Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 562
Dołączył: Aug 2008
Post: #108
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Joan Jett & The Blackhearts I LOVE ROCK AND ROLL 1981 I Love Rock 'n Roll
w BTW od: ok. 2002


(koncert w Niemczech 1982. Joan chyba lekko dziabnięta Icon_wink2 )

Chyba najsłynniejszy, a może też najfajniejszy, kawałek z nurtu "żeńskiego rocka" (jeśli w ogóle istnieje taki nurt). Od pierwszych chwil, perkusyjnego wstępu, przez fajnie skonstruowaną zwrotkę, gdzie riffy pełnią rolę łączników między linijkami, po bezbłędnie przebojowy, zachęcający do wspólnego śpiewania, skandowany refren z najbardziej rock'n'rollowym tekstem, jaki tylko można było sobie wymarzyć - wszystko w tym kawałku jest idealnie skrojone na miarę przeboju!

I takim oczywiście był: aż 7 tygodni na szczycie Billboardu (w Trójce "tylko" 2x2m. I oczywiście jedyny ich numer na Liście). Co prawda zespół stał się przez to typowym przedstawicielem "one hit wonder", ale daj Boże każdemu choć jeden taki przebój... Bardziej interesująca jest sama historia tego nagrania, o której przeczytałem przypadkowo w jakimś zagranicznym czasopiśmie, gdzie więcej pisano w ogóle o The Blackhearts. Otóż Joan nagrała to już w 1979, we współpracy z dwoma Sex Pistolsami zresztą, wydała nawet na singlu, ale wówczas przepadło bez echa (pewnie dlatego, że nie wiadomo dlaczego ktoś nie dostrzegł potencjału nagrania i umieścił je na stronie B krążka? :eh: ). Dopiero nowa wersja, 2 lata późniejsza, zadziałała na rynek tak jak powinna. Przed The Blackhearts Joan miała zresztą już całkiem bogatą karierę, grała m.in. w żeńskiej kapeli The Runaways, która nie odniosła wielkiego sukcesu, ale okazała się być kuźnią kilku ciekawych karier, nie tylko samej bohaterki tego postu (grały też tam m.in. Lita Ford i Cherie Currie, obie zresztą potem też w Blackhearts, czy Micki Steele - potem w The Bangles. Niestety, dwie inne już nie żyją: Sandy West, znana z nałogowego palenia, zmarła w 2005 na raka płuc z przerzutami do mózgu, a Laurie McAllister która w latach 80-tych wycofała się z muzyki, w 2011, nie wiem z jakiego powodu). Całej historii z tamtego artykułu już nie pamiętam, ale kilka razy się zaskoczyłem czytając zawarte w nim informacje.

Ciekawostka: numer jest coverem zespołu Arrows z 1975, o czym dowiedziałem się czytając wspomniany artykuł, ale kompletnie o tym zapomniałem (może dlatego, że było to dla mnie sporym szokiem, kiedy się o tym dowiedziałem) i całkiem niedawno kajmanowy konkurs na Zlocie przypomniał mi o tym fakcie Icon_smile2 .

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.07.2013 10:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 15.07.2013 10:49 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 927 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości