Największe forum list przebojów Mycharts.pl
DLP - Notowanie 154 (15.11.09) - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Zamrażarka (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Domowa Lista Przebojów (/forumdisplay.php?fid=27)
+---- Wątek: DLP - Notowanie 154 (15.11.09) (/showthread.php?tid=6655)

Strony: 1 2


DLP - Notowanie 154 (15.11.09) - saferłel - 15.11.2009 01:41 PM

Nowości na chomiku:

Soulsavers - Unbalanced Pieces - Wygląda na to, że z mojej ścisłej czołówki płyt tego roku, to właśnie krążek ''Broken'' stanie się najaktywniejszym dawcą swoich organów na DLP. Mark Lanegan i koledzy szaleją. Ich drugi utwór trafia do mnie jako nowość, od razu w bardzo wysokie rejony i jego celem jest zapewne miejsce pierwsze. Czy uda się wkroczyć do galerii sław? Przed tym wyborem kombinowania nie było. ''Unbalanced Piecies'' to mój numer dwa z ''Broken'' i nie miałem wątpliwości, że to on powinien reprezentować najbardziej strapiony krążek 2009 roku. Pobrzmiewa mi tu The Bad Seeds, a przede wszystkim linia gitary basowej Martyna Casey'a. W podobny sposób jak u Nicka Cave'a buduje napięcie i z pomocą odpowiednio zaprogramowanych beatów tworzy swego rodzaju blues-rockowy trip hop. Po za tym oryginalni członkowie Soulsavers (Rich Machin oraz Ian Glover) zadbali, by przez długie noce śniły się złowieszcze szumy, zgrzyty i trzaski otaczające i przytłaczające swoją kakofonią wokal Lanegana i gościnnie zaproszonego Pattona, posępnie mamroczącego swoje partie z backgroundu. Machin i Glover odpowiedzialni są również za malowniczo-elektroniczny most w nagraniu, który jest kulminacją pierwszej, nieco mniej rozbuchanej części ''Unbalanced Pieces''. To doskonała muzyka do słuchania w nocy, rzecz od której można poczuć się chorym i opaść z wszelkich chęci do życia. Vanitas.

The Flaming Lips - Watching The Planets - Najlepszy moment nowej płyty The Flaming Lips kryje się pod numerkiem 18-tym, dlatego podczas pierwszego pełnego odsłuchu ''Embryonic'' kilka razy zmieniałem swój typ odnośnie piosenek jakie prawdopodobnie mogą zagościć w moich skromnych progach. ''Watching The Planets'' zburzyło cały ten mozolnie budowany i podstępny plan - nie dało mi innego wyboru. Takich rzeczy się nie zostawia bez odpowiedniego uhonorowania. Krążek ''Embryonic'' w swojej naturze jest podejrzliwie rozlazły jak na lekkoduchów z Oklahomy. Ambient miesza się z powolnie snującą się w swoich najciemniejszych odmianach psychodelią. To taka muzyka w stanie śmierci klinicznej. ''Watching The Planets'' daje w końca kopa na jakiego każdy z nas sobie po tej terapii środkami depresyjnymi zasłużył. Zaryzykowałbym tezę, że to nawet potencjalny przebój. Mimo produkcji przypominającej trzeszczące taśmy grup z nurtu lo-fi i potężnie dudniących bębnów, mamy w ''Watching The Planets'' coś w rodzaju wyraźnego refrenu (''Oh, oh, oh watching the planets''), gdzie wokalnie udziela się
Karen O z Yeah Yeah Yeahs. Gitary drżą, prują powietrze z ostrym świstem, ale gdzieś tam w środku ukryty jest uroczy katarynkowy motyw nakręcający melodie. Epicki i mocno stojący na ziemi hymn o potrzebie wolności i niezależności. Do tego nawiązuje metafora zawarta w tytule. A frazy o zabiciu swojego ego czy też spaleniu Biblii nie powstydziłby się sam Behemoth Icon_wink

St. Vincent - Black Rainbow - Drobniutka St. Vincent przy tych dwóch rockowych pożeraczach wygląda bardzo niewinnie, ale tylko na papierze. ''Black Rainbow'' jako jedna z niewielu jej piosenek spełnia standardy radiowe, bo przez pierwsze kilka minut nie powoduje bólu głowy. Słychać tu inspiracje PJ Harvey, nieco frywolne, wywodzące się z amerykańskiego folku partie fletu i ozdabiającą wszystko wiolonczele. To jedna strona tej piosenek, łagodna. W miarę postępu ujawnia się jednak alter-ego St. Vincent i ''Black Rainbow'' zaczyna się trząść w posadach. Kawałek zaczyna się dezintegrować. Tworzy się napięcie, tempo wzrasta, znów czekam na finał, na ostatnią nutę, które zamknęłaby ten numer tak genialnie jak w przypadku ''Actor Out Of Work''. I tak jest. Nagły i niespodziewany koniec zostawia mnie z uczuciem niedosytu i lekkiej frustracji. Załączam całość od początku i szukam klucza odpowiedzi - i to chodzi Icon_smile

Yo La Tengo - Here To Fall - Ostatnia nowość nie przyniesie ulgi tym, którzy chociaż na chwilę chcieliby, abym przestał pisać o buczeniu, łupaniu, skrzypieniu i skrobaniu. ''Here To Fall'' bezbłędnie wpisuje się w nurt wyżej opisanych nowości. Opener z nowej płyty Yo Ma Tengo jest podobnie zboczony i zdehumanizowany jak ''Watching The Planets'', podobnie jak St. Vincent korzysta z ludowych tradycji, i tak jak Soulsavers skrywa w sobie nieprzeniknioną tajemnicę wbitą gdzieś między old-schoolowe organy i dumnie wyeksponowane smyki. Zespół nie sili się na bycie nowoczesnym, przeciwnie, odnosi się bezpośrednio do rockowej sceny lat 70. Ich praca kojarzyć może się z dokonaniami Crystal Antlers albo Akron/Family. Podejrzewam, że to rzecz skazana na porażkę, bo kto będzie miał jeszcze siłę i ochotę na dorwanie się do ''Here To Fall'', uprzednio zaznajamiając się z pozostałymi trzema, wyżej sklasyfikowanymi nowościami (o, to taki psychologiczny manewr, by zwrócić uwagę na to nagranie - co mi tam, zrobicie jak uważacie Icon_biggrin)

AP. PP. LT.

01. 01. 06. The xx - Crystalised
02. 03. 03. Robbie Williams - Difficult For Weirdos
03. 02. 08. Kings Of Convenience - The Boat Behind
04. 05. 04. Arctic Monkeys - Cornerstone
05. 06. 04. Hey - Umieraj Stąd
06. 29. 03. Ian Brown - Stellify
07. 07. 07. Atlas Sound & Noah Lennox - Walkabout
08. 14. 03. Animal Collective - Bluish
09. 04. 09. Grizzly Bear - While You Wait For The Others
10. 10. 07. Pearl Jam - Got Some

11. 11. 05. Norah Jones - Chasing Pirates
12. 12. 10. Sonic Youth - What We Know
13. 09. 09. The Horrors - Do You Remember?
14. 08. 11. Massive Attack - Splitting The Atom
15. 16. 06. Dirty Projectors - Cannibal Resource
16. 17. 05. Akron/Family - Everyone Is Guilty
17. 15. 11. Depeche Mode - Fragile Tension
18. 25. 06. Bad Lieutenant - Twist Of Fate
19. 30. 05. Alice In Chains - Last Of My Kind
20. 24. 08. Eels - Beginner's Luck

21. 21. 11. Soulsavers - Death Bells
22. 28. 04. Pet Shop Boys - Beautiful People
23. 13. 08. Yello & Heidi Happy - Part Love
24. 33. 05. Jarvis Cocker - Further Complications
25. 18. 16. Julian Plenti - On The Esplanade
26. 27. 07. a-ha - Mother Nature Goes To Heaven
27. 19. 12. The Veils - The House She Lived
28. NE. 01. Soulsavers - Unbalanced Pieces
29. 23. 12. Hope Sandoval & The Warm Inventions - Blanchard
30. 32. 07. The Loveliers - Exceedance

31. 36. 03. Morrissey - Mama Lay Softly On The Riverbed
32. 26. 17. Animal Collective - Summertime Clothes
33. 20. 09. Antony & The Johnsons - Crazy In Love
34. 35. 04. Archive - Lines
35. 40. 02. Roisin Murphy - Orally Fixated
36. 31. 13. Radiohead - These Are My Twisted Words
37. 22. 09. Charlie Winston - Like A Hobo
38. NE. 01. The Flaming Lips - Watching The Planets
39. 45. 02. Annie - Songs Remind Me Of You
40. 46. 02. Engineers - Helped By Science

41. 34. 13. Röyksopp - You Don't Have A Clue
42. 50. 02. Brett Anderson - The Hunted
43. 43. 04. Parov Stelar & Blaktroniks - Let's Roll
44. NE. 01. St. Vincent - Black Rainbow
45. 42. 20. Depeche Mode - Peace
46. 39. 18. Future Of The Left - The Hope That House Built
47. NE. 01. Yo La Tengo - Here To Fall
48. 41. 06. Echo And The Bunnymen - Think I Need It Too
49. 37. 15. PJ Harvey & John Parish - Passionless, Pointless
50. 38. 10. Manic Street Preachers - Journal For Plague Lovers
51. 47. 18. Air - Do The Joy
52. 52. 12. Tiga - Beep-Beep-Beep
53. 54. 11. Editors - Papillon
54. 44. 14. St. Vincent - Actor Out Of Work
55. 48. 14. The Raveonettes - Suicide
56. 53. 17. Pati Yang - Supernatural
57. 55. 14. The Big Pink - Dominos
58. 57. 19. Arctic Monkeys - Crying Lightning
59. 58. 21. Engineers - Clean Coloured Wire
60. 51. 19. The Flaming Lips - Silver Trembling Hands
61. 49. 13. Kasabian - Where Did All The Love Go?
62. 56. 17. Patrick Wolf - Hard Times
63. 63. 10. Mika - Rain
64. 62. 15. Super Furry Animals - Mt.
65. 60. 20. Junior Boys - Bits & Pieces
66. 61. 16. Pet Shop Boys - More Than A Dream
67. 59. 10. Muse - Unnatural Selection
68. 66. 24. Passion Pit - Swimming In The Flood
69. 64. 15. Deerhunter - Rainwater Cassete Exchange
70. 65. 20. múm - The Smell Of Today Is Sweet Like Breastmilk In The Wind

Z listy wypadły:

z 67 - Wilco - You Never Know - po 22 tyg. (max: 9)
z 68 - Sparks - This Is The Renaissance - po 12 tyg. (max: 39)
z 69 - Malcolm Middleton - Red Travellin' Socks - po 21 tyg. (max: 18)
z 70 - The Prodigy - Take Me To The Hospital - po 15 tyg. (max: 41)




- Listoholik - 15.11.2009 01:44 PM

widzę, że tak jak zapowiadałeś powybierałeś same nowości z mojej listy i z mojego chomika Icon_razz2

ja podobnie, też z Twojej listy czerpię całymi garściami Icon_razz


- saferłel - 15.11.2009 02:18 PM

Listoholik napisał(a):widzę, że tak jak zapowiadałeś powybierałeś same nowości z mojej listy i z mojego chomika Icon_razz2

Oczywiście. Dużo piosenek od ciebie w tym tygodniu pożyczyłem, co nie znaczy, że od razu muszą się pojawić.


- emigrant - 15.11.2009 02:45 PM

Listoholik napisał(a):widzę, że tak jak zapowiadałeś powybierałeś same nowości z mojej listy i z mojego chomika Icon_razz2

ja podobnie, też z Twojej listy czerpię całymi garściami Icon_razz

ja czasem też podsłucham co się u Was dzieje


Re: DLP - Notowanie 154 (15.11.09) - AKT! - 15.11.2009 03:11 PM

No to mamy w tym tygodniu jedną wspólną nowość Icon_biggrin3
Bardzo hałaśliwe zresztą wszystkie debiuty tego notowania. Miło widzieć St. Vincent; "Black Rainbow" to oczywiście znakomity utwór Icon_smile2

Nie rozumiem fenomenu "Crystalised", naprawdę. Miałem nadzieję, że to taki chwilowy wyskok na jeden tydzień, ale widzę, że jest wręcz odwrotnie! Icon_surprised
Robbie Williams na podium? Icon_surprised Kolejna wielka niespodzianka!
"The Boat Behind" lubię, ale jakoś nie mają szczęście na mojej liście. Hey z możliwie najlepszym utworem na nowym albumie. "Bluish" już w top 10. Moje "Brother Sport" chyba jeszcze długo się nie znajdzie na takiej pozycji u mnie. Norah twardo pod bramami dziesiątki. Myślę, że album Ci się spodoba. Jest zdecydowanie bardziej rockowy od poprzednich. Przypomina mi trochę płyty Ryana Adamsa Icon_smile Co to jest Bad Lieutenant? Jakiś "Tennant" w tytule, podejrzane Icon_lol
"Further Complications" niepokojąco wolno w górę, biorąc pod uwagę niektóre Twoje skoki, tym bardziej, że klip bardzo dobry Icon_smile Hope Sandoval muszę wreszcie przesłuchać, bo na każdym kroku się potykam o tę płytę w Internecie.
A jak się sprawa ma z nową Alicią Keys? Zajrzałeś już na mojego chomika i przysłuchałeś się jej bliżej? Icon_smile


- saferłel - 15.11.2009 03:57 PM

aaktt napisał(a):Bardzo hałaśliwe zresztą wszystkie debiuty tego notowania.
Tak, ostrzegam przed tym w komentarzach z 3-4 razy Icon_smile2 . Tak się złożyło, że bardzo alternatywnie w tym tygodniu.

Cytat:No to mamy w tym tygodniu jedną wspólną nowość
Żeby u ciebie chociaż do tego 70 miejsca doszło...byłoby fajnie Icon_smile

aaktt napisał(a):Nie rozumiem fenomenu "Crystalised", naprawdę. Miałem nadzieję, że to taki chwilowy wyskok na jeden tydzień, ale widzę, że jest wręcz odwrotnie!
Widzisz, ja jestem z drugiej strony barykady i też nie rozumiem czemu to nagranie nie zdobyło należnej mu chwały. To nagranie na kompilacje w stylu ''sounds of the 2000's alternative''. Pod tą miniaturową postacią kryje się naprawdę wielki hymn. Niepozorny, pół-akustyczny, ale jakże chwytliwy. Miałem nadzieję, że to nagranie podchwyci więcej osób niż w rzeczywistości. Przynajmniej gdzie indziej się tym zachwycają...ale to marna pociecha w mychartsowym świecie.

aaktt napisał(a):Robbie Williams na podium? Icon_surprised Kolejna wielka niespodzianka!
Z pewnością gdyby mi ktoś takie rozwiązanie zasugerował kilka miesięcy temu, nie uwierzyłbym. Robbie nagrał jednak kapitalny elektroniczny kawałek w stylu niektórych rzeczy z poprzedniej płyty ''Rudebox''. Taka muzyka to oczywiste i następne ogniwo w łańcuchu obejmującym scenę taneczną. Uwielbiam takie rzeczy. To chyba jest moje naturalne pole, o wiele bardziej pasujące mi z założenia niż wszystkie Grizzly Beary, The xx-y, Pearl Jamy, Atlas Soundy itd...(oczywiście z lekkim - Icon_wink2) Problem w tym, że jakoś mało artystów decyduje się grać w tym określonym kluczu, a stworzyć w nim dzieło jest jeszcze trudniej.

aaktt napisał(a):"Bluish" już w top 10. Moje "Brother Sport" chyba jeszcze długo się nie znajdzie na takiej pozycji u mnie.
W takim razie ja liczę, że moje ''Bluish'' utrzyma się w tym top 10 równie długo jak ''Brothe Sport'' poza twoją czołówką Icon_wink2

aaktt napisał(a):Norah twardo pod bramami dziesiątki. Myślę, że album Ci się spodoba. Jest zdecydowanie bardziej rockowy od poprzednich.
Już go właśnie mam.

aaktt napisał(a):Co to jest Bad Lieutenant? Jakiś "Tennant" w tytule, podejrzane Icon_lol
Icon_mrgreen Przyznam, że nigdy nie patrzyłem na nich pod tym kątem Icon_lol Ale to, o czym piszesz jest bardzo zabawne, ponieważ zespół Bad Lieutenant to starzy przyjaciele PSB, od wielu, wielu lat. Chyba nie czytałeś uważnie komentarzy i nie słuchałeś NSM-a, a tam kilka razy mówiłem o tym projekcie. Utworzyli go byli członkowie New Order (praktycznie to nowa wersja tego teamu tylko bez Petera Hooka), czyli zespołu, który podobno jest fazą przejściową między DM, a PSB w bardziej rockowej wersji. U mnie to taka wielka trójka brytyjskiej sceny. W latach 80, 90 i aż do 2005 roku świetnie grali, łącząc elektronikę z rockiem, a wokalista, Bernard Sumner, wiele razy współpracował z Tennantem m.in przy projekcie Electronic i razem nagrali kilka hitów (''Disappointed'' czy ''Getting Away With It). Teraz na zimę Bad Lieutenant dołącza jako support przed występami PSB w UK i jest szansa, że gościnnie panowie znów ze sobą wystąpią podczas show w O2 Arena, gdzie będzie kręcone DVD z ''Pandemonium Tour''.
Do tej pory myślałem, że ''liutenant'' to porucznik, ale widać Sumner i spółka mieli inny cel w nadaniu tej nazwy, a wykrył to paradoksalnie aaktt Icon_lol
Swoją drogą ich muzyka może Ci się spodobać. To pop/rockowe granie, bardzo charakterystyczne (sporo cech NO się zachowało) z niepodrabialnym głosem Sumnera, którego zaletą jest to...że ma totalnie nijaki wokal i w tym tkwi jego siła Icon_lol

aaktt napisał(a):"Further Complications" niepokojąco wolno w górę, biorąc pod uwagę niektóre Twoje skoki, tym bardziej, że klip bardzo dobry Icon_smile
9 oczek to niepokojąco wolno? Chyba jednak trochę przesadzona opinia Icon_wink

aaktt napisał(a):Hope Sandoval muszę wreszcie przesłuchać, bo na każdym kroku się potykam o tę płytę w Internecie
Myślałem, że już dawno poznałeś. To coś dla ciebie, na pewno.

aaktt napisał(a):A jak się sprawa ma z nową Alicią Keys? Zajrzałeś już na mojego chomika i przysłuchałeś się jej bliżej? Icon_smile
Nie, ostatnio sprawdzałem nowości tylko od kleshka i Listoholika. Ale na pewno się jej przyjrzę, już nie tylko u ciebie robi karierę Icon_smile


- AKT! - 15.11.2009 04:38 PM

W takim razie dopisuję Bad Lieutenant do listy wykonawców do sprawdzenia Icon_cool2


- kleschko - 15.11.2009 09:54 PM

aaktt napisał(a):W takim razie dopisuję Bad Lieutenant do listy wykonawców do sprawdzenia Icon_cool2
Ja sprawdziłem.J ak dla mnie mało przekonujące Icon_confused2


- saferłel - 15.11.2009 10:08 PM

TR dał im 4/5 Icon_razz Ja 3/5, ale singiel jest bardzo fajny. Przebojowy, melodyjny, nieskomplikowany. O to chodziło. Oczywiście każdy normalny i tak chce powrotu NO Icon_razz2


- kleschko - 15.11.2009 10:26 PM

Masz racje singiel się broni, ale jako całość u mnie 2+/5 Icon_smile2


- saferłel - 15.11.2009 10:29 PM

Ta dyskusja zainspirowała mnie do zgłoszenia jakiejś płytki NO do topłyty Icon_wink


- kleschko - 15.11.2009 10:48 PM

saferłel napisał(a):Ta dyskusja zainspirowała mnie do zgłoszenia jakiejś płytki NO do topłyty Icon_wink
mój typ to Technique, ale najbardziej lubię składak Substance


- saferłel - 15.11.2009 11:02 PM

''Technique'' po czasie okazało się trochę słabsze niż myślałem...a wróciłem do tej płyty z pół roku temu. W ogóle NO jest zespołem bardziej singlowym, mają masę hitów, ale taka jedna super równa płyta raczej im się nie zdarzyła. Szkoda trochę. Aczkolwiek kilka ''4'' mają u mnie. ''Republic'' jest świetne...


- dziobaseczek - 16.11.2009 06:11 PM

saferłel napisał(a):The xx - Crystalised

to piękna pieśń, choć bardzo minimalna. Jej moc to niezwykły duet wokalny, pięne przeszkadzajki i świetny klimat. Cudo, zasługuje na szczyt.


- saferłel - 16.11.2009 09:09 PM

I to jest piękne i zwięzłe podsumowanie fenomenu ''Crystalised'' ;]


- ku3a - 19.11.2009 04:05 PM

poprzedni numer Soulsavers który do Ciebie na listę trafił, nie trafił do mnie, ciekawe jak będzie z tym.
The Flaming Lips leżą sobie na dysku i czekają na swoją kolej... Podobnie jak kilka innych płyt, a jakoś nie ma na to wszystko czasu...
Robbie już na drugim, ciekawe czy się uda.
wow, "Stellify" jak skoczyło Icon_smile2.
dajesz mi fory z "Got Some", ale ja nie potrafię tego wykorzystać... :roll:
tak jakoś krótko mi tym razem wyszło. to jeszcze dodam, że wypatruję listy płyt Icon_wink2.


- saferłel - 19.11.2009 04:53 PM

ku3a napisał(a):poprzedni numer Soulsavers który do Ciebie na listę trafił, nie trafił do mnie, ciekawe jak będzie z tym.
Nawet nie wiedziałem, że ich znasz. Chyba w Topłycie nie głosowałeś (?) Wiem, że czytasz opisy, więc w sumie nie muszę powtarzać - a jednak to robię Icon_wink - że numer przypomina rzeczy od Nicka Cave'a, a ty takie granie chyba tolerujesz.

ku3a napisał(a):The Flaming Lips leżą sobie na dysku i czekają na swoją kolej...
No tak, dla mnie Flaming Lips to byłby priorytet, ale może lepiej jak u ciebie trochę postoją, dojrzeją z wiekiem (jak wino) i wtedy ich skosztujesz Icon_razz2

ku3a napisał(a):wow, "Stellify" jak skoczyło Icon_smile2
To czas teraz, by skoczyło gdziekolwiek na ku3a chart Icon_razz2

ku3a napisał(a):dajesz mi fory z "Got Some", ale ja nie potrafię tego wykorzystać...
Może już niedługo zacznę tracić przewagę nawet jeśli u ciebie będzie ''Got Some'' stało w miejscu...

Cytat:tak jakoś krótko mi tym razem wyszło. to jeszcze dodam, że wypatruję listy płyt Icon_wink2 .
Mówiąc szczerze, to i tak nie było co oglądać. Głównie przygotowuję się do nowego topu i jakoś nowych płyt ostatnio nie słucham za dużo. Mało tych nowości chociażby w programach grałem, właśnie na ich podstawie można to zauważyć.


- ku3a - 20.11.2009 11:35 AM

saferłel napisał(a):Nawet nie wiedziałem, że ich znasz. Chyba w Topłycie nie głosowałeś (?)
nie głosowałem. raczej nie mam czasu na poznawanie płyt zgłaszanych tam. głosuje tylko na te płyty które już znam. żeby poznać i ocenić płytę potrzebuję tak ze 4 przesłuchania przynajmniej, a po prostu nie mam na to czasu, bo słucham dużo płyt do audycji, poza tym te które już zdążyłem polubić + playlista piosenek + nasze audycje i już nie ma czasu na topłytę.
saferłel napisał(a):numer przypomina rzeczy od Nicka Cave'a, a ty takie granie chyba tolerujesz.
to jest na pewno zachęta, może jednak się skuszę Icon_smile2
saferłel napisał(a):To czas teraz, by skoczyło gdziekolwiek na ku3a chart Icon_razz2
od polubienia do trafienia na listę jeszcze długa droga Icon_wink2. bo lubię tak gdzieś ze 100 pewnie aktualnych piosenek, a lista ma tylko 50 pozycji, tych naprawdę najlepszych Icon_smile2.


- Paweł - 22.11.2009 12:04 AM

5, 17, 36, 45, 53, 58, 61 to z tych rzeczy które znam. Icon_razz


- saferłel - 22.11.2009 12:06 AM

Wychodzi jeden kawałek na 10-tkę, ale i tak powinieneś się poprawić. Twoja lista mogłaby coś ode mnie zapożyczyć, jak za starych dobrych czasów ;P