekst] | [youtube] | [tonibraxtononline]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
30.11.2008 11:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #143
 
#20. The Fugees, Killing Me Softly With His Song
Album: The Score | Gatunek: Soul, Hip-Hop | Rok wydania: 1996 | 4:43

[Obrazek: 20fugees.png]
Dzisiaj co prawda nie jestem w stanie napisać czegokolwiek sensownie i moje wypowiedzi przybierają raczej ciężko niewysublimowane formy. Przykładem może być chociażby powyższy opis utworu Toni Braxton. A to źle, bo o "Killing Me Softly" można napisać bardzo wiele dobrych rzeczy. Mimo, że to oczywiście cover, to oryginał Roberty Flack nie przemawia do mnie tak jak jego słynne już wykonanie z Lauryn Hill na wokalach z magicznego 1996 roku. Ta wersja to już klasyka popu, soulu, hip-hopu i r&b. To zarazem prawdopodobnie pierwszy kawałek The Fugees jaki poznałem. Na pewno miał on bardzo wielkie znaczenie przy moim późniejszym "niezdrowym" wręcz zainteresowaniu muzyką tria. Hill wzbija się tu na wyżyny swojego kunsztu wokalnego i osiąga nieznane wcześniej muzyce popularnej sfery. Jednocześnie nie można nie wspomnieć o kultowych już wykonaniach tego kawałka na "Dave Chapelle's Block Party" i rozdaniu nagród BET w 2005 roku. Ciężko mi opisać to słowami - dla mnie ten utwór jest po prostu fenomenalny.

[zachomikuj] | [tekst] | [youtube]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
30.11.2008 11:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
1981 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 661
Dołączył: Jun 2007
Post: #144
 
Fugees rzeczywiście zachwycające - nadal bardzo mi się podoba. Roberta Flack też.. i wersja Hugh Granta z filmu "About A Boy" też. Icon_biggrin3

A Toni Braxton - jednak wolę "You're Makin' Me High" i "Un-Break My Heart".
01.12.2008 06:51 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
chris975 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 204
Dołączył: Jun 2007
Post: #145
 
Ooo w końcu coś ciekawego widzę w tym podsumowaniu tj. Fugees i ich chyba najlepsze nagranie Icon_biggrin3

1981 napisał(a):A Toni Braxton - jednak wolę "You're Makin' Me High" i "Un-Break My Heart"

Zgadzam się w 100%! Icon_smile2

GŁOSUJ NA IMHO LISTĘ

[Obrazek: imho3odod7.jpg]
01.12.2008 11:29 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #146
 
#19. The Andrews Sisters, Beer Barrel Polka (Roll Out The Barrel)
Gatunek: 1930s pop, Swing | Rok wydania: 1939 | 2:58

[Obrazek: 19andrewssisters.png]
Kto mnie zna, ten wie, że jestem dość zakręcony na punkcie muzyki z lat 30tych i 40tych. To nie tak, że słucham jej na co dzień i ciągle, ale stanowi ona ważną półkę w szafie mojej muzycznej edukacji, czy też może raczej moich muzycznych upodobań. Na niewątpliwie wysokim miejscu znajduje się pewne wokalne trio żeńskie, które zaistniało na scenie muzycznej w drugiej połowie lat 30tych, a ich "Bei Mir Bist Du Schön" uznaje się za największy przebój okresu II wojny światowej. Chodzi oczywiście o The Andrews Sisters. Nie mniej jednak dziewczęta były wspaniałe i nagrywały wspaniałe utwory, także te świąteczne, o czym już wkrótce się przekonacie mam nadzieję Icon_wink "Beer Barrel Polka" ma trzy niepodważalne atuty, które czynią ją jednym z moich ulubionych kompozycji tamtych lat - po pierwsze jest to polka, a polki (i Polki Icon_wink ) uwielbiam; po drugie utwór ma wspaniale, wręcz melodyjnie napisany tekst; a po trzecie wersja, którą Wam zaprezentuję na swoim chomiku nagrana podczas jakiegoś z programów radiowych, może być co najmniej jednym z pierwszych muzycznych bangerów (czujecie ten beat?)! Oczywiście siostry mają zdecydowanie więcej cudownych kompozycji jak chociażby "Hold Tight" czy "The Wedding Samba" z Carmen Mirandą, ale ostatecznie w top 50 zmieściłem tylko tę jedną. Następnym razem obiecuję, że będzie ich więcej!

[zachomikuj] | [tekst] | [youtube]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.12.2008 10:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #147
 
#18. Lauryn Hill, Everything Is Everything
Album: The Miseducation of Lauryn Hill Gatunek: Neo-Soul, R&B, Hip-Hop | Rok wydania: 1998 | 5:01

[Obrazek: 18laurynhill.png]
A oto i wyłania się miejsce #18, które niesie ze sobą pierwszy chociaż nie ostatni w tym topie utwór od Lauryn Hill. Utwór bardzo mi bliski, bardzo pozytywny i bardzo mądry. Teraz tak mi się nasunęło po obejrzeniu filmu "I Heart Huckabees", że "Everything Is Everything" reprezentuje w pewien sposób model koca, który jest w sumie pewnym kluczem do odkrycia sensu życia. Nieważne, ważne natomiast, że przesłanie jakie niesie utwór Hill jest czymś uniwersalnym i chyba nie tylko dotyczy tych młodych, dla których pierwotnie utwór został napisany. Everything is everything, wszystko ma jakieś znaczenie nic nie ginie, wszystko wiąże się ze sobą, więc sięgaj po marzenia, bo warto, bo wszystko jest możliwe, bo wszystko jest wszystkim. Nie wiem co więcej mogę napisać. Cudowny utwór, ze wspaniałego krążka, rewelacyjnej wokalistki, wzbogacony świetnym klipem. Uznałem, że dam fragment tekstu, jako że tekst bardzo się tu liczy. To kolejny po "Let's Get Free" kawałek, z którym się utożsamiam, jakby to powiedział saferłel - hymn życia Icon_smile

I wrote these words for everyone
Who struggles in their youth
Who won't accept deception
Instead of what is truth
It seems we lose the game,
Before we even start to play
Who made these rules? We're so confused
Easily led astray

[...]

Sometimes it seems
We'll touch that dream
But things come slow or not at all
And the ones on top, won't make it stop
So convinced that they might fall
Let's love ourselves then we can't fail
To make a better situation
Tomorrow, our seeds will grow
All we need is dedication

Let me tell ya that,
Everything is everything
Everything is everything
After winter, must come spring
Everything is everything

Everything is everything
What is meant to be, will be
After winter, must come spring
Change, it comes eventually


[zachomikuj] | [tekst] | [youtube] | [laurynhillpl]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.12.2008 11:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #148
 
#17. The RH Factor featuring D'Angelo, Bullshit
Album: Distractions Gatunek: Jazz, Neo-Soul, Funk | Rok wydania: 2006 | 4:57

[Obrazek: 17rhfactor.png]
The RH Factor to muzyczny projekt jazzowo-soulowy założony przez genialnego trębacza Roya Hargrove'a. Kto zapoznał się z moją kompilacją "When It Rains Outside Volume 1" z pewnością kojarzy ten numer z D'Angelo na wokalu. Utwór pochodzi ze wspaniałego albumu "Distractions" z 2006 roku i jest moją oficjalną deszczową piosenką. Kawałek ma wspaniały klimat i zawsze kiedy wieczorem pada deszcz, otwieram okno lub wychodzę na dwóch, a w słuchawkach gra właśnie "Bullshit". To naprawdę wspaniałe uczucie, tym bardziej, że "Bullshit" to w pewnym sensie utwór idealny. Bardzo rzadko zdarza się, aby jeden kawałek potrafił tak na mnie oddziaływać. To takie jakby pięciominutowe przedłużenie "VooDoo" D'Angelo - mojego drugiego albumu wszech czasów. To perfekcyjna symfonia dźwięków i głosów w idealnych proporcjach. Słuchając tego utworu, czuję się spełniony w każdej jego sekundzie. Youtube niestety nie zna tego kawałka, więc zachęcam gorąco do pobierania go z mojego chomika na koszt mojego transferu!

[zachomikuj] | [wikipedia]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.12.2008 12:08 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
1981 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 661
Dołączył: Jun 2007
Post: #149
 
Oo.. Everything Is Everything - bardzo lubię! Za świetną melodię i świetny teledysk z Nowym Jorkiem jako płytą winylową...
07.12.2008 06:54 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #150
 
#16. Aretha Franklin, Don't Play That Song
Album: Spirit In The Dark Gatunek: Soul | Rok wydania: 1970 | 3:02

[Obrazek: 16arethafranklin.png]
Kiedyś słuchałem dość dużo Arethy Franklin. Teraz może robię to niezbyt często, chociaż niewątpliwie lubię wracać do jej muzyki. Aretha to już legenda muzyki, nie trzeba tu pisać zupełnie nic. W rankingu najlepszych wykonawców świata, sprzed miesiąca, wg magazynu Rolling Stone zajęła pierwsze miejsce, co już jest chyba wystarczającą zachętą do zapoznania się z jej twórczością. Tymczasem na miejscu #16 pojawia się nieśmiertelne "Don't Play That Song" ze wspaniałego krążka "Spirit In The Dark". Mam do tego utworu i krążka duży sentyment i pewnie też z tego powodu ląduje on na pozycji #16. Posłuchajcie!

[zachomikuj] | [tekst] | [youtube]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.12.2008 08:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #151
 
#15. Lauryn Hill, Lost Ones
Album: The Miseducation of Lauryn Hill Gatunek: Hip-Hop | Rok wydania: 1998 | 4:24

[Obrazek: 15laurynhill.png]
Moi znajomi paradoksalnie określili ten utwór jako zupełnie arytmiczny i monotonny. Dla mnie to emocjonalny wulkan energii i prawdziwy liryczny majstersztyk; hip-hop na najwyższym poziomie; absolutne 5/5. To zresztą jeden z niewielu utworów z pierwszego albumu, które Lauryn konsekwentnie wykonuje niemalże na każdym koncercie przez cały przebieg jej kariery. Utwór jest o tym jak pieniądze zmieniają ludzi, jak dla własnej korzyści jesteśmy w stanie poświęcić wszystko, co do tej pory było dla nas niezmiernie ważne - You might win some, but you just lost one. To zbyt prawdziwe, żeby móc temu zaprzeczyć. Posłuchajcie!

It's funny how money changes situations
Miscommunication leads to complication

(...)

Now, now how come your talk turn cold
Gained the whole world for the price of your soul
Tryin' to grab hold of what you can't control
Now you're all floss, what a sight to behold
Wisdom is better than silver and gold
I was hopeless now I'm on the Hope road
Every man want to act like he's exempt
When him need to get down on his knees and repent
Can't slick talk on the day of judgment
Your movement's similar to a serpent
Tried to play straight, how your whole style bent?
Consequence is no coincidence
Hypocrites always want to play innocent
Always want to take it to the full out extent
Always want to make it seem like good intent
Never want to face it when it's time for punishment
I know that you don't wanna hear my opinion
But there come many paths and you must choose one
And if you don't change then the rain soon come
See you might win some but you just lost one

(...)

Now don't you understand man universal law
What you throw out comes back to you, star
Never underestimate those who you scar
Cause karma, karma, karma comes back to you hard
You can't hold God's people back that long
The chain of Shatan wasn't made that strong
Trying to pretend like your word is your bond
But until you do right, all you do will go wrong
Now some might mistake this for just a simple song
And some don't know what they have 'til it's gone
Now even when you're gone you can still be reborn
And, from the night can arrive the sweet dawn
Now, some might listen and some might shun
And some may think that they've reached perfection
If you look closely you'll see what you've become
Cause you might win some but you just lost one


[zachomikuj] | [tekst] | [youtube] | [laurynhillpl]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.02.2009 05:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #152
 
aaktt napisał(a):Dla mnie to emocjonalny wulkan energii i prawdziwy liryczny majstersztyk
chciałem posłuchac, a w chomiku pusto Icon_frown

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
25.02.2009 05:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #153
 
#14. Marvin Gaye, Mercy Mercy Me (The Ecology)
Album: What's Going On Gatunek: Soul | Rok wydania: 1971 | 3:16

[Obrazek: 14marvingaye.png]
"What's Going On" absolutny klasyk mistrza motownowskiego soulu Marvina Gaye'a, album uważany za jedną z najlepszych płyt wszech czasów. "Mercy Mercy Me (The Ecology)" to drugi singiel z tego majstersztyku, jego nieodłączny fragment. Piosenka o tym jakie spustoszenie czyni w naszym świecie i środowisku przemysł i technologia. Po czterdziestu latach od jej wydania przesłanie nie tylko pozostaje nadal aktualne, ale staje zdecydowanie bardziej prawdziwe i smutne. Utwór okraszony w późniejszych latach wspaniałym teledyskiem (patrz. linki poniżej). Tekst na tyle krótki, że nie umiałem odmówić sobie zamieszczenia go w całości.

Woo ah, mercy mercy me
Ah things ain't what they used to be, no no
Where did all the blue skies go?
Poison is the wind that blows from the north and south and east
Woo mercy, mercy me, mercy father
Ah things ain't what they used to be, no no
Oil wasted on the ocean and upon our seas, fish full of mercury
Ah oh mercy, mercy me
Ah things ain't what they used to be, no no
Radiation under ground and in the sky
Animals and birds who live nearby are dying
Oh mercy, mercy me
Ah things ain't what they used to be
What about this overcrowded land
How much more abuse from man can she stand?
Oh, na na...
My sweet Lord... No
My Lord... My sweet Lord


[zachomikuj] | [tekst] | [teledysk] | [wikipedia]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.02.2009 05:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #154
 
Yacy napisał(a):
aaktt napisał(a):Dla mnie to emocjonalny wulkan energii i prawdziwy liryczny majstersztyk
chciałem posłuchac, a w chomiku pusto Icon_frown
za kilka minut będzie, wszystko po kolei Icon_smile2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.02.2009 06:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #155
 
#13. Dolly Parton, Coat of Many Colors
Album: Coat of Many Colors | Gatunek: Country | Rok wydania: 1971| 3:05

[Obrazek: 13dollyparton.png]
Są pewne utwory, które mogą mieć tylko jedno wykonanie, bo wszelkie inne tracą na wiarygodności. Takim jest autorska kompozycja Dolly Parton - "Coat of Many Colors". Autobiograficzny kawałek z motywem biblijnym w tle o tym jak nie mając nic, potrafimy cieszyć się z życia i jak drobne sprawy potrafią napawać nas dumą i wypełniać radością, ale także o tym, jak inni nie potrafiąc nas zrozumieć, bardzo łatwo potrafią wszystko popsuć. Jeden z najbardziej wzruszających utworów, jakie słyszałem.

[zachomikuj] | [tekst] | [teledysk] | [wikipedia]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.02.2009 06:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #156
 
#12. Alicia Keys, You Don't Know My Name
Album: The Diary of Alicia Keys | Gatunek: R&B, Soul | Rok wydania: 2003 | 6:06

[Obrazek: 12aliciakeys.png]
2003 to był jeszcze rok, kiedy powstawały naprawdę wspaniałe produkcje spod znaku R&B. Dowodem na to jest ten, wyprodukowany przez Kanye Westa, przepiękny, ponad sześciominutowy utwór śpiewany przez Alicię Keys, pierwszy singiel ze znakomitego "The Diary of Alicia Keys". To tak naprawdę był pierwszy i jedyny raz, kiedy Alicia i jej muzyka naprawdę wdarły się do mojego świata, ale już na stałe. Ostatnio repertuar Keys zmienił się niestety zdecydowanie na gorsze (pomijając dwa znakomite bonusy z reedycji "As I Am"). Ten kawałek ma w sobie coś ponadczasowego, sentymentalnego, metafizycznego. To utwór przy którym aż trzeba się zatrzymać, którego można słuchać z samego rana i późnym wieczorem pijąc kakao. Nie potrafię tego określić, ale jest w nim coś niezwykłego, czego nie potrafię zapomnieć czy pominąć. Zdecydowanie najlepszy utwór Alicii.

[zachomikuj] | [tekst] | [teledysk] | [wikipedia] | [aliciakeyscom]

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.02.2009 07:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #157
 
Fajnie, że kontynuujesz top. Icon_smile2
Zaraz posłucham paru utworów.
25.02.2009 08:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #158
 
Dolly Parton nie znalazłem, Aretha misie podoba. I właściwie tylko ona z tej dziesiątki. No jeszcze trochę Siostry. Icon_smile2
25.02.2009 08:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #159
 
Lauryn > Alicia > Marvin >>>> Dolly Parton.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
25.02.2009 09:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #160
 
Przecież podałeś link do youtube'a... :roll:
Może tak: Eva Cassidy swoim wykonaniem tego utworu miażdży te. Ale i tak misie podoba.
25.02.2009 09:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
serce PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 AKT! 231 4 160 22.01.2023 04:30 PM
Ostatni post: kajman
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja piąta AKT! 24 23 213 02.09.2012 09:01 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Polski top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 102 76 207 29.07.2012 12:55 PM
Ostatni post: thestranglers
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja trzecia AKT! 288 135 048 23.12.2010 11:19 AM
Ostatni post: ku3a
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja druga AKT! 382 139 298 19.10.2009 10:49 PM
Ostatni post: AKT!

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości