Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Aretha Franklin umarła... - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Muzyka (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Muzyczne pożegnania (/forumdisplay.php?fid=173)
+--- Wątek: Aretha Franklin umarła... (/showthread.php?tid=41008)



Aretha Franklin umarła... - prz_rulez - 13.08.2018 03:31 PM

Może lepiej przygotować się na taką wiadomość zawczasu... Amerykańskie media podają, że Aretha Franklin znajduje się w stanie krytycznym, otoczona przez żegnających się z nią w Detroit rodzinę i przyjaciół.

Choć w przestrzeni komercyjnej kojarzy się jedynie z utworem "Respect", to szykuje się nam ogromna muzyczna strata.


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - AKT! - 13.08.2018 03:57 PM

Jedynie z "Respect", serio? A "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman"? A "Chain of Fools"? A "I Say a Little Prayer"?
No i trochę za wcześnie mimo wszystko na otwieranie tematu w tym dziale.


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - prz_rulez - 13.08.2018 05:59 PM

Wiesz... Od dawna wiemy, że nie ma co się oglądać na komercję.
Sprawdziłem właśnie wyniki globalne na last.fmie i choć w zestawieniach krótkoterminowych aż tak bardzo nie widać, to w kategorii "all time" "Respect" bije na głowę całą resztę (o dziwo "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman" dopiero na piątym).
A co do tego, że za wcześnie... Dział nazywa się "muzyczne pożegnania". Myślę więc, że miło jest się z kimś pożegnać zanim on odejdzie.


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - Dobromiera - 13.08.2018 09:27 PM

To, że "Respect" jest jej największym przebojem, nie znaczy, że jest kojarzona wyłącznie z nim. Mowa o jednej z największych gwiazd muzyki współczesnej, zresztą nie zauważyłem żeby "Respect" było jakoś szczególnie obecne w naszych mediach. To tak jakbyś powiedział, że Nirvana kojarzy się wyłącznie ze "Smells Like Teen Spirit", albo Bowie wyłącznie z "Let's Dance" (w Polsce to akurat byłoby bliskie prawdy).
Ja na przykład poznałem ją przez "I Say a Little Prayer"... omawiane na kursie j. angielskiego. Niedawno w jakiejś reklamie był wykorzystany kower tego nagrania zresztą.


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - dziobaseczek - 13.08.2018 11:15 PM

Icon_sad gigantyczna wokalistka, rokowania są słabe, ale może jeszcze zagra coś na żywo żywym. Modlitwa


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - AKT! - 14.08.2018 12:39 PM

Artur.O napisał(a):Ja na przykład poznałem ją przez "I Say a Little Prayer"... omawiane na kursie j. angielskiego. Niedawno w jakiejś reklamie był wykorzystany kower tego nagrania zresztą.
swoją drogą oryginalną wersję śpiewała Dionne Warwick; wersja Franklin wyszła przez przypadek, bo śpiewała sobie to na próbach między nagraniami (to był wówczas przebój) i postanowiono nagrać to i wydać jako bisajd; ostatecznie numer zaczął zdobywać popularność i odwrócono strony singla; to zresztą był wtedy największy przebój Franklin w UK Icon_wink


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - Tomekk - 15.08.2018 01:54 PM

Ja kojarzę Arethę nie tylko z "Respect", ale to może jest prawda, że to był jej największy hit.
Trzymam kciuki, żeby wszystko było z nią ok!


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - Miszon - 16.08.2018 03:58 PM

Ciężko powiedzieć, co było największym hitem. To trochę tak, jakby dajmy na to Beatlesów, Presleya czy Stonesów streścić do jednego kawałka. Bo to tego formatu artystka (a o znaczeniu i wpływie na innych na pewno większym niż Presley).

Cóż, trzymajmy kciuki, ale za długo pewnie niestety nie pożyje...


