Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Felieton muzyczny
Paweł Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 423
Dołączył: Jul 2007
Post: #17
 
JAROCIN 2011 (5)

Dziś temat bardzo przyjemny, bo i okazja jest. W lipcu kolejny jarociński festiwal, a tam wystąpi wykonawca, którego osobiście bardzo lubię. Poznaliśmy właśnie zespoły, jakie pojawią się na tegorocznej imprezie, która odbędzie się między 15 a 17 lipca. Są to Apocalyptica, The Blackout, Heroes Get Remembered... i tu właśnie zespół, który z całej tej grupy najbardziej cenię - Dżem. Na jarocińskim festiwalu zobaczymy także Sorry Boys:



Chciałbym pokrótce opisać te zespoły. Apocalyptica powstała w 1993 roku w Helsinkach. Zespół założyło czterech absolwentów prestiżowej, fińskiej Akademii Sibeliusa: Eicca Toppinen, Paavo Lotjonen, Max Lilja i Antero Manninen. Światową sławę zdobyli oni w 1996 roku wydając swoją pierwszą płytę "Plays Metallica By Four Cellos", zawierającą covery nagrań Metalliki wykonywane na wiolonczelach. Sprzedaż pierwszego krążka przekroczyła poziom miliona egzemplarzy na całym świecie. Dwa lata później światło dzienne ujrzał album "Inquisition Symphony", który oprócz coverów utworów z repertuaru Faith No More, Sepultury i Pantery zawierał własne kompozycje zespołu. Trzeci album zespołu, zatytułowany "Cult" został nagrany w nieco zmienionym składzie. Grupę opuścił Antero Manninen, a jego miejsce zajął Perttu Kivilaakso. Oprócz wiolonczeli pojawiły się również perkusja i bas. Gościnnie na płycie wystąpili Sandra Nasic z Guano Apes oraz Mathias Sayer z Farmer Boys. W 2003 roku Finowie wydali kolejny krążek "Reflections". Przy nagrywaniu pięciu utworów tej płyty zespołowi towarzyszył perkusista grupy Slayer - Dave Lombardo. Sam album zyskał miano najbardziej różnorodnego w karierze muzycznej grupy - zespół zafundował fanom niezwykłą podróż muzyczną - przez heavy metal aż po operę. Piąte wydawnictwo formacji premierę miało w lutym 2005 roku. Na albumie nazwanym "Apocalyptica" możemy usłyszeć wokalistę The Rasmus Lauriergo Ylonena. Tak się dzieje w nagraniu "Life Burns":



Na albumie "Apocalyptica" możemy też posłuchać gościnnie Ville Valo z H.I.M. w nagraniu "Bittersweet". Premiera najnowszego albumu Apocalyptiki noszącego tytuł "7th Symphony" odbyła się jesienią zeszłego roku. Czas na tą "moją" grupę. Dżem to niewątpliwie jedna z najważniejszych formacji na bluesowo-rockowej polskiej scenie. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość przebojów takich jak "Sen o Victorii" czy "Whisky". Ja bym jednak chciał zaprezentować słynne nagranie "Czerwony jak cegła":



Legendarnym liderem Dżemu był Rysiek Riedel, aktualnie zastępuje go Maciek Balcar. Niedawno ukazał się album zespołu "Muza", drugi nagrany z Balcarem jako wokalistą. Aktualny skład grupy tworzą Maciek Balcar odpowiedzialny za śpiew, Janusz Borzucki za instrumenty klawiszowe, Adam Otręba za gitarę, Beno Otręba za gitarę basową, Jerzy Styczyński także za gitarę, a Zbigniew Szczerbiński za perkusję. Kolejnym zespołem, jaki wystąpi na tegorocznym jarocińskim festiwalu jest The Blackout. To sześcioosobowa grupa muzyczna, pochodząca z południowej Walii, okrzyknięta przez magazyn "Kerrang!" jednym z "Najgorętszych Zespołów na Ziemi". W oryginale "The Hottest New Bands On The Planet!" Icon_wink2 . Muzykę zespołu można określić jako takie połączenie post-hardcore'u z hard rockiem. Zespół pierwotnie nosił nazwę Ten Minute Preview, jednak pod wpływem hasła "I survived blackout", które muzycy ujrzeli na jednym z t-shirtów, postanowili zmienić nazwę kapeli, upamiętniając tym samym nowojorski blackout z końca lat siedemdziesiątych. Pierwszy taki mini-album kapeli "The Blackout! The Blackout! The Blackout!" ujrzał światło dzienne w 2006 roku, jednak o zespole zrobiło się naprawdę głośno dopiero rok później, kiedy to pojawiła się ich debiutancka długogrająca płyta "We Are the Dynamite". Album, wydany przez Fierce Panda, okazał się najlepiej sprzedającym się albumem z tej wytwórni, a promujący go singiel "The Beijing Cocktail" błyskawicznie wspiął się na wysokie miejsca list najistotniejszych brytyjskich rozgłośni muzycznych:



Tuż po premierze krążka "We Are the Dynamite" muzycy z The Blackout wyruszyli w kilkutygodniową trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, wraz z zespołami Flood Of Red oraz Pierce The Vei. Pod koniec 2007 roku zespół rozpoczął trasę po Europie, towarzysząc The Used, Rise Against, Aiden i Gallows. Po zakończeniu światowego tournee zespół powrócił do studia i rozpoczął nagrywanie drugiego albumu zatytułowanego "The Best In Town", który miał swoją europejską premierę pod koniec maja 2009 roku. Teraz pojawiła się ostatnio najnowsza płyta Walijczków pt. "Hope". Wracamy na koniec do zespołu Sorry Boys, to taka trochę nowa jakość na polskiej scenie. Debiutancki krążek "Hard Working Classes" ukazał się na początku października zeszłego roku. Debiutująca pełnowymiarowym krążkiem formacja zdążyła już zgromadzić na swoim koncie kilka sukcesów. Za chwilę je wymienię, ale zanim to, z pewnością wielu was pamięta (w końcu na tym forum dużo jest słuchaczy Trójki), jak Piotr Kaczkowski zamieścił w 2008 roku na swojej słynnej kompilacji z cyklu Minimax piosenkę zespołu Sorry Boys pt. "Winter":



W 2008 roku zespół został wyłoniony przez brytyjskiego organizatora jako polski reprezentant na GBOB 2008, w którym wzięły udział składy z 30 krajów świata. Grupa zdobyła statuetkę "Best New Band from Poland". Na tym nie koniec. Rok później decyzją kapituły PAM London Awards zespół otrzymał nagrodę "Największa Nadzieja 2009". Wtedy zespół mówił, że są przekonani, że ich indywidualny styl w połączeniu z charakterystycznym głosem wokalistki jest kluczem do sukcesu. Wspomniałem, że Sorry Boys na koniec, ale zapomniałem, że jeszcze przecież nie napisałem o Heroes Get Remembered. Początkowo nie sądziłem, że to jest polska grupa! Powstali jesienią 2007 roku i są jedyną tego typu mieszanką ostrego rocka, alternatywy oraz post hardcore'owych klimatów w Polsce. Grają mocno, bezkompromisowo, emocjonalnie i przede wszystkim przebojowo. Na początku zeszłego roku wydali kompilację 6 utworów (Diy Ep Album) o nazwie "Anthony Forgotten":



W lipcu zeszłego roku wygrali Redbull Tourbus i byli laueratami nagrody Boroder Breaker na festiwalu Jarocin 2010. Jeżeli chcecie kupić bilety i karnety na tegoroczny festiwal to są one już w sprzedaży. Na koniec może warto wspomnieć wszystkie zespoły, jakie zagrają na tym wielkopolskim festiwalu: Bad Religion, The Subways, Moskwa, Acid Drinkers, Armia, Strachy Na Lachy (!!!), Cool Kids Of Death, Baaba Kulka, Neony, Dananananaykroyd, Olaf Deriglasoff, Happysad (oni tutaj dadzą specjalny koncert, świętują dziesięciolecie zespołu), R.U.T.A., Piotr Rogucki, Grin Piss. Nazwa ostatniego zespołu fajnie brzmi. Icon_wink2 Nie wspomniałem też o jednym zespole... celowo. O to Myslovitz!:



To z pewnością nie wszystkie zespoły, pewnie będą jeszcze jacyś wykonawcy ogłoszeni. Ja powiem wam tyle, festiwal festiwalem ale ja osobiście zachęcam was do wybrania się do Jarocina, bo miasto naprawdę piękne! Byłem tam 2 razy i żałuję, że mam tak mało okazji, żeby się tam wybrać. Fajną starówkę mają. Icon_wink2
19.04.2011 05:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Felieton muzyczny - Paweł - 09.03.2011, 10:13 PM
RE: Felieton muzyczny - prz_rulez - 18.09.2013, 11:33 AM
[] - Paweł - 15.03.2011, 04:54 PM
[] - AKT! - 15.03.2011, 06:48 PM
[] - Remo - 15.03.2011, 10:07 PM
[] - Paweł - 23.03.2011, 10:49 AM
[] - ku3a - 23.03.2011, 10:56 AM
[] - Paweł - 23.03.2011, 12:16 PM
[] - Paweł - 29.03.2011, 01:58 PM
[] - ku3a - 29.03.2011, 03:55 PM
[] - Paweł - 29.03.2011, 04:43 PM
[] - pabloyd - 29.03.2011, 05:02 PM
[] - Paweł - 30.03.2011, 06:25 PM
[] - pabloyd - 30.03.2011, 06:28 PM
[] - Miszon - 30.03.2011, 10:12 PM
[] - saferłel - 30.03.2011, 11:13 PM
[] - Paweł - 12.04.2011, 07:11 PM
[] - Paweł - 19.04.2011 05:09 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zamieszki w UK a rynek muzyczny 1981 7 1 634 12.08.2011 06:04 PM
Ostatni post: prz_rulez
  Felieton dźwiękowy Paweł 28 7 365 10.12.2010 11:00 PM
Ostatni post: Paweł

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości