Największe forum list przebojów Mycharts.pl
dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Gry i zabawy (/forumdisplay.php?fid=151)
+--- Dział: 31 Day Song Challenge (/forumdisplay.php?fid=142)
+--- Wątek: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu (/showthread.php?tid=47165)



dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - thestranglers - 18.09.2019 08:09 AM

Pierwsze skojarzenie to Miles Davis - Ascenseur pour l'échafaud.




RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Sundrajta - 18.09.2019 10:16 AM

A ja mam zupełnie inne, we wczesnej młodości taka muzyka była dla mnie jego kwintesencją i nie wiem czemu jazz nie stał się dla mnie jednym z ulubionych gatunków, bowiem akurat ten zespół bardzo ciepło wspominam, choć ten rodzaj śpiewu wówczas wydawał mi się odrobinę dziwny:



RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - AKT! - 18.09.2019 10:22 AM

chopin kwintesencją jazzu to stwierdzenie co najmniej odważne Icon_wink

tego davisa mam na płycie i lubię, ale sam wybieram mojego ulubionego ellingtona z roachem i mingusem -- niewiele było w historii lepszych triów jazzowych, a tria jazzowe to dla mnie esencja jazzu:



RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - neo01 - 18.09.2019 10:35 AM

Na jazzie się nie znam i nie będę udawał, że jest inaczej. Są jednak tacy wykonawcy i takie utwory, które bardzo przybliżają mi tę muzykę. Dlatego wybieram:

Tomasz Stańko & Makoto Ozone - Rosemary's Baby


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - prz_rulez - 18.09.2019 11:44 AM

A ja mam tutaj problem. Polega on na tym, że jako nastolatek docierał do mnie głównie fusion jazz. W większości dostawałem takie kawałki od kuzyna ze szkoły muzycznej i nawet on nie był fanem klasycznego jazzu... Teraz mam sporo jazzowych rzeczy na playliście do chilloutu, ale właśnie - są to rzeczy do chilloutu, na które nie zwracam większej uwagi. Najczęściej przewija się tam chyba Stan Getz, więc w ostatnich latach chyba on kojarzy mi się najbardziej z takim klasycznym jazzem - tym bardziej, że według wiki był przedstawicielem stonowanego cool jazzu.

Dlatego tak trochę prowokacyjnie wrzucam to - jakby na to nie patrzeć, jest to polski jazz w pigułce:

Swoją drogą, właśnie odkryłem, że powstała anglojęzyczna wersja z native'ami na wokalu.


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - AKT! - 18.09.2019 12:01 PM

cool jazz to złoto jest <3


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - prz_rulez - 18.09.2019 12:11 PM

Na pewno dobrze się nadaje do relaksu.


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Dobromiera - 18.09.2019 12:19 PM

Jazz fusion to, w zależności od reprezentanta, albo najlepsze, albo najgorsze, co jest w jazzie. Niektórzy nawet przechodzili z jednego stanu w drugi (ale nie na odwrót)!

Kwintesencja jazzu... hm... wklejam coś, co jest 40-minutową, prawdziwie odjechaną improwizacją, która układa się w spójną całość po wielu odsłuchach, a ma ona sens dlatego, że grają ją wysokiej klasy muzycy - inaczej wyszedłby z tego mało inspirujący bałagan. Po prawdzie to wybierałem między nim, a trochę (dużo?) bardziej przyswajalnym Komedą.




RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - AKT! - 18.09.2019 12:40 PM

"ascension" też złoto <3


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Yacy - 18.09.2019 12:50 PM

(18.09.2019 12:19 PM)Artur.O napisał(a):  Po prawdzie to wybierałem między nim, a trochę (dużo?) bardziej przyswajalnym Komedą.
ciekawe o jakim Komedzie myślałeś Icon_wink2

najlepsza jazzowa płyta i z niej utwór tytułowy.

Krzysztof Komeda Quintet - Astigmatic




RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Miszon - 18.09.2019 12:57 PM

Taki "jazz dla każdego" to np.:

Dave Brubeck Quarter - Take Five


Czy pamiętacie, że Paul Desmond przekazał cały dochód z tego utworu na Czerwony Krzyż? To jest nadal jakoś z kilkadziesiąt tysięcy $ rocznie!


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - AKT! - 18.09.2019 01:17 PM

"take five" to zdecydowanie jeden z landmarków jazzu!
a "astigmatic" samo w sobie to lwia część polskiego rozdziału w międzynarodowej historii gatunku


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - prz_rulez - 18.09.2019 01:26 PM

Miszon napisał(a):Czy pamiętacie, że Paul Desmond przekazał cały dochód z tego utworu na Czerwony Krzyż? To jest nadal jakoś z kilkadziesiąt tysięcy $ rocznie!
SZACUNIcon_exclaim

Tak w ogóle, skoro nam tak dobrze idą rozmowy o gatunkach, to spytam się was: co sądzicie o smooth jazzie? Ciekawy podgatunek czy marna podróba prawdziwego jazzu?


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Miszon - 18.09.2019 01:36 PM

(18.09.2019 01:26 PM)prz_rulez napisał(a):  
Miszon napisał(a):Czy pamiętacie, że Paul Desmond przekazał cały dochód z tego utworu na Czerwony Krzyż? To jest nadal jakoś z kilkadziesiąt tysięcy $ rocznie!
SZACUNIcon_exclaim
A nawet więcej niż kilkadziesiąt:
Cytat:Desmond, upon his death in 1977, left the performance royalties for his compositions, including "Take Five", to the American Red Cross,[13][14] which has since received combined royalties of approximately $100,000 a year.[

Smooth jazz?
Cóż, poza wyjątkami to jednak rzekłbym że taki "jazz dla ubogich", czy też "upopiony jazz". Owszem, miły, ale jednak nieco nudny, a momentami niestety zbyt odległy od jazzu jako takiego. Właściwie wolę "jazz jazz", choć tak jak mówię, z wyjątkami.


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - AKT! - 18.09.2019 02:11 PM

zaczynałem słuchanie jazzu od smooth jazzu z braku laku i wtedy mi się podobało, ale dzisiaj, mimo małych prób podejmowanych od czasu do czasu, nie znajduję w smooth jazzie niczego interesującego mnie; co innego smooth soul, albo pożenione ze smooth jazzem sophistipop czy city pop, ale tego nie traktuję już jako jazzu


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - Miszon - 18.09.2019 03:21 PM

No własnie. Jako wstęp do jazzu ok. Taka trochę muzyka do kotleta/do windy.


RE: dzień 182 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją jazzu - kajman - 18.09.2019 07:01 PM

Dla mnie ten utwór idealnie pasuje do tytułowego określenia.
Miles Davis - Circle In The Round