Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Muzyka (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Waszym zdaniem (/forumdisplay.php?fid=114)
+--- Wątek: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? (/showthread.php?tid=32859)



Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - Lombthorne - 25.11.2016 02:45 PM

Ostatnio z kolegami poruszyłem temat tego, czy wokal jest konieczny w utworach, czy sam utwór instrumentalny może być tak samo dobry, a nawet i lepszy.
Chciałbym was zapytać co o tym sądzicie...
Czy według was utwory instrumentalne jeśli są zagrane prosto z serca mogą być bardzo emocjonalne i mówić wszystko, że nie potrzebny jest przy nich wokal, czy jednak to wokal według was wszystko oddaje?


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - Tomekk - 25.11.2016 04:22 PM

Sam utwór instrumentalny może być dobry, ale wokal to przecież także swoisty rodzaj instrumentu.
Dla mnie tekst i jego interpretacja są czasami ważniejsze niż muzyka. Najlepsze jest oczywiście połączenie jednego i drugiego.


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - kuba015 - 25.11.2016 06:39 PM

Muzyka bez wokalu robi dobry podkład pod jakieś filmy, np. na YouTube. No ale jeśli mówimy o hitach muzycznych, to oczywiście z wokalem. Tak naprawdę zależy, z jakiej strony na to patrzymy Icon_razz2


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - kajman - 25.11.2016 07:06 PM

Wokal jak napisał Tomekk jest jednym z instrumentów. I można się bez niego obejść jak można obejść się bez gitary, fortepianu, saxofonu lub perkusji. Co więcej często fragmenty, w których pojawia się wokal są najsłabszymi fragmentami utworu (zresztą podobnie jest przy solowkach instrumentalnych), bo podporządkowanie warstwy instrumentalnej wokalowi powoduje znaczne spłaszczenie całości.
Zresztą w muzyce klasycznej, jazzie i muzyce elektronicznej znaczna część utworów (nawet chyba większość) egzystuje bez wokalu, a wokal potrafi także pełnić funkcję ozdobnika (czasami pozbawionego konkretnego textu).


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - prz_rulez - 29.11.2016 05:06 PM

kajman napisał(a):bo podporządkowanie warstwy instrumentalnej wokalowi powoduje znaczne spłaszczenie całości.
No tak, pisałeś już, że lubisz, gdy wszystko się komplikuje Icon_wink

Wydaje mi się, że utwór z wokalem łatwiej zapamiętać właśnie ze względu na tekst. Chyba, że mają NAPRAWDĘ charakterystyczny motyw muzyczny, ale statystycznie zdarza się to baaaaaardzo rzadko.


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - Dobromiera - 13.01.2018 08:24 PM

(29.11.2016 05:06 PM)prz_rulez napisał(a):  Wydaje mi się, że utwór z wokalem łatwiej zapamiętać właśnie ze względu na tekst. Chyba, że mają NAPRAWDĘ charakterystyczny motyw muzyczny, ale statystycznie zdarza się to baaaaaardzo rzadko.

Zupełnie się nie zgadzam. Mogę podać tysiące przykładów bezwokalnych kawałków z charakterystycznym motywem.
A tekst i tak ledwo co słyszę jeśli utwór nie jest po polsku.

Temat bez sensu w sumie. A pizza to z pieczarkami czy bez? Icon_wink


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - AKT! - 14.01.2018 01:07 PM

Artur.O napisał(a):Zupełnie się nie zgadzam.
Ani ja.

Dla mnie i z wokalem, i bez wokalu. Zależy od muzyki. Wokal może być zarówno zaletą, jak i wadą.


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - TuneHunterz - 14.01.2018 02:50 PM

(14.01.2018 01:07 PM)AKT! napisał(a):  
Artur.O napisał(a):Zupełnie się nie zgadzam.
Ani ja.

Dla mnie i z wokalem, i bez wokalu. Zależy od muzyki. Wokal może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Ja też będę za przedmówcą - AKTem. Na przykład w muzyce Hardstyle jest ograniczony wokal,ale to musi być z przekazem.W niektórych utworach występują wulgaryzmy,ale bywa to rzadko.Chociaż niektóre cytaty z różnych źródeł takie jak gry komputerowe czy filmy można usłyszeć w takich utworach jak "Oblivion" Digital Punk,"Are You With Me" E-Force & Luna,"The Message" od Ran-D & B-Front czy ostatnio "Play A Game" od Public Enemies czy nieśmiertelne "Faster 'n' Futher" od Noisecontrollers.Natomiast co do wokali do danego utworu,który ma rapować MC czy śpiewać kobieta czy mężczyzna to ci wymienieni sami decydują z producentami ile ma to trwać i jaka będzie obrana tematyka.


RE: Muzyka z wokalem, czy bez wokalu ? - dziobaseczek - 21.09.2018 11:36 AM

Ja tam wolę z wokalem. Brak śpiewu, to jak brak duszy. To moje subiektywne odczucie.