Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LAUREACI 2011
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #21
RE: LAUREACI
kajman napisał(a):Mam wrażenie że nigdy Ci komercyjni nigdy nie byli cenieni. Wyjątkiem są Ci cenieni artyści, ktorzy stali się komercyjni w sensie popularności.
Jak to nie. O tym właśnie z Szymkiem piszemy. Kiedyś nie było takich podziałów. Komercyjni artyści byli cenieni i wielu z nich wniosło wiele wartościowego wkładu w rozwój muzyki. Teraz stosunkowo rzadko krytykę - tą mniej i bardziej wybredną, mniej i bardziej ''alternatywną'' - zachwycają kawałki z pierwszych miejsc list przebojów. Kto pisze o obecnych rezydentach w top 10 UK czy US? Tylko jakieś magazyny dla dzieciaków, których dziennikarzy ciężko nazwać dziennikarzami albo jakieś serwisy i charakterze celebryckim.

PS - jeśli ktoś staje się popularny to jest raczej komercyjny, w pewnym stopniu przynajmniej. Inaczej to taka ''głucha popularność''. Zresztą, mam wrażenie, że jeśli by rozpatrywać kategorię komercyjną w odniesieniu do muzyki to dużo tutaj przekłamania i problemów związanych z interpretacją. Bo wydaje się, że muzyka komercyjna to pojęcie, które znaczy wiele więcej niż ''muzyka nastawiona na zysk''. A ja generalnie niekoniecznie tłumaczyłbym chęcią zysku wiele nagrań, które są/były uznawane za komercyjne. Ale to już kwestia intencji. Ciężko tutaj brnąć w temat bez przygotowania.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
25.06.2012 09:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #22
RE: LAUREACI
Zgadza się. Większość artystów z listy Tomka to stali bywalcy list przebojów na świecie. Dlatego te zestawienia wydają się wielu osobom tak ''znajome'' i przyjemne do przeglądania. Zna się po prostu wszystko. Nie ma to jednak związku z wątkiem, jaki został tutaj poruszony. To, że nie było u niego 20 lat temu Sonic Youth, Brian Jonestown Massacre czy Pavement nie oznacza, że te grupy nie istniały, były niedoceniane czy nie pojawiały się na listach przebojów (chociaż pewnie innej maści). Po prostu w Polsce np. nie było kultury ich słuchania, nie były one grane w radio itd...Milionów płyt nie sprzedawały, a jednak były w grze i wciąż są popularne. Swoją kultowość mierzoną nie tylko w obrębie bardzo wąskich subkultur czy środowisk zyskiwały często już przed erą internetu.

Dzisiaj nie ceni się komercyjnych wykonawców, bo są dużo słabi niż ci, którzy byli na szczycie kilkanaście lat temu. Nie ma co owijać w bawełnę - jest jakościowy spadek w muzyce pop/rock, tej, która mogłaby ewentualnie nawiązywać do tamtych tradycji.

Szymek79 napisał(a):To w takim razie się zastanawiam co zostanie z obecnych czasów, wygląda na to że niewiele.
Nie wiem. Może pokolenie wychowane na obecnie panującej w radio muzyce będzie nadal jej słuchało za 20 lat i jakieś key-tracki Pitbulla i innych wypełnią lukę między tymi 20 piosenkami z nowej playlisty Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
25.06.2012 09:16 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #23
RE: LAUREACI
saferlel napisał(a):Tryumf Foster the People to znak, że komercyjno-popowa część naszego forum też ma wiele do powiedzenia i niech nie stawia się w roli ofiar (bo wręcz przeważa) Icon_razz2
Szymek79 napisał(a):zabawny jesteś przeważaIcon_lol z tego co sobie przypominam to akurat Fosterzy byli chyba u wszystkich na listach z jakimś tam nagraniem a polskie radiostacje raptem grały jeden singiel więc naprawdę straszna komercja.Icon_wink
Dokładnie.
Tomekk napisał(a):u Ciebie też byli, więc całe forum ogarnęła jedna wielka komercja Icon_twisted
Jeju, choć raz nie muszę właściwie nic pisać, bo wszyscy inni zrobili to za mnie!
saferłel napisał(a):fajnie tak się uśmiać w trakcie sesji Icon_wink
No bo Safer jest komiczny. Jeśli tego jeszcze nie wiedzieliście - to już wiecie Icon_wink

