Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 561
Dołączył: Aug 2008
Post: #64
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Dire Straits SULTANS OF SWING 1978 Dire Straits
w BTW od: ok. 2002-4


(występ z płyty Alchemy. Chyba najsłynniejsza wersja, przy niej ta płytowa odpada w przedbiegach! A młody Mark, ten z lat 70-tych zawsze mnie śmieszy swoim wyglądem, bo poznałem go przecież te 20 lat starszego. Tu już co prawda 1984, ale zostały resztki śmieszności Icon_wink2 )

Obiecywałem przy Hookerze, że będziemy jeszcze mieli gitarzystę grającego palcami. No i mamy Icon_smile2 .

To było niezwykłe wydarzenie: w środku punkowej pożogi, w środku złotej ery disco, pojawia się nagle zespół, który gra tak jak "za dawnych czasów" - stawiając na wysoki poziom wykonania technicznego, bardziej stonowane dźwięki, ewidentne brzmienia w tej chwili niemodne i chwilowo w niepamięci. I odnosi sukces - choć trzeba dodać, że nie od razu. Pierwsze wydanie singla było niewypałem, w ogóle nie wszedł na listy. Dopiero reedycja w 1979 zaowocowała z jednej strony Atlantyku miejscem w 10-ce (w Stanach najpierw!), co spowodowało że szybko zaczęto go często grać także w UK (wcześniej BBC się wzbraniało ze względu na tekst. To ciekawe, bo nie mam pojęcia o czym jest Icon_wink2 ) i w rezultacie i tam, choć bez reedycji, po pół roku od wydania, także było Top10.

Ciekawostka: Sultans of Swing to była nazwa licealnego zespołu Marka. Po latach, będąc pewnego razu w opuszczonym barze w Ipswich, słuchał koncertu słabego zespołu jazzowego. Na końcu wokalista zespołu powiedział, że dziękują, a nazywają się Sultans of Swing. To natchnęło Marka do napisania tej piosenki. Piosenki, której demo pozwoliło potem Dire Straits podpisać kontrakt na płytę, a wkrótce stać się gwiazdą. Zbieg okoliczności?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
14.04.2013 11:46 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 14.04.2013 11:46 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 909 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości