Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #100
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Zmiana roku:
Vangelis CHARIOTS OF FIRE – TITLES 1981 Chariots of Fire
w BTW od: ok. 1998 (znałem dużo wczesniej, aczkolwiek nie wiedziałem co to, miałem w jakiejś innej wersji na kasecie z nagranymi "coverami" muzyki filmowej)


Rzecz jest co prawda do filmu, ale w mojej świadomości przez wiele lat istniała zupełnie obok tego faktu. Tzn. wiedziałem że to do filmu i nawet jaki miał tytuł, ale z racji że go nie widziałem (dopiero w tym wieku zobaczyłem, ale też na tyle dawno, że już nie pamiętam szczegółów, czyli pewnie ok. 2000-2002), to na tym się to kończyło. Był to dla mnie po prostu bardzo fajny kawałek instrumentalny, z niczym konkretnym się nie kojarzący. Może nawet to pomogło w znalezieniu się numeru w BTW, bo przecież jak pisałem we wstępie do Topu, rzadko pojawia się w nim muzyka filmowa i to głównie dlatego, że takie jest założenie samego Topu, a nie dlatego że jej nie lubię czy nie słucham. Ale bywają wyjątki i są to najczęściej rzeczy istniejące dla mnie właśnie niezależnie od obrazu, z którego pochodzą, jak w tym przypadku.

To pierwszy utwór greckiego wykonawcy w BTW, a siódmy w tej części. Jeszcze nie ostatni (a zostało jeszcze tylko kilkanaście numerów do końca).

Rzecz ma w sobie urok interesującego połączenia dyskretnej elektroniki (te delikatne puknięcia perkusji i syntezatorowe new age'owe plamy w tle), klasycznej "filmówki" (podniosłość nastroju, zapadająca w pamięć melodia, trochę "tapeterii") i klasyki (fortepianowe opadające pasaże).

Ciekawostka: niesamowite są osiągnięcia tego kawałka na listach przebojów: #1 w Stanach (do szczytu szedł aż 21 tygodni! Icon_eek2 I wcisnął się między Joan Jett, a McCartneya z Wonderem), najlepiej sprzedający się singiel w Japonii w całym roku 1981r, czy 64 tygodnie w Australii (choć max. poza 20-ką). Cała płyta ze ścieżką dźwiękową była w UK na liście sprzedaży przez ponad 100 tygodni (choć max. "tylko" na 5).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
09.07.2013 12:06 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 09.07.2013 12:06 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 940 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości