Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #109
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
The Stranglers GOLDEN BROWN 1981 La Folie
w BTW od: ok. 2002 (jakoś równo z Joan dopisałem. Ale numer poznałem dużo później niż "I love rock'n'roll", bo ok. 1999)


(koncert z festiwalu w Atenach z 1985, gdzie zagrali też m.in. The Cure, Depeche Mode, The Clash)

Nie znam się za bardzo na zespołach tamtego okresu, ale wydaje mi się, że Stranglersi to była ta sama półka co Police, Sex Pistols czy Clash. Czyli - ścisła czołówka. Można by też jeszcze kilka nazw dodać, ale z nich wszystkich i tak ten zespół wydaje mi się najbardziej rozmarzony, najdelikatniejszy, najbardziej balladowy i "radio friendly", ale też z najlepszym warsztatem (i darujemy im zabawny fałsz w solówce w filmiku powyżej Icon_wink2 ). To taki ich czołowy numer pokazujący to o czym piszę: to przyjemny walczak, choć nieco złamany, bo przecież w tym głównym motywie klawesynowym jeden z taktów jest nagle na siedem - ciekawy pomysł swoją drogą i najbardziej charakterystyczny moment tego kawałka. Jest misternie zaaranżowany, bo przecież poza tym klawesynem mamy delikatną solówkę gitary akustycznej, rozmyty, nucony koniec, interesujące efekty brzmieniowe, etc. Całość bardzo miła w odbiorze, płynąca sobie gdzieś przez nas, bez brutalnych ataków dźwiękowych czy brudnej produkcji ery świeżo po wypaleniu się pierwszej fali punka. To samo charakteryzowało inne numery, również te, których zabrakło w BTW (patrz niżej). Interesujące jest to, że doszli do tego mimo że z początku stanowili przecież jeden z najbardziej agresywnych bandów punkowych. Zmęczeni punkowcy robią się romantyczni, czy po prostu zespół podążał za modami?

Ciekawostka: powszechnie uważa się, że tekst odwołuje się do heroiny. Czym faktycznie tym jest ten "złoty brąz"? Zespół wtedy się odcinał od teorii narkotykowej, ale potem bywało z tym różnie.

Ciekawostka 2: singiel doszedł w UK do drugiego miejsca, a po latach został wybrany w plebiscycie BBC jako jeden z najlepszych #2 XX wieku (zajął 5 miejsce, wygrała "Vienna" Ultravoxu. Cała 10-ka tu: http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-20881216 ). A wówczas pozwolił im złapać drugi oddech i pociągnąć spokojnie na tej fali przez całe lata 80-te.

Blisko BTW: Midnight Summer Dream(koniecznie długa wersja 10-minutowa!), Always the Sun

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.07.2013 11:12 PM przez Miszon.)
15.07.2013 10:50 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 15.07.2013 10:50 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 939 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości