Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 561
Dołączył: Aug 2008
Post: #48
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Poprzedni numer był trochę do tańczenia, a trochę do pogowania więc trudno było powiedzieć, jaki jest wynik w starciu. Tym razem jednak jasne, że punkt dla punku:

Ramones BLITZKRIEG BOP 1976 Ramones
w BTW od: 2012 (w sumie dopiero przy tworzeniu tej części Topu zauważyłem, że nie mam Ramonesów żadnych. Wybór był prostu, aczkolwiek posłuchałem jeszcze kilku nagrań, które mogły wchodzić w grę. Ale poległy)


(publika wydaje się równie nie gotowa na taką muzę, jak ta w latach 50-tych na Elvisa, czy 60-tych na Beatelsów Icon_wink2 )

Ten numer to głównie to zarąbiste "Hej! Ho! Let's go!" i w zasadzie im dalej w las (czyli im dłużej grają) tym gorzej Icon_wink2 . Ale że grają tak krótko to ten jeden okrzyk nie zdąży się znudzić i idealnie wystarcza na wypełnienie całego numeru energią z tej jednej linijki. To jest po prostu punk - czyli prosto, szybko i do przodu, a jak skończył nam się pomysł, to kończymy numer i gramy następny Icon_biggrin3 . Co jasno pokazuje, z jaką rewolucją muzyczną mieliśmy do czynienia. Ale rock doszedł do ściany i potrzebny był wstrząs. A Ramones i inni go dostarczyli.

Ramones to oczywiście całe zjawisko kulturowe, że tylko o słynnych ramoneskach wspomnieć. Szalenie modnych i szalenie porządanych w Polsce w latach 80-tych. A płyta to oczywiście sporo zamieszania, nie tylko muzycznego. Tu mamy blitzkrieg, ale w innych numerach (czy nawet w całej szacie graficznej) było więcej nawiązań do II wojny światowej i popkulturowego przeżucia nazizmu, to oczywiście miało szokować i szokowało. W zasadzie to chyba w Ramonesach warstwa pozamuzyczna nawet przesłania tą muzyczną, a jest conamniej tak samo ważna. Jak chyba często w punku, szczególnie w jego pierwszym okresie, bo przecież to muzyka ze społecznym podtekstem można by rzec. W dodatku nie zawsze tworzona przez naturszczyków (jak to głównie było w Polsce), ale ludzi po szkołach artystycznych, szukających nowych form wyrazu i świadomie robiących rewolucję.

Osobiście nie mam za wiele do powiedzenia niestety o Ramonesach, bo ja angielskiego punka poznawałem wtórnie, jak już znałem nieco polskiego. W dodatku jak juz mi się nieco znudził. A że nie rozumiem słów (co owszem często zdarzało się też w polskich numerach, ale tam miałem samozaparcie, żeby się wsłuchiwać), to zakładam że ogólnie średnio rozumiem tą muzykę. Moje 2 skojarzenia to kurtki i "hej! hoł! lets goł" Icon_smile2 .

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.03.2013 11:08 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 15.03.2013 11:08 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 923 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości