Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyka klasyczna
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #1
Muzyka klasyczna
[Obrazek: klas1.png]
Austriacki kompozytor Arnold Schoenberg

Jestem bardzo ciekaw Waszego stosunku do muzyki klasycznej czy poważnej. Lubicie? Słuchacie, słuchaliście, zmuszano Was do słuchania, chcecie/zamierzacie słuchać? Ja ostatnio trochę podsłuchuję, więc to dla mnie dość gorący temat.

A jeśli już, to co lubicie? Kogo? Albo odwrotnie czego nie lubicie?

Tyle mamy tematów o muzyce popularnej i trochę przykro, że o klasycznej na tak muzycznym forum jak dotąd nie ma ani jednego.

W ramach ciekawostki dołączam dwie fotografie Icon_wink

[Obrazek: klas2.png]
Rosyjski skrzypek Dawid Ojstrach i kompozytor Siergiej Prokofiew

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
04.05.2012 08:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #2
RE: Muzyka klasyczna
Nikt? Nic? Naprawdę?

Szkoda Icon_sad

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
05.05.2012 03:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #3
RE: Muzyka klasyczna
Kiedyś, gdy uczyłem się grać na keyboardzie to coś słuchałem, ale nie mogę powiedzieć, żeby to były duże ilości. Niestety.
05.05.2012 03:49 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
1981 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 661
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: Muzyka klasyczna
Mam w swojej kolekcji kilka płyt Chopina. Kupiłem je po przyjeździe do Chin... gdzieś w jakieś kawiarni w Tajpej usłyszałem jeden z jego nokturnów, i... ogromnie się wzruszyłem. Pamiętam, że byłem wtedy na kawie ze znajomym Tajwańczykiem i nie potrafiłem ukryć łez. Że tak daleko od rodzinnego domu, a jednak jest coś, co bardzo się z Polską kojarzy...

Mam też płytę z baletami Czajkowskiego - "Jezioro Łabędzie" i "Dziadek do orzechów". Bardzo lubię.

Swego czasu często słuchałem "Bolero" Ravela... chyba sobie odświeżę! No i jeszcze jest Vivaldi.. przygotowałem w zeszłym roku lekcję o muzyce klasycznej, to była jedna z moich lepszych lekcji i ogromnie się podobała.
05.05.2012 04:30 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #5
RE: Muzyka klasyczna
Tak, Chopin brzmi bardzo polsko, szczególnie polonezy czy mazury. Ja też bardzo lubię, ale jeszcze kilka lat temu mi nie podchodził. Jako dziecko czy nastolatek uznawałem go za wyjątkowo męczącego. Obecnie myślę, że bywa raczej odprężający, szczególnie nokturny, które często włączam sobie przed snem.

Czajkowski też jest mi bliski. Od jego symfonii w sumie zaczęła się tak naprawdę moja przygoda z klasyką, bo trafiłem przypadkowo na jego kompletne symfonie na CD bardzo przecenione w którymś ze sklepów i wziąłem. Słuchałem ich swego czasu całkiem intensywnie, ale niestety nie mogę powiedzieć, żebym poznał je na wylot czy nawet w dużym stopniu je zgłębił. Były zbyt majestatyczne, ogromne, przerażające, także romantycznym bogactwem (dopiero dużo później zaprzyjaźniłem się z romantycznym duchem, który jest nadzwyczaj skory do współpracy z słuchaczem). Ale potem przyszedł z odsieczą Strawiński, a dalej Szostakowicz, którzy o wiele bardziej mi odpowiadają.

A "Cztery pory roku" znałem już od dzieciństwa i obecnie kupiłem sobie piękne wykonanie na CD i szczególnie zimą wracam (bo to moja ulubiona pora roku, w sensie koncert). Próbowałem słuchać bardziej orkiestrowych kompozycji Vivaldi'ego (jakichś koncertów koronacyjnych), ale zupełnie mnie nie przekonały. Natomiast jeszcze inne koncerty na smyczki i orkiestrę, których słuchałem podobały mi się.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
27.05.2012 11:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #6
RE: Muzyka klasyczna
słucham. rzadko. i raczej tego co znam. i to co grałem. nie poszukuję.
a w tej chwili jestem w trakcie układania swojego klasycznego topu. zostało mi ok. 100 utworów lub ich fragmentów. bo tak naprawdę nie zawsze jestem pewien jak traktować niektóre utwory. "4 pory" to są 4 utwory czy 12?wg mnie 12, ale ...
i tak pewnie to sie skończy na tej setce. tylko poukładać w kolejności.

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
27.05.2012 11:29 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #7
RE: Muzyka klasyczna
"Cztery pory roku" to cztery koncerty, każdy po trzy części, czyli dwanaście utworów Icon_smile
Jeśli symfonie rozbijamy na części, to i koncerty powinniśmy Icon_wink

A będziesz publikował ten top na forach? Ja z chęcią będę śledził, komentował i wyciągał z niego rzeczy dla siebie Icon_wink (bo ja poszukuję)
Sam jestem póki co daleki od stworzenia podobnego zestawienia, ale prędzej czy później na pewno będzie miało miejsce.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
27.05.2012 11:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
piotreklp3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 466
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #8
RE: Muzyka klasyczna
Od czego zacząć?
Posłuchać rady Zbyszka Wodeckiego? Icon_razz
24.04.2014 05:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #9
RE: Muzyka klasyczna
Nie jestem pewien. Ja zazwyczaj polecam coś bliższego czasowo i stylistycznie, nie tak mocno historycznego. Zależy co kto lubi, nie ma reguły.
Ja polecam na początek:
- minimalistów: Steve'a Reicha czy Philipa Glassa,
- post-romantyków i neoklasyków (w sensie muzyki wywodzącej się i osadzonej w pewnej tradycji, ale jednak podlegającej nowym schematom i rozwiązaniom): Strawińskiego, Szostakowicza, George'a Enescu, Francisa Poulenca,
- własne podwórko: może niekoniecznie Penderecki, bo on jest bardzo wymagający i ciężki, ale już Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik (w tym roku 100. rocznica urodzin) czy Grażyna Bacewicz brzmią znacznie bardziej barwnie, a są przy tym równie współcześni i klasyczni zarazem.

Mogę zaproponować jakieś konkretne utwory na początek w razie czego Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.04.2014 05:27 PM przez AKT!.)
24.04.2014 05:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
piotreklp3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 466
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #10
RE: Muzyka klasyczna
Proponuj, proponuj, widzę, że masz największe doświadczenie w takiej muzyce wśród całej forumowej braci Icon_wink
24.04.2014 06:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #11
RE: Muzyka klasyczna

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.04.2014 06:52 PM przez AKT!.)
24.04.2014 06:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
piotreklp3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 466
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #12
RE: Muzyka klasyczna
Dzięki! Sporo tego. Na pewno skorzystam Icon_surprised
24.04.2014 11:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: Muzyka klasyczna
Mi się ostatnio spodobało "Ancora" Ludovika Einaudi(ego?).
25.04.2014 11:26 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #14
RE: Muzyka klasyczna
Ojej. Najgorzej. Tzn. nie znam utworu, ale Einaudi (którego, owszem, można odmieniać przez przypadki, podobnie jak zdecydowaną większość nazwisk) to jeden z największych paszteciarzy, jeśli chodzi o współczesnych kompozytorów. Licząc oczywiście tylko tych, którym się w miarę udało przebić szerzej.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.04.2014 06:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
RE: Muzyka klasyczna
Paszteciarzy?! Icon_sad
Ale to ładne było... Icon_sad
No kurde, raz na ruski rok słucham konkretnej klasyki, a ten mi tu musiał zjechać Icon_frown
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.04.2014 06:40 PM przez prz_rulez.)
25.04.2014 06:40 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #16
RE: Muzyka klasyczna
Ładne to jest złe słowo przy opisie muzyki poważnej, ale trafnie oddaje ducha tej muzyki. Ja też czasem lubię posłuchać ładnych rzeczy, ale generalnie ten pan mógłby tworzyć soundtracki do ckliwych hollywoodkich dramatów.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.04.2014 06:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #17
RE: Muzyka klasyczna
Ja tak tylko się na razie przyglądam i nic nie mówię. Być może trochę później, bo trochę tej klasyki na półce mam, ale do niej muszę mieć nastrój. Z klasyką jest też nieco inny problem, bo ważne jest też wykonanie i tu trzeba się niestety znać, tak jak na winach, bo Riesling jest dobry, ale są Riesliengi lepsze i gorsze i podobnie z wykonaniami muzyki klasycznej.

AKT! napisał(a):muzyki poważnej

A tu chciałem tylko dodać, że wolę określenie muzyka klasyczna. Określenie muzyka poważna zawsze wydawało mi się trochę dziwne, bo sugeruje dziwny podział, w którym jest muzyka poważna i reszta, czyli muzyka "niepoważna" Icon_wink2
25.04.2014 07:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: Muzyka klasyczna
I co jest złego w ckliwych dramatach? Icon_smile
25.04.2014 07:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #19
RE: Muzyka klasyczna
Rincewind napisał(a):A tu chciałem tylko dodać, że wolę określenie muzyka klasyczna. Określenie muzyka poważna zawsze wydawało mi się trochę dziwne, bo sugeruje dziwny podział, w którym jest muzyka poważna i reszta, czyli muzyka "niepoważna" Icon_wink2
Muzyka klasyczna i poważna to nie synonimy. Oba są zresztą niedoskonałe, bo "klasyczna" może być interpretowana jako klasycystyczna, choć oczywiście nie tylko o taką nam chodzi. Natomiast przeciwieństwem "poważnej" jest "rozrywkowa", której część mieści się także w obrębie klasycznej, np. tańce czy operetki. Wszelka muzyka służąca zabawie nie jest muzyką poważną.

Ale ja też raczej rzadko używam tego określenia, bo współcześnie taki podział jest nieadekwatny. "Klasyczna" jest zdecydowanie bardziej zrozumiałe, zresztą znalazło to odzwierciedlenie w tytule wątku.

Co do tego, że "trzeba znać się na wykonaniach", to trochę mit. To zależy jaki jest twój cel jako słuchacza. Jeśli chcesz bawić się w krytyka, to owszem, ale w przeciwnym razie spokojnie możesz zdać się na opinie recenzentów, a jeśli jakiś utwór szczególnie ci się spodoba, możesz sięgnąć po inne wykonanie i po prostu je porównać. Nie zawsze jest tak, że istnieją jakieś ścisłe wytyczne, względem których należy tego porównania dokonywać. Czasem to sama interpretacja w kontekście celu dzieła wyznacza pewną nową jakość. Zresztą trudno ocenić wykonanie utworu, nie mając przed sobą partytury, często ze wskazówkami kompozytora. Rzecz nie jest prosta, ale nie jest też konieczna, by po prostu się tą muzyką cieszyć i zacząć ją poznawać. Nie potrzeba żadnej ultraspecjalistycznej wiedzy. Wystarczy zwykła ciekawość, trochę cierpliwości i otwarty umysł Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
25.04.2014 07:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
RE: Muzyka klasyczna
Odkopuję temat.
Tak patrząc wstecz - szkoda, że muzyka klasyczna jakoś na tym forum nie "zażarła". Choć prawda jest taka, że i u mnie przez wiele lat pojawiała się tylko okazjonalnie.
27.08.2017 09:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości