Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Saint Etienne - Tonight - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Muzyka (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Nowe single (i nie tylko) (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- Wątek: Saint Etienne - Tonight (/showthread.php?tid=14162)



Saint Etienne - Tonight - saferłel - 24.01.2012 09:36 PM

[Obrazek: 378764_10150348585506536_354761726535_86...7048_n.jpg]

Powrotowy singiel Saint Etienne stał się faktem! Zespół obwieścił na swoim profilu na facebooku, że kompozycja ''Tonight'' ukaże się 5 marca w formie fizycznej, natomiast już teraz istnieje możliwość jej legalnego pobrania z oficjalnej strony zespołu lub odsłuchania na soundcloudzie grupy.


British dance-pop pioneers Saint Etienne have reissued a number of their records in recent years, but 2012 will see the group's first album of new material since 2005's Tales From Turnpike House. Their first new single, "Tonight," will be out March 5. Download it here, and follow the band's Facebook page for updates. It was produced by Tim Powell (Kylie Minogue, Sugababes, Pet Shop Boys), and mixed by Richard X (M.I.A., Kelis, Annie.)

St. Etienne's Bob Stanley (who has contributed to Pitchfork) says the track is "about the anticipation of going to see your favourite artist. For some reason, I imagine this show is at the Forum in Kentish Town. The whole album is about the power of pop, how it affects and shapes your life. People talk about the problem of landfill indie, but there's so much landfill pop around at the moment - we're trying to do something about it."


Za pitchfork.com

Do odsłuchu tutaj: http://soundcloud.com/saint-etienne

Wiedziałem, że rok 2012 będzie stał pod znakiem, dobrego, organicznego (mimo, że od strony technicznej - syntetycznego) popu...w końcu. Podoba mi się to stwierdzenie Boba, że płyta będzie opowiadać o potędze muzyki pop i jak wpływa on na nasze życie. Jestem z nich dumny :oklaski:


RE: Saint Etienne - Tonight - meni - 24.01.2012 11:40 PM

Kupuję to! Lekkie, zwiewne , przebojowe. Takiego popu chcę. Icon_biggrin