Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
100 LAT
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 656
Dołączył: May 2008
Post: #161
RE: 100 LAT
Wajda był znakomitym reżyserem, trochę nudnym momentami moim zdaniem, ale płodnym, pracowitym i ambitnym -- zostawił po sobie bogaty dorobek, który kształtował polską kulturę i tożsamość przez ponad pół wieku. Szymborska była niezwykłą poetką, potrafiła doskonale władać słowem, i dzięki temu zupełnie niebanalnie przedstawiać codzienność. Że jej wybory polityczne odbiegały od tego, co współcześnie uznalibyśmy za właściwe? Ważne i nieważne. W pewnych kontekstach pewne rzeczy są ważniejsze, inne mniej. Łatwo po czasie i bez znajomości czyjejś historii i perspektywy wymagać od niego heroizmu i traktować je przy tym jako niezbędne minimum przyzwoitości.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
05.11.2018 04:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #162
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Tuwim za nisko!
Jeden z wielu polskich poetów. Gdzie mu do Leśmiana, Herberta czy Baczyńskiego. No chyba że za wiersze dla dzieci, ale tutaj zdecydowanie w cieniu Brzechwy.
dziobaseczek napisał(a):Wajda za wysoko!
Najlepszy polski reżyser.
dziobaseczek napisał(a):Wczoraj w centrum Edynburga odsłonięto pomnik Maczka. Właśie dlatego mnie nie dziwi jego obecność na tak wysokiej pozycji.
Ale to jest ranking wielkich Polaków, a nie wielkich Szkotów.
05.11.2018 10:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #163
RE: 100 LAT
Miszon napisał(a):A Tuwim nie był kuzynem Brzechwy, co do którego nie ma wątpliwości?
Leśmian był tym kuzynem, a żeby nie było wątpliwości ten drugi to właściwie Jan Lesman.
05.11.2018 10:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 101
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #164
RE: 100 LAT
Wajda jest moim zdaniem najpopularniejszym polskim reżyserem. Ale w żadnym wypadku nie najlepszym. Kajman, z Maczkien walnąłeś, jak dzik w sosnę

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.11.2018 11:03 PM przez dziobaseczek.)
05.11.2018 11:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 562
Dołączył: Aug 2008
Post: #165
RE: 100 LAT
A kogo uważasz za najlepszego polskiego reżysera?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
05.11.2018 11:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 208
Dołączył: Jul 2014
Post: #166
RE: 100 LAT
Kieślowski najlepszym reżyserem był... Icon_twisted

Tak tu sobie przeglądam i z niektórymi wyborami się zgadzam mniej, z innymi bardziej, ale jak na razie widzę tylko jeden skandal. Icon_rolleyes
Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski (czyli najbardziej zasłużony w historii Polski) i nie ważne, że w mało popularnej konkurencji, za to chyba najważniejszej (czytaj najbogatszej medalowo na Igrzyskach Olimpijskich) dyscyplinie sportowej, znajdujący się poza pierwszą setką! Icon_eek
To tak jakby ogólnie przyjętego faworyta, kolega bear umieścił na drugim miejscu. Icon_wink
Dla mnie ten sportowiec spokojnie byłby w pierwszej dwudziestce, no ale na szczęście to nie mój top. Glupek2 I nikomu nie neguję prawa do takich wyborów, jedynie wyrażam własną opinię.

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
05.11.2018 11:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 162
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #167
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Warsztatowo czy ideologiczne?
daj po jednym z każdej "klasyfikacji" bo nawet mnie zaciekawiło Icon_wink2

edit:
oj, coś zniknęło...

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.11.2018 11:23 PM przez Yacy.)
05.11.2018 11:22 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 101
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #168
RE: 100 LAT
Jakie kryteria mam zastosować, bo reżyser ma sporo funkcji do ogarnięcia. I kryteria mogą być różne.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
05.11.2018 11:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #169
RE: 100 LAT
Gdybyście zobaczyli mój top Polaków (niektórzy nawet widzieli) to uznalibyście top beara za wyważony i obiektywny.
05.11.2018 11:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 562
Dołączył: Aug 2008
Post: #170
RE: 100 LAT
Po namyśle wydaje mi się, że najpopularniejszym reżyserem jest Machulski. W sensie że jego filmy były największymi przebojami.

Kieślowski faktycznie dobry kandydat na najlepszego. Niestety na jego niekorzyść przemawia krótki czas życia, przez co mniej nakręcił niż Wajda. Co prawda w zasadzie przepracował się na śmierć, ale w ostateczności ma dużo mniejszy dorobek.

Mnie też dziwi brak Roberta Korzeniowskiego.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2018 12:30 AM przez Miszon.)
06.11.2018 12:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 101
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #171
RE: 100 LAT
kajman napisał(a):Gdybyście zobaczyli mój top Polaków (niektórzy nawet widzieli) to uznalibyście top beara za wyważony i obiektywny.
Nie oczekuje, by Bear robił top Obiektywny. To jest jego top i moje czy Twoje stanowisko nie zmieni faktu, że jest to subiektywny top.
kajman napisał(a):Najlepszy polski reżyser.
Napisałem kilka słów o Wajdzie ale wykasowałem - kto chce poznać prawdę - pozna ją. Dla mnie to dyspozycyjny władzom propagandysta, szkalujący AK (wychwalający GL i AL) i faktycznych bohaterów i do tego kłamiący w kluczowych kwestiach (śmierć Ojca), konformista. Nie mówię, że Autorytet powinien byc nieomylny - ale powinien przynajmniej przyłożyć cegiełke do służby Polakom, Prawdzie i do tego, żeby o Polakach mówiono z Dumą na świecie. Kiepski warsztat i generalnie szczerze się dziwię, że zdobył on taką popularność.
Mój wybór? Dla mnie tematyka ma duże znaczenie ale i warsztat. Kogo ja cenię? Myślę, że K. Krauze, Jan Jakub Kolski, Kieślowski, Bareja, Koterski, Machulski, Kędzierzawska, Bagiński nawet kontrowersyjny Smarzowski. Naprawdę ostatnia osoba, jaka by mi przyszła do głowy to Wajda.
kajman napisał(a):Ale to jest ranking wielkich Polaków, a nie wielkich Szkotów.
XD

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2018 08:37 AM przez dziobaseczek.)
06.11.2018 08:25 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #172
RE: 100 LAT
Jeżeli jakiegoś polskiego reżysera mógłbym porównywać z Wajdą to co najwyżej Zanussiego, jednak jest on mniej wszechstronny.
Brak Korzeniowskiego może i zaskakuje, ale mnie zaskoczy bardziej jeżeli nie będzie Włodarczyk. I byłbym zdziwiony, gdyby Korzeniowski był wyżej niż Szewińska (nie jest, ale Szewińska jak dla mnie nisko, chociaż w moim prywatnym topie jej chyba nie było, ale on był skrajnie subiektywny).
06.11.2018 08:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #173
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Nie oczekuje, by Bear robił top Obiektywny.
Mam wrażenie jednak, że starał się w znacznym stopniu zobiektywizować swoje oceny.
kajman napisał(a):Naprawdę ostatnia osoba, jaka by mi przyszła do głowy to Wajda.
Mi natomiast jako pierwsza i jedyna. Pewnie zbyt słabo znam kino ostatnich lat i może ktoś mi umknął, ale z wcześniejszych to mógłbym dodać Holland, Bajona, Kawalerowicza. Ale jakbym miał wybrać te najważniejsze (i zarazem bardzo dobre) według mnie polskie filmy, to Wajdy byłoby tam zdecydowanie najwięcej.
06.11.2018 09:13 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 656
Dołączył: May 2008
Post: #174
RE: 100 LAT
kajman napisał(a):Jeżeli jakiegoś polskiego reżysera mógłbym porównywać z Wajdą to co najwyżej Zanussiego, jednak jest on mniej wszechstronny.
A Polański? Czy on już nie Polak?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.11.2018 10:11 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 562
Dołączył: Aug 2008
Post: #175
RE: 100 LAT
Co jak co, wszystko można Wajdzie odmówić i mogę przeboleć wszelkie inne zarzuty, ale nie braku warsztatu. Oglądałem niedawno, po długiej przerwie, Człowiek z marmuru i ponownie się zaskoczyłem jak dobrze zrobiony właśnie od strony warsztatowej to film. W dodatku szalenie nowoczesny i mający w sobie niesamowitą energię. W ogóle się nie zestarzał.

Niektóre filmy ratował tylko warsztat (Pan Tadeusz, Katyń).
Aczkolwiek pewnych trudno wybaczyć (Lotna, Człowiek z marmuru).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2018 04:55 PM przez Miszon.)
06.11.2018 04:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 656
Dołączył: May 2008
Post: #176
RE: 100 LAT
ja akurat uważam, że lepszej adaptacji "Pana Tadeusza" (trudnego przecież do przełożenia na język filmu) nie będzie; nie jestem wielkim miłośnikiem tego utworu, ale doceniam jego mit i godnie go zekranizowano

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.11.2018 05:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 101
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #177
RE: 100 LAT
No dobra, Pan Tadeusz na plus. Faktycznie, Wajda jest warsztatowo nierówny ale przeblyski miał. Sądzę jednak, że hojnosc władzy, której był wierny, pozwoliła mu na odpowiednie finansowanie tego warsztatu i pozwalał na dpowiedni komfort psychiczny.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.11.2018 06:46 PM przez dziobaseczek.)
06.11.2018 06:11 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 562
Dołączył: Aug 2008
Post: #178
RE: 100 LAT
(06.11.2018 05:27 PM)AKT! napisał(a):  ja akurat uważam, że lepszej adaptacji "Pana Tadeusza" (trudnego przecież do przełożenia na język filmu) nie będzie; nie jestem wielkim miłośnikiem tego utworu, ale doceniam jego mit i godnie go zekranizowano
Zgadzam się. Tyle że film obnaża braki oryginału. Jak to napisali amerykańscy recenzenci: "świetne wykonanie, ale fabuła trąci banałem".
I w sumie racja, bo poemat to mistrzostwo słowa ale przerost formy nad treścią.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
06.11.2018 06:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 963
Dołączył: Jun 2007
Post: #179
RE: 100 LAT
AKT! napisał(a):A Polański? Czy on już nie Polak?
Nie pomyślałem o nim, ale jak dla mnie do Zanussiego startu nie ma. Z tego co widziałem to tylko Matnia jest filmem wybitnym (no może jeszcze Nóż w wodzie). Ma też sporo filmów średnich czy nawet słabych.
Dla mnie podstawową zasługą Wajdy było to, że miał koncepcje czy nawet wizje i nawet gdy ekranizował literaturę to robił z tego wielkie dzieła. Inna sprawa że do Kanału nigdy później się nie zbliżył, ale Kanał to dla mnie top 2 wszystkich filmów ever (obok Pikniku Weira).
06.11.2018 06:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #180
RE: 100 LAT
25. Stanisław Skalski (1915 - 2004 , podporucznik pilot lotnictwa wojskowego II RP, major pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, as myśliwski okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari)

[Obrazek: 5a7a33e766aa.jpg]

24. Władysław Sikorski (1881 - 1943, wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej)

[Obrazek: ca9108865254.jpg]

23. Roman Polański (1933 -, reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Zdobył Oscara, Złotą Palmę, Złotego Niedźwiedzia, nagrody BAFTA. Trzykrotny zdobywca Złotego Globu)

[Obrazek: 5ba7ad42c38a.jpg]

22. Janusz Korczak (1879 - 1942, lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny)

[Obrazek: 612f0cb8a66c.jpg]

21. Jan Karski (1914 - 2000, prawnik i dyplomata, historyk, wykładowca akademicki i profesor Uniwersytetu Georgetown, sekretarz dyrektora Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika, Sprawiedliwy wśród Narodów Swiata)

[Obrazek: 2463fefa69b3.jpg]

06.11.2018 08:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości