Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LPGP notowanie 860
30 lat listy, wiosna i... śniegus-dyngus
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 464
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #1
LPGP notowanie 860
30 LAT LISTY


kolej_grzesiek napisał(a):Pomysł przyszedł w piątej klasie podstawówki. Nie był to dla mnie przyjemny okres w moim życiu, ale mimo tego wynikł z tego jeden pozytywny skutek - lista przebojów. Dlaczego? Otóż wiosną 1983 roku z nudów w pracowni technicznej, kiedy nudziliśmy się w trakcie zajęć (był to przedmiot w którym rzadko było coś do zrobienia), wówczas ktoś kumpli rzucił pomysł zrobienia listy przebojów i na kartce z zeszytu zapisywał nasze propozycje. Każdy zgłosił po kilka propozycji, ja również, a potem było głosowanie. Maksymalnie można było przyznać utworowi 20 punktów. Pamiętam, że bardzo mi się to spodobało takie jurorowanie i wtedy wpadłem na pomysł - a może by tak zrobić własną listę. To właśnie wydarzenie uważam za początek istnienia listy, choć w pierwszym roku jej działania jakoś do jej tworzenia się specjalnie nie przykładałem, dlatego w tym właśnie roku oraz przez pierwsze sześć lat jej istnienia (od 1983 do 1988) lista opierała się jedynie na rocznych podsumowaniach. Sposób wyłaniania utworów do rocznego podsumowania był dość skomplikowany i każdego roku inny, i tak samo skomplikowany był finał. Finał miał zawsze miejsce w ostatni tydzień między 24 a 30 grudnia, a 31 grudnia już był znany przebój roku. Początkowa lista działała pod inną nazwą niż dziś, nazwa zbliżona do obecnej pojawiła się od 1 lutego 1989 (wtedy jeszcze bez literki T w nazwie), a pod obecną pełną nazwą od reaktywacji w 2005 roku. Skrót początkowo był trzyliterowy - po raz pierwszy czteroliterowy skrót LPGP pojawił się w styczniu 1990 roku.
Ponieważ dokładnej daty tego zdarzenia, o którym mowa wyżej nie pamiętam, dlatego już po wprowadzeniu notowań w 1989 roku, przyjąłem że rocznica listy będzie obchodzona każdego roku w poniedziałek Wielkanocny.

NOTOWANIE


To już trzecia wiosna w historii listy. Tradycyjnie rozpoczyna się ona w drugi dzień świąt, czyli w wielkanocny poniedziałek znany inaczej jako śmigus-dyngus. Tyle że pogoda w dniu wczorajszym spłatała figla i zamiast śmigusa jest... śniegus. Kiedy przed ósmą wyjrzałem za okno - zdębiałem z wrażenia. Było totalnie biało i dosyć obficie sypało. Przestało dopiero dzisiaj w godzinach porannych. A to jeszcze nie koniec, bo we wtorek kolejne opady.
Opady też i na liście. Z TOP11 wypadają Avicii i CNBLUE, a w ich miejsce wskakują Rania i D-UNIT. W przyszłym tygodniu ze strefą punktowaną pożegna się prawdopodobnie Sean Banan, z którym wiązałem nadzieję na przełamanie azjatyckiego monopolu na triumfy o tej porze roku. Wśród nowości kolejny kawałek Lee Hi, który chyba będzie jej kolejnym przebojem.
Krótko o zasadach. W czasie notowań wiosennych obowiązuje punktacja 2. Do podsumowania okresu WIOSNA 2013 liczą się tylko utwory punktujące w TOP11, a nie tak jak w karnawale czy lecie wszystkie znajdujące się na niej utwory.
Terminarz notowań w okresie wiosennym:
1, 7, 14, 21, 25, 28 kwietnia oraz 1 i 5 maja. Podsumowanie wiosny 7 maja.


[Obrazek: 860.jpg]

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.04.2013 09:01 AM przez kolej_grzesiek.)
01.04.2013 09:11 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 706
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #2
RE: LPGP notowanie 860























[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
02.04.2013 03:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości