Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Forumowa płyt - reaktywacja? - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Forumowa Lista Płyt (/forumdisplay.php?fid=154)
+--- Wątek: Forumowa płyt - reaktywacja? (/showthread.php?tid=36315)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 27.10.2019 08:45 PM

Sundrajta napisał(a):się upierasz, iż ich udział na płycie jest w pewnym sensie autocoverowaniem dawnych nagrań
A gdzie to ja się upieram, bo jakoś nie widzę.
Sundrajta napisał(a):Gdyby się okazało, że tak jest faktycznie
Nie, chyba do tej pory nie mieli z Lechem nic wspólnego.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - neo01 - 27.10.2019 08:45 PM

To co, zbieramy głosy co do płyt z autocoverami itp.? Chyba byłyby na teraz 3 na tak i 2 na nie. Kajman nie wiem jak ostatecznie uważa.
kajman napisał(a):A gdzie to ja się upieram, bo jakoś nie widzę.
Pisałeś tylko o składance. U Brass było tak, że to były kawałki różnych wykonawców w sumie, ale tak to nie widzę specjalnie różnicy. No i składanka w powszechnym rozumieniu tego słowa to nie jest, bo są to covery. Więc nadal myślę, że się łapie.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 27.10.2019 08:51 PM

neo01 napisał(a):sytuacja praktycznie jak z Brass
Tylko że Brass podpisuje płytę jako Brass, a ta dwójka basistów nie. Płyta funkcjonuje jako VA, R(óżni)A, RW lub w ogóle bez wykonawcy - przynajmniej tak jest w necie.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - Sundrajta - 27.10.2019 09:21 PM

neo01 napisał(a):Pisałeś tylko o składance.
A chodzi o to, że to ma być składanka! Może i tak ale jak już, to bardzo spójna bo są na niej piosenki jednego autora, więc z tego tytułu kwalifikuje się jako płyta monotematyczna. Icon_arrow


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 27.10.2019 09:41 PM

Formalnie jest to składanka, bo żaden konkretny artysta tej płyty nie podpisuje, w rzeczywistości trudno za taką ją uznać.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - neo01 - 29.10.2019 09:08 PM

Dlatego myślę, że trzeba podchodzić do takich sytuacji na zdrowy rozum...


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - AKT! - 29.10.2019 11:55 PM

kajman napisał(a):Formalnie jest to składanka, bo żaden konkretny artysta tej płyty nie podpisuje, w rzeczywistości trudno za taką ją uznać.
mylisz dwie rzeczy:
1. składanki, czyli kompilacje
2. płyty z utworami wielu wykonawców


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 30.10.2019 07:39 AM

AKT! napisał(a):płyty z utworami wielu wykonawców
A jak to nazwiesz jednym słowem? Dla mnie składanka i kompilacja to co innego.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - AKT! - 30.10.2019 11:51 AM

kajman napisał(a):A jak to nazwiesz jednym słowem?
a potrzebne jest określenie jednym słowem, żeby można było stwierdzić istnienie czegoś?

po angielsku mówi się o "various artists release" i po polsku będzie tak samo "wydawnictwo wielu wykonawców"
nie każda składanka jest wydawnictwem wielu wykonawców (vide greatest hits of ktoś tam), i nie każde wydawnictwo wielu wykonawców jest składanką (vide cast recordings, showcasy wytwórni, albumy okolicznościowe, specyficzne kolaboracje więcej niż dwóch artystów, gdzie nie każdy z utworów jest wykonywany i firmowany przez wszystkich artystów)


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - neo01 - 30.10.2019 12:24 PM

Ja bym powiedział, że jeszcze jedna kategoria właściwie nie została tu wydzielona, bo należałoby rozróżnić:
- składanki jako po prostu kompilacja nagrań (jednego oczywiście) artysty, tzw. the best offy
- płyta złożona z różnych utworów 1 artysty nagranych na nowo - i tutaj też mogą być albo autocovery albo bez auto - jak w przypadku Janerki
Więc opcji jest wiele. Wydaje mi się, że oczywiście odrzucamy pierwszą z tych kategorii - oczywista sprawa oraz "wydawnictwa wielu wykonawców" Icon_smile, te pozostałe bym dopuścił.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - AKT! - 30.10.2019 12:29 PM

neo01 napisał(a):- płyta złożona z różnych utworów 1 artysty nagranych na nowo - i tutaj też mogą być albo autocovery albo bez auto - jak w przypadku Janerki
ale nie ma żadnego znaczenia, czy utwory już wcześniej były nagrywane przez tego samego wykonawcę lub innych, nowe nagrania to nowy album, chyba że płyta z nowymi wersjami jest pozycjonowana jako "best of"; w przypadku lipnickiej "odnowa" to bez żadnych wątpliwości nie składanka

neo01 napisał(a):oraz "wydawnictwa wielu wykonawców" Icon_smile, te pozostałe bym dopuścił.
tu sprawa nie jest oczywista, bo co innego, gdy utwory są zebrane z innych wydawnictw (np. przeboje lata 2019 albo antologia jazzu lat 50), a co innego, gdy zostały przez wielu wykonawców nagrane specjalnie na dany krążek (np. oryginalny soundtrack do filmu) -- to nie są kompilacje jako takie i jestem za tym, by takie wydawnictwa dopuszczać


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - neo01 - 30.10.2019 01:34 PM

AKT! napisał(a):co innego, gdy zostały przez wielu wykonawców nagrane specjalnie na dany krążek (np. oryginalny soundtrack do filmu) -- to nie są kompilacje jako takie i jestem za tym, by takie wydawnictwa dopuszczać
OK, może tak być.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 30.10.2019 06:35 PM

AKT! napisał(a):vide greatest hits
To jest dla mnie kompilacja, a nie składanka.
AKT! napisał(a):każde wydawnictwo wielu wykonawców jest składanką
Ja właśnie to, co wymieniłeś w nawiasie odbieram jako składanki.
AKT! napisał(a):to nie są kompilacje jako takie
Zgadza się. Składanki i kompilacje mają część wspólną i są nią właśnie kompilacje tematyczne.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - Dobromiera - 30.10.2019 06:49 PM

Nie ma żadnej różnicy między "składanką" a "kompilacją". "Kompilacja" to po prostu kalka angielskiego "compilation" i znaczy to samo. Na Wikipedii "składanka" też przekierowuje na "kompilację".


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - AKT! - 30.10.2019 08:29 PM

Artur.O napisał(a):Nie ma żadnej różnicy między "składanką" a "kompilacją". "Kompilacja" to po prostu kalka angielskiego "compilation" i znaczy to samo. Na Wikipedii "składanka" też przekierowuje na "kompilację".
+1

kajmanie, masz prawo do własnego świata, ale kompilacja i składanka to synonimy


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - kajman - 30.10.2019 08:52 PM

W życiu bym na to nie wpadł.


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - Sundrajta - 04.11.2019 04:21 PM

A więc tak:
prz_rulez, Yacy, neo01, AKT! i raczej kajman - są za dopuszczeniem płyty AL "OdNowa" do grona propozycji RP.
Sundrajta i zapewne(?) Kalypson - przeciw.
A więc aktualny wynik głosowania 5-2 (na godzinę 17:24 04-11).

Czekam więc jeszcze dzisiaj do północy na wypowiedzi Artur.O, Tomkka, thestranglersa, 1981 i Aro,
które rzecz jasna nie są obowiązkowe więc jak tego nie uczynią, to nic się nie stanie. Icon_lol

Jeżeli kogoś przydzieliłem do złej grupy, to proszę mnie poprawić.
(i właśnie takowe poprawki naniosłem)

Aha, zaś w przypadku płyty "Janerka na głosy i basy" nie widzę przeszkód. Icon_cool


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - AKT! - 04.11.2019 04:38 PM

ja też pisałem, że jestem absolutnie za

nie mogę tego postu znaleźć (po raz drugi już w ostatnim czasie Icon_rolleyes ), ale jestem na sto procent pewien, że napisałem go, opublikowałem, a później jeszcze przeglądałem -- może nie w tym wątku? ale jeśli nie tu, to gdzie?

edit: o tu: http://www.mycharts.pl/showthread.php?tid=47461&pid=357882#pid357882


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - Sundrajta - 04.11.2019 04:48 PM

A widzisz, nie dość że napisałeś to jasno i wyraźnie, to jeszcze wytłuszczonymi literami, a ja i tak przegapiłem. Icon_lol
No ale w tym momencie jest 4-2 i raczej wszystko jasne.

Zatem peerzet może już pomału myśleć o jej dodaniu i raczej nie musi szukać opcji zastępczej. Icon_twisted


RE: Forumowa płyt - reaktywacja? - neo01 - 04.11.2019 05:54 PM

Naprawdę nie mam pojęcia skąd wziąłeś informację, że ja jestem przeciw, bo kilka razy pisałem, że jestem za dopuszczeniem.
Natomiast bodajże Kalypson na początku dyskusji wypowiedział się, że jest przeciw.