Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Mychartsowy Top Queen - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Mychartsowe Topy (/forumdisplay.php?fid=203)
+--- Wątek: Mychartsowy Top Queen (/showthread.php?tid=42257)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 15.11.2018 07:19 PM

Miszon napisał(a):ten drugi na patelni smażony
U nas na patelni smaży się racuchy i są raczej płaskie, chociaż do naleśników im daleko.
Miszon napisał(a):z kolei placuszki z jabłkami tak
Jakie piękne racuchy. Icon_biggrin
thestranglers napisał(a):I też nie wydaje mi się taka 'krucha'
Bo to jak na moje to taki typ małego torciku.
Miszon napisał(a):Pierwszy raz zetknąłem się ze słowem "pampuchy", a także zobaczyłem je na żywo, dopiero około 1997-98
Ja zetknąłem się z nim kilkanaście minut temu. Wcześniej nie widziałem/słyszałem.
Miszon napisał(a):Stefanka to ciasto składające się z kilku warstw ciasta kruchego z dodatkiem miodu, przełożonego masą z kaszą manną i pokryte polewą czekoladową
To mam wrażenie, że cukiernicy uważają inaczej niż internet.
A co do placków ziemniaczanych to całkiem niedawno je jadłem (góra pół godziny temu). To moja ulubiona potrawa.


RE: Mychartsowy Top Queen - thestranglers - 15.11.2018 07:32 PM

kajman napisał(a):A co do placków ziemniaczanych to całkiem niedawno je jadłem (góra pół godziny temu). To moja ulubiona potrawa.
wiele osób w moim otoczeniu też je lubi, ja niespecjalnie, jestem za to zdecydowanie admiratorem naleśników
kajman napisał(a):Bo to jak na moje to taki typ małego torciku.
no i tu się z Tobą zgodzę, to takie a'la 'tortowe'
kajman napisał(a):Jakie piękne racuchy.
no co Ty, to w takim razie Ziemia Łódzka za Małopolską - po mojemu Miszon pięknie zaprezentował obrazkami i racuchy i placuszki z jabłkami Icon_razz2


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 15.11.2018 08:13 PM

Dodam jeszcze, że moja perspektywa może być trochę niewłaściwa, bo w kuchni rządził ojciec, który ewidentnie był Wilniukiem i pewnie po części to są określenia z Wileńszczyzny, a nie z Kujaw.


RE: Mychartsowy Top Queen - Miszon - 15.11.2018 09:21 PM

Nie no, tortowe to biszkopt, który się kręci. Kruche się gniecie i stefanka się gniecie.


RE: Mychartsowy Top Queen - thestranglers - 15.11.2018 09:35 PM

Miszon napisał(a):Nie no, tortowe to biszkopt, który się kręci. Kruche się gniecie i stefanka się gniecie.
tu wymiękam, bo ciast nie robię, a mój opis wyżej bazował na... wyglądzie ciasta Icon_wink


RE: Mychartsowy Top Queen - Miszon - 15.11.2018 09:39 PM

Wygląd wyglądem, "kruchosc" wynika z przepisu i sposobu wytwarzania. Ciasta kruche mogą być lepkie, a biszkopty się kruszą Icon_wink

Masz tu definicję:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ciasto_kruche

Wynikałoby z niej M. In. że do kruchego używa się mało lub wcale białek i zero mleka. Do polkruchego można dodać mleka.


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 15.11.2018 10:16 PM

Miszon napisał(a):tortowe to biszkopt
Niekiedy tak, ale nie zawsze i chyba nawet nie najczęściej.
Miszon napisał(a):Kruche się gniecie i stefanka się gniecie.
Wiem, sam kruche gniotłem. Ale żeby stefankę się gniotło to jakoś sobie nie wyobrażam.
Miszon napisał(a):Ciasta kruche mogą być lepkie
Nie widziałem ciasta kruchego, które się lepi. Sama nazwa mówi, że to ciasto, które się kruszy. Biszkopty też się kruszą, ale w przeciwieństwie do kruchych są potwornie suche. Jak popatrzyłem na definicję to takie kruche, która ja kiedyś robiłem i lubię najbardziej opiera się na układzie 3:1:1:1 (trzy szklanki mąki, szklanka cukru, kostka margaryny i jajko.


RE: Mychartsowy Top Queen - Miszon - 15.11.2018 10:52 PM

Nie robiłem stefanka, tylko jadłem, więc nie wiem czy się gniecie. A w zasadzie: nie potrafię zapamiętać przepisów, nawet omlet, placki ziemniaczane i naleśniki robię z kartką z przepisem.


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 15.11.2018 11:23 PM

Miszon napisał(a):nie potrafię zapamiętać przepisów, nawet omlet, placki ziemniaczane i naleśniki robię z kartką z przepisem
A ja improwizuję przy plackach i naleśnikach, tzn składniki znam, a proporcje to tak na chybił trafił. A omlet to jest taki prosty, że zapamiętałem (są tylko dwa składniki).


RE: Mychartsowy Top Queen - Miszon - 15.11.2018 11:54 PM

A mąka, proszek do pieczenia, sól?


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 16.11.2018 12:33 AM

Niczego z tego nie używam. W ogóle jestem małosolny. Nie solę też naleśników, jajek sadzonych i pewnie wielu jeszcze innych rzeczy.


RE: Mychartsowy Top Queen - Dobromiera - 16.11.2018 01:17 AM

To naleśniki się soli? :O


RE: Mychartsowy Top Queen - Miszon - 16.11.2018 08:58 AM

Szczyptę się daje.


RE: Mychartsowy Top Queen - kajman - 16.11.2018 09:27 AM

Podobno, ale nie każdy to czyni. Chyba niektórzy też lekko solą ciasta.


RE: Mychartsowy Top Queen - Dobromiera - 16.11.2018 11:47 AM

Ach. No ja rzadko używam soli, niemal wyłącznie do mięs i ryżu/ziemniaków/makaronu.


RE: Mychartsowy Top Queen - AKT! - 16.11.2018 12:59 PM

Ja wcale xD


RE: Mychartsowy Top Queen - neo01 - 16.11.2018 02:40 PM

Icon_eek
Ale chyba używasz jakichś przypraw ze solą w składzie?


RE: Mychartsowy Top Queen - mike - 16.11.2018 03:01 PM

Na dziwne tematy zeszliście ;D Ja chciałem się odnieść do TOPu. Otóż był to najbardziej wyrównany top dotychczas i miałem poważny problem z wyborem kolejności od miejsca 3-10 Icon_biggrin, bo dwa utwory są arcydziełem <3 Punkty gdybym mógł przyznałbym 18 utworom Icon_lol


RE: Mychartsowy Top Queen - Sundrajta - 16.11.2018 04:15 PM

U mnie pewnie będzie podobnie (może nawet arcydzieł będzie więcej)? Icon_lol
Cóż poradzić chłopaki sobie poszaleli (nie zawsze można się wykazać i do tego popisać wiedzą kulinarną), tym razem w kuchni. Icon_lol
Tyle dobrego przynajmniej że solą, a nie pieprzą. Icon_twisted


RE: Mychartsowy Top Queen - Lilian - 16.11.2018 05:21 PM

Jak już tyle rodzajów placków tutaj wymieniono, to pozwolę sobie zgłosić jeszcze małdżyki - kajman pewnie skojarzy Icon_wink
To takie słodkie placuszki z twarogiem smażone na patelni. Znane z pewnej literatury i pochodzą zdaje się z Poznania Icon_smile
Smak się zrobił, trzeba iść robić obiad Icon_wink

Melduję że zagłosowałam na albumy Queen Icon_smile