Największe forum list przebojów Mycharts.pl
GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Muzyka (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Muzyczne pożegnania (/forumdisplay.php?fid=173)
+--- Wątek: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. (/showthread.php?tid=13779)



GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 21.12.2011 11:32 AM

Mija 10 lat od nieoczekiwanej śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Śmierci niepotrzebnej ...
Republikę kochałem od zawsze, pierwszy raz widziałem ich na żywo w rodzinnym Radomsku, rok 1986 - miałem wtedy 15 lat. Siedziałem w samym środku MDk-u i odniosłem wrażenie, że Zbyszek Krzywański znalazł sobie we mnie jakiś punkt odniesienia. Ludzi wokół mnie nie było, zeszli pod scenę. Dwa lata później uczestniczyłem w katowickim Spodku w wielkiej trasie Obywatela GC.
Odrodzony w latach 90-tych zespół udało mi się później zobaczyć jeszcze dwukrotnie. Wspaniałe przeżycia.
Ten zespół wyprzedził epokę, nawet dwie, rósł razem z Trójką i chwała temu radiu za to, że Republikę grało. Na niewielu listach przebojów osiągali miejsca pierwsze a w Trójce prawie zawsze.

Pierwszą płytę Obywatela GC mam aż w trzech wersjach, analogową tą z lat 80-tych, na CD oraz też na CD z boxem ''Kolekcja'', jednak te wersję winylową nadal dotykam z tym samym podnieceniem co wtedy kiedy ją zakupiłem w kiosku w przejściu podziemnym pomiędzy krakowskim dworcem głównym a przejściem na Planty obok Pań sprzedających precle.


















RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - thestranglers - 21.12.2011 07:21 PM

Kolejna świeczka ode mnie...





RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Rincewind - 21.12.2011 07:37 PM

Skoro zapalamy świeczki, to i ode mnie jedna





Może nie jest to mój ulubiony utwór Republiki, ale doskonale pasuje w temacie wspomnieniowym.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - bugman - 22.12.2011 12:52 PM

jeju. juz 10 lat. szkoda, wielak szkoda ze grzeska nie ma juz z nami. pamietam ze przed grzeskiem zmarl staszek zybowski-partner urszuli, swietny muzyk, kompozytor,gitarzysta... ech,,,


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - dziobaseczek - 22.12.2011 01:29 PM

[*]


- oryginał
kopia Icon_smile




RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Yacy - 22.12.2011 01:57 PM

najlepsza Republika:

[*]







RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 22.12.2011 02:04 PM

(22.12.2011 01:57 PM)Yacy napisał(a):  najlepsza Republika:
Wtedy zacząłem słuchać LP'3
Jeden tydzień na 1 m-cu ''Moonlight Shadow'', jeden ''Arktyka'', potem znów zamiana i znów zamiana.
Takich chwil się nie zapomina
Co czasu wydania ''Moja krew'', ''Arktyka'' była zdecydowanie moim nr 1.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - saferłel - 22.12.2011 02:07 PM





Dla mnie numer 1 od połączonych sił dyskografii Obywatela i Republiki.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Szymek79 - 22.12.2011 02:09 PM

saferłel napisał(a):Dla mnie numer 1 od połączonych sił dyskografii Obywatela i Republiki.
dla mnie również


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 22.12.2011 02:13 PM

Nigdy nie zapomnę koncertu w Spodku w 1988 roku. Byłem tam wtedy pierwszy raz. Pierwsze dźwięki Paryż-Moskwa 17.15 mam w pamięci do dziś.
Czułem wręcz jak mi grały wszystkie wnętrzności. Chyba żaden późniejszy mój koncert w Spodku nie dostarczał mi tylu wrażeń, mimo iż były to także koncerty gwiazd zagranicznych.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Yacy - 22.12.2011 02:34 PM

emigrant napisał(a):Wtedy zacząłem słuchać LP'3
ja od 67 notowania. na 1 miejscu ... Arktyka Icon_smile2


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 22.12.2011 02:46 PM

Wcześniej nie miałem w domu radia z UKF-em
A jak już w domu było to rodzice oglądali jakiś sobotni film a ja z uchem przy radyjku słuchałem LP'3. Żeby było lepiej słychać miałem dołączony dipol z takiego drutu aluminiowego do firanki klamerką od prania.
Dopiero później brat kupił odbiornik Zodiak. Ach ... wtedy to brzmiało.
Przywiózł też z Warszawy analog ''Nowe sytuacje''. Naklejka na krążku w biało-czarne pasy. U mnie w mieście ta płyta dotarła chyba z rok później do Domu Książki. Obecni fani muzyki nie zrozumieją tej ekscytacji takimi wydawnictwami.
Po płyty jeździło się do większych miast, kupowało gdzieś na giełdach albo po prostu nagrywało z radia.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - AKT! - 22.12.2011 03:26 PM

to wielka postać polskiej muzyki
Republika może nie jest mi szczególnie bliska, ale nie mogę ich nie doceniać
i zgadzam się, że "Artyka" jest rewelacyjna


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Tomekk - 22.12.2011 03:48 PM

Ja pamiętam, że w szkole na jakichś zajęciach (czy Wigilii klasowej?) powiedziała nam o tym nauczycielka.
Miałem 11 lat i bardzo słabo znałem wtedy tworczość Ciechowskiego, więc gdy wróciłem do domu zapytałem rodziców i włączyłem TV.
Tak naprawdę od tego momentu zacząłem słuchać i rozumieć jego muzykę...


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 22.12.2011 05:54 PM

a mój pierwszy ich koncert zawdzięczam nauczycielce muzyki, rozprowadzała bilety w naszej szkole
Na zakończenie podstawówki zrobiła bardzo luźne zajęcia, przyniosła kasety właśnie z Republiką, TSA, Maanamem czy Dire Straits, ktoś doniósł magnetofon i tak spędziłem ostatnie lekcje muzyki w szkole


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - Rincewind - 22.12.2011 06:29 PM

emigrant napisał(a):Po płyty jeździło się do większych miast, kupowało gdzieś na giełdach albo po prostu nagrywało z radia.
A kojarzysz może takie hasło "Klub Płytowy Razem"?


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - emigrant - 22.12.2011 06:51 PM

Doskonale pamiętam ale nie korzystałem nigdy z klubu. Chociaż mam płytę TOP 84 która najpierw wyszła wydana przez klub a później była dostępna w sklepach.
Kupowało się w kiosku ''Razem'' jak jeszcze się udało.
Tak jak wtorkową Gazetę Młodych z notowaniami LP'3. Musiałem na przerwach między lekcjami ganiać po kioskach bo po południu już była niedostępna.


RE: GRZEGORZ CIECHOWSKI - To już 10 lat. - pabloyd - 23.12.2011 01:44 PM

(21.12.2011 11:32 AM)emigrant napisał(a):  rósł razem z Trójką i chwała temu radiu za to, że Republikę grało. Na niewielu listach przebojów osiągali miejsca pierwsze a w Trójce prawie zawsze.
Tak, w tych latach, Republika prawie nie opuszczała lp3. A zaczął Kombinat.