Największe forum list przebojów Mycharts.pl
POLSKI TOP WSZECH CZASÓW PTZ - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: Prawdziwa Lista Przebojów PTZ (/forumdisplay.php?fid=23)
+---- Wątek: POLSKI TOP WSZECH CZASÓW PTZ (/showthread.php?tid=2822)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


- tadzio3 - 19.12.2008 03:09 PM

Zaplanowałem sobie, że skończe przed końcem roku, bo potem będę prezentował trochę mniej spektakularne podsumowanie roku 2008 na Prawdziwej Liście Icon_smile2
Dlatego też teraz przedsionek wielkiego topu 10.

15 Skóra - Aya RL
Cudowne. Już dwa razy słyszałem ten utwór na żywo przy okazji koncertów Piersi z Kukizem i zawsze miałem dreszcze. Porusza, wzrusza. Jest taki delikatny, refren banalny, wręcz dziecinny, ale jako całość genialne nagranie.
"Wtedy obejmuję ją odpływamy w dal
Nie dochodzi obcy głos, wolno płynie czas
Odpływamy w otchłań gwiazd, Mała nuci to, co ja"


14 Jedwab - Róże Europy
Przepiękna romantyczna ballada napisana przez Piotra Klatta i jakże sprofanowana przez Stachurskyego... Ale o tym może nie warto wspominać. Ważne, że kawałek jest jednym z najbardziej wchodzących w świat wyobrażeń, poprzez świetny nietuzinkowy tekst.
"Lubię jej farbowane rzęsy
Piegi i policzki blade
Lubię kiedy miękko ląduje
Ona zmysłowo na mojej twarzy"


13 Świecie nasz - Marek Grechuta
Przepiękny kawałek Grechuty od wielu lat w czołówce moich piosenek wszech czasów. Wciąż robi wrażenie mimo, że utwór ma ponad 30 lat. Przez jakiś czas najwyżej notowana polska piosenka na mojej liście wszech czasów.
"Pytać zawsze - dokąd, dokąd?
Gdzie jest prawda, ziemi sól,
Pytać zawsze - jak zagubić,
Smutek wszelki, płacz i ból
Chwytać myśli nagłe, jasne,
Szukać tam, gdzie światła biel,
W Twoich oczach dwa ogniki,
Już zwiastują, znaczą cel,"


12 Długość dźwięku samotności - Myslovitz
Hmmm, wszyscy to znają więc wiedzą. I tak najbardziej lubię ten wstęp jeszcze przed śpiewaniem Rojka. Potem jest tak, że słyszę i czuje tę samotność w piosence.
Nie ważne, że jest katowane w radiach, dla mnie wciąż jest to wielki utwór, który się nie nudzi. Icon_smile2
"Wiesz, lubię wieczory
Lubię się schować na jakiś czas
I jakoś tak, nienaturalnie
Trochę przesadnie, pobyć sam"


11 Whisky - Dżem
Cóż, tak jak przy "Autsajderze" również tu odnaduję cząstkę siebie. Utwór ponadczasowy. Nie ma tygodnia, żebym tego nie nucił pod nosem. To jest tak swoisty hymn swoistej grupy ludzi. Icon_mrgreen
Chociaż taki dosyć prosty muzycznie, pasuje tutaj powiedzenie "Genialne w swojej prostocie" Icon_smile2
"Mówią o mnie w mieście: "Co z niego za typ?"


- ku3a - 19.12.2008 03:24 PM

same ponadczasowe rzeczy, nie dziewne, że się tak wysoko znalazły.
ja osobiście najbardziej cenię "Jedwab" - u mnie top 3 polskich piosenek wszech czasów oraz "Skóra" - u mnie top 10 Icon_biggrin3.


- bear - 19.12.2008 03:35 PM

tadzio3 napisał(a):jakże sprofanowana przez Stachurskyego...
????? Icon_eek2 Icon_eek2 to jedna z tych nielicznych chwil gdy naprawdę się cieszę że wyjechałem z tego kraju... nawet zabluźnić mi się nie chce...
tadzio3 napisał(a):15 Skóra - Aya RL
raczej nie zmieściłby się nawet w moim top5 Aya RL, to bardzo nietypowy jak na nich utwór (choć długo myślałem ze jest dokładnie odwrotnie), ale też lubię do niego wracać.
tadzio3 napisał(a):12 Długość dźwięku samotności - Myslovitz
niedawno gdzieś pisałem o tym utworze. Tak sobie myślę: nie słyszałem go już ponad pół roku (od majowego polskiego topu), może jak go znów usłyszę, w wiadomej audycji, w sylwestra lub w nowy rok, to może zabrzmi już trochę inaczej? zobaczymy
tadzio3 napisał(a):13 Świecie nasz - Marek Grechuta
mój numer dwa Grechuty, chyba na zawsze. Zbrodnią jest granie go w niepełnej wersji, a to dość częsty proceder. Tak, jakby słuchać "Schodów do nieba" od piątej minuty - niby można, ale jednak bez sensu
tadzio3 napisał(a):11 Whisky - Dżem
trochę zaskakujące aż tak wysokie miejsce, ale przeczucie mi podpowiada że to nie koniec jeszcze Icon_wink2


- tadzio3 - 19.12.2008 04:03 PM

bear napisał(a):jakże sprofanowana przez Stachurskyego...

????? to jedna z tych nielicznych chwil gdy naprawdę się cieszę że wyjechałem z tego kraju... nawet zabluźnić mi się nie chce...
Dobrze, że nie słyszałeś, bo to w Polsce było puszczane dosyć często we wszystkich największych komercyjnych rozgłośniach. Sam głos Stachurskyego i rytm bitów disco przyprawia o mdłości.
Z tego co słyszałem to nagrał płytę z coverami. I słyszałem jeszcze kolejny profan piosenki Jacka Skubikowskiego "Za Każdy Dzień, Za Każdy Szept". Ale miałem o tym nie pisać...
bear napisał(a):raczej nie zmieściłby się nawet w moim top5 Aya RL, to bardzo nietypowy jak na nich utwór (
Najczęściej właśnie takie odnoszą sukcesy. Pozostałą twórczość zespołu znam może z ok 10 kawałków, ale mimo, że niektóre robią wrażnie, to nie mają już takiej siły przebicia jak "Skóra", którą znam od najmłodszych lat i przyciągają najmilsze uczucia dzieciństwa
bear napisał(a):12 Długość dźwięku samotności - Myslovitz
niedawno gdzieś pisałem o tym utworze.
Pamiętam. To również kawałek, który gdzieś tam przywołuje wspomnienia. Słuchanie go w wieku nastoletnim, kiedy właśnie byłem sam, dawało mi ogromą satysfakcję i wchwałaniałem go w całości.
bear napisał(a):mój numer dwa Grechuty,
A numer 1?
bear napisał(a):Zbrodnią jest granie go w niepełnej wersji, a to dość częsty proceder.
Szczerze mówiąc rzadko słyszałem ją w wersji skróconej, bo w sumie nie za często można jej pośłuchac w radio. Sam ją odkryłem i kojarzy mi się wyłącznie z niegdyś kasetą, później z komputerem z którego wydobywały się piękne dźwięki tej pisoenki
bear napisał(a):11 Whisky - Dżem
trochę zaskakujące aż tak wysokie miejsce, ale przeczucie mi podpowiada że to nie koniec jeszcze
Hmmm, może... Icon_wink2


- tadzio3 - 19.12.2008 04:05 PM

ku3a napisał(a):ja osobiście najbardziej cenię "Jedwab" - u mnie top 3 polskich piosenek wszech czasów oraz "Skóra" - u mnie top 10
Whisky i Świecie nasz zapewne nigdy nie były brane pod uwagę przy doborze topu. Z resztą nie dziwię się Icon_smile2


- bear - 19.12.2008 04:18 PM

tadzio3 napisał(a):Z tego co słyszałem to nagrał płytę z coverami.
ja p*****le, poszperałem i... oto zestaw: WHISKY Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil OBUDZ SIE Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil KOCHAM CIE Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil NIE WIERZ NIGDY KOBIECIE Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil NA FALACHRONIE Icon_evil Icon_evil Icon_evil Icon_evil i wystarczy.
tadzio3 napisał(a):Szczerze mówiąc rzadko słyszałem ją w wersji skróconej
tak został zagrany w maju przez Barona w pierwszym polskim topie, co mnie zabolało trochę, bo gdzie jak gdzie ale tam powinien był zagrany w całości.
tadzio3 napisał(a):mój numer dwa Grechuty,
A numer 1?
już był przywoływany tutaj parokrotnie przeze mnie, chyba łatwo się domyślić Icon_wink2
a co do "Whisky" jeszcze, to pamiętam, że gdy zawsze na ogniskach czy innych plenerowych imprezach ktoś na początku zaczynał grać na gitarze tę piosenkę, zawsze padały słowa: zostaw to, "Whisky będzie jeszcze dzisiaj 10 razy, póki jesteśmy trzeźwi zagrajmy coś trudniejszego... Icon_smile2


- ku3a - 19.12.2008 04:47 PM

tadzio3 napisał(a):Whisky i Świecie nasz zapewne nigdy nie były brane pod uwagę przy doborze topu. Z resztą nie dziwię się Icon_smile2
Icon_smile2
"Whisky" całkiem lubię, a do "Świecie nasz" nic nie mam Icon_wink2.


- Yacy - 20.12.2008 12:53 AM

15 Skóra - Aya RL
jeden z MOICH utworów!!!

14 Jedwab - Róże Europy
jakoś długo sie nie mogłem do tego utworu przekonać... jednak w ub. roku otarł sie o mój top a teraz powinno być lepiej Icon_wink2

13 Świecie nasz - Marek Grechuta
jest kilka utworow Grechuty, które cenię zdecydowanie wyżej! Ale bear masz rację - z tą krótka wersja to bez sensu...

12 Długość dźwięku samotności - Myslovitz
j.w. do top20 Myslovitz, ledwo ledwo się załapał

11 Whisky - Dżem
j.w. jak będzie top Dżemu to się okaże jakie jest jego miejsce... Mam nadzieję, że to nie ostatni Dżem Icon_wink2

Jeśli chodzi o Stachurskiego to nie mogę sobie darować, że usłyszałem jego wersję OBUDŹ SIĘ... Icon_evil i tylko się zastanawiam, KTO MU NA TO POZWOLIŁ???


- Miszon - 20.12.2008 02:28 AM

Ogólnie czadowa piątka, mimo że ze Skóry i Jedwabiu trochę wyrosłem, a czas na Whisky jakoś mnie minął i nigdy go na ognisku nie grałem/nie słyszałem :roll: .


- tadzio3 - 25.12.2008 05:45 PM

bear napisał(a):ja p*****le, poszperałem i... oto zestaw: WHISKY OBUDZ SIE KOCHAM CIE NIE WIERZ NIGDY KOBIECIE NA FALACHRONIE i wystarczy.
Icon_eek2 Icon_eek2 Icon_eek2 Icon_eek2 O cholerka... Dobrze żem nie słyszał, szczególnie "Whisky", czy "Obudź się". Zawsze twierdziłem, że nikt nie podejmie się zaspiewania i wydania "Whisky", bo jest to zbyt osobisty i silnie zwiazany z Ryśkiem i Dżemem, że każde wykonanie będzie nijakie i po prostu kiepskie. Musi być "ten kilmat, ten luz", a nikt inny po prostu go nie stworzy i już. Ale że ktoś to zrobił i to właśnie Stachursky.... Icon_eek2 Icon_evil Dobra, nie chcę sie denerwować... Icon_neutral2
bear napisał(a):mój numer dwa Grechuty,
A numer 1?
już był przywoływany tutaj parokrotnie przeze mnie, chyba łatwo się domyślić
No tak, domyślam się Icon_smile2
bear napisał(a):a co do "Whisky" jeszcze, to pamiętam, że gdy zawsze na ogniskach czy innych plenerowych imprezach ktoś na początku zaczynał grać na gitarze tę piosenkę, zawsze padały słowa: zostaw to, "Whisky będzie jeszcze dzisiaj 10 razy, póki jesteśmy trzeźwi zagrajmy coś trudniejszego...
Hehehehehe Icon_biggrin3 Icon_biggrin3 Icon_biggrin3 Icon_biggrin3 Coś w tym jest Icon_biggrin3 Icon_biggrin3 Icon_biggrin3
Yacy napisał(a):12 Długość dźwięku samotności - Myslovitz
j.w. do top20 Myslovitz, ledwo ledwo się załapał
Wiem, wiem. Gdyby ten utwór nie był wydany na singlu miał by pozycję niejako alternatywno-kultową
Yacy napisał(a):Mam nadzieję, że to nie ostatni Dżem
Może... Icon_wink2
Miszon napisał(a):a czas na Whisky jakoś mnie minął i nigdy go na ognisku nie grałem/nie słyszałem .
To na jakich ty ogniskach bywałeś Icon_wink2 Icon_razz


- tadzio3 - 25.12.2008 05:50 PM

Jeszcze 4 odsłony Icon_smile2 Dzisiaj miejsca 10-8

10 Arahja - Kult
Teraz wielkie top 10. To już są absolutne, ogromne i bardzo ważne dla mnie piosenki. Nawet nie wiem, co miałbym o nich pisać, po za tym dużo już w róznych miejscach wyrażałem o nich opinię. A "Arahja"? Kilka lat temu przez jakiś czas był to mój największy polski przebój, dzisiaj jest trochę niżej, ale na pewno jeżeli chodzi o kultowy Kult, jest to najbardziej kultowa z Kultowych piosenek Icon_wink Z resztą nie jestem odosobniony w tym twierdzeniu. Chyba każdy w jakiś sposób szanuje ten kawałek.
"Moje ciało murem podzielone
Dziesięć palców na lewą stronę
Drugie dziesięć na prawą stronę
Głowy równa część na każdą stronę"


9 Living In The Moonlight - Collage
Na 9 Collage. "Living In The Moonlight" to kawałek, który mnie zniewolił dwa lata temu, po tym jak po latach "odkopałem" oryginalną kasetę "Moonshine". Cudowny kawałek, słuchając tego czuję, że żyję, jestem w niebie. Wszystkie dźwięki są cudowne. Nie może się znudzić. Szkoda, że nie jest aż tak doceniany jak powinien być. Absolutna polska czołówka i wciąż nie zwalnia. Może za kilka lat top 5, top 3...
"Living in the Moonlight
I feel so safe and so secure
And she's my religions now
She's not here but I can feel her heart"


8 Przeżyj to sam - Lombard
Wielki szlagier i jeden z hymnów pokolenia. W moim mniemaniu również. Jest to kawałek, który ma w sobie niesamowitą siłę i od zawsze był utożsamiany przeze mnie jako jeden z największych hitów wszech czasów. I takim pozostał. Piosenka o tekście, który po latach tak naprawdę zrozumiałem.
Trochę ograny, rozświechtany, ale wciąż mnie porusza.
"Widziałeś wczoraj znów w dzienniku
Zmęczonych ludzi wzburzony tłum
I jeden szczegół wzrok Twój przykuł
Ogromne morze ludzkich głów"



- bear - 26.12.2008 04:50 PM

Najlepsza dycha, żarty na bok Icon_wink2
tadzio3 napisał(a):10 Arahja - Kult
u mnie gdzieś w okolicach top5 Kultu, tak jak napisałeś- chyba nie da się tego utworu nie szanować...
tadzio3 napisał(a):8 Przeżyj to sam - Lombard
długo nie lubiłem tej piosenki, ale pewnie dlatego że podobnie jak Ty niewiele z niej zrozumiałem. O swoim lombardowym topie nigdy nie myślałem, ale z rzeczy śpiewanym przez Stróżniaka trochę wyżej cenię "Ankę". I na deser... Icon_smile2
tadzio3 napisał(a):9 Living In The Moonlight - Collage
jakże się cieszę, że jest na tym forum ktoś kto w równie wielkim stopniu jak ja uwielbia ten utwór Icon_exclaim Icon_smile2 i to tyle, no bo co tu więcej powiedzieć? Icon_wink2


- tadzio3 - 26.12.2008 07:35 PM

bear napisał(a):jakże się cieszę, że jest na tym forum ktoś kto w równie wielkim stopniu jak ja uwielbia ten utwór
To samo ja mogę napisać Icon_biggrin3


- Gary - 27.12.2008 01:36 AM

Z tej trójki najbardziej cenię mój nr 1 Kultu. Icon_smile2 Lubię też Lombard, a za poznawanie twórczości Collage jeszcze się nie wziąłem. :roll: (a jak się wezmę to się okaże pewnie, że to znam Icon_wink2 ).
bear napisał(a):ale z rzeczy śpiewanym przez Stróżniaka trochę wyżej cenię "Ankę".
A ja jeszcze "Kryształową". Icon_wink2


EDIT: zagalopowałem się. Arahja jest moim nr 2 Kultu, bo nr 1 są "Czarne słońca".


- stavanger - 27.12.2008 01:41 AM

Gary napisał(a):
bear napisał(a):ale z rzeczy śpiewanym przez Stróżniaka trochę wyżej cenię "Ankę".
A ja jeszcze "Kryształową". Icon_wink2
Dodam jeszcze: "Dwa słowa, dwa światy" Icon_smile2


- ku3a - 27.12.2008 09:12 AM

z tej trójki ja sam najbardziej cenię "Arahję", choć i pozostałe dwie bardzo lubię.
już kiedyś pisałem, ale przypomnę - "Living In The Moonlight" w początkach mojej listy zawitało do pierwszej dziesiątki, a wtedy polskie utwory miały bardzo ciężko by się tak wysoko dostać. tylko że ja wtedy... nie wiedziałem, że to jest polski utwór Icon_mrgreen . i jak kiedyś Niedźwiedź na Liście to powiedział, to się nieźle zdziwiłem Icon_mrgreen .


- Yacy - 27.12.2008 06:40 PM

ta trójka zdecydowanie dla Kultu!!!
Collage bardzo lubiłem mając płytę jeszcze w dobie kaset, teraz prawie jej nie pamiętam Icon_redface2
A Lombard? Kiedyś bardzo lubiłem, ale ostatnio coraz mniej... Wolę na pewno Adriatyk... i pewnie jeszcze ze 3 - 4 inne bardziej od tego hymnu!


- tadzio3 - 27.12.2008 08:30 PM

ku3a napisał(a):tylko że ja wtedy... nie wiedziałem, że to jest polski utwór
To ja kiedyś tak miałem z Riverside


- tadzio3 - 27.12.2008 08:42 PM

Być może to ostatnia odsłona w tym roku. Miałem skończyć do końca roku, ale jutro, albo pojutrze wyjeżdżam w Bieszczady. A moze mi się uda jutro... Zobaczę. Póki co trzy kolejne miejsca.

7 Wehikuł czasu - Dżem
Kwintesencja stylu Dżemu, mojego ulubionego polskiego zespołu. Ma "ten luz", który "nie powróci już".Ttakich kawałków już nikt nie nagra, bo oprócz samego utworu śpiewa w nim Riedel wielka legenda i to jest też powód dla którego utwór nabiera takiego znaczenia.
"Dużo dał bym" by móc być na koncercie Dżemu z Riedlem, szkoda, że to nie możliwe...
"Lecz we mnie zostało coś z tamtych lat,
Mój mały, intymny, muzyczny świat.
Gdy tak wspominam ten miniony czas,
Wiem jedno, że to nie poszło w las."


6 Jolka Jolka pamiętasz - Budka Suflera
Budce Suflera i wokaliście Felicjanowi Andrzejczakowi wyszedł taki kawałek, który może tylko On zaśpiewać i tylko z Nim się kojarzy. W każdym innym wykonaniu brzmi nijako. Pamiętam, miałem niewiele lat na karku i oglądałem w telewizji któryś z koncertów Budki Suflera, w pewnym momencie na scenę wkroczył gość specjalny, czyli Pan Felicjan i zaśpiewał ten kawałek, kóry zrobił na mnie ogromne wrażenie. Po prostu wgniotło mnie w fotel. Od tej chwili stał się moim jednym z największych polskich hitów. Dziś to się nie zmiena.
"Żebrząc wciąż o benzynę,
Gnałem przez noc,
Silnik rzęził ostatkiem sił,
Aby być znowu w Tobie,
Śmiać się i kląć,
Wszystko było tak proste w te dni."


5 Wieża radości, wieża samotności - Sztywny Pal Azji
Przez lata dojrzewał w moje głowie, aż w końcu stał się wyjątkowym utworem. Nie wiem, kiedy nastąpił moment, kiedy wiedziałem, że musi być w czołówce, ale za każdym razem jak słucham, to coraz bardziej mi się podoba. Marszowy rytm, który chyba najbardziej charakteryzuje tę piosenkę, a potem cudowne klawisze to coś co najbardziej lubię. A tekst też niebanalny. Po prostu wyjątkowa kompozycja zespołu, który teraz z nowym wokalistą stara się wrócić do swoich lat świetności, ale takiego utworu już nie nagrają.
"Stawiam świat na głowie do góry nogami
Na odwrót i wspak bawię się słowami
Na białym czarnym kreślę jakieś plamy
Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały"



- Yacy - 27.12.2008 09:01 PM

SzPAl zdecydowanie najlepszy z tej trójki - i tu się zgadzamy!!!
Jolka jest często grana w radiach ale mi to nie przeszkadza - myślę że to top5 Budki!!!
Wehikuł - też jeden z wielkich Dżemów... juz wkrótce top Dźemu na forum.lp3.pl i wtedy się okaże jaki to Top Icon_wink2