Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Jean-Michel Jarre - Amazonia - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Muzyka (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Nowe albumy (/forumdisplay.php?fid=50)
+--- Wątek: Jean-Michel Jarre - Amazonia (/showthread.php?tid=56283)



Jean-Michel Jarre - Amazonia - EVENo - 10.04.2021 03:50 PM

[Obrazek: amazonia-w-iext69617086.jpg]

To nie żadna "łupanka", ani kolejny skok na kasę. To nie jest płyta, która powstała po to, aby być lub udawać fajną. Amazonia to projekt, jakiego Jarre dawno się nie podjął.

Cytując Pawła Piotrowicza z Onetu:
"Amazônia" to najkrócej mówiąc ścieżka dźwiękowa, ale nie od filmu – 52 minuty muzyki przygotowanej przez Jarre'a z myślą o niezwykłej wystawie "Amazônia". Składa się na nią ponad 200 fotografii amazońskiego lasu deszczowego wykonanych przez Sebastião Salgado podczas jego sześcioletniej wyprawy. Ekspozycja, której towarzyszy muzyka Francuza, 7 kwietnia trafiła do Filharmonii Paryskiej, a następnie wyruszy w podróż do São Paulo, Rio de Janeiro, Rzymu i Londynu.

Zamysłem Jarre'a nie było stworzenie zwykłej ilustracji, a wywołanie u patrzącego na fotografie wrażenia, że niemal namacalnie obcuje z uchwyconym na nich światem - dlatego sięgnął nie tylko po instrumenty elektroniczne i akustyczne, ale także po prawdziwe odgłosy natury czy języki zamieszkujących Amazonię ludów. Jak sam tłumaczy, nie zależało mu na byciu wiernym jednej grupie etnicznej, a na ukazaniu naturalnego bogactwa świata, któremu za sprawą bezmyślnej działalności człowieka grozi unicestwienie.




Pełna playlista na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=A1EmGAAmy34&list=PLzPUqR0dELqbTk0T_Cgo7XeN0CK0Q2XIc&ab_channel=Jean-MichelJarre-Topic


RE: Jean-Michel Jarre - Amazonia - kajman - 10.04.2021 04:01 PM

Jestem w szoku. Jarre'a w zasadzie kojarzę jako muzyka grającego coś w rodzaju disco, a tutaj mam wrażenie, że nasłuchał się starych płyt Vangelisa i stworzył coś w podobnych klimatach. Jest bardzo dobrze i mam nadzieję, że cała płyta trzyma podobny poziom.


RE: Jean-Michel Jarre - Amazonia - EVENo - 10.04.2021 04:12 PM

kajman napisał(a):Jest bardzo dobrze i mam nadzieję, że cała płyta trzyma podobny poziom.
Jestem po odsłuchu i trzyma, aż do przesady, bo klimat jest niezmienny od początku do końca. Też jestem zaskoczony tym albumem, bo Jarre na starość łapał się dosłownie byle czego, a tu nagle zrobił coś ambitnego i wartościowego.