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - prz_rulez - 16.08.2018 04:16 PM

No niestety. Wchodzę na stronę, która w pracy wyświetla mi się automatycznie przy otwieraniu kolejnych zakładek, a tam:
http://www.msn.com/en-us/music/news/queen-of-soul-aretha-franklin-has-died/ar-BBM0oO4?ocid=ientp


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - Kuba1201 - 16.08.2018 04:16 PM

(16.08.2018 03:58 PM)Miszon napisał(a):  Ciężko powiedzieć, co było największym hitem. To trochę tak, jakby dajmy na to Beatlesów, Presleya czy Stonesów streścić do jednego kawałka. Bo to tego formatu artystka (a o znaczeniu i wpływie na innych na pewno większym niż Presley).

Cóż, trzymajmy kciuki, ale za długo pewnie niestety nie pożyje...
Już 10 minut po napisaniu Twojego posta doszły informacje, że nie żyje..


RE: Aretha Franklin umarła... - Miszon - 16.08.2018 04:21 PM

No tak, w złym momencie to napisałem Icon_frown


RE: Aretha Franklin umarła... - AKT! - 16.08.2018 04:35 PM

6 lat temu pisałem na forum: "30 przebojów Arethy Franklin stanowiło prawdopodobnie moje pierwsze poważne i świadome spotkanie z klasycznym soulem. Znalazło się tu zresztą melodii, które później odkryłem w zupełnie innych, niespodziewanych okolicznościach na płytach innych wykonawców. To spotkanie (...) rozpoczęło moją trwającą do dziś wędrówkę przez rejony klasycznego soulu."

Odeszła Królowa Soulu.


RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym - Miszon - 16.08.2018 09:25 PM

(13.08.2018 03:57 PM)AKT! napisał(a):  Jedynie z "Respect", serio? A "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman"? A "Chain of Fools"? A "I Say a Little Prayer"?
Zapomniałeś o Think.

Respect pewnie ma dlatego najwięcej odtworzeń bo w ostatnich latach stało się hymnem ruchów feministycznych. Tzn zawsze w sumie było ale jakoś kilka lat temu ktoś sobie o tym przypomniał i niejako wzmocnił tę symbolikę


RE: Aretha Franklin umarła... - AKT! - 16.08.2018 09:35 PM

to jest ciekawe o tyle, że oryginalnie to piosenka Otisa Reddinga
inna sprawa, że to właśnie Aretha zrobiła z niej przebój, bo oryginał nie był nawet singlem

ale tak, ta wersja ma dużo większą moc, a w ustach Franklin tekst Reddinga nabrał nowego znaczenia

"Think" też było ważnym dla Arethy utworem, ale w sumie miała piosenek o tej randze jakieś dwa tuziny

ja bardzo polecam kompilację "30 Greatest Hits", uważaną przez wielu za najlepszy zbiór przebojów diwy, wyczerpujący w zupełności temat; mankamentem jest to, że wydano go na początku lat 80. i zawiera jedynie numery z lat 60. i 70., ale to, jakby nie patrzeć jej złoty okres; ja trafiłem na tę płytę jako młodzian kilkanaście lat temu zupełnie przypadkiem tzn. nieprzypadkowo w tym sensie, że szukałem Arethy, ale nie miałem wówczas wiedzy, ani środków, by dokonać świadomego wyboru w tym zakresie Icon_wink

jeśli macie chęć sięgnąć po poszczególne płyty, też warto -- trzonem kanonu Arethy są "I Never Loved a Man the Way I Love You" i "Lady Soul", ale ja zawsze osobiście wolałem późniejsze "Spirit in the Dark" i "Young, Gifted and Black"; wszystkie są znakomite


RE: Aretha Franklin umarła... - Miszon - 16.08.2018 09:46 PM

Ja tę składankę też słuchałem, nie wiem nawet czy nie na kasecie.
Albo na jakims półpirackim wydawnictwie z końca lat 90tych.


RE: Aretha Franklin umarła... - dziobaseczek - 17.08.2018 07:02 AM

Smutna wiadomość, kiedyś jej należało się spodziewać. Pozostaje przepiękna muzyka ... RIP Aretha


RE: Aretha Franklin umarła... - Gaspard - 17.08.2018 10:00 AM

Wielka, naprawdę wielka artystka. Bardzo współczuję jej rodzinie, jej przyjaciołom i jej oddanym fanom. Mam nadzieję, że nie cierpiała dużo i odeszła, załatwiwszy wszystkie ziemskie sprawy Icon_cry