P.S. Jeszcze okaże się, że za 20 lat będziemy się odnosić do Pitbulla z rzewnym sentymentem. Pamiętajcie, kiedyś Boney M też mieli wielu durnych hejterów!
25.06.2012 09:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #24
RE: LAUREACI
saferłel napisał(a):Większość artystów z listy Tomka to stali bywalcy list przebojów na świecie. Dlatego te zestawienia wydają się wielu osobom tak ''znajome'' i przyjemne do przeglądania.
Może i tak jest, ale nie zawsze to, co popularne, musi być zle. Ja nie przestanę słuchać jakiegoś zespołu ze względu na to, że stał się mega-popularny na świecie. Poza tym większość decyduje o zwycięzcach i należy się z tym pogodzić.
25.06.2012 09:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #25
RE: LAUREACI
Szymek79 napisał(a):teraz jest prościej zaistnieć dzięki internetowi niż 20 czy 30 lat temu
niby tak, ale z tego samego powodu komercyjne media i listy przebojów opanowała muzyka nie najwyższych lotów; nie wyobrażam sobie obecnie czerpać tylko z radia czy telewizji informacji o muzyce, a jeszcze dziesięć lat temu tak się robiło i listy wyglądały i brzmiały nie najgorzej Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.06.2012 09:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #26
RE: LAUREACI
Już kiedyś chyba toczyliśmy podobne dysputy z Szymkiem ale nie pamiętam przy jakim wątku. Krótko odnosząc się do wypowiedzi: nie zgadzam się ze słowami Kajmana: Safer już napisał, że można być i dobrym i sprzedać masę płyt. Ja wspomnę tutaj Beatlesów czy Jacksona.
Daleki jestem od oceniania czy coś jest dobre czy nie. Po prostu kiedyś popularny był pop, rock, nawet alternatywa. Na listach królowała Madonna, Guns'n'Roses, Nirvana. Pamiętam te czasy z rozrzewnieniem bo było to moje dzieciństwo, i teraz sam nie wiem czy dlatego dzisiaj słucham czego słucham... chyba nie bo były rzeczy które wtedy budziły moją odrazę, więc po prostu miałem szczęście urodzić się w latach 70 i wpasować się przez jakiś czas gustem do list przebojówIcon_wink
Teraz o obecnych czasach. Na listach króluje muzyka której nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem i koniec kropka, tylko tyle i aż tyle Icon_wink Ale są wyjątki, czyli wykonawcy których lubię a którzy odnieśli sukces: i takim wyjątkiem są Fosterzy (nie wiem czy rzeczywiście są takmi gwiazdami za jakie ich uważacie, bo nie śledzę list UK/US czy cyferek na ich kontach), którzy grają to co lubię i dostają się na listy, ich utwory są w reklamach, może i za często się pojawiają, ale to minie i zostanie mi po nich miłe wspomnienie. Był też Gotye, który był w naszym kraju niesłusznie źle traktowany. Nie podobały mi się te parodie, teksty że "wymiotuję tym Gotye" itp. Spotykało to go (dobrze ze on w sumie pozostał w niewiedzy) z ust osób które słuchają np. alternatywy (myślę o osobach z reala żeby nie było Icon_wink). Więc nie rozumiem takich osób, jeśli wreszcie coś z "alternatywy" (tak oceniam to nagranie, można mówić o pograniczu ale bliżej mu chyba do niej niż do powiedzmy popu) dostaje się na szczyt to trzeba mu od razu dołożyć. Ja akurat cieszyłem się że z powodzeniem mógł konkurować z muzyką mniej przeze mnie lubianą. I oby było więcej takich wspólnych punktów "alternatywy" (brakuje mi słowa ale wiecie o co chodzi) z topem list, bo przecież w sumie nigdy naprawdę nie wiadomo co się sprzeda a co nie.
25.06.2012 09:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Online
Moderator
*****

Liczba postów: 40 432
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #27
RE: LAUREACI
thestranglers napisał(a):Był też Gotye, który był w naszym kraju niesłusznie źle traktowany. Nie podobały mi się te parodie, teksty że "wymiotuję tym Gotye" itp. Spotykało to go (dobrze ze on w sumie pozostał w niewiedzy) z ust osób które słuchają np. alternatywy (myślę o osobach z reala żeby nie było Icon_wink). Więc nie rozumiem takich osób, jeśli wreszcie coś z "alternatywy" (tak oceniam to nagranie, można mówić o pograniczu ale bliżej mu chyba do niej niż do powiedzmy popu) dostaje się na szczyt to trzeba mu od razu dołożyć.
dokładnie wszystko było fajnie dopóki to nagranie grała tylko Trójka a jak zaczęły go grać już komercyjne stacje dla wielu straciło na wartości.

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
25.06.2012 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #28
RE: LAUREACI
KONCERTEM ROKU wśród artystów ze świata był występ

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRkKHXFe4UcnuaO86LKP24...kBihIJfBJ_]

The National na Openerze
26.06.2012 11:55 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #29
RE: LAUREACI
KONCERTEM ROKU wśród artystów polskich był występ

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT5EyTHY6NQJHOSuS0E6SV...0eE_35rV5g]

Cuby De Zoo na Openerze
26.06.2012 12:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Remo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 814
Dołączył: Aug 2010
Last.fm
Post: #30
RE: LAUREACI
Fosterzy może mieli jeden hit, ale nie robi to z nich zespołu czysto-komercyjnego. Komercyjna to jest Rihanna która ma promocję jak Biedronka przed świętami. Poza tym jeśli coś było dobre wcześniej to popularność nie czyni tego gorszym tylko rozpoznawalnym, a dla niektórych widzę, że to problem.

CIeszę się z wygranej REM i fosterów Icon_wink
26.06.2012 12:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #31
RE: LAUREACI
TELEDYSKIEM ROKU wśród artystów ze świata został



Gotye feat. Kimbra - Somebody That I Used To Know
26.06.2012 12:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #32
RE: LAUREACI
No i dobrze, świetny teledysk.
co z tego, że utwór został zajechany? no i zrobił się "komercyjny" Icon_twisted
26.06.2012 12:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #33
RE: LAUREACI
TELEDYSKIEM ROKU wśród artystów polskich został



Brodka - Krzyżówka dnia
26.06.2012 12:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #34
RE: LAUREACI
Tak na dobrą sprawę to ja nie zauważyłem, żeby ktokolwiek kiedyś wprost napisał, że popularność X spowodowała, że teraz ten ktoś przestał X słuchać. To znaczy, mówię tutaj np. o forowiczach z mycharts. Zresztą nawet komentarze w stylu: ''Metallica skończyła się na tej i tej płycie i gra tylko komerchę'' opierają się nie na fakcie, że stała się nagle znana i popularna (bo już taka była), tylko zmieniła brzmienie na nieodpowiadające gustom wielu bardziej konserwatywnym fanom. Trzymanie się zasady ''popularność=artystyczny koniec'' jest irracjonalne. Ja myślę, że niektórzy nie mają po prostu lepszych argumentów, aby wyjaśnić pewne zjawiska. A artyści, którzy nagle stają się popularni bardzo często zawdzięczają to dopasowaniu się do standardowych wymagań nowych fanów. Stąd obniżenie ich muzycznych lotów oraz łatwość z jaką osiągają popularność. Oczywiście to tylko jedna z możliwych dróg. Trzeba też pamiętać, że ilość miłośników i przeciwników rośnie wprost proporcjonalnie co do wielkości zainteresowania. Nie należy więc dziwić się, że lubiany Gotye nagle został tak bardzo zmieszany z błotem przez niektórych. Zmieniła się po prostu skala.

EDIT: Szkoda, że Gotye wygrał w tej kategorii swoją drogą :/

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.06.2012 12:21 PM przez saferłel.)
26.06.2012 12:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #35
RE: LAUREACI
KOMPOZYTOREM ROKU wśród artystów ze świata został

[Obrazek: AlexTurnerEM300911.jpg]

Alex Turner
26.06.2012 12:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #36
RE: LAUREACI
KOMPOZYTOREM ROKU wśród artystów polskich została

[Obrazek: Julia+Marcell+5916297.jpg]

Julia Marcell
26.06.2012 12:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #37
RE: LAUREACI
To szóstka na dzisiaj. Ja jestem bardzo zadowolony: wygrały moje koncerty roku a teledyski są rzeczywiście niezłe.
26.06.2012 12:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #38
RE: LAUREACI
Byłeś na openerze i nic o tym nie wiedziałem Icon_sad Chlip, chlip...

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
26.06.2012 12:27 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Online
Moderator
*****

Liczba postów: 40 432
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #39
RE: LAUREACI
Dałeś dobry przykład z Metallicą ale zmiana stylu to moim zdaniem nie zawsze poddanie się komercji w złym znaczeniu tylko ewolucja bo jaki sens jest w nagrywaniu tego samego tylko pod innym tytułem nie wiem. Gdyby Madonna nagrywała ciągle nagrania typu "Like A Virgin" to nie została by królową popu, gdyby nie lubiani przez ciebie Linkin Park nie zmienili stylu po drugim albumie to skończyli by jak Limp Bizkit. Wiadomo że dla pierwszych fanów będzie to odbierane jako zdrada ale sami przecież w życiu nie zawsze możemy iść tylko za swoimi ideałami czasami musimy wybrać zło konieczne.

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
26.06.2012 12:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #40
RE: LAUREACI
Może nawet się spotkaliśmy na The National (byłem blisko sceny) albo na Cubie (powalił mnie luz chłopaków a jeszcze bardziej ekstatyczna reakcja widzów). No w tym roku mnie nie będzie w Gdyni i powiem Ci że żałuję coraz bardziej bo program jawi mi się coraz bardziej pode mnie. Myślę o Offie bo w końcu za rok też muszę mieć jakieś mocne typy pod tą w końcu bardzo prestiżową kategorię Icon_wink
26.06.2012 12:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości