Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
Garbage - Blood For Poppies - Pojawienie się nowego singla Garbage rozwiązało w trybie natychmiastowym problem liderowania na DLP. Wydaje się, że ''lutowy kryzys'' minął, a stagnacja wyraźnie wykrystalizowanej w ostatnich tygodniach czołówki zaczyna powoli zanikać. ''Blood for Poppies'' nie mogło wbić się na listę w lepszym momencie. To ta odrobina szczęścia (wręcz PRZYPADEK) sprawiła, że mogli od razu wylądować na samym szczycie, chociaż za sam utwór oraz jego impact z pewnością zasłużyliby nawet w mniej sprzyjających okolicznościach na czołową 10-tkę. No ok, ale jak to gra?

Gra inaczej niż można byłoby wywnioskować z przecieków ze studia oraz filmików postowanych przez amerykańsko-szkocki kwartet w ich wirtualnych włościach. Metaliczne, momentami agresywne skrawki kompozycji, które brzmiały jakby przed chwilą wyjęto je z kąpieli w ciekłym azocie ustąpiły miejsca bardzo pozytywnej, trochę abstrakcyjnej piosence rozrywkowej. Po prostu - piosence pop. W wątku dot. płyty pisałem o natychmiastowym skojarzeniu z No Doubt (tylko bez ska), co wydaje się być dosyć zabawną zamianą ról. ''Blood for Poppies'' zaskakuje przeczącym kanonom rocka zapożyczeniom elektro-hopowym (most brzmi niczym linia melodyjna ''Come Together'' Primal Scream), ''przegadaną'' fabułą, silnie zagęszczoną produkcją (co w momencie dostępności utworu w jakości 128kb/s jest poważnym osłabieniem jego potencjału) oraz ogólną kompleksowością i dynamiką. To nie jest typowy rock, ale też Garbage nigdy nie było zespołem stricte-rockowym. Mając w swoim składzie trójkę producentów oraz dostępną jedynie ściśle limitowanej grupie artystów umiejętność smacznego łączenia elektroniki z gitarowym buzzowaniem, wykorzystali ów potencjał do napisania kolejnej znakomitej, chwytliwej pieśni. Jako stary listowy wyjadacz wiem, że taka pozorna doskonałość może być destrukcyjna, ale prawo pierwszego singla jest dosyć mocno zakorzenionym w naszej świadomości przywilejem i proponuję korzystać z niego do woli w przypadku ''Blood for Poppies''

Rufus Wainwright - Out Of The Game - Gdyby nie Garbage....no tak, byłby nie tylko najwyższej sklasyfikowaną nowością, lecz pewnie ugrałby w debiucie więcej niż 21 miejsce. Rufus Wainwright, po rozwinięciu skrzydeł za sprawą wydanego w 2007 roku albumu ''Release the Star'', zniknął na prawie pięć lat z radiowego odbiornika, próbując w międzyczasie topić smutki po śmierci swojej matki w kompletnie nieudanej koncept-żałobnej płycie o dziewczynie imieniem ''Lulu''. Ku chwale muzyki pomocną dłoń podał mu w końcu Mark Ronson, uznany brytyjski producent, z którym Rufus przestudiował dogłębnie muzykę swojego dzieciństwa (Queen, Bowie, E.John) i postanowił oddać jej hołd na nadchodzącym wydawnictwie ''Out of the Game''. Taki tytuł nosi również singiel numer jeden, gdzie Wainwright zaczyna od niezwykle sugestywnej zwrotki: ''I'm out of the game, I've been out for a long time, now I'm looking for something which can't be found on the main drain''. Cudowna pointa, cudowny klucz do nowego LP. Sama kompozycja to klasyczny, ''krawatowy pop'' o charakterystycznym dla piosenkarza homoseksualnym podtekście ze znakomitym wokalno-melodyjnym popisem zespołu. Brawa!

Beach House - Myth - Teraz coś dla forumowych ''niezali''. Chociaż czy Beach House to nie jest przypadkiem.....no zgadnijcie? Pop? Tak! Tylko taki bardziej intymny, mniej rzucający się w uszy, nie pretendujący do bycia numerem jeden wszerz i wzdłuż list przebojów. Delikatne, pastelowe klimaty, introspekcyjne teksty oraz poruszające wokalizy Alexa Scully (Victoria odpoczywa) to znak firmowy amerykańskiego duetu, który posłużył się właśnie taką bazą wyjściową do stworzenia kompozycji ''Myth'', singla promującego zbliżający się wielkimi krokami czwarty studyjny album pod tytułem ''Bloom''. Wiem, że ich pokochacie, wiem, że romantyzm wciąż jest w cenie.

Ronika - Automatic - Coś dla prawdziwych tygrysów parkietu. Ronika to piosenkarka bez kontraktu (o ile mnie pamięć nie myli), bez rozgłosu oraz zidentyfikowanych planów na przyszłość. Wydaje kolejne kompozycje po cichu, z dala od mainstreamowej trampoliny, co wydaje się być działaniem na własną szkodę, biorąc pod uwagę jej potencjał. Traf chciał, że trafiłem kilka dni temu na jej nowy singiel zatytułowany ''Automatic'' i mam zamiar zrobić z niego przebój! Jestem przekonany, że Ronika ze pozostanie jedynie DLP-owym ekscesem i chwilowym kaprysem. Jeśli w przyszłości utrzyma kurs na ''handclapowy, słoneczny pop'' wyrosły w tradycji lat 80. (coś jakby Madonna, softowe La Roux) to spodziewajcie się permanentnego ''greatest hits'' na jej debiutanckim albumie. ''Automatic'' zaraża melodią. Antidotum nie przewiduję.

Julia Marcell - Echo - Polski (a raczej polsko-angielski) akcent pozostawiam na koniec. Julia Marcell do pewnego czasu szczyciła się tytułem najlepszej.....najlepszej niepoznanej przeze mnie płyty 2011 roku Icon_wink Konkretnie mówiąc, tytuł ten przypadł krążkowi ''June'', który wywołał niemałą sensację wśród wymagających wysokiego, europejskiego poziomu produkcji od rodzimych artystów. Jeśli ktoś nazwie ten LP odpowiednikiem ''Grandy'' za ubiegły sezon, nie zdziwię się. W obu przypadkach możemy być dumni, że słowo globalizacja nie jest już obce naszej młodzieży Icon_wink Podejrzewam, że treść ''June'' jest większości z Was doskonale znana, więc nie będę specjalnie rozpisywał się na temat samego ''Echo''. Stoczyło krwawą bitwę o wejście na listę z konkurencyjnym ''CTRL'' i jest.....i będzie, oby długo.

AP. PP. LT.

01. NE. 01. Garbage - Blood For Poppies
02. 13. 03. Santigold - Disparate Youth
03. 03. 06. Chairlift - Sidewalk Safari
04. 01. 07. Ladyhawke - Black, White & Blue
05. 04. 08. La Sera - Please By My Third Eye
06. 07. 09. The Shins - Simple Song
07. 02. 05. Magic Wands - Space
08. 08. 06. Perfume Genius - Hood
09. 05. 08. Chairlift - Amanaemonesia
10. 12. 04. School Of Seven Bells - Scavenger

11. 10. 04. Rufus Wainwright - Montauk
12. 06. 06. Django Django - Hail Bop
13. 20. 02. Norah Jones - Happy Pills
14. 11. 09. Grimes - Genesis
15. 09. 08. dEUS - Second Nature
16. 21. 03. Spiritualized - Hey Jane
17. 14. 09. Foo Fighters - Back & Forth
18. 17. 08. Neon Indian - Hex Girlfriend
19. 18. 07. Saint Etienne - Tonight
20. 16. 07. The Twilight Sad - Another Bed

21. NE. 01. Rufus Wainwright - Out Of The Game
22. 15. 09. Porcelain Raft - Unless You Speak From Your Heart
23. 23. 11. Ladytron - Melting Ice
24. 29. 02. Cave Birds - In Love From Afar
25. 19. 10. Goldfrapp - Melancholy Sky
26. 34. 03. Born Blonde - I Just Wanna Be
27. 24. 10. The Joy Formidable - I Don't Want To See You Like This
28. NE. 01. Beach House - Myth
29. 22. 11. Still Corners - Into The Trees
30. 28. 13. Patrick Wolf - Together

31. 37. 03. The Ghosts - Ghosts
32. 27. 12. Metronomy & Roxanne Clifford - Everything Goes My Way
33. 35. 05. Nicola Roberts - Cinderella's Eyes
34. NE. 01. Ronika - Automatic
35. 25. 10. tUnE-yArDs - Powa
36. 26. 13. Radiohead - The Daily Mail
37. 38. 05. Citizens! - Reptile
38. 33. 05. Memoryhouse - Walk With Me
39. 31. 06. ∆ - Matilda
40. 39. 02. The Asteroids Galaxy Tour - Suburban Space Invader

41. 36. 15. John Maus - Cop Killer
42. 40. 16. The Vaccines - A Lack Of Understanding
43. 32. 14. Tindersticks - Medicine
44. 45. 02. Arctic Monkeys - R U Mine?
45. NE. 01. Julia Marcell - Echo
46. 30. 11. Noel's Gallagher High Flying Birds - (I Wanna Live In A Dream In My) Record Machine
47. 42. 16. Wilco - Born Alone
48. 48. 04. Lower Dens - Brains
49. 55. 13. Okkervil River - Piratess
50. 41. 13. Sleigh Bells - Born To Lose
51. 43. 16. Wild Beasts - Bed Of Nails
52. 46. 15. Spector - Grey Shirt & Tie
53. 44. 12. Air & Victoria Legrand - Seven Stars
54. 50. 12. Blouse - Time Travel
55. 52. 19. Fleet Foxes - Lorelai
56. 54. 18. Wild Beasts - Reach A Bit Further
57. 61. 15. Dum Dum Girls - Always Looking
58. 60. 15. Junior Boys - You'll Improve Me
59. 57. 16. Nicola Roberts - Lucky Day
60. 56. 13. The Diogenes Club - I Know You'll Bring Us Back
61. 49. 12. The Big Pink - Hit The Ground (Superman)
62. 47. 04. Fixers - Iron Deer Dream
63. 51. 14. Guillemots - Dancing In The Devil's Shoes
64. 62. 12. Tennis - Deep In The Woods
65. 59. 18. Kobiety - We Are The Mutants
66. 58. 10. Black Lips - Mad Dog
67. 53. 16. Cave Birds - Some Lighting Thrill
68. 65. 16. Little Boots - Shake
69. 67. 11. A Place To Bury Strangers - So Far Away
70. 63. 19. The Antlers - I Don't Want Love

Z listy wypadły:

z 64 - Florence & The Machine - What The Water Gave Me - po 20 tyg. (max: 1)
z 66 - Masquer - Stark Naked - po 18 tyg. (max: 8)
z 68 - Duran Duran - Mediterranea - po 13 tyg. (max: 5)
z 69 - Elbow - Lippy Kids - po 16 tyg. (max 28)
z 70 - Danger Mouse & Daniele Luppi & Norah Jones - Black - po 16 tyg. (max: 9)

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
13.03.2012 09:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #2
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
wow! Domowa Lista Przebojów? to jest jeszcze taka lista na forum?Icon_lol
Najpierw o nowościach, a później konkrety:
saferłel napisał(a):01. NE. 01. Garbage - Blood For Poppies
ciężko mi się ustosunkować do tego utworu, bo niby jest to dość przyjemna odskocznia od tego, co teraz jest w muzyce, a z drugiej strony coś mi tu nie gra. Jeżeli znajdę odpowiedź, co mi tu nie gra, to napiszę:icon_razz:
saferłel napisał(a):21. NE. 01. Rufus Wainwright - Out Of The Game
dużo lepsze od Montauk. U mnie też się pojawił w poczekalni z bardzo dużymi szansami na wejście do trzydziestki
saferłel napisał(a):28. NE. 01. Beach House - Myth
Norway było u mnie na liście. A to nagranie, choć wydaje się na pierwszy rzut ucha lepsze, to nie wiem czy na mojej liście zagości. W każdym razie na pewno nie jest złe.
A teraz idę od spodu:
saferłel napisał(a):67. 53. 16. Cave Birds - Some Lighting Thrill
chyba będą już spadać, ale 16 tygodni to chyba całkiem niezły wynik
saferłel napisał(a):52. 46. 15. Spector - Grey Shirt & Tie
no i co z tym Spectorem. Ani u Ciebie, ani u mnie nie wypalili tak jak mieli wypalić...
saferłel napisał(a):44. 45. 02. Arctic Monkeys - R U Mine?
cieniutko jak na legendę DLP
saferłel napisał(a):31. 37. 03. The Ghosts - Ghosts
tutaj zaskakująco dobrze, ale nie wróżę im wielkiej kariery na Twojej liście (choć obym się mylił)
saferłel napisał(a):26. 34. 03. Born Blonde - I Just Wanna Be
ładny skok, ale jestem baaaaardzo ciekawy na co ich stać na DLP
saferłel napisał(a):24. 29. 02. Cave Birds - In Love From Afar
natomiast nie spodziewałem się, że nowy singiel od Cave Birds będzie wyżej niż nowy BB
saferłel napisał(a):06. 07. 09. The Shins - Simple Song
a to nagranie z pierwszej szóstki najbardziej mi się podoba
13.03.2012 10:22 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 608
Dołączył: May 2008
Post: #3
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
Z okazji Garbage wreszcie jest nowa lista! Icon_surprised
To się musiało tak skończyć Icon_wink Ja na razie powstrzymam się od jednoznacznych werdyktów, ale słyszę to nieco inaczej niż TY Icon_wink

Santigold na drugim Icon_sad

"Hey Jane" coś powoli się wdrapuje! Byłem pewien top 10 Icon_surprised
Ładnie Norah, już prawie w dziesiątce Icon_biggrin

Beach House przyjemne, ten debiut, podobnie jak Rufus to też były pewniaki.

Na którym najwyżej było "Cop Killer"?
Shins u mnie dopiero w poczekalni, ale to przyjemny numer, jakoś w zeszłym tygodniu dopiero poznałem.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
13.03.2012 10:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
michal91d napisał(a):co teraz jest w muzyce, a z drugiej strony coś mi tu nie gra. Jeżeli znajdę odpowiedź, co mi tu nie gra, to napiszęIcon_razz
Lepiej znajdź odpowiedź co tam gra. Pomiatanie PSB zniosę, ale żeby odwracać się od G, które powinno zaspakajać każdą jednostkę o wyrobionym guście....no tego już nie przeżyję Icon_wink

michal91d napisał(a):U mnie też się pojawił w poczekalni z bardzo dużymi szansami na wejście do trzydziestk
Serio Icon_wink?

michal91d napisał(a):no i co z tym Spectorem. Ani u Ciebie, ani u mnie nie wypalili tak jak mieli wypalić...
Mów za siebie Icon_wink. U mnie dawno swoje zrobił. Aż dziwie się, że 15 tyg. wytrzymał Icon_wink

michal91d napisał(a):cieniutko jak na legendę DLP
Już to chyba kilka razy pisałeś, a zawsze im się udawało. Ale tutaj będzie gorzej.

michal91d napisał(a):tutaj zaskakująco dobrze, ale nie wróżę im wielkiej kariery na Twojej liście (choć obym się mylił)
Dlaczego? W czym są gorsi od np. Born Blonde w odniesieniu do ewentualnej kariery na DLP? Icon_wink

michal91d napisał(a):a to nagranie z pierwszej szóstki najbardziej mi się podoba
Jedyny niekobiecy i niehomoseksualny przedstawiciel.....w całym top 10, nie tylko top 6 Icon_razz2 Ty naprawdę nienawidzisz kobiet! Lubisz tylko takie uległe, tradycyjne dziewoje jak Melua Icon_biggrinIcon_biggrin

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.03.2012 10:32 PM przez saferłel.)
13.03.2012 10:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
aaktt napisał(a):Ja na razie powstrzymam się od jednoznacznych werdyktów, ale słyszę to nieco inaczej niż TY
Już czuję, że nie będzie łatwo, ale na szczęście odzew w wielkim świecie jest pozytywny.

aaktt napisał(a):Santigold na drugim Icon_sad
Czarna muzyka najlepsza Icon_cool

aaktt napisał(a):Na którym najwyżej było "Cop Killer"?
Nie pamiętam. 5, 6?

aaktt napisał(a):ale to przyjemny numer, jakoś w zeszłym tygodniu dopiero poznałem.
Ja już płyty słucham.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
13.03.2012 10:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #6
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
saferłel napisał(a):Już to chyba kilka razy pisałeś, a zawsze im się udawało. Ale tutaj będzie gorzej.
to miało niejako zmobilizować do pójścia w górę, ale tak coś czuję, że nie będzie łatwo
saferłel napisał(a):Dlaczego? W czym są gorsi od np. Born Blonde w odniesieniu do ewentualnej kariery na DLP? Icon_wink
ja nie mówię, że są gorsi. Po prostu przeczucie.
saferłel napisał(a):Jedyny niekobiecy i niehomoseksualny przedstawiciel.....w całym top 10, nie tylko top 6 Icon_razz2 Ty naprawdę nienawidzisz kobiet! Lubisz tylko takie uległe, tradycyjne dziewoje jak Melua Icon_biggrinIcon_biggrin
zapomniałem dodać, że wielce mnie cieszy pozycja utworu, który nagrała Norah JonesIcon_lol Ale jej jeszcze nie ma w dziesiątce. Icon_smile
13.03.2012 10:49 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
michal91d napisał(a):Norah JonesIcon_lol Ale jej jeszcze nie ma w dziesiątce. Icon_smile
I NIE BĘDZIE W TAKIM RAZIE! Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
13.03.2012 10:52 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
No to już wiadomo.... Ty wiesz co Icon_wink
Przepraszam Cię bardzo, ale to u mnie Ronika była pierwsza, więc nie pisz mi tu proszę, że pozostanie jakimś Twoim ekscesem. Danke.
13.03.2012 11:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
prz_rulez napisał(a):No to już wiadomo.... Ty wiesz co Icon_wink
?

prz_rulez napisał(a):Przepraszam Cię bardzo, ale to u mnie Ronika była pierwsza, więc nie pisz mi tu proszę, że pozostanie jakimś Twoim ekscesem. Danke.
Chyba źle zrozumiałeś to co napisałem, bo nie ma tam słowa o tym, aby to na DLP pojawiła się jako pierwsza albo.....nie wiem co. Chociaż to prawda, że i tak jej nie zauważyłem na Twojej liście. Nie wiem kiedy była i z czym. Słabo promowałeś Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
13.03.2012 11:09 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
Była krótko, ale promocja była.
13.03.2012 11:48 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #11
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
W końcu DLP się pojawiła.
Fajnie, że Echo weszło na DLP. Ciekawy kawałek.
13.03.2012 11:58 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 097
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #12
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
saferłel napisał(a):Beach House - Myth - Teraz coś dla forumowych ''niezali''
Miód na moje uszy, wreszcie przerwana cisza.
saferłel napisał(a):01. NE. 01. Garbage - Blood For Poppies
wiem, że to twój megafaworyt, ja jako miłośnik mniejszego kalibru stwierdzam, że powrót bardzo udany.
saferłel napisał(a):45. NE. 01. Julia Marcell - Echo
mimo, że nie przepadam, to dobrze, że w Polsce pojawiają się takie produkcje.
saferłel napisał(a):37. 38. 05. Citizens! - Reptile
miło ich tu widzieć. Ogólna uwaga - pomimo przerwy - poziom DLP nie schodzi nawet o milimetr w dół, a nawet zauważam odwrotną tendencję.
saferłel napisał(a):Ronika - Automatic - Coś dla prawdziwych tygrysów parkietu
nie jestem tygrysem, ale jara mnie. Tylko gdzie to zatańczysz? W Polsce nikt tego nigdzie nie zagra. Chyba, że na imprezie w akademiku lub w domu.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
15.03.2012 08:56 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: DLP - Notowanie 275 (10.03.12)
dziobaseczek napisał(a):Miód na moje uszy, wreszcie przerwana cisza.
Icon_wink

dziobaseczek napisał(a):wiem, że to twój megafaworyt, ja jako miłośnik mniejszego kalibru stwierdzam, że powrót bardzo udany.
W sumie doszedłem do wniosku, że zrobiłem tej piosence ogromną krzywdę wpuszczając ją w forumowy obieg w takiej jakości....no ale już 20 marca premiera HQ. Singiel wychodzi podobno tylko w Australii i to tylko jako DD. Nie wiem o co chodzi :/ I specjalnie klip kręcą pod to? Dziwne niusy dobiegają....

dziobaseczek napisał(a):Tylko gdzie to zatańczysz? W Polsce nikt tego nigdzie nie zagra. Chyba, że na imprezie w akademiku lub w domu.
Puścimy na naszej imprezie Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
15.03.2012 09:52 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości