Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #1
Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
Czas na coś rewelacyjnego:
Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
[Obrazek: 288058.jpg]

data wydania: 26 listopada 2010 (POL), 8 kwietnia 2011 (EU)
Wydawca: Mystic Production

Lista utworów:
1. "Self-consciousness Is Desire and" (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 08:11
2. "After 38 Weeks" (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 04:12
3. "My New Playground Became" (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 06:05
4. "Dark and Gray." (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 06:17
5. "So, It Feels Like Misunderstanding When" (muzyka: Blindead, słowa: Jakub Demiańczuk) - 06:05
6. "All My Hopes and Dreams Turn Into" (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 07:59
7. "Affliction XXVII II MMIX" (muzyka: Blindead, słowa: Zwoliński) - 07:18
razem: 46:07

głosowanie do: 8 września 2011


Trochę o płycie:
Cytat:Kluczem do zrozumienia albumu jest jego koncept. Utwory spięte są swego rodzaju klamrą tematyczną, którą stanowi historia pewnej dziewczynki cierpiącej na chorobę psychiczną. Towarzyszymy jej od momentu poczęcia, o którym opowiada utwór otwierający album i wraz z nią przechodzimy przez „cud” narodzin, w którym paradoksalnie zaczyna się piekło. Dalej zapoznajemy się z lękami i pełnymi niepokoju myślami. Obserwujemy, jak poprzez nieludzkie traktowanie ze strony rodziców stopniowo popada w obłęd.
Oprawę graficzną przygotowała Katarzyna Sójka. Nagrania zostały zarejestrowane w gdyńskim studiu Sounds Great Promotion we współpracy z Kubą Mańkowskim. Prace nad płytą zostały udokumentowane krótkimi filmami które zostały opublikowane na oficjalnym profilu YouTube formacji. W plebiscycie "płyta roku 2010" według czytelników wortalu rockmetal.pl album zajął 3. miejsce.
Do płyty jest dołączone opowiadanie autorstwa Piotra Kofty, utrzymane w klimacie płyty i korespondujące z jej zawartością.
Jak widać, tytuły tworzą zdanie. A konkretnie dwa. Te cyfry rzymskie to oczywiście daty - 29.02.1996 (chyba? jakiś dziwny zapis) i 27.02.2009. Ale nie doszedłem jeszcze, co one znaczą. Może daty urodzenia i śmierci bohatera? (jesli to faktycznie 1996).

Skład:
Patryk Zwoliński – wokal prowadzący
Bartosz Hervy – instrumenty klawiszowe, produkcja, miksowanie
Mateusz Śmierzchalski – gitara, gitara basowa (utwory 2, 4), produkcja, miksowanie
Marek Zieliński – gitara
Piotr Kawalerowski – gitara basowa
Konrad Ciesielski – perkusja
Bartek Reszetar – kontrabas (utwór 1)
Maciek Lubieniecki – trąbka (utwór 2)
Paweł Smakulski – instrumenty klawiszowe (utwór 4)
Jan Galbas – wokal wspierający (utwór 3)
Kuba Mańkowski – produkcja, miksowanie
Katarzyna Sójka – oprawa graficzna

Po płytę sięgnąłem z ciekawości, ale nie licząc na za wiele dobrego (czy też raczej - owszem, dobrego, ale nie dla mnie), zainteresowany niesamowitymi ochami i achami już na temat dwóch poprzednich dwóch płyt formacji, a przy tej z kolei notką, że jest jeszcze lepsza. Tak z płyty na płytę czytałem o tym, że masakra i czad. No, ale myślę sobie - metal, jakiś sludge metal w dodatku ( Icon_eek2 kurde pierwsze słyszę Icon_lol ). Czyli pewnie jakieś ekstremum, któremu zapewne wypadnie przyznać, że jest świetne (jak Behemothy ostatnie dwa), ale zasadniczo na tym zakończyć słuchanie. A tu, przynajmniej jeśli chodzi o mnie - zaskok! Tego da się normalnie słuchać, a muza - czuję się powalony. W conajmniej dwóch kawałkach mnie rozgniotło. Może nawet różne legendy topowania typu Hypnos i SGM w tyle zostają.
Wokal kojarzy mi się z Antimatter momentami (bo tylko czasem wrzeszczy i tu też mi się kojarzy z Opeth pod tym względem), trochę z TOOLem (czyli metal, który jest melodyjny i da się go słuchać. No zasadniczo - nie metal prawie Icon_wink2 ). Klimat - z Floydami wręcz. Już po instrumentarium widać, że aranże są ciekawe i dużo jest grania melodyjnego (harczenia wręcz nie ma). Zasadniczo - rewelka! Będę się musiał przyjrzeć im bliżej.
A płytkę widziałem w sklepie i jest świetnie wydana, też chyba będzie trzeba dopisać do listy "do kupienia" (to już ze 100 będzie pozycji? Icon_wink2 ).
5 kawałków można posłuchać na myspace zespołu. Co do całości - ewentualnie proszę do mnie z pytaniami.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.08.2011 09:59 PM przez Miszon.)
18.08.2011 11:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #2
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
Miszon napisał(a):A tu (....) jeśli chodzi o mnie - zaskok! Tego da się normalnie słuchać, a muza - czuję się powalony.

przyznaję rację autorowi Icon_smile
właśnie słucham... i popadam z jednego powalenia w drugie........
22.08.2011 12:17 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
A w jaki sposób się dowiedziałeś o tym zespole?
22.08.2011 12:39 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
Ekhm... To było pytanie do Miszona...
22.08.2011 12:51 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #5
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
Myślę sobie..... że to płyta konceptualna, nierozerwalna, nieczłonkowalna..... zupełnie jak moi wychowankowie, w jednej chwili się śmieją, a w drugiej skaczą z okna..... trzeba mięć oczy dookoła głowy..... i w takiej sytuacji jak wyżej ocenić, że czy właśnie wstali z łóżka i wyszli do ludzi, czy że wzięli ze sobą zeszyt, choć nie mają w nim ostatniej lekcję, mimo że na niej byli? A może, że przeklęli na dyżurze tylko 17 razy a nie 50, choć byliby do tego zdolni? Jak klasyfikować ich 1000 złych uczynków wobec jednego dobrego? Klasyfikowanie jest takie nieobliczalne, nieklasyfikowanie jest anormalnością nad otchłanią normalności.... Słucham z nieziemską przyjemnością, a muzyka kojarzy mi się z ulubionym Tool’em, chwilami Mogwai’em...... między utworem 4 a 5 zgasiłem papierosa o swoją rękę, uskok, zatrzymanie czasu i chwili, wszechczasu i nanosekundy, projekcja narodzin w kosmosie i hospicjum, gwałtu zbiorowego i baloników z lunaparku.....

Na chwilę obecną:

1. Affliction XXVII II MMIX
2. All My Hopes and Dreams Turn Into
3. So, It Feels Like Misunderstanding When
4. Self-consciousness Is Desire and
5. After 38 Weeks
6. Dark and Gray.
7. My New Playground Became
22.08.2011 12:59 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #6
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
prz_rulez napisał(a):A w jaki sposób się dowiedziałeś o tym zespole?
Czytałem recenzje ich płytek w TRocku, każda coraz bardziej była chwalona. Ale że to raz w roku było, to nie skojarzyłem, że już kiedyś byli chwaleni Icon_wink2 .
A potem w Esencji było zestawienie 100 najlepszych polskich płyt (czy coś takiego) i tam były ich 2 płytki (wtedy jeszcze nie wydali tej), co mnie kompletnie zaskoczyło, bo mało tam było płyt, których ZUPEŁNIE nie znałem (nawet ze słyszenia, że takie istnieją).
A potem było to zestawienie nagród za zeszły rok i nominacja do Fryderyka za tą płytkę.

Listoholik - dobrze napisane, podobnie to odbieram. Ciężko klasyfikować kawałki, które tworzą w zasadzie jeden (nawet harmonicznie motywy pewne powracają). Mnie już napisałem z czym się kojarzy. Teraz tylko wzmacnia się wrażenie, że najbardziej z Antimatter (przez wokal. Chociaż jak ryknie to - Icon_biggrin3 ) i Floydami. Fajne jest też to, że nie walą jakoś stu solówek (w zasadzie to ich brak prawie!) czy innego szybkościowego nap...lania, ogólnie techniki używają bardzo "użytkowo", wybitnie jako środek a nie cel, wręcz minimalistycznie. Tylko czasem coś trzepną rytmem na 7, czy szybszym riffem.

Dodam, że oprócz opowiadania, do płyty powstały wizualizacje na koncerty, ilustrujące tą historię, a także teledysk do singla, utrzymany w klimatach tych wizualizacji. Po prostu - sztuka totalna.

Ja słucham już 2 tygodnie, praktycznie codziennie po kilka razy.

PS. Aha - teledysk tu:



[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.08.2011 10:05 PM przez Miszon.)
22.08.2011 09:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 682
Dołączył: Dec 2008
Post: #7
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
1. After 38 Weeks
2. Affliction XXVII II MMIX
3. So, It Feels Like Misunderstanding When
4. Self-Consciousness Is Desire And
5. All My Hopes and Dreams Turn Into
6. Dark and Gray
7. My New Playground Became

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
29.08.2011 10:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #8
RE: Blindead -2010- Affliction XXIX II MXMVI
PRzedłużam do po weekendzie, bo jutro wyjeżdżam, a na razie tylko 3 osoby (no bo ja to trzecia).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
08.09.2011 11:24 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości