Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 notowanie z 27.01.2008
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #1
4 notowanie z 27.01.2008
O miejsce w 50 w tym tygodniu walczyło 69 kandydatów (1-1 dzisiątka itd.: 1-10, 2-15, 3-13, 4-14, 5-17) i o dziwo tym razem też nie udało misie ich wszystkich zmieścić...
Chciałem napisać, że w 10 ruchy są niewielkie, ale nie mogę. Icon_biggrin3 Przyjrzyjmy się na początek pierwszej 10. Albo nie nowościom. Eeee... No to niech będą nowości w 10. Icon_wink2 Icon_biggrin3

Najwyżej notowana nowość to To, co nienazwane - Anny Marii Jopek . Wiedziałem, że jeżeli nie posłucham całej płyty to Ania już tylko w dół... Mimo tego Skłamałabym wypada z zestawienia. Zastanawiałem się jeszcze nad umieszczeniem w zestawie Spróbuj mówić kocham, ale na razie zostawię go w spokoju. Icon_smile2

Płyty Raz Dwa Trzy jeszcze nie słuchałem, ale zachęcony opinią kajmana postanowiłem dać szanse kolejnemu utworowi z tej płyty. Coś by było nie tak gdyby dwa podobnej jakości nagrania dzieliło więcej niż 50... Więc dwa przesłuchania wystarczyły na 10 miejsce. Czy popsuje szyki Kochankom?

Z nowości warto jeszcze wspomnieć o Całkiem sam i Saw Something. Dlaczego ? Oba znałem już wcześniej. Utwór Gahana miał nawet wejść w okolicach 30 w poprzednim notowaniu... To ten o którym zapomniałem...
Totentanz znam z Nasze Listy. Wtedy zajął miejsce w 10 i podobne zajmuje w swoim debiucie. Icon_biggrin3

Co jeszcze interesującego się zdarzyło ? Oj wiele, wiele...
W skrócie: Katie z Evą spadły z 4 na 14, debiut najmniej strasznego (od Strachów) utworu na liście (IMO), czyli Szklanej Góry. Bardzo dobry tekst, a muzyka -mogę się mylić- w ogóle nie straszna.
Z nowości wspomnę jeszcze 2 utwory, żeby za dużo nie pisać. Na 20 Lao Che ze swoim najnowszym singlem, który przy pierwszym przesłuchaniu mnie rozczarował ("To oni nagrali Powstanie Warszawskie !?"), później szukałem zrozumienia ("Przecież to singiel. Wiadomo musi być komercyjny, żeby mieli jakiekolwiek szanse zaistnieć w radiu. vide: dyskusja), później coraz podobał misie coraz bardziej i bardziej... Aż w końcu gdy wyłączyłem świat i wsłuchałem się w tekst owładnęło mnie to nagranie ! Przypominam, że w tym tygodniu promujemy to nagranie w głosowaniu na LP3. Zobaczymy jak sobie poradzi za tydzień. Jak pokazuje historia po wysokim debiucie, a nawet po awansie czy powrocie przychodzą gorsze dni...

Najniżej notowana nowość to mój wynalazek. Znalazłem ten zespół podczas poszukiwania utworu do Naszej Listy. Moja metoda nie była zbyt skomplikowana. Na myspace.com jako kryterium przeszukiwania wybrałem polski blues (chyba...) i przeglądałem wybranych wykonawców. Tak trafiłem na profil Bartosza Łęczyckiego. Wśród utworów, które umieścił był jeden wraz z zespołem Terraplane. Później poszło jak po maśle. Do NL wybrałem utwór Doctor Jazz. Osłuchał misie więc na moją listę trafił Careless Love, a trzeci -Git Me Some- uplasował się na 51 miejscu (Razem z kilkunastoma innymi piosenkami, ale o tym ciiii...). Jak sobie poradzi zobaczymy już za tydzień.

Całe notowanie wygląda tak:
pozycja|pozycja przed tygodniem|ilość tygodni w zestawieniu

01 01 04 PIOSENKA STARYCH KOCHANKOW - Raz Dwa Trzy (4)
02 02 03 NIE MA MOWY - Normalsi
03 03 04 THE PIANO - PJ Harvey
04 09 03 BROTHERS IN ARMS - Metallica
05 07 04 INNOCENCE - Bjork
06 05 04 ALL ALONG THE WATCHTOWER - The Fratellis
07 06 04 HLJOMALIND - Sigur Ros
08 NN 01 TO, CO NIENAZWANE - Anna Maria Jopek
09 NN 01 CAŁKIEM SAM - Totentanz
10 NN 01 JESZCZE W ZIELONE GRAMY - Raz Dwa Trzy
11 08 04 BUSY BEING FABULOUS - The Eagles
12 16 04 GONE GONE GONE (DONE MOVED ON) - Robert Plant & Alison Krauss
13 13 04 FUTERKO - Basia Stepniak-Wilk
14 04 04 WHAT A WONDERFUL WORLD - Katie Melua & Eva Cassidy
15 11 04 LOST - Michael Buble
16 15 04 ZRÓB CO MOZESZ - Anna Maria Jopek
17 10 04 ZABIESZCZADUJ Z NAMI - Stare Dobre Malzenstwo
18 24 04 TEDDY PICKER - Arctic Monkeys
19 NN 01 DŁUGA DROGA W DÓŁ - Happysad
20 NN 01 DROGI PANIE - Lao Che
21 14 04 WELCOME TO THE MACHINE - Queensryche
22 17 04 GOOD TIMES, BAD TIMES - Godsmack
23 22 03 SAVING US - Serj Tankian
24 NN 01 SAW SOMETHING - Dave Gahan
25 12 02 GOSCIE IDA - Shakin' Dudi
26 21 04 SEA DREAMER - Anoushka Shakhar & Karsh Kale & Sting
27 28 04 KILLER ON THE ROAD - Oh Laura
28 18 03 WAVE OF SORROW (BIRDLAND) - U2
29 NN 01 FIGHTING FOR A LOST CAUSE - Antimatter
30 19 03 WAVING FLAGS - British Sea Power
31 30 02 SEN O LEPSZYM DNIU - Lipali
32 33 03 DREAMING WITH A BROKEN HEART - John Mayer
33 29 03 JOHNNY - Dubska
34 NN 01 SZKLANA GÓRA - Strachy Na Lachy
35 48 02 WAY OUT OF HERE - Porcupine Tree
36 NN 01 DECLARE INDEPENDENCE - Bjork
37 31 04 TRUE LOVE WILL NEVER FADE - Mark Knopfler
38 20 04 JIGSAW FALLING INTO PLACE - Radiohead
39 35 04 END OF THE WORLD - Blackfield
40 46 02 WITCH'S BREW - Peter Cincotti
41 26 02 SO FULL - Novika
42 25 03 CAI HONG - Jay Chou (彩虹 - 周杰伦)
43 38 03 SPENCER PERCEVAL - iLiKETRAiNS
44 NN 01 NO WORLD FOR TOMORROW - Coheed and Cambria
45 32 03 THE ICE HOTEL - Stacey Kent
46 NN 01 LOST IN INFINITY - Animations
47 37 03 EKSTRAMOCNE - Muzyka Konca Lata
48 NN 01 NO ONE'S GONNA LOVE YOU - Band of Horses
49 47 02 SHUT YOUR EYES - Snow Patrol
50 NN 01 CARELESS LOVE - Terraplane

Wypadki:
23 12 03 SKLAMALABYM - Anna Maria Jopek
27 39 03 WHEN WILL I SEE YOUR FACE AGAIN? - Jamie Scott & The Town
34 24 03 PUNISH THE MONKEY - Mark Knopfler
36 36 03 CONQUEST - The White Stripes
39 NN 01 THE RACING RATS - Editors
40 32 03 TRANQUILIZE - The Killers feat Lou Reed
41 15 03 A JA NIE! - Radio Bagdad
42 47 03 CHARMER - Kings Of Leon
43 38 03 IF YOU WERE A SAILBOAT - Katie Melua
44 PP 02 YOU KNOW I'M NO GOOD - Amy Winehouse (pozycja przed wypadkiem: 39)
45 PP 02 RENDEZVOUS IN RIO - Michael Franks (pozycja przed wypadkiem: 44)
49 NN 01 LE SOURIRE - Emmanuel Moire
50 45 02 COLOMBUS - Kent

13 nowości, 4 bez zmian, 8 do góry, 25 w dół
Pogrubione nowości, zazielenionych 5 największych awansów i zaczerwienionych 5 największych spadków.
21 utworów z mojej listy nie ma w zestawie do głosowania na LP3 (poprzednio- 11).

W specjalnym katalogu na moim chomiku przygotowałem miejsce na wszystkie nagrania, które pojawiły się (i pojawią) na mojej liście. Każde notowanie ma oddzielny folder, z tym że w każdym następnym folderze umieszczam tylko nowości i powroty. Jeszcze dzisiaj wszystkie nowości będą dostępne pod tym adresem: http://www.chomikuj.pl/abd3mz/mycharts/abd3mz w folderze 4notowanie.

oficjalna strona Terraplane
oficjalna strona Bartosza Łęczyckiego
CARELESS LOVE - Terraplane - pobierz

PS. Nawet jeśli kogoś nie interesuje blues to i tak polecam przejrzeć te stronę np. żeby obejrzeć gitary i harmonijki. Icon_wink2
PS2. Czy Wam też tak długo zajmuje ułożenie i zapostowanie listy? Icon_smile2
27.01.2008 07:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kleschko Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 993
Dołączył: Jan 2008
Facebook Last.fm Twitter
Post: #2
 
Widzę, że powoli wychodzisz z osłupienia w jakie w ubiegłym tygodniu wprowadziła Cię Novika. Duży spadek, aż 15 oczek.
Cieszy mnie natomiast debiut Dave Gahana. Chociaż z ostatniej jego mini-płytki wolę Deeper & Deeper.

[Obrazek: kleschko.png]
27.01.2008 08:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 137
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #3
 
abd3mz napisał(a):09 NN 01 CAŁKIEM SAM - Totentanz

19 NN 01 DŁUGA DROGA W DÓŁ - Happysad

29 NN 01 FIGHTING FOR A LOST CAUSE - Antimatter

46 NN 01 LOST IN INFINITY - Animations

48 NN 01 NO ONE'S GONNA LOVE YOU - Band of Horses
r e w e l a c y j n e nowości Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
27.01.2008 09:02 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #4
 
kleschko - bardzo dobrze to ująłeś. So full podoba misie tylko trochę mniej niż przed tygodniem, a spadek nie proporcjonalnie duży. A Deeper & Deeper odpadł w przedostatnim etapie. Coraz bardziej podoba misie twórczość Gahana. Może gdyby nie tych kilka pierwszych sekund, które na razie mnie odrzucają.
Yacy - Mi też się podobają. Icon_biggrin3 Mam nadzieję, że za tydzień nowości będzie mniej...

A oto (chyba) pełna lista utworów, które odpadły w ostatnim etapie (kolejność alfabetyczna):
A JA NIE! - Radio Bagdad
A LITTLE PIECE OF HEAVEN - Avenged Sevenfold
AFTERLIFE - Avenged Sevenfold
ANGELENE - Hey feat Agnieszka Chylińska
CONQUEST - The White Stripes
FAKE IT - Seether
LOVE IS NOT A COMPETITION (BUT I'M WINNING) - Kaiser Chiefs
MAKE IT OUT ALIVE - Peter Cincotti
MESSAGE TO MYSELF - Melissa Etheridge
NO JESUS CHRIST - Seether
POMP AND CIRCUMSTANCES - The Smashing Pumpkins
POR FAVOR - Ewa Bem
PORQUE - Pochill feat. Janaina
PUNISH THE MONKEY - Mark Knopfler
SAVE MY LOVE - Jerzy Grunwald
SAY - John Mayer
SKLAMALABYM - Anna Maria Jopek
SKY IS OVER - Serj Tankian
STANDING IN THE RAIN - Jamie Scott and The Town
THAT'S HOW PEOPLE GROW UP - Morrissey
THE BLEEDING - Five Finger Death Punch
THE RACING RATS - Editors
WATCH OVER YOU - Alter Bridge
WHEN WILL I SEE YOUR FACE AGAIN? - Jamie Scott & The Town
YOU DON'T KNOW WHAT LOVE IS (YOU JUST DO AS YOU'RE TOLD) - The White Stripes

Jeszcze kilka słów wyjaśnienia:
- nie będę tworzył listy utworów nowo poznanych. Za dużo pracy. Chyba od następnego tygodnia zacznę tworzyć listę w dwóch ratach.
- dzisiaj już nie mam siły na komentowanie Waszych list. Icon_frown
- brakujące utwory właśnie się chomikują.
27.01.2008 10:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Paweł Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 423
Dołączył: Jul 2007
Post: #5
 
abd3mz napisał(a):19 NN 01 DŁUGA DROGA W DÓŁ - Happysad
Fajna nowość. Icon_wink2
28.01.2008 01:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #6
 
fajna listaIcon_smile miejsce 3 i 7 super:)pozdr serdecznieIcon_smile
28.01.2008 12:30 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
Fakt, widzę, że Radiohead jeszcze dalej u ciebie, niż Normalsi u mnie. I tak się cieszę, że są na liście w ogóle. Smuci też spadek BSP Icon_sad Fajna czołówka, prócz RDT bez zarzutu. Chociaż jak wiesz inną metallice chętniej widziałbym na 4 Icon_wink Teddy Picker w top 20 Icon_smile Pojawia się Gaham, u mnie też sie szykować będzie do premiery. Blackfield w porówaniu do innych list dośc przeciętnie...ale w porównaniu do innych Icon_smile, bo to w końcu top 40 (teraz nigdy nie będę mógł napisać, że jestem niezadowolony, że coś jest daleko na twojej liście Icon_biggrin)

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
29.01.2008 10:17 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #8
 
Singiel Radiohead traci moc. Poczekam jeszcze z 2 tygodnie i po przesłuchaniu płyty sam coś wybiorę.
PS. Nothing Else Matters w Trójce !
29.01.2008 10:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 114
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
 
cudowne notowanie Icon_exclaim
PSK na pierwszym!
"Nie ma mowy" na drugim Icon_exclaim Icon_exclaim
"Brothers In Arms" z 9. na 4. Icon_exclaim
"Calkiem sam" debiutuje w dziesiatce Icon_exclaim
"Dluga droga w dol" debiutuje w drugiej dziesiatce!!
"Saw Something" debiutuje w trzeciej dziesiatce!!
"Szklana gora" debiutuje w czwartej dziesiatce!
Icon_mrgreen
to tylko te najwazniejsze z mojego punktu widzenia ruchy.
29.01.2008 11:02 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
No tak adm3bz, zaczął się tydzień z latami 90. Wypatruje samych wielkich nagrań Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
29.01.2008 12:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #11
 
saferłel napisał(a):No tak adm3bz(...)
Icon_wink2 To jeszcze trudniej przeczytać niż abd3mz. Icon_biggrin3
29.01.2008 12:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 114
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
a czepial sie Suferłela Icon_lol Icon_wink2
29.01.2008 12:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Paweł Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 423
Dołączył: Jul 2007
Post: #13
 
ku3a napisał(a):PSK na pierwszym!
Ja nie wiem co się wam w tym podoba. Mi to jakoś nie wchodzi do uszu...
29.01.2008 06:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ksch Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 010
Dołączył: Sep 2007
Post: #14
Re: 4 notowanie z 27.01.2008
abd3mz napisał(a):Wypadki:
34 24 03 PUNISH THE MONKEY - Mark Knopfler
36 36 03 CONQUEST - The White Stripes
39 NN 01 THE RACING RATS - Editors
40 32 03 TRANQUILIZE - The Killers feat Lou Reed
45 PP 02 RENDEZVOUS IN RIO - Michael Franks (pozycja przed wypadkiem: 44)

Tych szkoda najbardziej Icon_frown

abd3mz napisał(a):21 utworów z mojej listy nie ma w zestawie do głosowania na LP3 (poprzednio- 11).

Hoho, w 4. notowaniu zgodność z zestawem już tylko 29/50? Icon_wink2

abd3mz napisał(a):PS2. Czy Wam też tak długo zajmuje ułożenie i zapostowanie listy? Icon_smile2

Ułożenie listy wcale mi nie zajmuje aż tak dużo czasu... Gorzej, jak się zapomni o jakiejś piosence, bo trzeba wszystko poprzestawiać Icon_razz I idzie mi to znacznie szybciej, niż postowanie Icon_wink2

Moja prywatna galeria
29.01.2008 07:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #15
 
ksch napisał(a):(...)Tych szkoda najbardziej Icon_frown
Najgorsze jest to, że one ciągle misie podobają, ale inne bardziej...

ksch napisał(a):Hoho, w 4. notowaniu zgodność z zestawem już tylko 29/50? Icon_wink2
Raczej 29/195 Icon_mrgreen Przed chwilą sprawdziłem 15/50 lub 10/30 czyli całkiem nieźle. U mnie zdecydowanie więcej nowości, więc niektóre zdążyły już wypaść.

Dla mnie kilka godzin pod rząd to dużo, dlatego chyba rozłożę to na dwa dni.
Może w niedzielę pojawi się pierwsze notowanie płyt. Nie obiecuję. Na razie przesłuchałem 4.
30.01.2008 12:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Jopkolog Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 979
Dołączył: Sep 2007
Post: #16
 
abd3mz napisał(a):Najwyżej notowana nowość to To, co nienazwane - Anny Marii Jopek . Wiedziałem, że jeżeli nie posłucham całej płyty to Ania już tylko w dół... Mimo tego Skłamałabym wypada z zestawienia. Zastanawiałem się jeszcze nad umieszczeniem w zestawie Spróbuj mówić kocham, ale na razie zostawię go w spokoju. Icon_smile2
Bardzo się cieszę z tej najwyższej nowości, bo to moja ukochana piosenka z ID Icon_mrgreen Icon_mrgreen Icon_mrgreen A ze "Spróbuj mówić kocham" na razie jeszcze poczekaj! Właśnie w tych dniach ukazuje się międzynarodowa wersja płyty ID (z nieco inną tracklistą) i mam poufne informacje, że właśnie piosenką promującą będzie "Spróbuj mówić kocham" Icon_mrgreen Icon_mrgreen Icon_mrgreen A zatem zacieram już ręce i jeszcze cierpliwie czekam! Pozdrawiam serdecznie!!!
30.01.2008 10:31 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 784
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
Re: 4 notowanie z 27.01.2008
Teoretycznie mogło być jeszcze lepiej, ale praktycznie to i tak to, co widzę graniczy z cudem. No bo jak moje numery 1 i 2 debiutują w 10, to czyż można o czymś więcej marzyć.
Odpowiadając na pytanie z innego miejsca, to Normalsi w ogóle mnie nie biorą, a Kochankowie są w mojej poczekalni i tak w ogóle od dawna albo tam, albo nawet na liście (7 tygodni tam byli) przebywają.
A te nowości to tylko część tego, co mi się w Twoim zestawieniu podoba, bo jest i Bjork i kolejna Jopek i Basia i SDM i mógłbym jeszcze długo wymieniać.
Największy plus to oczywiście debiutujące To co nienazwane, a minus to chyba Oh Laura.
30.01.2008 05:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 784
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
saferłel napisał(a):No tak adm3bz, zaczął się tydzień z latami 90. Wypatruje samych wielkich nagrań Icon_wink
Przyznam się, że lata 90 to dla mnie okres dużego kryzysu w muzyce. Gdzie im tam do 70-tych, a i ten wiek podoba mi się znacznie bardziej.
30.01.2008 05:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 784
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
Re: 4 notowanie z 27.01.2008
abd3mz napisał(a):PS2. Czy Wam też tak długo zajmuje ułożenie i zapostowanie listy? Icon_smile2
Ułożenie to dla mnie kilkaqnaście, czasem nawet 20 godzin odsłuchiwania piosenek. Potem tylko trzeba spisać wyniki z winampa, a to już idzie szybko, ale dłużej trwa napisanie komętaża.
30.01.2008 05:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 784
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
 
Jopkolog napisał(a):
abd3mz napisał(a):Najwyżej notowana nowość to To, co nienazwane - Anny Marii Jopek .
Bardzo się cieszę z tej najwyższej nowości, bo to moja ukochana piosenka z ID Icon_mrgreen Icon_mrgreen Icon_mrgreen
To najwyższa pora, żeby pojawiła się i na Twojej liście bo tak coś mi tam brakuje.
30.01.2008 05:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości