Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Wielka Czwórka Top 200 2000 - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: Wszystko Jak Leci (/forumdisplay.php?fid=150)
+---- Wątek: Wielka Czwórka Top 200 2000 (/showthread.php?tid=57856)

Strony: 1 2 3 4


Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 25.08.2021 12:39 AM

No to żeby ogarnąć nadmiar wiedzy niepotrzebnej, koniecznej do zrozumienia, co się dzieje w tym temacie, prosty format - jasne pytanie i jasna odpowiedź.

1. Co to jest "wielka czwórka"?

Określam tak cztery rozgłośnie radiowe, które mają bardzo podobny repertuar i razem wzięte mają bardzo wysoką słuchalność - ogólnopolskie, wygrałe w przetargu w 1994 roku Radio Zet i RMF FM, oraz teoretycznie będące siećmi stacyj lokalnych, a w rzeczywistości jednolite i powstałe na trupach powykupywanych rozgłośni - Radio Eska i RMF Maxxx. Wszystko to sprawia, że mają one olbrzymi wpływ na krajowe gusta. Trójka czy Jedynka nie zasługują na to zaszczytne miano, ponieważ mają one znacząco inny format (zarówno muzyczny jak i programowy).

W kontekście tego topu, użyte zostało to określenie czysto hasłowo - RMF Maxxx wtedy nie istniał, a i przecież listę Trójki biorę tu pod uwagę.

2. Co jest klasyfikowane w tym topie?

Piosenki, których promocja (w dziennej rotacji lub w ramach listy przebojów) w największych / najistotniejszych (wg mnie) stacjach radiowych lub listach przebojów rozpoczęła się w roku 2000. Jeśli jakaś piosenka pojawiła się w jakiejkolwiek stacji w poprzednim roku, to jest klasyfikowana wyłącznie na rok poprzedni. Kto pierwszy ten lepszy.

3. Czy jest to lista największych przebojów roku?

Chciałbym podjąć się faktycznego podsumowania wszystkich tych największych list i zaprezentowania takiego podsumowania, ale niestety zbyt wiele list po prostu nie przetrwało do dzisiaj - mam tu na myśli zwłaszcza listy Radia Eska i Radia Zet, gdzie z przełomu tysiącleci w Internecie jest do znalezienia dosłownie po kilka notowań.

4. Jak w takim razie ułożyłeś te wszystkie piosenki?

Tak samo, jak inne topy w moim dziale - według swojego gustu, upodobań, sympatii, zboczeń, czy jakiejś szczególnych nostalgii do poszczególnych nagrań. Uważam, że w tak dużej liczbie, jak 200, na pewno zmieściłem się ze wszystkimi najbardziej wartymi uwagi piosenkami, chociaż nie wszystkie z największych przebojów roku mogły się zmieścić. Chociaż faktycznie było bardzo ciężko.

5. Które stacje i listy przebojów bierzesz pod uwagę w takim razie? I dlaczego akurat te?

Radio Eska - największa "młodzieżowa" rozgłośnia (a dawniej sieć rozgłośni) radiowa w Polsce, w miastach, gdzie nadawała od lat 90. tradycyjnie przez wiele lat trzymała się w top 3 najlepiej słuchanych stacyj (dopiero ostatnio jest inaczej, ale za to jest na 3. miejscu ogólnopolskim). Gorąca 20 przez lata to idealny przekrój wszystkich hiciorków którymi, że tak się wyrażę, jarała się dzieciarnia. Niestety z tych lat przed 2003 rokiem jest tylko kilka notowań G20 w internecie, no i jest lista polecanych nowości (w domyśle - promowanych w radiu), obie ze stron Eski Łódź a wcześniej Radia Manhattan.

RMF Maxxx / Hop Bęc - Hop Bec to chyba najbardziej kultowa codzienna lista przebojów, jej historii nie muszę przedstawiać. Sam fakt "przeniesienia" jej do RMF Maxxx, który początkowo cały zyskał dość "hop bęcowy" sznyt muzycznie, uznałem, za wystarczający, żeby liczyć ją łącznie z RMF Maxxx. Archiwum Hop Bęca z czasów nadawania w RMF FM jest kompletne, dalej niestety już tylko pojedyńcze notowania.

RMF FM / POPlista - od 1996 roku lider słuchalności w Polsce, a - na szczęście kompletne - archiwum POPlisty świetnie zakonserwowało wszystko to co to radio prezentowało od września 2001 roku. Wcześniej niestety są tylko pojedyńcze rotacje, no i są listy powerplayów.

Radio Zet - numer drugi zaraz po RMF FM. Zachowało się trochę więcej rotacji, niż w RMF FM, ale za to praktycznie nic z Komputerowej Listy Przebojów.

30 Ton - inna kultowa lista o ogólnokrajowym zasięgu, bardzo głównonurtowa, przetrwało bardzo dużo notowań.

Szczecińska Lista Przebojów (Radio Szczecin) - tu trochę moja prywata; pomimo lokalnego charakteru, uznałem, że repertuar tej listy rewelacyjnie oddaje ducha swojej epoki, odbija się w nim sporo tego, co było grane w kultowej Vivie itd., początki polskiego hip-hopu, szczyt popularności niemieckiego techno i rocka, sporo się złapało nagrań dość dobrze znanych, ale jakimś cudem nieobecnych gdzie indziej. Archiwum od początku 1995 roku na szczęście kompletne.

Lista Przebojów PR3 - najbardziej kultowa lista przebojów w Polsce, spory wpływ na krajowe gusta, mimo wszystko aż do samego końca. Uważana za bardziej ambitną. Archiwum oczywiście kompletne (i bardzo dobrze).

Nie ma na tej liście Pierwszego Programu Polskiego Radia z prostego powodu: brak jakichkolwiek sensownych danych.

6. Po co to robisz?

- bo lubię przeboje swojej młodości Icon_smile no i rankingi też Icon_smile
- bo uznałem, że cała ta wiedza, którą dysponuję, jest godna uporządkowania i w miarę zebrania w jednym miejscu i opatrzenia komentarzem. I dlatego zaprezentuję również i nagrania, które do top 200 nie weszły.
- aby trochę unieśmiertelnić te nagrania, ponieważ radio aż do przesady zapomina o swoich dawnych ulubieńcach, ograniczając się do minimum z repertuarem. Każda ze stacyj wielkiej czwórki coraz bardziej się upodabnia do pozostałych, a na początku lat zerowych jednak jakieś różnice były, a co za tym idzie, więcej zapomnianych nagrań.

7. Dobra, ale każdy zna te wielkie przeboje, a po co komu jakieś grzebanie po śmietniku historii plastykowego popu i esko-densu?

To nie tak. Może i faktycznie mamy efekt szyjki od butelki, ale na początku lat zerowych pełno było jeszcze rocka, alternatywy, staroszkolnego rapu, porządniejszego techno/trance itd., i biorąc to wszystko do kupy, to przypomniałem sobie - lub poznałem - naprawdę sporo fajnych rzeczy. Trzeba tylko się pogodzić z tym, że muzyka dalej ewoluowała nawet i po śmierci Kurta Cobaina (wiem, że trudno w to uwierzyć).

8. To gdzie ten cały top?

Już wkrótce!


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 31.08.2021 11:12 PM

Zaczynam prezentację od wyboru nagrań, które nie dostały się do top 200. Dzisiaj literki A-B (no i jedno na "2").

2Pac/Outlawz - Baby Don't Cry Maxxx 30T
AC/DC - Stiff Upper Lip RMF FM LP3 30T
Alice DeeJay - Will I Ever Maxxx SLiP
Alice DeeJay - The Lonely One Maxxx SLiP
Andreas Johnson - Games We Play Eska
Angie Stone - No More Rain Eska
Apollo 440 - Charlies Angels 2000 SLiP
Artful Dodger/Craig David - Woman Trouble Eska SLiP 30T
ATB - The Summer Maxxx SLiP 30T
Atomic Kitten - Right Now Eska
Aura - Come Into My Life Eska
Aura - When I See You Again Eska
Aurora/Naimee Coleman - Ordinary World Eska
Backstreet Boys - Show Me The Meaning of Being Lonely Maxxx SLiP 30T
Bajm - Lola, lola Eska Zet SLiP LP3
Big Cyc - Chiński mur Maxxx
Björk/Thom Yorke - I've Seen it All LP3
Blank & Jones - DJ Culture SLiP
Blenders - Nitrogliceryna SLiP 30T
blink-182 - What's My Age Again SLiP
Bon Jovi - Thank You For Loving Me Eska Maxxx RMF FM SLiP
Bon Jovi - Say It Isn't So Eska Maxxx SLiP LP3 30T
Britney Spears - Oops!... I Did It Again Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP
Britney Spears - Lucky Maxxx SLiP 30T
Britney Spears - Stronger Eska Maxxx RMF FM SLiP 30T
Bryan Adams - Inside Out Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
Budka Suflera - Świat od zaraz RMF FM LP3 30T
Budka Suflera - Requiem nad ranem Eska RMF FM LP3
Budka Suflera - Błękitna arka RMF FM LP3 30T
Bush - Letting The Cables Sleep SLiP LP3
Bush - Warm Machine SLiP
Busta Rhymes - Get Out SLiP

----
Mój komentarz:
2Pac to klasyczny przykład żerowania na trupie, przez lata promowane były coraz to kolejne pośmiertne nagrania i to nawet z niezłym skutkiem. "Baby Don't Cry" na początku 2000 było sporym hitem Hop Bęca, obecnie jednak trudno to pojąć.

AC/DC o dziwo faktycznie tu brzmi nieco inaczej niż zwykle, bardziej "południowo". Myślałem z początku, że to włączyło mi się Calexico (jest w top 200 tego zestawienia, dlatego akurat oni). Jednocześnie sukces tego nagrania był naprawdę ograniczony, jak patrzę po listach - a przecież mam w pamięci niesamowity hajp, jaki otaczał dwie ostatnie płyty, na czele ze zwycięstwem autoplagiatowego "Rock 'n Roll Train" w plebiscycie Eski Rock z 2008 roku. Co się stało??

Alice DeeJay - symbol komercjalizacji trance; "Better Off Alone" o dziwo jednak do dzisiaj jest świetnie wspominane przez ogół, ale kolejne single - choć odnosiły sukcesy - już wg co kolejny, to słabszy. Swoją drogą, w związku z dopiero co zakończonym topem ATB mi się przypomniało - za projektem Alice DeeJay stał duet Pronti & Kalmani, który potem uformował grupę Dash Berlin. A o ich kolaboracji z ATB wspominałem. A, no i "The Summer" od ATB również już opisywałem, więc nie ma co się powtarzać.

Andreas Johnson - "Glorious" jest znane i doceniłem również w roczniku 1999, następny singiel słaby i nie odniósł sukcesu.

Angie Stone to głos niejednego fajnego czarnego hitu (w tym również i w tym topie), ale "No More Rain" akurat mnie zawiodło.

Apollo 440 w roku 2000 niestety już powoli gubi wszystkie swoje zalety i w tym nagraniu to po prostu kolejna rzecz z coraz bardziej oklepanego stylu big beat (The Prodigy, Fatboy Slim, Chemical Brothers...). Chyba ostatnie, co jeszcze wzbudziło jakąś ciekawość mediów od tego zespołu.

"Woman Trouble" to któryś z kolei singiel Artful Dodger i Craiga Davida, o tym projekcie jeszcze wspomnę w ramach top 200.

Atomic Kitten jeszcze przed wielkim sukcesem "Whole Again" o dziwo zameldowało się w polskim eterze, choć bardzo nieznacznie. "Right Now" spodobało mi się bardziej niż powinno - bo to naprawdę zwykły milenialny dance-pop - i było blisko top 200.

Aura to musiał być jakiś chwilowy lokalny hajp, bo poza popową przeciętność to się nie wybija.

Aurora to rzecz znana fanom Ishkura i jego przewodnika po muzyce elektronicznej, gdzie istniał gatunek "euro house" (w rzeczywistości euro house to zupełnie co innego, i w swoim nowym przewodniku Ishkur używa tego terminu zupełnie inaczej), który zdefiniowany był tak, że to po prostu skrajnie niepotrzebne pop-trance'owe kowery przebojów z lat 80. Tzn. "Ordinary World" to akurat rok 1993, ale wiecie o co chodzi. Ciekawe, że nie było tego na Hop Bęcu, gdzie pasowałoby trochę lepiej, niż w ówczesnej Esce. Cóż, czasy i style się zmieniają, ale chciwość "didżejów" żerujących na klasyce - nie.

Backstreet Boys oczywiście nadal było popularne w roku 2000 i "Show Me The Meaning..." było olbrzymim hitem Hop Bęca. Mnie te nagrania w ogóle się nie podobają.

Szklanka wody to jedna z tych płyt, które lubiłem słuchać za dzieciaka, a przy okazji też była triumfalnym powrotem zespołu, który wylansował masę przebojów z tej płyty, a pierwszym singlem promującym płytę była... tak, zgadliście - nie "Modlitwa...", nie tytułowy, lecz "Lola lola". Nie wiem, czy skojarzyłbym to nagranie, gdybym nie słuchał tej płyty tyle razy.

Björk i Tomek z Radiohead to duet naprawdę intrygujący, ale trochę przesłodzony na mój gust - ale na filmowy soundtrack pewnie idealne.

No a Blank & Jones to kolejny ambasador transowej komercji, ale tej czysto instrumentalnej, bez wokali (przynajmniej wtedy), a no i również moja dawna muzyczna miłość; "DJ Culture" to drugi singiel po "The Nightfly", jaki trafił do polskich mediów, ale nigdy za nim nie przepadałem, a i chyba mniejszą furorę zrobił ogółem (ledwie poczekalnia Hop Bęca..).

Bon Jovi powróciło po latach i robiło wielką furorę tymi singlami (zwłaszcza "Thank You For Loving Me"), no i Britney Spears była u absolutnego szczytu popularności, również i na polskich listach; jak w 1999 roku jej single zabrzmiały mi lepiej niż się spodziewałem, to też już są trochę wtórne. No i media jakoś później niechętnie wracały i do tych piosenek BJ i do tych piosenek BS (chociaż "Oops" jeszcze czasem jest gdzieniegdzie grane).

Bryan Adams z "Inside Out" również cieszył się dużą popularnością, ale z jakiegoś powodu to nagranie szybko wyleciało z plejlist. No, ale to taki tam po prostu kolejny kawałek Adamsa, mało charakterystyczny, a RMF FM i Radio Zet i tak jeszcze przez następne 15 lat trzymały w swoim repertuarze jeszcze dziesięć innych piosenek Adamsa.

Budka Suflera to kolejni bestsellerowcy i tu nie do końca rozumiem, o co z tym chodziło. Chyba tylko tytułowy singiel jakoś ciągnął popularność tej płyty, chociaż wiadomo, radio obowiązkowo grało każdy kolejny singiel (kolejność: Świat od zaraz (koniec lutego 2000), Bal wszystkich świętych (koniec maja 2000), Requiem nad ranem (październik 2000), Błękitna arka (grudzień 2000)). Pompatyczny, dziadkowy rock.

Bush w okresie debiutu było przeoczone w Polsce, ale na przełomie tysiącleci jak widać ich aktualne single były już nie do przeoczenia przez polskie stacje.

No i jest Busta Rhymes, znana marka w amerykańskim hip-hopie, ale "Get Out" to jednak nie to. Jakaś moda na zsamplowane dziwne dziecięce chórki chyba panowała po sukcesie "Hard Knock Life".


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - EVENo - 01.09.2021 12:46 AM

Artur.O napisał(a):Blenders - Nitrogliceryna
W sumie cieszy mnie sama obecność, to jest ten Blenders, który prowadził trendy, za którym podążył m.in T.Love. Gdyby Nitro wstawić do "Chłopaki nie placza" to nikt by się nie połapał.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 01.09.2021 11:22 PM

(01.09.2021 12:46 AM)EVENo napisał(a):  
Artur.O napisał(a):Blenders - Nitrogliceryna
W sumie cieszy mnie sama obecność, to jest ten Blenders, który prowadził trendy, za którym podążył m.in T.Love. Gdyby Nitro wstawić do "Chłopaki nie placza" to nikt by się nie połapał.
Dziękuję za uzupełnienie!

------
Dzisiaj literki C-F.

Cleopatra - Come & Get Me Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP
Craig David - 7 Days Eska Maxxx RMF FM SLiP
Creed - With Arms Wide Open Eska SLiP
Cypress Hill - Can't Get the Best of Me SLiP
David Bowie - Seven Eska LP3
David Gray - Babylon LP3
De La Soul/Redman - Oooh SLiP
De Mono - Żyj tylko chwilą Maxxx RMF FM Zet SLiP LP3
De Su - Kto wie RMF FM Zet
Doves - The Man Who Told Everything Eska
Dr. Dre/Snoop Dogg - The Next Episode SLiP
Dr. Motte/Westbam - Love Parade 2000 SLiP 30T
Dubstar - The Self Same Thing Eska
Eiffel 65 - Too Much of Heaven Maxxx SLiP 30T
Elton John - Friends Never Say Goodbye Eska
Enrique Iglesias - Be With You Eska Maxxx RMF FM SLiP 30T
Eros Ramazotti - Fuoco nel fuoco Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP LP3
Eurythmics - 17 Again Eska Maxxx LP3 30T
Everclear - Wonderful Eska
Farben Lehre - Piosenka leniwych słoni Eska
Farben Lehre - Matura 2000 SLiP
Fool's Garden - Suzy Eska Maxxx
French Affair - Poison Maxxx SLiP
French Affair - Do What You Like Maxxx SLiP
Friends - Siedem i... Eska
Friends - Jak dziewczyny i chłopaki Maxxx

-------

Cleopatra to jeden z tych zespołów, co wydawało sie, że z Ameryki, a to Niemki. Takie tam (dość przyjemne) arenbi swoich czasów, ale najwidoczniej dość chętnie wówczas grane.

"7 Days" to solowy debiut Craiga Davida. Choć nagranie odniosło sukces i w Polsce, to natychmiast zostało przyćmione przez singiel numer dwa.

Creed miało dobry start, czemu dałem wyraz w rankingu na rok 1999. Jednak rok później był już symbolem post-grunge'owej sztampy, na czele z niezłym, ale zbyt mdło-pompatycznym "With Arms Wide Open", które święciło niezłe sukcesy również w polskim eterze.

Cypress Hill zaskakująco zmieniło styl i "Can't Get Get the Best of Me" to czysty rap-metal. Czegoś tu jednak brakuje moim zdaniem.

David Bowie naprawdę blisko był top 200, ale "Seven" jednak nie da się zaliczyć nawet do drugiego szeregu jego największych piosenek.

"Babylon" jesienią 2000 było dużym przebojem w polskich radiach, ja jednak zbytnio nie kojarzę tego z mediów.

De La Soul to kolejna legenda rapu...

Tak, ta oklepana piosenka De Su, wydawało by się - nie należąca do żadnej daty - zadebiutowała właśnie na święta roku 2000.

Doves to jeden z ciekawszych brytyjskich alternatywnych zespołów początku lat zerowych - bardziej dream popowe, bardziej dystyngowany odpowiednik Coldplay/Travis; ale akurat to nagranie nie jest tak zachęcające. Szkoda, że wielki przebój "There Goes The Fear" z 2002 roku (3. miejsce w UK) został w Polsce całkowicie przemilczany.

Dr. Dre i Snoop Dogg - połączenie skazane na sukces. Kolejne wspólne nagranie, które przeszło do klasyki. Ale jak "Still DRE" kocham, tak to nagranie jakoś mnie nie przekonuje. Ale Dr. Dre jeszcze się w tym temacie pojawi.

Dubstar to mniej doceniony brytyjski zespół, ni to brit pop, ni to alternatywa; to jedyne ich pojawienie w całym cyklu (i to bardzo nieśmiałe), więc szkoda mi, że wobec akurat tego nagrania jestem krytyczny. Co innego ich rzeczy po powrocie w 2018 roku, tylko to już kompletnie nie przebiło się gdziekolwiek. Niesłusznie.

"Too Much of Heaven" to trzeci i chyba ostatni singiel Eiffel 65 promowany w Polsce. Duży przebój Hop Bęca (ale mniejszy, niż "Move Your Body", które zadebiutowało jeszcze w 1999 roku). Zupełnie nieobecne w mediach po 2000 roku.

"Be With You" to chyba największy hit Iglesiasa, i jeden z chyba trzech największych hitów w Polsce w 2000 roku (pomimo, iż w późniejszych latach rzadko wspominany). Jak refren i brzmienie mi się podobają, tak zbyt duża dawka takiego "latynoskiego rozklejenia" jest dla mnie nie do zniesienia i do top 200 się nie zmieściło.

Everclear to amerykańskie hałasowanie trochę kojarzone z post-grungem, w Polsce chyba słabo znane, pomimo iż w Ameryce akurat "Wonderful" może być ich nawet największym hitem (#11 na Hot 100).

Zaskoczeniem dla mnie było odkrycie, że w papierach na rok 2000 zmieściła się również i polska szkoła ekhm "punka" w postaci Fabren Lehre. Widać, że kiedyś po prostu grało się bardziej różnorodnie, niż obecnie. I komu to przeszkadzało? (pomijając, że oba nagrania smakują mi wymiocinami po najtańszym jabolu spożytym przed pogo na koncercie)

Fool's Garden to gwiazda jednego przeboju i skrajnie przeciętnie "Suzy" tego nie zmieniło.

French Affair to jedna z największych / najbardziej charakterystycznych eurodance'owych głupawek swoich czasów; szybko były grane kolejne ich single. SLIP notuje "My Heart Goes Boom" w lutym, "Do What You Like" na początku maja, "Poison" w połowie lipca. Te dwa ostatnie raczej nie były przebojami.

Friends czyli polska szkoła takiego popu dla dziewczynek ze złamanymi sercami. Zapomniane zupełnie, i nawet wtedy ledwo obecne w medialnym obiegu (za to gdzieś jeszcze mam jakieś ich empetrójki). Ale w sumie ciepłe na sercu.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - EVENo - 01.09.2021 11:33 PM

Znam większość tych wykonawców, ale prawie żadnego kawałka, może poza Maturą 2000, która oryginalnie nie jest nawet od Farben Lehre. Piosenka leniwych słoni nie mówi mi absolutnie nic xD Podejrzewam, że tego Ramazottiego słyszałem, ale nie kojarzę po tytule.

Edit: A tak, ten Ramazzotti to moja ulubiona od niego Icon_mrgreen

Edit 2: Obejrzałem jeszcze teledysk i to jest powered by Kicz Tv


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 02.09.2021 12:56 AM

Ooo, jakoś pominąłem Ramazottiego w swoim komentarzu, a "Fuoco nel fuoco" to bardzo ograna rzecz jest w istocie (nie wiem, czy to nie jego największy hicior?), i tu było też blisko top 200.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - AKT! - 02.09.2021 10:30 AM

Artur.O napisał(a):2Pac/Outlawz - Baby Don't Cry Maxxx 30T
pamiętam to z 30ton, miałem to nagranie też w pierwszych notowaniach własnej listy; potem już nigdy go nie słyszałem Icon_surprised

Artur.O napisał(a):Backstreet Boys - Show Me The Meaning of Being Lonely Maxxx SLiP 30T
ten numer był wtedy totalnie memiczny przez ten długi tytuł wyśpiewywany w melodramatyczny sposób xD
poza "everybody" nie lubiłem bsb aż do "shape of my heart"

Artur.O napisał(a):Britney Spears - Stronger Eska Maxxx RMF FM SLiP 30T
szkoda, że ją odrzuciłeś; już się rozpisywałem, więc na tym poprzestanę

Artur.O napisał(a):De La Soul/Redman - Oooh SLiP
tego nie kojarzę! nie miałem wtedy dostępu do radia szczecińskiego; o liście dowiedziałem się lata później z wikipedii

Artur.O napisał(a):French Affair - Poison Maxxx SLiP
French Affair - Do What You Like Maxxx SLiP
liczę na "my heart goes boom" xd


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - kajman - 02.09.2021 06:58 PM

Większości z podanych powyżej utworów albo nie znam albo zdecydowanie nie lubię. Może coś mi umknęło, ale na plus odbieram bardzo dobry utwór jak na późny Bajm i przede wszystkim Rewelacyjną Bjerkę.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 02.09.2021 11:51 PM

(02.09.2021 10:30 AM)AKT! napisał(a):  ten numer był wtedy totalnie memiczny przez ten długi tytuł wyśpiewywany w melodramatyczny sposób xD
Backstreet Boys niczym U2 nowego pokolenia!
Cytat:poza "everybody" nie lubiłem bsb aż do "shape of my heart"
"Everybody" to dobry wybór od BSB faktycznie; robi robotę w swojej stylistyce.

Cytat:szkoda, że ją odrzuciłeś; już się rozpisywałem, więc na tym poprzestanę
No, wtedy też to komentowałem.

(02.09.2021 06:58 PM)kajman napisał(a):  Większości z podanych powyżej utworów albo nie znam albo zdecydowanie nie lubię. Może coś mi umknęło, ale na plus odbieram bardzo dobry utwór jak na późny Bajm i przede wszystkim Rewelacyjną Bjerkę.
Tobie chyba faktycznie nic, co by mogło ci się podobać. ^^

----

Dzisiaj od G do J.

Gabrielle - When a Woman RMF FM Zet SLiP 30T
Gabrielle Should I Stay Eska
Geri Halliwell - Bag It Up Maxxx SLiP
Gigi D'Agostino - Another Way Maxxx SLiP
Gigi D'Agostino - La passion Eska Maxxx SLiP
Gigi D'Agostino - The Riddle Maxxx SLiP 30T
Grejfrut - Gaj SLiP 30T
Grejfrut - Kosmita Eska
Grzegorz Halama - Ja wiedziałem że tak będzie LP3
Guano Apes - Big in Japan SLiP LP3 30T
H-Blockx - Time of My Life Eska
Heather Small - Holding On Eska Maxxx RMF FM
HIM - Right Here In My Arms SLiP LP3 30T
HIM - Gone With the Sin Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
HIM - Poison Girl Maxxx SLiP
Houk - Zion Eska SLiP
Jay-Z - Anything SLiP
Jean Michel Jarre/Natacha Atlas - C'est la vie SLiP LP3 30T
Jennifer Lopez/Big Pun/Fat Joe - Feelin' So Good Maxxx SLiP 30T
Jon Secada - Stop Eska LP3 30T
Juice - My Love Eska

-----
Mój komentarz:

Gabrielle reprezentuje styl pół-"alternatywnego", półpopowego singer/songwriter, który dzisiaj już zanikł; dwie sympatyczne piosenki.

Geri Halliwell już solowo podbijała szczyty brytyjskiej listy, za to w Polsce "Bag It Up" wyleciało z propozycji Hop Bęca. Zwykły milenijny dance-pop.

Gigi D'Agostino ostro zaszalał w 2000 roku w polskim mejnstrimie, każdy z tych kawałków był gorąco przyjęty w swoim czasie, a jeszcze wiele lat później, "Another Way" czasem leciało na RMF Maxxx (przed wrześniem 2007), czy "The Riddle" w telewizji. Akurat ta trójka mnie nie kupuje, bo naprawdę dobre motywy są tu przeplatane z przesadną dawką kiczu i ckliwości.

Grejfrut to zespół-efemeryda z aktorem na wokalu, a największy (czyli i tak nieznaczny) sukces odniósł kower duetu Grechuta-Rodowicz.

"Ja wiedziałem że tak będzie" wyprzedziło swoje czasy na LP3 o jakieś dziesięć lat, co nie przeszkodziło w nastukaniu bardzo mocnego wyniku na tej liście. Przypomniało mi to, że kiedyś byłem fanem Halamy, a "Ja wiedziałem..." uwielbiałem, ale od wieelu lat nie miałem żadnej styczności z jego skeczami.

Coś jest nie tak, kiedy jeden z 2-3 najbardziej rozpoznawalnych twoich kawałków, to kower, i to do tego tak wysilony, przerysowany i bezładny, jak "Big in Japan" od Guano Apes.

H-Blockx to jeden z wielu niemieckich rockowych zespołów, które w latach 90. się jakoś w Polsce przebiły. Na poziomie 2000 roku już ich popularność wygasała. Zaś "Time of My Life" to skrajnie generyczny pop-punk w stylu bisajdów Green Day.

Heather Small to głos załogi M-People. Solowo prezentowała dobrze-czujący, łagodny taneczny pop. Oba single "Proud" i "Holding On" były promowane w bardzo krótkich odstępach czasowych (odpowiednio czerwiec i lipiec mi wychodzi z papierów).

HIM to kolejni giganci-nowicjusze eteru roku 2000 (chociaż "Join Me" na Hop Bęcu zadebiutowało w ostatnich dniach 1999 i tak też je zaklasyfikowałem, to wszędzie indziej to nagranie pojawia się prawie 2 miesiące później). To chyba najlżej brzmiący zespół, który próbuje silić się na mrok, ale dzięki temu te piosenki wypadają nieagresywnie i dość melodyjnie (chociaż zbyt nijako). Z tych trzech najlepiej chyba "Poison Girl".

Houk, jeden z wielu polskich zespołów, które wybiły się na fali popularności grandżu i alt-metalu w połowie lat 90., a obecnie są pamiętane tylko przez największych zapaleńców. "Zion" to takie nagranie, które idealnie pasowałoby do jakiejś gry sportowej, albo wyścigowej. Albo deskorolkowej. Dynamiczne, bardzo energiczne, dużo pozytywnego hałasu.

"Anything" to kolejne takie nagranie z dziecięcymi chórkami; już "Hard Knock Life" Jaya-Z wspominałem w tym temacie. Na szczęście to nie ostatnie pojawienie Jay-Z w roczniku 2000.

Kocham Tlen i Równonoc, ale nie miałem pojęcia, co JMJ grał w latach 90. i 00. Okazuje się, że przynajmniej w 2000 roku, jest to pretensjonalny ni to goa trance, ni to new age, silnie inspirowany muzyką arabską. Akurat przypadkowo się złożyło, że trochę przed rozpoczęciem tworzenia tego rankingu, słuchałem solową płytę Nataschy Atlas z roku 2001 (brak reprezentacji w tym cyklu); tam za to faktycznie były przyjemne arabsko-popowe piosenki.

Jennifer Lopez wydała cztery single z tamtej płyty, z czego trzy to gigantyczne przeboje, a czwarty (w kolejności - trzeci, przed "Let's Get Loud"; promowany od marca 2000), najbardziej "czarnobrzmiący", trochę przepadł. Faktycznie to takie nagranie, które nawet jest poprawnie zrobione, ale nic w nim ciekawego.

Jon Secada znany mi wyłącznie z "Just Another Day", z jakiegoś powodu w 2000 roku poszedł w jakiś latynoski pop. Jednak na nikim to wtedy nie zrobiło wrażenia. Na mnie teraz też nie.

"My Love" to podhałsowiony taneczny pop. Na skalę roku 2000 nic wyjątkowego, w 2021 roku zapewne wydałaby to Jessie Ware (tylko zaśpiewałaby to po swojemu, czyli bardziej siermiężnie) i rozpalałoby to zmysły melomanów.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - kajman - 03.09.2021 06:02 AM

Artur.O napisał(a):Grzegorz Halama - Ja wiedziałem że tak będzie LP3
Trudno to nazwać piosenką, a nawet utworem muzycznym. Jedna z najbardziej znienawidzonych przeze mnie rzeczy, jakie się pojawiły na LP3. Swoją drogą to gdybym brał pod uwagę totalnie głupkowaty text to oceniałbym utwór jeszcze gorzej.
Artur.O napisał(a):Guano Apes - Big in Japan SLiP LP3 30T
Z beznadziejnego (chociaż jak na Alphaville dobrego) kawałka zrobili kawał kapitalnego rocka. Wielki plus dla nich za to.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - AKT! - 03.09.2021 10:45 AM

Artur.O napisał(a):Gigi D'Agostino - Another Way Maxxx SLiP
Gigi D'Agostino - La passion Eska Maxxx SLiP
Gigi D'Agostino - The Riddle Maxxx SLiP 30T
to wszystko przystawki; czekam na danie główne! Icon_cool

Artur.O napisał(a):Jay-Z - Anything SLiP
że też w polandii grali wtedy jaya w radiu! musiało być fajnie mieszkać w szczecinie Icon_wink

Artur.O napisał(a):Jon Secada - Stop Eska LP3 30T
pamiętam tego gościa! one hit wonder pełną gębą, chociaż miał też featuring u j. lo na jej pierwszej płycie w "baila", które wtedy całkiem lubiłem


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 03.09.2021 12:02 PM

(03.09.2021 10:45 AM)AKT! napisał(a):  to wszystko przystawki; czekam na danie główne! Icon_cool
Podoba mi się ten entuzjazm <3

Cytat:
Artur.O napisał(a):Jay-Z - Anything SLiP
że też w polandii grali wtedy jaya w radiu! musiało być fajnie mieszkać w szczecinie Icon_wink
Jay-Z ogólnie był grany, nawet i poza Szczecinem, "Hard Knock Life" było notowane na Hop Bęcu i dość długo przetrwało na plejlistach. ^^ Ale inne single faktycznie niezbyt. Ciekawe, jak na liście RadioStacji było.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - kajman - 03.09.2021 07:29 PM

AKT! napisał(a):one hit wonder pełną gębą
Nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem, ale jeżeli chodzi Ci o utwór, który tylko w Hiszpanii osiągnął poważniejszy sukces, a pomijasz Just Another Day, który w 11 krajach doszedł do pierwszej piątki, w tym w Szwecji na sam szczyt to coś mi się tutaj nie zgadza.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 04.09.2021 01:20 AM

(03.09.2021 07:29 PM)kajman napisał(a):  
AKT! napisał(a):one hit wonder pełną gębą
Nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem, ale jeżeli chodzi Ci o utwór, który tylko w Hiszpanii osiągnął poważniejszy sukces, a pomijasz Just Another Day, który w 11 krajach doszedł do pierwszej piątki, w tym w Szwecji na sam szczyt to coś mi się tutaj nie zgadza.
Akurat wydało mi się oczywiste, że chodzi właśnie o "Just Another Day". Przecież "Stop" nie było u nas żadnym przebojem. ^^

-----
Kaliber 44 - Konfrontacje SLiP LP3 30T
Karmacoma/Lipa - Otwórz serce Maxxx RMF FM SLiP
Kayah - Topielice Zet
Kayah - Anioł wiedział SLiP LP3 30T
Kayah - Jakajakayah Maxxx SLiP LP3 30T
Kayah/Goran Bregović - Nie ma nie ma ciebie SLiP 30T
Kent - Kevlar Soul LP3
Kid Rock - Only God Knows Why Maxxx RMF FM
Kid Rock - American Badass SLiP
King Crimson - Construction of Light 30T
Korn - Make Me Bad SLiP 30T
Kosmonova - Danse avec moi! Maxxx 30T
Kraftwerk - Expo 2000 SLiP
Kylie Minogue - Spinning Around Eska SLiP 30T
Lady Pank - Jak ruchomy cel SLiP LP3 30T
Lady Pank - Słońcem opętani Eska SLiP LP3 30T
Lady Pank - Na granicy SLiP LP3 30T
Lara Fabian - Adagio Maxxx RMF FM LP3
Leszcze - Usta jak maliny LP3
Limp Bizkit - Rollin' (Air Ride Vehicle) Eska SLiP 30T
Limp Bizkit - N 2 Gether Now SLiP
Limp Bizkit - Break Stuff SLiP
Limp Bizkit - My Generation Eska SLiP 30T
Lionel Richie - Angel Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP LP3
Liquido - Play Some Rock Eska Maxxx SLiP 30T
Lisa Gerrard/Hans Zimmer - Now We Are Free LP3 30T
Live - Run to the Water SLiP LP3
Lonestar - I'm Amazed RMF FM
Love Connection - The Bomb Maxxx
Lutricia McNeal - Fly Away Maxxx
Mabel - Disco Disco Maxxx 30T
Macy Gray - I Try RMF FM SLiP LP3
Macy Gray - Still Maxxx RMF FM
Madonna - Time Stood Still Maxxx SLiP LP3 30T
Maja Kraft - Twoje skrzydła Eska Maxxx Zet 30T
Marc Anthony - When I Dream at Night Eska Maxxx SLiP
Mark Knopfler - What It Is Eska SLiP LP3 30T
Mary J. Blige - Deep Inside 30T
Mary J. Blige - Give Me You RMF FM
Maryla Rodowicz - Jak dobrze nam RMF FM
Maryla Rodowicz - Kropka nad... LP3
Matchbox 20 - Bent Eska SLiP LP3 30T
Maxim/Trina Allen - Scheming SLiP
Melanie C - I Turn To You Eska Maxxx RMF FM SLiP 30T
Melanie C - If That Were Me Eska Maxxx RMF FM SLiP
Metallica - I Disappear SLiP LP3 30T
Mietek Szcześniak - Zaczekam LP3
Molesta Ewenement - Miejskie bagno SLiP
Myslovitz - Polowanie na wielbłąda Eska SLiP LP3 30T
Myslovitz - Książka z drogą w tytule SLiP 30T
No Doubt - Simple Kind of Life SLiP LP3 30T
No Doubt - Ex-Girlfriend SLiP LP3 30T
Nosowska - Electryfied SLiP LP3 30T

-----

Mój komentarz:

"Konfrontacje" to przede wszystkim legenda listy przebojów RadioStacji, gdzie to nagranie przetrwało w notowaniu cztery... lata. Ale i sukcesy były też na innych listach, zwłaszcza SLiP.

"Otwórz serce" było powerplayem RMF FM w tygodniu od 17 stycznia 2000.

Kayah... powiedziałbym coś więcej, gdybym pisał to na świeżo po słuchaniu. Zwlekałem z publikacją topu kilka miesięcy i zapomniałem już, co mnie w tych nagraniach bez Bregowicia kłuło, ale to zdecydowanie jedne z moich najmneij lubianych spośród publikowanych tutaj.

Kent - szwedzki potop w polskim eterze, mieli swoje pięć minut, a potem jakoś zniknęli z polskich mediów. Przyjemny alt-pop-rock.

Kid Rock był obecny z tym swoim rap-rockowym repertuarem w polskich mediach. Dla mnie to straszna słabizna.

To King Crimson jest obiektywnie dobre, ale 1) to jednak ich najsłabsza płyta 2) to nagranie brzmi absolutnie nie na miejscu w tym otoczeniu i to też się odbiło na wyniku tutaj.

"Make Me Bad" pomimo świetnych wyników na SLiP to jednak słaba podróbka "Freak On a Leash" z poprzedniego rocznika.

Kraftwerk mnie trochę rozczarował z tym nagraniem; brakuje mi tu jakiegoś lepszego motywu, czy czegoś.

W roku 2000 Kylie powróciła triumfalnie ze "Spinning Around", ale to nagranie zawsze wydawało mi się dość średnie. Poza tym, jakoś nigdy go nie słyszałem w radiu. Płytę później było dużo lepiej.

Pomimo iż "Słońcem opętani" było numerem 1 polskiego airplayu (właśnie, do końca nie mogłem się zdecydować, czy umieścić tu takie informacje w tym topie, ale ostatecznie lenistwo zwyciężyło), to nigdy nie słyszałem tego w radiu (podobnie jak żadnego z tych trzech nagrań Lady Pank). Za to fajny teledysk ma, taki idealnie na lato roku 2000 (a nie np. lato 2010).

Lara Fabian w Polsce jest gwiazdą jednego przeboju, który jeszcze się tu pojawi, a "Adagio" odnotowuję, że było, no i to tyle.

Limp Bizkit to póki co chyba rekordzista, jeśli chodzi o ilość piosenek w jednym roczniku w tym cyklu (ta czwórka to i tak nie wszystko). Rok 2000 bez wątpienia należał również i do nich.

Kompozycja ze ścieżki dźwiękowej "Gladiatora" to niestety wydmuszka - dużo patosu i nju ejdżu, a mało czegoś innego. Nie nabrałem ochoty na słuchanie całości.

"Run to the Water" to bez wątpienia piosenka w stylu Live. Czuć zjadanie ogona, choć to nadal przyjemne nagranie.

Kolejne nagranie Liquido jakoś obecne w mediach, ale tylko jedno naprawdę robiło wrażenie.

Lonestar to przyjemny pop-roczek który łatwo zapomnieć i tak sie też stało.

Szkoda mi niezmieszczenia takiego słonecznego funky house w top 200, jak "The Bomb", ale naprawdę było trudno. Może w durgiej edycji?

Mabel to typowe italo-house, jedno z takich, które wybijały się bezpośrednio po sukcesach D'Agostino i Eiffel 65. To nie ten sam podmiot, co wykonawczyni "Don't Call Me Up" z 2017 roku.

"I Try" przez lata jakoś trzymało się w radiowych plejlistach, aż w końcu z nich wypadło i nikt nie zauważył. Takie to mało charakterystyczne.

"Time Stood Still" godnie kontynuuje klimaty płyty "Ray of Light", znowu William Orbit jako producent.

Po wielkim sukcesie "Smooth" Santany z udziałem Roba Thomasa z Matchbox 20, w końcu sam zespół się wybił, z nieco nudnym "Bent".

Solowo Melanie C cieszyła się dużą popularnością; "I Turn To You" było dużym przebojem, jednak zupełnie mi się ono nie podoba; "If That Were Me" było mniejszym, ale ten największy załapał się do dwusetki.

No a Metallica to Metallica, zawsze może liczyć na uwagę mediów.

Molesta to w tamtym czasie jeden z najbardziej znaczących hip-hopowych polskich składów i takie "Miejskie bagno" całkiem dobrze sobie radziło na niektórych listach.

Jeśli chodzi o Myslovitz to tu każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkim fenomenem byli w okolicach 2000 roku. Akurat oba kawałki spoza płyty u mnie wylądowały poza top 200 - "Książka z drogą w tytule" z filmu "To my" (grane około lutego) oraz "Polowanie na wielbłąda" z filmu "Duże zwierzę" (grane od sierpnia 2000).

No Doubt według mnie nie robiło już takiej furory, jak w okresie płyty Tragic Kingdom...


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - kajman - 04.09.2021 06:57 AM

Artur.O napisał(a):Akurat wydało mi się oczywiste, że chodzi właśnie o "Just Another Day".
Jeżeli tak, to ten post jest dosyć nieprecyzyjny.
Artur.O napisał(a):King Crimson - Construction of Light 30T
Na plus, chociaż zarówno to nagranie jak i cała płyta zdecydowanie poniżej średniej dorobku zespołu.
Rodowicz jak na nią słabiutko. Ale to był w jej karierze słabszy muzycznie okres. Ale na szczęście kilka lat później odrodziła się w rewelacyjnym repertuarze.
Artur.O napisał(a):Myslovitz - Polowanie na wielbłąda Eska SLiP LP3 30T
Zdecydowanie podium nagrań zespołu. Rewelacyjny kawałek muzycznie (textowo jest chyba jeszcze lepiej).


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 06.09.2021 01:37 PM

Oasis - Go Let It Out SLiP LP3 30T
Oasis - Sunday Morning Call Zet SLiP
Oasis - Who Feels Love SLiP LP3
Obóz TA - Obóz TA 30T
One Track Mind - I Like You Eska Maxxx
Orange Blue - Can Somebody Tell Me Who I Am Maxxx
Paffendorf - Everybody Scream SLiP
Paffendorf - Where You Are 30T
Pearl Jam - Nothing as it Seems SLiP LP3 30T
Peter Gabriel - Father, Son LP3 30T
Point Break - Freakytime Maxxx
Point Break - You Eska Maxxx
Porcupine Tree - Shesmovedon LP3
Przemysław Gintrowski - Odpowiedź 30T
Püdelsi - Noś dobre ciuchy LP3
Püdelsi - Jestem sam LP3
Püdelsi - Szuwary LP3
Puff Daddy/Mario Winans - Best Friend Maxxx SLiP
R.E.M. - The Great Beyond SLiP LP3
Reamonn - Josephine Maxxx Zet SLiP LP3 30T
Reamonn - Waiting There For You Eska Maxxx SLiP LP3
Red Hot Chili Peppers - Road Trippin' Maxxx SLiP LP3
Richard Ashcroft - Money To Burn Eska SLiP
Richard Ashcroft - C'Mon People (We're Making It Now) Eska
Ricky Martin - She Bangs SLiP
Ricky Martin - Shake Your Bon Bon SLiP 30T
Ricky Martin/Meja - Private Emotion Eska Maxxx RMF FM SLiP 30T
Riz - Mam plan SLiP LP3 30T
Robert Gawliński - Beze mnie o mnie Zet SLiP LP3
Roger Hodgson - Hungry Eska 30T
Sami - Lato 2000 SLiP 30T
Sash! - With My Own Eyes Maxxx SLiP
Sash! - Adelante Maxxx SLiP 30T
Sash!/Tina Cousins - Just Around the Hill Maxxx SLiP
Sasha - Let Me Be The One Maxxx RMF FM SLiP 30T
Sasha - Owner of My Heart Eska Maxxx
Sasha - Chemical Reaction Eska Maxxx
Scooter - I'm Your Pusher Maxxx SLiP 30T
Sinead O'Connor - No Man's Woman RMF FM SLiP LP3 30T
Sisqo - Tong Song SLiP LP3
Spice Girls - Holler Eska Maxxx SLiP 30T
Stina Nordenstam/Zbigniew Preisner/Leszek Możdżer - For You LP3

Oasis na przełomie tysiącleci było już zupełnie wypalone z pomysłów i żaden z trzech singli z Standing on the Shoulders of Giants nie stał się przebojem na dłużej.
Obóz TA to łódzki raperski skład, z którego wywodzą się O.S.T.R. i Red & Spinache.
"I Like You" było z jakiegoś powodu promowane i w 2000 roku i w 2004.
Orange Blue to kolejny łan hit łonder, i ten jeden hit się do dwusetki załapał.
Do Porcupine Tree mam kilka dużych zastrzeżeń; nawet, jak udało im się napisać dobrą piosenkę - jak "Shesmovedon" - to jest to nawet bardziej wymoczkowate, niż Coldplay, a już lepiej nie mówić o tym, jak próbują grać prog-rocka.
P. Diddy wyjątkowo żadnego wielkiego przeboju nie sampluje, a to już coś.
Soundtrackowe R.E.M. jest tyleż przyjemne, co szybko zapominalne.
"Freakytime" było dużym przebojem Hop Bęca, dość chwytliwym jak na bojsbend.
Oba single Reamonn choć chętnie grane, to daleko im do popularności wiadomego nagrania.
Solowy Ashcroft miał jeden świetny moment - na samym początku. Kolejne nagrania raczej słusznie uległy zapomnieniu.
"Private Emotion" i "She Bangs" były pomniejszymi przebojami, ale żadne z tych trzech nagrań nie dorównuje do piosenki ze Shreka.
Riz czyli coś pomiędzy Formacją Nieżywych Schabuff a Elektrycznymi Gitarami. Dzisiaj absolutnie się już tak nie gra.
Roger Hodgson to wokalista Supertramp.
"Lato 2000" to kolejny wielki przebój (numer 1 na liście airplay), którego absolutnie nigdy wcześniej nie słyszałem. A w dodatku, okazał się ledwo namierzalny w dostępnych archiwach. Ale faktycznie jakoś przynosi dobre wspomnienia i kojarzy się z... latem 2000.
Sash! to był absolutny gigant, i te trzy single chyba kończą ten jego szczytowy okres popularności. "Just Around the Hill" to głęboka, poruszająca ballada o Ważnym Przesłaniu... ziew. Lepsze jest euro-trance'owe "Adelante", a jeszcze lepsze - "With My Own Eyes".
Sasha to podobnie jak Sash! - Niemiec o imieniu Aleksander. Tylko, że ten jest po prostu piosenkarzem pop, do tego bardzo przeciętnym. Ale najwyraźniej kolejne jego single grane były obowiązkowo po sukcesach "If You Believe" i "I Feel Lonely".
Spice Girls zaraz przed rozpadem zaeksperymentowało i to był jedyny godny uwagi ich kawałek z 2000 roku.
"No Man's Woman" było powerplayem RMF FM. Charakterystyczny refren, ale jest w tym nagraniu coś takiego, że nie chcę do niego wracać.
"Tong Song" było olbrzymim światowym hitem, jednak w Polsce ledwo było dostrzeżone, i to tylko na tych bardziej alternatywnych listach?... dziwne.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 06.09.2021 02:01 PM

No i żeby już dokończyć tą część "poniżej top 200" (w której i tak nie zawarłem wszystkiego, a tylko co ważniejsze rzeczy!), to już teraz dorzucam.

T.Love - Piosenka SLiP LP3 30T
T.Love - Mów do mnie SLiP LP3
The Bloodhound Gang - Mope Maxxx SLiP
The Corrs - Breathless Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP LP3 30T
The Corrs - Irresistible Maxxx Zet SLiP LP3
The Cult - Painted in My Heart LP3 30T
The Cure - Maybe Someday SLiP 30T
The Lawyer - I Wanna MMM Maxxx
The Smashing Pumpkins - Stand Inside Your Love Eska SLiP LP3 30T
The Smashing Pumpkins - Try, Try, Try Eska SLiP LP3
Therion - Deggial 30T
Thinkadelic - Pokaż się Eska
Third Eye Blind - Deep Inside of You Eska
Toni Braxton - He Wasn't Man Enough Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
Toni Braxton - Spanish Guitar Eska Maxxx SLiP LP3
Toploader - Dancing In The Moonlight SLiP 30T
Tori Amos - 1000 Oceans SLiP LP3
Tori Amos - Carnival LP3
Touch & Go - So Hott Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP
TQ - Daily SLiP
Tracy Chapman - Tellin' Stories Maxxx RMF FM LP3
Travis - Coming Around RMF FM
Travis - Turn SLiP
Travis - Driftwood SLiP
U2 - Beautiful Day Maxxx RMF FM SLiP LP3
U2 - The Ground Beneath Her Feet Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
U2 - Stuck in a Moment You Can't Get Out of Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
Vader - Litany 30T
Vader - Cold Demons 30T
Westbam - Love Bass SLiP
Whitney Houston/Enrique Iglesias - Could I Have This Kiss Forever Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
Whitney Houston/George Michael - If I Told You That Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
William Orbit - Ravels Pavane Pour Une Infante Dfunte SLiP
Włochaty - Pani A. SLiP
Worlds Apart - Language of Love Eska

Lata 2000-2001 to wyraźny moment podupadnięcia wielu popularnych rockowych zespołów, co widać zarówno przy niektórych grupach z poprzednich partyj zestaw, jak i tutaj przy Smashing Pumpkins czy U2. To nadal niezłe piosenki, ale dalekie od najlepszych momentów obu grup. Chociaż U2 akurat zaliczyło dwa gigantyczne przeboje, z których "Beautiful Day" bywa grane i do dzisiaj, a "The Ground Beneath Her Feet" dobrze się zestarzało.
Mam wrażenie, że w przypadku Travisa, ewidentnie widać niedobór danych, wydaje mi się, że coś powinno było być obecne w Esce, Radiu Zet i w RMF FM (czyli nie tylko "Coming Around").
30 Ton była jest trochę bogatsza niż myślałem, no i nigdzie indziej nie byłoby widać popularności metalu, w wykonaniu Theriona (okropny metal symfoniczny, jedna z najgorszych rzeczy tutaj, ale jednak znana), czy Vadera (to z kolei polska legenda sceny, ale mnie nie przekonuje).
"So Hott" to kolejny "numer 1" airplay, którego nigdy wcześniej nie słyszałem, w dodatku niespecjalnie przebojowy.
William Orbit (nie jako producent Madonny i U2) jeszcze się tu pojawi! Zakładam, że oba nagrania są tu konkretnie ze względu na remiksy Ferrego Corstena i to te remiksy klasyfikowałem.
Thinkadelic to dwójka członków Obozu TA - Cezet oraz Spinache - choć to projekt starszy, wg Discogs pamiętający jeszcze połowę lat 90., a więc na polskiej scenie pionierski.
Szkoda mi niezmieszczenia "I Wanna MMM", bo to jedna z zabawniejszych rzeczy tutaj, choć nie jest znana tak, jak "Bla Bla Bla" czy "My Heart Goes Boom".
Powrót do "Breathless" okazał się rozczarowujący - pamiętałem to jako soczyste, lekkie, świeżuteńkie, obecnie jednak razi plastikiem i przeprodukowaniem. Jeszcze z 10-15 lat temu bardzo często leciało w radiu, obecnie chyba w ogóle.
Włochaty to kolejny polski punk, nazwę wiele razy słyszałem, ale konkretnych nagrań aż do niedawna nic.
No i Worlds Apart to niemiecki zespół pop, który również był kiedyś lubiany przez polskie radia.

Uff... od jutra ruszam z top 200.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - AKT! - 06.09.2021 03:23 PM

Artur.O napisał(a):Akurat wydało mi się oczywiste, że chodzi właśnie o "Just Another Day". Przecież "Stop" nie było u nas żadnym przebojem. ^^
trochę mi się faktycznie pomajtało, tzn. pamiętałem, że typ miał jeden przebój, ale pomyliłem, który był który Icon_wink

Artur.O napisał(a):Kayah/Goran Bregović - Nie ma nie ma ciebie SLiP 30T
z panteonu polskich przebojów ogniskowo-weselnych to chyba mój ulubony

Artur.O napisał(a):Limp Bizkit - Rollin' (Air Ride Vehicle) Eska SLiP 30T
Limp Bizkit - N 2 Gether Now SLiP
Limp Bizkit - Break Stuff SLiP
Limp Bizkit - My Generation Eska SLiP 30T
hehe

Artur.O napisał(a):Lisa Gerrard/Hans Zimmer - Now We Are Free LP3 30T
trudno w to uwierzyć, ale to był jeden z pierwszych numerów jeden na mojej liście xd

Artur.O napisał(a):Lonestar - I'm Amazed RMF FM
to był horrendalnie duży przebój w usa (i horrendalny sroł jednocześnie)

Artur.O napisał(a):Mabel - Disco Disco Maxxx 30T
o, to lubiłem xd włączyłem teraz, bo nie pamiętałem, jak leci i nie sądziłem, że to był taki eurodens!

Artur.O napisał(a):No Doubt - Simple Kind of Life SLiP LP3 30T
uwielbiam ten numer do dziś; miał świetny teledysk; z "return of saturn" bardziej lubię chyba tylko "new"

Artur.O napisał(a):Ricky Martin - She Bangs SLiP
pamiętam, jak w nieskończoność było na szczycie 30 ton xd może mi się to rozciągnęło w czasie, ale mam wrażenie, że wiele razy
i ogólnie to chyba jeden z lepszych singli martina

Artur.O napisał(a):Sisqo - Tong Song SLiP LP3
no wiesz? ja wiem, że to było totalnie głupie, ale melodia i wykonanie są kanoniczne; i jeszcze literówkę zrobiłeś

Artur.O napisał(a):Spice Girls - Holler Eska Maxxx SLiP 30T
lubiłem wtedy to miękkie R&B w wykonaniu Spice Girls; to im Darkchild zrobił zresztą; dziś tak sobie; w bezpośrednim pojedynku na piosenki Sisqo > Spice Girls

Artur.O napisał(a):The Corrs - Breathless Eska Maxxx RMF FM Zet SLiP LP3 30T
The Corrs - Irresistible Maxxx Zet SLiP LP3
ale ja miałem wtedy korbę na oba te kawałki; po latach wolę inne rzeczy od the corrs

Artur.O napisał(a):Toni Braxton - He Wasn't Man Enough Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
ech, i kolejny świetny numer r&b na wylocie; to chyba najlepsza rzecz w całej karierze braxton; no i znowu fenomenalny darkchild


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - kajman - 06.09.2021 07:35 PM

Z dwóch ostatnich porcji wybrałem trzy utwory, które dobrze mi się kojarzą.


RE: Wielka Czwórka Top 200 2000 - Dobromiera - 06.09.2021 10:42 PM

(06.09.2021 03:23 PM)AKT! napisał(a):  trudno w to uwierzyć, ale to był jeden z pierwszych numerów jeden na mojej liście xd
To jest faktycznie zaskakujące.

Cytat:i ogólnie to chyba jeden z lepszych singli martina
Też tak myślę. Icon_smile

Cytat:
Artur.O napisał(a):Sisqo - Tong Song SLiP LP3
no wiesz? ja wiem, że to było totalnie głupie, ale melodia i wykonanie są kanoniczne; i jeszcze literówkę zrobiłeś
O kurczę, nie wiem, skąd mi się taka pisownia wzięła... a nagranie bardzo, bardzo do rzeczy, może ostatecznie niesłusznie poza ścisłym zestawieniem.

Cytat:
Artur.O napisał(a):Toni Braxton - He Wasn't Man Enough Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3 30T
ech, i kolejny świetny numer r&b na wylocie; to chyba najlepsza rzecz w całej karierze braxton; no i znowu fenomenalny darkchild
Chyba zbyt duże podobieństwo do "Love Don't Cost a Thing" przeważyło i przez to ostatecznie poza top200.