Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Mychartsowy Top Caetano Veloso - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Mychartsowe Topy (/forumdisplay.php?fid=203)
+--- Wątek: Mychartsowy Top Caetano Veloso (/showthread.php?tid=57243)

Strony: 1 2 3 4 5


Mychartsowy Top Caetano Veloso - thestranglers - 06.07.2021 03:25 PM

Od teraz do poniedziałku 12 lipca zgłaszamy tu do dwóch utworów ww. podmiotu. Zgłaszająca osoba do trzech. Raz zgłoszonego tytułu nie zmieniamy. Za akces dostaniecie dwa punkty w PLMT.


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - EVENo - 06.07.2021 03:28 PM

Alegria, Alegria


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - thestranglers - 06.07.2021 03:30 PM

Autoacalanto


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - AKT! - 06.07.2021 03:31 PM

ja na razie będę się przyglądał, choć mogę w razie czego pomóc z propozycjami, bo spędziłem długie godziny na obcowaniu z muzyką veloso
no i wierzę, że dyfeo też pomoże niezdecydowanym


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Dyfeomorfizm - 06.07.2021 03:35 PM

ja polecam przede wszystkim zapoznać się z "Transa", bo to brazylijska muzyka na modłę europejską - każdy utwór jest tam wyjątkowy i wspaniały, a przy okazji ułatwia wkręcenie się w bardziej szalone pierwsze trzy albumy o tytule tożsamym z nazwą artysty


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - AKT! - 06.07.2021 03:42 PM

tak, "transa" i pierwsze trzy "caetano" to też moja biblia; poza tym już raczej na wyrywki


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Dobromiera - 06.07.2021 03:45 PM

Faktycznie, płytę Transa zapamiętałem jako naprawdę świetną - coś jeszcze potem słyszałem, ale już z mniejszym wrażeniem.
Bardzo ciekawy wybór - muzyczna podróż dookoła świata kontynuowana. Icon_biggrin


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Dyfeomorfizm - 06.07.2021 03:49 PM

te piosenki dużo zyskują wraz z kolejnymi przesłuchaniami - szczególnie biały album, który w moim odczuciu mógłby rywalizować z "transą" o prymat


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - miszony - 06.07.2021 03:50 PM

Wybór dla koneserów. Lubię hiszpańskojęzyczne kino więc dorzucam to
Burn It Blue
Cucurrucucu Paloma


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - EVENo - 06.07.2021 04:14 PM

miszony napisał(a):Cucurrucucu Paloma
O matulu, Rojek tak obrzydził mi ten utwór, że jak tylko czytam tytuł to już mam dość Icon_mrgreen


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - kajman - 06.07.2021 04:18 PM

A on nie jest portugalskojęzyczny?


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - thestranglers - 06.07.2021 04:24 PM

może miszonemu chodziło o iberyjskojęzyczne


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Dobromiera - 06.07.2021 04:25 PM

Kukuruku to jak najbardziej hiszpańska (właściwie to meksykańska) piosenka. Nie miałem pojęcia, że Kajetan również to wykonywał i z całym szacunkiem - chyba nie potrzebowałem tego wiedzieć. xD


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Rincewind - 06.07.2021 08:07 PM

Maria Bethânia
Tropicália


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - dziobaseczek - 06.07.2021 08:42 PM

Nie znam to


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - AKT! - 07.07.2021 01:23 PM

kajman napisał(a):A on nie jest portugalskojęzyczny?
Caetano owszem, ale "Paloma" jest po hiszpańsku i najsłynniej filmowo wybrzmiała w wykonaniu Caetano u Almodovara

Rincewind napisał(a):Maria Bethânia
Tropicália
ooo cudowne zgłoszenia!


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - AKT! - 08.07.2021 10:58 AM

wiem, że to nie moje zgłoszenie, ale moje brazylijskie serce się kraje, jak widzi tak niewielką frekwencję, a poniedziałek za rogiem, więc stworzyłem plejlistę-tutorial dla nieozorientowanych Icon_wink

Caetano na spróbowanie, krótki przewodnik po dyskografii:

"Coracao Vagabundo" -- urokliwa bossa nova ze wspólnego debiutu z Gal Costą z 1967

"Superbacana" -- urocza orkiestrowa miniaturka o postępie i współczesności; półtorej minuty muzycznego uśmechu
"Clara" -- kolejna barwna miniaturka, tym razem w miłosnym duecie z Gal Costą (i kogucikiem piejącym dęciakami)
"Clarice" -- a to piosenka zagadka, bo rozpoczynająca się słowami "jaką tajemnicę ma Clarice"; to Caetano refleksyjny i balladowy, ale nie nudny, bo progresywnie eksplodujący kiedy trzeba wielobarwną sambą

"Frevo do Trio Eletrico" / "Ai de Mim, Copacabana" -- dwa single z początku kariery, oba ekspresyjne i taneczne

"Marinheiro Só" / "If You Hold a Stone" -- portugalska i angielska wersja tej samej melodii z folkowymi zaśpiewami w refrenie
"Lost in the Paradise" -- Caetano możliwie blisko Bitlesów z czasów "Revolvera"; z przytupem i po angielsku
"Os Argonautas" -- rozmarzona oda do żeglowania, dosłownie i w przenośni, z pieczołowitym akompaniamentem w stylu fado
"Cambalache" -- po hiszpańsku i w starym stylu, to cover argentyńskiego klasyka, przystojna rzecz
"Nao Identificado" -- Caetano słodki jak miód o statkach kosmicznych i piosenka z czołówki wspomnianego "Bucarao"
"Alfomega" -- a to chyba najbardziej współcześnie brzmiący numer Caetano z lat 60. w ogóle; ten hip-hopowy z natury bit samplował zresztą MF Doom

"E Proibido Proibir" -- hymn studenckich zamieszek i psychodeliczny eksperymentalny trip w jednym

"London London" -- po angielsku o samotności w Londynie i latających spodkach (samotności)

"You Don't Know Me" -- to paradoksalne, że numer, w którym zachodnia publika może najbardziej zbliżyć się do Caetano nosi taki, a nie inny tytuł
"Nine Out of Ten" -- przejmująca oda do życia, tekstem i rytmiką wyrażająca istotę życia
"Triste Bahia" -- tytułowy 10-minutowy orgazm

Wycinki z późniejszych płyt:
"Tu Me Acostumbraste"
"Canto do Povo de um Lugar"
"Qualquer Coisa"
"O Leaozinho" -- chyba jeden z najbardziej znanych utworów Caetano w Brazylii
"Oracao ao Tempo"

Z rzeczy bliższych:
"Alexandrino" -- wspólnie z synem Moreno Veloso, quasi-rapowy taneczny track
"Dreamworld" -- rozkoszny hołd dla Carmen Mirandy i duet z Davidem Byrnem z lat 90.



Wyróżniłem też specjalnie dwie eksperymentalne rzeczy dla kajmana ^^
"Acrilico"
"Sugar Cane Fields Forever"

(podkreśliłem te, bez których sam nie wyobrażam sobie głosowania)


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - Dyfeomorfizm - 08.07.2021 11:54 AM

o, bardzo pożyteczna rzecz!

ja na razie zgłoszę Irene i jeśli frekwencja się poprawi to również podrzucę podobną listę


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - kajman - 08.07.2021 12:13 PM

AKT! napisał(a):Wyróżniłem też specjalnie dwie eksperymentalne rzeczy dla kajmana ^^
Swoją propozycję już wrzuciłem i pewnie na tym skończę. Ale na te dwa rzucę uchem.


RE: Mychartsowy Top Caetano Veloso - AKT! - 08.07.2021 01:56 PM

będzie mi miło ^^