Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moi magowie eteru
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #1
Moi magowie eteru
Pomysł narodził się jak zawsze przypadkowo. Powinienem w sumie od tego wątku zacząć cokolwiek tu publikować. Bo kim bym był bez nich? Nauczyli mnie wrażliwości, dali wiedzę, czasem poratowali w momentach upadku. Ktoś więcej niż nauczyciel, może guru. "Mag eteru", niech tak zostanie.
Mam nadzieję, że o nikim dla mnie ważnym nie zapomniałem. Teraz sobie zdaję dopiero sprawę ile postaci przewinęło się przez rozgłośnie, których słuchałem, słucham... Nie wszyscy ujawnili swoje twarze ale wszyscy podzielili się z nami swoim głosem. Obecność na antenie nie była tylko zapowiedzią utworu. Najważniejsze jest przecież niewidoczne dla oczu a w tym przypadku jest pomiędzy tytułem a wykonawcą Icon_wink

To tyle wstępu a za moment wystartuje moje "Top 10 Magów Eteru"...
02.05.2012 01:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #2
RE: Moi magowie eteru
Ja raczej nie doświadczyłem żadnych magów eteru. Tzn. słuchałem różnych audycji, ale nigdy do tego stopnia by się z którąś jakoś bardziej identyfikować. Zawsze zbierałem rzeczy, które mi się podobały z różnych miejsc i tak w sumie jest do dzisiaj. Nawet nazwisk specjalnie nie pamiętam. Ale będę śledził tę listę Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
02.05.2012 01:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #3
RE: Moi magowie eteru
10

Adam Kołaciński - w radiu od 1985 roku. Najpierw w Studenckim Radiu Żak, od 1990 współpracownik, a od 1992 - pracownik Radia Łódź. Od 1993 niemal nieprzerwanie pełniący rolę szefa muzycznego, od 1994 roku szef redakcji muzycznej (z przerwą w 2006 roku). Autor popularnej listy przebojów. Kołaciński był także wieloletnim współpracownikiem Programu 1 Polskiego Radia (m.in. autor Ogólnopolskiej Listy Przebojów). Odkrywca młodych muzycznych talentów, organizator koncertów. Z wykształcenia antropolog kultury, niedoszły inżynier mechanik. Z końcem października 2008 roku zakończył wieloletnią współpracę z Radiem Łódź. Został redaktorem naczelnym pierwszego doradczego portalu dla kobiet rossnet.pl.

To obowiązkowa notka biograficzna a teraz parę słów ode mnie. Bez Adama nie było by kultowej w latach dziewięćdziesiątych Listy Przebojów Radia Łódź. Bez przesady można ją było wtedy śmiało umieścić w czołówce regionalnych list przebojów. Co tydzień gościła słuchaczy z rozmaitych okolic centralnej Polski: od Kalisza po Skierniewice, od Włocławka po Częstochowę. Adam wprowadzał na listę nagrania Clawfinger, System of a Down, Nine Inch Nails nie zapominając oczywiście o promocji krajowych produkcji. Adam - po imieniu, bo taki był zawsze jego kontakt ze słuchaczem: kumpelski, bezpośredni i zawsze z poczuciem humoru.
Równolegle do listy przebojów prowadził "Rockową Łódź Podwodną" i "Nocny Trans". W pierwszej przedstawiał twórczość młodych zespołów z regionu łódzkiego a w drugiej promował na antenie drum and base, rave.
Na koniec muzyczny komentarz:


03.05.2012 05:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #4
RE: Moi magowie eteru
thestranglers napisał(a):10
Adam Kołaciński

cieszę się, że mogę tu ujrzeć Adama.
ale jak dla mnie, to powinno to być Top 3, bezapelacyjnie.
byłem słuchaczem LPRŁ od jej pierwszego do ostatniego notowania...
04.05.2012 04:39 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #5
RE: Moi magowie eteru
Listoholik napisał(a):cieszę się, że mogę tu ujrzeć Adama.
ale jak dla mnie, to powinno to być Top 3, bezapelacyjnie.
Wiedziałem że Ci się spodoba ta pozycja. I w Twoich słowach mam potwierdzenie wyjątkowości Listy Przebojów Radia Łódź. Możemy za nią ręczyć. Co do kolejności miejsc, wiadomo, to lista subiektywna, więc zaskoczeń jeszcze będzie trochę. To nie ostatnia też osoba z naszego lokalnego radia na mojej liście. Będzie jeszcze jedna osoba solo i jedna para. Ciekaw jestem czy chodzą Ci po głowie jakieś nazwiska.
A wszystkich pozostałych niezaznajomionych z naszym lokalnym łódzkim radiem zapraszam do typowania czołowej trójki, podpowiem że wszyscy z "trójki". Nie mogło być inaczej z jednego powodu: gdy zaczynałem słuchać radia w styczniu 1990 nasze lokalne pasmo grało dwie godziny rano i dwie popołudniu, o prywatnych stacjach nikomu się wtedy jeszcze nie śniło, a "trójka" grała prawie cały dzień, grając w większości muzykę, i to niesformatowaną Icon_smile
04.05.2012 07:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #6
RE: Moi magowie eteru
thestranglers napisał(a):To nie ostatnia osoba z naszego lokalnego radia na mojej liście. Będzie jeszcze jedna osoba solo i jedna para. Ciekaw jestem czy chodzą Ci po głowie jakieś nazwiska.

pewnie pojawi się Piotr Bielawski
a co do pary, to mam nadzieję, że Grześka Frątczaka i Kuby Wielgusa to jednak nie będzie Icon_razz2
04.05.2012 07:21 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #7
RE: Moi magowie eteru
9

Paweł Sztompke - polski dziennikarz i recenzent muzyczny związany z Programem III i I Polskiego Radia.

W latach 1974-1980 studiował muzykologię na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom magistra socjologii muzyki uzyskał w 1980. W 1982 ukończył podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1977-1996 pracował w Programie III Polskiego Radia. W latach 1986-1996 był kierownikiem redakcji muzycznej tego programu. W 1996 przeszedł do I Programu Polskiego Radia, gdzie do 2006 pełnił również funkcję kierownika redakcji muzycznej. Od 2009 roku jest ponownie kierownikiem redakcji muzycznej Programu I Polskiego Radia.

Przez ponad trzydzieści lat prowadzi audycje na temat muzyki filmowej: "Filmowa Tonacja Trójki", "Muzyka Kina", "Muzyczna Jedynka", "Smaki polskie", "Tylko bez polityki, proszę". Jest też autorem recenzji muzycznych i filmowych publikowanych w miesięczniku "Film" oraz w "Dzienniku Polska-Europa-Świat". Był członkiem Akademii Muzycznej Trójki i komisji artystycznej Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku. Wielokrotnie zasiadał w jury rozmaitych festiwali muzycznych. W 2008 otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon.

Długa biografia. Ale nie sposób przecenić roli pana Pawła w promowaniu dobrej i nie tylko filmowej muzyki. Sam wpadłem w jego sieć słuchając jak oczarowany dźwięków, które kojarzyły się z fragmentami moich ulubionych filmów, także i filmów, które po prostu wypada obejrzeć. Pamiętam "W tonacji trójki" i "Muzyczną Pocztę UKF", którą prowadził we wtorki. I chyba raz poprosiłem o ten utwór:



10.05.2012 09:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #8
RE: Moi magowie eteru
8

Grzegorz Hofman - wieloletni szef muzyczny Programu 3 PR, prowadzący "GH+".

Do dziesiątki wybrałem najciekawszą moim zdaniem postać z młodego zastępu trójkowych redaktorów. Lubię sposób w jaki prowadzi swoją audycję, nowości, które przedstawia i starocie, którymi jako jeden z nielicznych obecnie raczy nas w poniedziałkowe wieczory.
Opowiadając o Openerze AD 2009 nie ukrywał, że duże wrażenie zrobił na nim ten zespół:



17.05.2012 07:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #9
RE: Moi magowie eteru
7

Jerzy Janiszewski - polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, przed ogłoszeniem stanu wojennego prowadził audycje radiowe w programie III Polskiego Radia, a także popularną lokalną audycję "Poranek z radiem" w Radiu Lublin. „Dobry duch” Urszuli i Budki Suflera.

Dzisiaj prawdziwa legenda "Trójki" i Radia Lublin. Pamiętam "JJ-a" z początku lat 90. Pierwszą płytę wygrałem u niego, którą mogłem wybrać sobie ze sklepu muzycznego, oczywiście był to The Stranglers i "No More Heroes". A był rok 1992...
Kolejny niezapomniany głos i wielka kultura słowa. Pewnego przedpołudnia pod prezentowaną melodię pan Jerzy czytał polski przekład tego utworu...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.09.2016 11:09 PM przez thestranglers.)
24.05.2012 07:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #10
RE: Moi magowie eteru
6

Marcin Tercjak - dziennikarz Radia Łódź, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych "Soundedit". W przeszłości rzecznik prasowy festiwalu filmowego "Camerimage". Prowadzi autorskie programy prezentujące niezależną muzykę. Do grudnia 2011 firmował lubianą wśród słuchaczy "Nocną zmianę".
Marcin to wielka wiedza filmowa i dobra, nieznana szerzej muzyka, głównie amerykańskie granie, a jednym z jego ulubionych jest ten zespół:



31.05.2012 04:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #11
RE: Moi magowie eteru
thestranglers napisał(a):z naszego lokalnego radia na mojej liście. Będzie jeszcze jedna osoba solo i jedna para
Listoholik napisał(a):pewnie pojawi się Piotr Bielawski
a co do pary, to mam nadzieję, że Grześka Frątczaka i Kuby Wielgusa to jednak nie będzie
A widzisz, Piotrka nie ucelowałeś. Oj bardzo jestem ciekaw czy będziesz kojarzyć w ogóle parę, która prowadziła w latach 90. audycję ze starą muzyką... Będą w kolejnej odsłonie.
A wszyscy możecie zgadywać pierwszą trójkę, spokojnie, wszyscy w miarę znani w całym kraju.
03.06.2012 04:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #12
RE: Moi magowie eteru
5

Jarosław Czajka i Tomasz Kępski - dziennikarze Radia Łódź, twórcy i prowadzący w latach 90. audycję "Drzwi". Tytuł zaczerpnęli od nazwy znanego wszystkim zespołu, a każdy program rozpoczynał dźwięk otwierania i zamykania trzeszczących tytułowych drzwi. Tytuł jak najbardziej oddawał subiektywizm muzyczny autorów. "Nie każde drzwi należy w życiu otwierać, ale znajdą się takie, które są przeznaczone tylko dla Ciebie", zdawali się mówić za słowami kultowego praskiego pisarza...
Jarek był, jest i będzie przede wszystkim realizatorem. Pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Już jako uczeń tamtejszego liceum, z dwoma kolegami założył szkolny radiowęzeł. Po maturze dostał się na Politechnikę Łódzką na Wydział Elektroniki. W studenckim radiu ŻAK pracował przed mikrofonem prowadząc i tworząc audycje muzyczne i reportaże. Jednak dopiero w Radiu Łódź odkrył w sobie nową pasję - realizację programów i audycji radiowych. Skończył 3-letnie Studium Realizacji Dźwięku przy Akademii Muzycznej w Warszawie. Dzisiaj jest jednym z najlepszych w tym fachu. O radiu i swojej pracy może opowiadać w nieskończoność. Audycje i słuchowiska radiowe realizował z udziałem najlepszych polskich aktorów. Koncerty i nagrania muzyczne z największymi gwiazdami nie tylko polskiej estrady i muzyki poważnej też są jego dziełem.
Tomasz Kępski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był zastępcą redaktora naczelnego Polskiego Radia w Łodzi, a także producentem telewizyjnym m.in. programów Krzysztofa Ibisza. Obecnie pracuje w Canal+. Napisał scenariusz do "Kariera Nikosia Dyzmy" i "Your Name Is Justine".
"Drzwi" traktowali jako przygodę. Charakter programu był luźny, wyłamujący się z utartych schematów. Obok nowych dobrych płyt, jakich nie brakowało w latach 90. prezentowali starą muzykę. Pamiętam, że w ostatniej audycji po prostu pojawił się w całości krążek "Counterparts". A zaczyna się on tak:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.09.2016 11:10 PM przez thestranglers.)
07.06.2012 12:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #13
RE: Moi magowie eteru
thestranglers napisał(a):bardzo jestem ciekaw czy będziesz kojarzyć w ogóle parę, która prowadziła w latach 90. audycję ze starą muzyką... Będą w kolejnej odsłonie.

kojarzę po nazwiskach, głosu już w ogóle ;/
07.06.2012 04:30 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #14
RE: Moi magowie eteru
Listoholik napisał(a):kojarzę po nazwiskach, głosu już w ogóle ;/
Tomasz Kępski nie mieszka już w ogóle w Łodzi a Jarek jest realizatorem. Wspominał coś o powrocie na drugą stronę szyby, do "Drzwi" ale chyba do tego nigdy nie dojdzie...
08.06.2012 03:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #15
RE: Moi magowie eteru
4

Paweł Kostrzewa - dziennikarz radiowy i krytyk muzyczny. Studiował chemię i farmację we Wrocławiu. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w mediach rozpoczął pod koniec lat 80., w czasie studiów we Wrocławiu, prowadząc autorskie audycje w Akademickim Studiu Radiowym "Nad Odrą". Pracował w Polskim Radiu Wrocław, był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu Miejskiego Radia Wrocław (późniejsze Radio RAM). W 1996 rozpoczął pracę w Programie 3 Polskiego Radia. Pełnił tam funkcje dyrektora muzycznego i dyrektora redakcji muzycznej. W "Trójce" prowadził swoją autorską audycję "Trójkowy ekspres". Stworzył także i prowadził audycję "Sobota w stylu pop". Jest autorem serii płyt "Trójkowy ekspres". Był jednym z „druhów zastępowych” Listy Przebojów Programu Trzeciego. W międzyczasie pracy w „Trójce” był głównym zarządzającym muzyką w Programie Pierwszym PR. Do „Jedynki” przeszedł całkowicie w 2005, rozstając się tym samym z Programem 3. Był jednym z prowadzących przedpołudniową audycję muzyczną "Cztery pory roku" i "Lato z Radiem 2007". Z Polskiego Radia odszedł w 2007. Pełnił później stanowisko dyrektora programowego radia Eska Rock. Prowadził tam autorską audycję pROCKreacja. Od 2010 jest szefem redakcji muzycznej portalu Onet.pl. Współpracował również z radiem BBC. Jest autorem licznych artykułów publikowanych w „Tylko Rocku”, „Teraz Rocku”, „Muzie”, „XL”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku” i serwisie internetowym Onet.pl. Współpracował z TVP i Polsatem, był członkiem jury festiwalu TOPtrendy i Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Dwukrotnie prowadził galę Fryderyków, koncert Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, był gospodarzem gali Yach Film. Od 2004 jest dyrektorem artystycznym Union of Rock Festival. Wspólnie z Piotrem Stelmachem prowadził 1. edycję Off Festival w 2006 roku. W Onet.tv prowadził "Alter Ego - Paweł Kostrzewa poleca".

Pawła cenię przede wszystkim za "Trójkowy ekspres". Audycja gościła na antenie od 1997 roku. Z tego co pamiętam na początku startowała o 14:15. Przez długi czas można było o tej porze dnia usłyszeć w polskim radiu najlepsze alternatywne brzmienie. Paweł pomógł zaistnieć na polskim rynku wielu młodym, nieznanym wcześniej zespołom (Negatyw, Lili Marlene, Less is More czy zwycięzca konkursu "Ekspresowy Start" czyli eM). Po jego odejściu audycja została zastąpiona "Programem alternatywnym".
Wiele razy w "Trójkowym ekspresie" można było usłyszeć ten utwór:



14.06.2012 09:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #16
RE: Moi magowie eteru
3

Marek Wiernik - dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów oraz imprez masowych, autor wielu opracowań i książek, wydawnictw płytowych, konferansjer i moderator. Z wykształcenia jest historykiem (absolwentem UW). Swoją przygodę z mediami rozpoczął w magazynie "Jazz" i w Radiostacji Harcerskiej. Redagował kolumny muzyczne w gazetach codziennych i takich czasopismach jak "Non Stop", "Razem", "Playboy". W Programie 3 Polskiego Radia był redaktorem popularnych audycji ("Cały ten Rock", "W tonacji Trójki"), prezenterem "Zapraszamy do Trójki" i "Muzycznej Poczty UKF". W radiowej Jedynce prowadził "Muzykę Nocą", "Muzyczną Jedynkę", "Radiowe Kino", w Radiu dla Ciebie "Rocka Klasyka Według Wiernika", "Szpiedzy Szoguna", "Pół żartem pół serio", "Extra Listę RDC" oraz "Listę Polskich Przebojów". Organizuje cotygodniowe koncerty live pod hasłem "Muzyczna Rebelia". Od wielu lat związany ze stacjami telewizyjnymi. Prowadził programy w TVP 1 ("Rock Express", "Muzyczna Jedynka", "Kawa czy herbata?"), TVP 2 ("Magazyn 102", "Telewizja Śniadaniowa"), TV Polonii ("Liga Przebojów"), Polsacie ("Rock Wiernik"), TV Centrum ("Muzyczny PoWiernik"), Super Stacji ("Oldschool Party"). Jest muzykiem, ex- wokalistą zespołów (Bardowie i Conglomerat), laureatem przeglądów i festiwali bluesowych. Organizował i prowadził największe w Polsce festiwale rockowe. Jest jednym z szefów artystycznych Big Star Festiwal i projektu Przestrzeń Muzyki. Ma na swoim koncie nagrodę ZAKR. Od 2007 jest jurorem na festiwalu Rock May Festival w Skierniewicach. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

Pamiętam początek lat 90. i tę swadę, z którą prowadził w samo południe "W tonacji Trójki" prezentując o tej porze bez skrępowania punk, rock i inne niepokorne brzmienia. Już nie pamiętam czy pierwszy raz usłyszałem u niego to nagranie, ale na pewno było nieraz w audycji:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.09.2016 11:12 PM przez thestranglers.)
21.06.2012 01:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #17
RE: Moi magowie eteru
2

Marek Niedźwiecki - dziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia w latach 1982-2007 i od 2010 roku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Pracę w radiu zaczynał od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, podczas studiów na Politechnice Łódzkiej a kontynuował w Radiu Łódź. W latach 1982–2007 prowadził Listę Przebojów Programu Trzeciego. Prowadził również audycje "Zapraszamy do Trójki", "W tonacji Trójki", "Markomania", "Frutti di Marek", "Chillout Cafe". Został członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził tam Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję "Złote, słodsze, najsłodsze" oraz Top Wszech Czasów. 1 kwietnia 2010 powrócił do Trójki – odtąd ponownie prowadzi Listę Przebojów Programu Trzeciego, tym razem na zmianę z Piotrem Baronem oraz audycje "Markomania", "LP Trójka", "W tonacji Trójki" i "ABC Listy". Jest pomysłodawcą Trójkowej audycji "Top Wszech Czasów".
W telewizji po raz pierwszy pojawił się w latach 80., w programie "102". Przez kilka lat prowadził w TVP2 program "Wzrockowa Lista Przebojów". W MTV Classic prowadził "Listę Wszech Czasów". W drugiej połowie lat 90. prowadził program muzyczny w RTL 7. Na kanale nPremium HD prowadzi program "W tonacji Premium".
Został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Mikrofonem.
Sygnował szereg publikacji muzycznych: "Lista Przebojów Programu Trzeciego 1982-1994", "Lista Przebojów Trójki 1994-2006", "Lista Przebojów Trójki, Not. 1301-1330" (autorzy: Jakub Jarosz i Jacek Marcinkowski) i "Nie wierzę w życie pozaradiowe" oraz autorskie składanki - kolekcje ("Lista Przebojów Programu III 1982-1998", "Marek Niedźwiecki zaprasza do... Smooth Jazz Cafe 1-11", "25 lat Listy Przebojów Trójki 1982-2006", "Złota Trójka 1982-2006" i "30 lat Listy Przebojów Trójki 2007-2011") i pojedyncze albumy ("Moja lista marzeń", "Chillout Cafe", "Piosenki z dzwoneczkami poleca Marek Niedźwiecki", "Marek Niedźwiecki przedstawia – The Best of Smooth Jazz Cafe" i "Marek Niedźwiecki prezentuje – Smooth Festival "Złote Przeboje" Bydgoszcz 2009"). Wystąpił w filmach muzycznych: "Historia polskiego rocka" i "Beats of Freedom - Zew wolności" (oba w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty).

Uff, myślałem, że nie dam rady zebrać historii radiowego życia pana Marka... A jaki miał wpływ na moje życie? Jest bezsprzecznie ojcem chrzestnym mojej listy. Nie zapomnę też momentu gdy w okresie świątecznonoworocznym w 1989 roku zobaczyłem go w telewizji i usłyszałem wtedy pierwszy raz o czymś takim jak "Lista Przebojów Programu Trzeciego". Pomyślałem od razu że to coś dla mnie. I tak się zaczęło. LP3 słucham od 20 stycznia 1990 roku. A 24 marca stworzyłem pierwsze notowanie mojej listy.
Nie zapomnę też pierwszego telefonicznego kontaktu z panem Markiem. W listopadzie 1991 roku dodzwoniłem się przed audycją do "Muzycznej Poczty UKF" i poprosiłem o Red Box "For America". Trzeba było czekać tydzień na emisję, ale moja propozycja oczywiście się pojawiła Icon_smile
Pana Marka i mnie łączy też region łódzki, wszakże urodził się w Sieradzu a dzieciństwo spędził w pobliskim Szadku. A i studiował w tym samym mieście.
A gusta? No o nich się nie dyskutuje. W latach 90. był moim głównym źródłem informacji muzycznej, widać że i moja lista pozostawała w tym czasie pod ogromnym wpływem LP3. Po latach nasze gusta nieodwracalnie minęły się ale w końcu ojciec chrzestny "czuwa" całe życie. Pozostały utwory, do których obaj czujemy słabość. Jednym z nich jest ta kompozycja:



28.06.2012 11:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: Moi magowie eteru
(28.06.2012 11:48 AM)thestranglers napisał(a):  Do "Trójki" trafił w roku 1981.
Z tego co mi wiadomo ta informacja zamieszczona na wikipedii jest nieprawdziwa. Marek w Trójce pojawił się w roku 1982, a do stanu wojennego prowadził wspolnie z Fabiańskim Listę Przebojów Programu Pierwszego.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.06.2012 01:36 PM przez kajman.)
28.06.2012 01:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #19
RE: Moi magowie eteru
Ok, no nie byłem pewien też tego faktu, już usuwam to zdanie. Sorry za błąd.
28.06.2012 02:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #20
RE: Moi magowie eteru
1

Tomasz Beksiński (ur. 26 listopada 1958 r. w Sanoku, zm. 24 grudnia 1999 r. w Warszawie) – dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz języka angielskiego. Był synem malarza Zdzisława Beksińskiego. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studiował anglistykę. Pod koniec lat 70. został dziennikarzem muzycznym i wkrótce stał się jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości wśród polskich prezenterów radiowych. Wybór drogi życiowej nie był dziełem przypadku – znany był wśród melomanów jako osoba posiadająca bogaty zbiór płyt, w czasach PRL niektóre z nich, pochodzące z zagranicy, były prawdziwym rarytasem. Zadebiutował na antenie radiowej w 1982 roku w audycji Marka Niedźwieckiego. Na początku współpracował z Programem II Polskiego Radia, gdzie od 1985 prowadził autorską audycję "Romantycy muzyki rockowej", popularyzującą głównie muzykę New Romantic. Równolegle prowadził "Klub Stereo", a następnie wraz z Tomaszem Szachowskim "Wieczór płytowy". Jego ostatnią audycją w Programie II był program "Czas na Rock". Po przejściu w 1991 roku do Programu III prowadził audycję z cyklu "Muzyczna poczta UKF" i "Trójka pod księżycem". Jego nocne autorskie audycje zyskały duże grono słuchaczy i status "kultowych", będąc starannie opracowanymi całościami słowno-muzycznymi. Pisał felietony oraz recenzje do czasopisma "Tylko Rock" oraz "Magazynu muzycznego". Od 1998 roku miał w "Tylko Rocku" stałą rubrykę pod tytułem "Opowieści z Krypty" gdzie drukowano jego felietony. Pisał również do czasopisma "Machina". Był tłumaczem języka angielskiego. Przetłumaczył wszystkie ówczesne filmy o Jamesie Bondzie, Harrym Callahanie i niemal całą twórczość filmową i telewizyjną grupy Monty Pythona oraz kilkadziesiąt innych filmów ("Milczenie Owiec", "Dzikość serca", "Rój", "Ktoś mnie obserwuje", "Robin Hood – książę złodziei", "Czas Apokalipsy", "Po tragedii "Posejdona", "Ptasiek", "Szklana pułapka", "Nie oglądaj się teraz", "Drakula", "Frankenstein", "Zabójcza broń", "1941", "Smętarz dla zwierzaków", "Wściekłe psy"). Tłumaczył również teksty piosenek takich zespołów jak The Cure, Devil Doll, Genesis, Marillion, Iron Maiden, King Crimson, Pink Floyd, The Doors, Ultravox, Joy Division, Lacrimosa, Depeche Mode i The Sisters of Mercy. Skłonności samobójcze przejawiał już od czasów młodości – w wieku lat 16 próbował popełnić samobójstwo poprzez otrucie gazem i zażycie środków nasennych. Dowodem obsesyjnego zainteresowania własną śmiercią jest również fakt, że w wieku lat 18 rozwiesił w rodzinnym Sanoku własne klepsydry, których wykonanie zamówił wcześniej w lokalnej drukarni. 24 grudnia 1999 roku popełnił samobójstwo zażywając znaczne ilości leków, wcześniej dwuznacznie zapowiadając je w pesymistycznie podsumowującym współczesną kulturę felietonie w piśmie "Tylko Rock". Wolą wyrażoną w testamencie przekazał wszystkie swoje płyty kompaktowe Programowi III PR, a posiadane obrazy autorstwa swojego ojca Zdzisława Muzeum Historycznemu w Sanoku.

Pamiętam programy w paśmie popołudniowym "Trójki", które urzekały starannością wypowiedzi, subiektywnym wyborem utworów, ale przede wszystkim niepowtarzalnym klimatem. Kilka lat temu "Trójka" zaprezentowała reportaż powstały ku pamięci Tomasza, który jednym przypomniał jego postać a innym pokazał, że ktoś taki kiedyś był. Nosił chyba tytuł jego najsłynniejszej audycji - "Romantycy muzyki rockowej". Myślę, że dobrze by było powtórzyć tę audycję...

Bo kto dziś prezentuje w radiu na przykład ten numer?



05.07.2012 11:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości