Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aakttairplay's 40: historia & zasady tworzenia listy
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #1
Gwiazdka aakttairplay's 40: historia & zasady tworzenia listy
[Obrazek: aakttairplaylogo2.png]

aakttairplay's 40: historia

Lista aakttairplay's 40 powstała na przełomie lat 1999 i 2000 (miałem wtedy 10-11 lat), z czego jednak pierwsze zachowane notowania (jeszcze wówczas niedatowane) przypadają na rok 2000. Podejrzewam, że listy zaczęły powstawać ze względu na moją wielką fascynację listą 30 Ton Lista emitowanej ówcześnie na TVP2 oraz chęcią klasyfikacji własnych upodobań muzycznych. Pierwsze listy były zapisywane na pojedynczych kartkach, które niestety później zostały zagubione. Owe listy zawierały od kilkunastu do 60 pozycji. Początkowo lista nie była ona tworzona w konkretnych i ściśle określonych odstępach czasu. Zachowane zestawienia z 2000 roku zawierały po 50 pozycji. Po 16 pierwszych notowaniach, liczba ta uległa redukcji do 30. Pierwsze datowane zestawienie pochodzi z 30 grudnia 2000 roku i jest to notowanie numer 51.

W sierpniu 2001 roku liczba pozycji w notowaniu została zmniejszona z 30 do 20. W tym roku powstały 74 notowania (52-125), a w roku kolejnym aż 167 (125-292). W międzyczasie jednak od 23 marca do 2 listopada 2002 roku stworzona została niezależna cotygodniowa lista Wishlist Pop 40, a od 13 lipca - Poland Wishlist Top 60, odpowiednik obecnego aakttairplay's 40. Statystyki z okresów od początku roku 2001 do marca 2002 oraz od listopada 2002 do grudnia 2003 nadal pozostają nieuporządkowane, jednak obecnie podejmuję próby sklasyfikowania ich wg obecnie obowiązujących kryteriów.

Po zawieszeniu tworzenia Poland Wishlist Top 60, lista Top 20 działała w dalszym ciągu nieprzerwanie aż do 19 października 2005 roku. Ostatnim #1 jest utwór "Helena" zespołu My Chemical Romance. Natomiast 13 grudnia 2003 roku została stworzona lista Vacation Musicational Charts US-TOP 40, będąca swoistą kontynuacją Poland Wishlist Top 60. Działała przez 10 tygodni (do 7 lutego 2004 roku), po czym przekształciła się w Musicational Top 100 bezpośrednio łączące się z aakttairplay's 40 wraz z początkiem 2007 roku. Od 24 marca do 10 lipca 2004 roku włącznie lista zawierała 200 numerowanych pozycji, po czym powróciła do poprzedniej formy (Top 100), w jakiej istniała do 15 kwietnia 2006 roku, kiedy to na skutek braku czasu i chęci została zredukowana do jedynie 20 numerowanych pozycji. Z czasem jako kolejne pozycje listy dodane zostały ówczesne propozycje. Lista nadal ukazywała się co tydzień. Prowadzona była do końca roku 2006, po czym została zupełnie zawieszona.

Lista powróciła jako aakttairplay's 40 dopiero 17 lutego 2007 i zawierała 40 pozycji. Notowania od końca roku 2006 do pierwszego notowania aakttairplay's 40 zostały zrekonstruowane w celu zachowania ciągłości. Lista stopniowo była poszerzana o nowe pozycje, tak aż 28 lipca 2007 roku osiągnęła 100 pozycji. Obecnie po kilku zmianach lista liczy sobie 130 pozycji i na dzień dzisiejszy ta liczba nie zostanie już zwiększona.

3 maja 2008 po raz pierwszy została wprowadzona lista aakttairplay's 40 recurrents składająca się z 20 pozycji, na które trafiają utwory, które spędziły w głównym zestawieniu więcej niż 20 tygodni i spadły(by) w kolejnych notowaniach poniżej pozycji #60. Przykładem innych równoległych list przebojów były między innymi aakttairplay's airplay only 20 prowadzona w okresie czerwiec - wrzesień 2007 czy The Club & R&B Hot Top 40 w okresie lipiec - październik 2005. Odrębnym rodzajem listy była lista Musicational Albums Top 50 prowadzona w okresie maj - październik 2004. Obecnie planuję wznowienie tej listy jako aakttairplay's 40 albums.
    Numery #1 Musicational Albums Top 50:
    04/03 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    04/10 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    04/17 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    04/24 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    05/01 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    05/08 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    05/15 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    05/22 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    05/29 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    06/05 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    06/12 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    06/19 — Incubus, A Crow Left Of The Murder...
    06/26 — Jadakiss, Kiss Of Death
    07/03 — Jadakiss, Kiss Of Death
    07/10 — Jadakiss, Kiss Of Death
    07/17 — Alicia Keys, The Diary Of Alicia Keys
    07/24 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    07/31 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    08/07 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    08/14 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    08/21 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    08/28 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    09/04 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    09/11 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    09/18 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    09/25 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    10/02 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs
    10/09 — Beastie Boys, To The 5 Boroughs

aakttairplay's 40: zasady tworzenia listy

Główną zasadą, na której opieram całą listę od samego początku jej istnienia, jest mój gust muzyczny. Utwory, które mi się podobają awansują i zdobywają wyższe pozycje na liście. Poza tym jednak, aby lista była usystematyzowana zostało wprowadzonych kilka podrzędnych zasad usprawniających jej działanie.

1. Utwory pojawiające się na aakttairplay's nie muszą być utworami singlowymi (za singiel uznaje się utwór, który pojawia się na oficjalnych narodowych listach przebojów, a więc zarówno tzn. single digital, jak kawałki otrzymujące airplay w stacjach radiowych, niekoniecznie wydane na fizycznym nośniku. Singlem jest także utwór, który został oficjalnie potwierdzony jako singiel przez wytwórnię lub wykonawcę), jednakże single mają pierwszeństwo (w obrębie twórczości danego wykonawcy) w pojawieniu się na liście przed wszystkimi innymi niesinglowymi wydawnictwami tzw. album cuts, oznaczane znakiem airplay only. Zasada ta nie jest nadrzędną zasadą kształtowania listy i mogą pojawić się wyjątki od niej. Dany wykonawca na liście w tym samym czasie może posiadać jedynie 2 utwory oznaczone jako airplay only.

2. Jeśli wykonawca wydaje kilka singli w tym samym czasie lub w krótkim odstępie czasowym mogą one pojawić się na liście na kilka różnych sposobów:
a) po ukośniku, jako dwa utwory na jednej pozycji np. Leona Lewis, Better In Time/Footprints In The Sand,
b) w tym samym notowaniu jako dwie odrębne pozycje np. 45. Usher, Moving Mountains oraz 88. Usher featuring Beyonce & Lil' Wayne, Love In This Club (Part II),
c) jeden z utworów może zadebiutować w najbliższym notowaniu, a drugi dopiero za kilka tygodni/miesięcy np. Kelly Rowland, Ghetto i Work,
d) jeden z utworów może zadebiutować w najbliższym notowaniu, a drugi dopiero po kilku tygodniach jako przedłużenie istniejącego chart run'u singla poprzedniego, lub jako podwójny utwór (po ukośniku) np. Ashanti, Focus i Don't Let Them.
Utwory, które zadebiutowały na jednej pozycji mogą zostać w każdej chwili rozdzielone jako dwie osobne pozycje lub jeden z utworów może zostać zupełnie usunięty z zestawienia np. Leona Lewis, Better In Time/Footprints In The Sand np. ze względu na wycofanie jednego z utworów jako singla lub duże różnice w promocji utworów. W tym samym czasie na głównej liście, jeden artysta może zajmować jedynie 5 pozycji (nie dotyczy featuringów oraz pozycji podwójnych).

3. Nowością (NEW, NE, NU) określany jest utwór, który po raz pierwszy pojawił się na liście w obecnym kształcie (nie dotyczy punktu 2) tzn. remix różniący się znacznie od podstawowej wersji utworu (np. Usher, Love In This Club i Love In This Club (Part II) lub remix wypuszczony długi czas po właściwej promocji singla (np. Fugees, Take It Easy (So Seductive Phoenix Remix). Za utwór powracający (RE, RE-ENTRY) uzaje się kawałek, który w obecnym kształcie znalazł się już kiedyś w zastawieniu, ale nie spędził w nim więcej niż 19 tygodni. Utwory, które spędziły w zestawieniu 20 lub więcej tygodni powracają na listę aakttairplay's 40 recurrents. Do tego zestawienia automatycznie przechodzą także utwory, które spędziły w głównym zestawieniu więcej niż 20 tygodni i spadły(by) w kolejnych notowaniach poniżej pozycji #60. W chwili obecnej nie przewiduję żadnych odstępstw od tej reguły.

4. Na głównej liście pojawić mogą się utwory nie starsze niż 2 lata, pochodzące z ostatniego studyjnego albumu wykonawcy lub bonusy, remixy i b-sidy z ery poprzedniego albumu (np. Kenny Chesney, Flip Flop Summer). Wykonania live utworów mogą znaleźć się na liście tylko, gdy nie istnieją ich wersje studyjne. Nie jest to jednak w żaden sposób oznaczane. Wszelkie remixy nowych singli i utworów liczone są na konto podstawowej wersji utworu, jeśli ta nadal znajduje się na liście. Utwory starsze niż 2 lata, które jednak nie spędziły w zestawieniu 20 tygodni lub w ogóle się w nim nie pojawiły, są rozpatrywane jako indywidualne przypadki i w zależności od okoliczności mogą pojawić się zarówno na liście głównej, jak i na liście recurrents.

5. Wszystkie 130 pozycji są integralną częścią listy aakttairplay's songs & tracks, przy czym pierwsza czterdziestka to publikowana cotygodniowo nosi nazwę aakttairplay's 40. Nie istnieje numerowana poczekalnia. Propozycje do listy są zbierane w postaci odsłuchiwalnej playlisty, nie w postaci odrębnej listy bądź jej przedłużenia. Nie istnieją limity czasowe, po których dane utwory uzyskiwałyby pierwszeństwo w wejściu na listę lub musiałby zostać z niej usunięte.

6. Jeśli utwór wypadnie z głównego zestawienia listy, to po powrocie tygodnie, w których utwór znajdował się poza listą nie są naliczane do ilości spędzonych na liście tygodni. Nie ma limitu czasowego, po którym utwór nie mógłby powrócić na listę, chyba, że spędził na niej więcej niż 19 tygodni. Wtedy wchodzi jako nowość na listę recurrents.

7. Prawdopodobnie zapomniałem o niektórych istotnych sprawach, dlatego, jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem, uzupełniając przy okazji powyższe zasady.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.08.2013 07:52 PM przez AKT!.)
23.05.2008 04:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #2
 
Ja nie mam pytań tylko chciałem zrobić tak: Icon_eek2 Icon_eek2 Icon_eek2 Icon_wink2 [Że też chce Ci się tego wszystkiego pilnować. Icon_smile2]
23.05.2008 05:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #3
 
aaktt napisał(a):Numery #1 w roku 2000:


znalazłem tu kilka naprawdę wielkich pereł Icon_wink2
ożesz, że też ja wtedy o tych utworach zapomniałem, przeszły one gdzieś niezauważone, nie dostały się na moją listę w tym pamiętnym milenijnym 2000 roku Icon_wink2


Icon_razz Icon_biggrin3
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.10.2012 09:37 PM przez AKT!.)
23.05.2008 05:32 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
o, ATC Icon_biggrin3 Akurat "My Heart Beats Like A Drum" nie było u mnie takim przebojem, ale "Around The World" i "Why Oh Why"... Icon_biggrin3
Co do zasad, to nie będę ukrywać - jak dla mnie zbyt skomplikowane
24.05.2008 12:37 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #5
 
W ciągu najbliższych dwóch tygodni po raz pierwszy w historii opublikuję specjalne zestawienie aakttairplay's, zawierające 40 najlepszych utworów ever jednego, konkretnego wykonawcy. Póki co zastanawiam się jeszcze kto pójdzie na pierwszy ogień, bo wybór nie jest łatwy, a o tyle ograniczony, że powinienem brać pod uwagę wykonawców, którzy mają wystarczający dorobek muzyczny, żeby było z czego wybierać i których twórczość w większości znam. To zapewne będzie ktoś z następujących: Lenny Kravitz, Sheryl Crow, OutKast, Norah Jones lub Toni Braxton. Stay tuned Icon_wink2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
04.06.2008 01:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
stavanger Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 012
Dołączył: Jun 2007
Last.fm
Post: #6
 
aaktt napisał(a):Lenny Kravitz,
Tu to może 20 lub 30 bym ułożył Icon_smile2
aaktt napisał(a):Sheryl Crow, OutKast, Norah Jones lub Toni Braxton
A tu obawiam się, że nawet 10 by nie było Icon_wink2

.
04.06.2008 01:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #7
 
Z tym, że ja słucham tych wykonawców na co dzień i lubię ich twórczość Icon_razz

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
04.06.2008 02:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #8
 
Tak sobie pomyślałem, że może właśnie ułożyłbym top swoich 40 najbardziej ulubionych wykonawców Icon_biggrin3
Bo top wszech czasów jeśli chodzi o piosenki chyba nigdy nie powstanie, bo zawsze będę się bał, że coś ominąłem, źle ułożyłem, że coś jest wyżej, bo mam do tego sentyment, od czegoś o jest genialne etc. Za dużo dylematów, wyborów, kompromisów jak dla mnie Icon_frown

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.06.2008 12:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #9
 
aaktt napisał(a):top wszech czasów jeśli chodzi o piosenki chyba nigdy nie powstanie, bo zawsze będę się bał, że coś ominąłem, źle ułożyłem, że coś jest wyżej


a ja chyba sobie zrobię postanowienie, że w tym roku w wakacje mam ułożyć swój top wszechczasów.
tylko zastanawiam się, czy iść raczej w skromność, jakieś top50?
czy raczej z rozmachem zaszaleć z top 1000 Icon_wink2
Icon_biggrin3
12.06.2008 03:55 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #10
 
O i to kolejny problem, bo na top 50 na pewno bym dużo ominął, z kolei z top 1000 byłoby sporo kłopotów i rozterek. A najbardziej boję się, że nie znam jeszcze wielu moich ulubionych piosenek i lista będzie wybrakowana Icon_frown

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.06.2008 04:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #11
 
aaktt napisał(a):boję się, że nie znam jeszcze wielu moich ulubionych piosenek

spoko, poznasz je w najbliższym czasie i powiedzmy za 3 lata zrobisz top wszechczasów - wersja druga poprawiona Icon_smile2
12.06.2008 04:15 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #12
 
aaktt napisał(a):Bo top wszech czasów jeśli chodzi o piosenki chyba nigdy nie powstanie, bo zawsze będę się bał, że coś ominąłem, źle ułożyłem, że coś jest wyżej, bo mam do tego sentyment, od czegoś o jest genialne etc. Za dużo dylematów, wyborów, kompromisów jak dla mnie Icon_frown
A przy układaniu listy to tak nie masz? Wiadomo, że skala jest mniejsza, ale przecież też porównuje się rzeczy w pewien sposób nieporównywalne. Spokojnie masz jeszcze czas. Icon_smile2 Ja za swój top wezmę się najwcześniej za rok, choć już tworzę szkic w głowie.
12.06.2008 04:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #13
 
No właśnie ta zdecydowanie mniejsza skala bardzo ułatwia sprawę, bo mam jakiekolwiek ramy Icon_wink2

Ja ostatnio zrobiłem sobie taką prowizoryczną listę utworów, które ewentualnie mogłyby się tam znaleźć, ale wyglądało to mówiąc dosyć łagodnie, biednie i nieskładnie. Bo tak sobie myślę, że "podoba mi się" to trochę za mało, żeby się znaleźć w takim topie. Te kawałki muszą mieć jakieś pierwiastki geniuszu...

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.06.2008 04:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #14
 
aaktt napisał(a):Te kawałki muszą mieć jakieś pierwiastki geniuszu...
Pierwiastki geniuszu to muszą mieć utwory na liście. Icon_wink2 Do mojego topu trafią utwory genialne, genialne do potęgi albo niesamowicie dla mnie ważne [chociaż zdaję sobie sprawę z ich muzycznej niedoskonałości]. I to jest dla mnie największy problem. Co jest ważniejsze techniczna wartość utworu czy pozamuzyczna?
12.06.2008 05:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #15
 
Bez przesady. Na mojej liście pojawiają się utwory lepsze i gorsze, które w jakiś sposób mi się spodobają mniej lub bardziej, albo stwierdzę, że miło by było gdyby weszły (ale wtedy szybko wypadają, bo konkurencja jednak jest silna) Icon_mrgreen

Natomiast top wszech czasów to... hmm... coś zupełnie innego. Inne kryteria oceny. I tak jak mówisz najgorzej stwierdzić:
Cytat:Co jest ważniejsze techniczna wartość utworu czy pozamuzyczna?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.06.2008 11:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
 
abd3mz napisał(a):Co jest ważniejsze techniczna wartość utworu czy pozamuzyczna?
Zdecydowanie pozamuzyczna.
13.06.2008 01:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #17
 
W ostatnich tygodniach nastąpiły dwie dość istotne zmiany dotyczące klasyfikacji utworów na listach aakttairplay's 40 recurrents oraz aakttairplay's hot 20 albums.

Utwór, aby wejść na listę aakttairplay's 40 recurrents musi tak jak dotychczas być na liście 20 tygodni i spaść poniżej pozycji #60, ale tylko jeśli jest to utwór, który debiutował w zestawieniu w przeciągu zeszłego roku - w przeciwnym razie, jeśli nie ma go już w głównym zestawieniu, może znaleźć się na liście po 15 tygodniach.

Zasada klasyfikacji albumów na aakttairplay's hot 20 albums dotychczas obejmowała wydawnictwa, które ukazały się nie więcej niż dwa lata temu. Obecnie wchodzą na nią albumy, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:
1. zostały wydane w przeciągu poprzedniego roku;
2. ich promocja nadal trwa (oficjalnie wydawane single, trasa koncertowa);
3. w głównym zestawieniu singli aakttairplay w dalszym ciągu znajduje przynajmniej jeden utwór z danego albumu.

Jeśli, któryś z albumów obecnych w zestawieniu, w pewnym momencie przestaje spełniać powyższe warunki, kontynuuje swój pobyt na niej, ale w wypadku wypadnięcia, nie ma na nią powrotu.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
31.08.2008 11:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
a jesli jest reedycja albumu po latach?
01.09.2008 03:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
zbyszu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 302
Dołączył: Sep 2007
Post: #19
 
Wow! Ale robota. szacunek.
01.09.2008 03:27 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #20
 
ku3a napisał(a):a jesli jest reedycja albumu po latach?
Reedycje po latach typu "Thriller: 25 Anniversary Edition" Michaela Jacksona, ani składanki "Greatest Hits" nie wchodzą na listę Hot Albums Icon_wink2
W ogóle reedycje czy specjalne edycje nie są wpisywane na listę jako osobne pozycje tylko zawierają się w oryginalnym wydaniu Icon_wink2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
01.09.2008 04:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości